אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ספר התורה של הרב גורן הוחזר ללשכת הרמטכ"ל

בלשכת הרמטכ"ל התקיים היום טקס הכנסת ספר תורה מיוחד בו הוחזר לצה"ל ספר התורה ששימש את הרב גורן ואותו החזיק במהלך הקרבות של של מלחמת ששת הימים.

ספר התורה של הרב גורן הוחזר ללשכת הרמטכ"ל
  ספר התורה המפורסם חוזר לצה"ל (דובר צה"ל)

בלשכת הרמטכ"ל בקריה בתל אביב, התקיים היום טקס הכנסת ספר תורה מיוחד.

ללשכת הרמטכ"ל רב-אלוף בנימין (בני) גנץ, הגיעו נציגי משפחות גורן ושפירא, רמ"ט שר הביטחון, מר חיים בלומנבלט, יו"ר אגף משפחות והנצחה במשהב"ט, מר אריה מועלם, נציגי אגף כוח האדם, הרבנות הצבאית וחיל חינוך וכן רבנים ואישי ציבור, כדי להכניס את ספר התורה המפורסם שליווה את הרב שלמה גורן זצ"ל במלחמת ששת הימים.

אלי לנדאו אוסף התצלומים הלאומי

הרב גורן זצ"ל עם ספר התורה (צילום: אלי לנדאו, אוסף התצלומים הלאומי)

ספר התורה נתרם בעבר ע"י משפחתו של ברוך שפירא ז"ל ושימש את הרב הראשי לצה"ל במשך כהונתו, בין היתר במעמדים היסטוריים ובהם הכניסה לכותל המערבי במלחמת ששת הימים. ספר התורה הוכנס לארון קודש מיוחד סביבו נכתב:

"אליעזר ופסיה שפירא עלו לארץ ישראל בשנת 1925 בעקבות פוגרום שפגע בבני משפחתם. הם הבינו שהדרך היחידה והנכונה היא להקים משפחה במדינה השיככת לעם היהודי, וששפתה היא עברית. ברוך, בנם הבכור, התנדב בנערותו לארגון האצ"ל, ואחרי כן התנדב לשירות בצבא בריטניה במלחמת העולם השנייה. כשחזר, התנדב לפלמ"ח ולחזית הקרבות במלחמת העצמאות. טוראי ברוך-אשר (בוז'ולה) שפירא ז"ל נפל בקרבות אלה בדרך לירושלים.

בשנת 1948 תרמו אליעזר ופסיה שפירא לצה"ל את ספר התורה שנכתב להנצחת זכרו של ברוך, בנם הבכור.

את ספר התורה נשא האלוף הרב שלמה גורן זצ"ל, הרב הראשי הראשון לצה"ל ומייסד הרבנות הצבאיחת, באירועים מכוננים בתולדות מדינת ישראל וצה"ל: בכל מלחמות ישראל ובמבצעים צבאיים רבים, הן בתפקידו כרב הראשי לצה"ל והן אחר כך בתפקידו כרב הראשי לישראל. ספר התורה זכה לפרסום עולמי בהיותו ספר התורה הראשון בהר הבית ובכותל המערבי, עם שחרורם במלחמת ששת הימים. באותה מלחמה נשא הרב גורן זצ"ל את ספר התורה בידיו, והודות לכך זכה הספר למשמעות היסטורית מיוחדת ולמקום של כבוד בזיכרון הלאומי ובמורשת הגבורה של עם ישראל בארצו."

הרמטכ"ל בני גנץ אמר בטקס: ""מאז שאני זוכר את עצמי אני זוכר את הרב גורן, מייסד הרבנות הצבאית. הרב הקפיד לשמר בצוותא את הממלכתיות ואת האמת. זהו בהחלט אירוע מרגש של הצבת הספר בלשכת הרמטכ"ל לצד פקודת הקמת צה"ל וזו גם הזדמנות להודות למשפחות, ולך הרב (הרבצ"ר), על עשייה של אמת ועשייה של ממלכתיות. לי זו זכות גדולה ואני מודה לכם על הזכות הזו."

תמונות מטקס הכנסת ספר התורה בלשכת הרמטכ"ל

(צילום: דובר צה"ל)

_AVI4279

_AVI4268

_AVI4287 _AVI4293_AVI4330 _AVI4361 _AVI4437

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו