"הבית היהודי לא היה נאמן לציבור הבוחרים שלו"

בריאיון ל'סרוגים' טוענת חברת הכנסת עליזה לביא כי 'יש עתיד' עשתה הכי הרבה בנושאי דת ומדינה ומאשימה את רבני הציונות הדתית בטרפוד חלק מהמהלכים. "אובדן אומץ הלכתי"

"הבית היהודי לא היה נאמן לציבור הבוחרים שלו"
  קרדיט צילום: רונן פדידה

על רקע הנסיון של מפלגת 'יש עתיד' לגייס קולות מהציונות הדתית, בריאיון ל'סרוגים' אומרת חברת הכנסת עליזה לביא כי אינה רואה סתירה בין פעילות המפלגה לבין הקריאה לציבור הדתי להצביע ל'יש עתיד'.

את באמת לא רואה התנגשות? הרב אתם נגד ההתיישבות, ובעד תחבורה ציבורית בשבת, ובעד נישואים חד מיניים.

"אני לא חושבת שזו קריאה באוויר או התנגשות. אני חושבת שהציבור רואה, מבין ויודע מי עבד בשבילו בנושא דת ומדינה. בקדנציה האחרונה ובכנסת היוצאת 'יש עתיד' עשתה את הכי הרבה לטובת דת ומדינה במדינת ישראל. הציבור הדתי ציוני שלנו שאני חלק ממנו רוצה להאהיב את היהדות, רוצה להחזיר את היהדות הביתה. אגב, זה היה הקמפיין של 'הבית היהודי', על זה אנחנו הלכנו כאחים על הדברים הללו שהבית היהודי אמר אותם בקמפיין, ואם 'הבית היהודי' היה נאמן למה שהם הבטיחו לציבור, הכל היה מתקדם יותר טוב. משהו קרה אחרי המושב הראשון ממנו הם חזרו אחרים לגמרי. ואז התחילו הויכוחים ואי ההסכמות, השיא היה בהתנהלות שלהם נגד אחוות הגוף הבוחר, וההפסד הצורם מאוד בבחירות לרבנות הראשית ולאחר מכן בהתנהלות שלהם בחוק הגיור, ואנחנו במו ידינו הרסנו כל דרך אפשרית ולא פלא שיש לנו כל כך הרבה פסולי חיתון במדינת ישראל".

כשאת אומרת "אנחנו" למי את מתכוונת?

"עולם הרבנות והחברה הדתית שלא היינו מספיק אמיצים. אני מזכירה לך שבתקופת השואה גם למי שלא היו רישומים שהוא יהודי הרבנות ידעה למצוא פתרונות. לא הקשו ומשהו פה קרה. גם אובדן אומץ הלכתי וגם ראיה לא נכונה של המציאות. אני מזכירה לך את הספר 'זרע ישראל' של הרב חיים אמסלם שעשה עבודה מדהימה והראה איך לאורך הדורות חכמי ישראל ידעו לתת מענה וידעו למצוא פתרונות ההלכתיים ראויים ולא עשינו את זה מספיק ואנחנו משלמים על זה מחיר היום".

עד כמה לרבני הציונות הדתית יש חלק בכך שנושא הגיור לא יצא כמו שרציתם?

"חלק גדול מאוד. אני זוכרת את ההצבעות הקשות של חברי 'הבית היהודי' נגד חוק הגיור יכולנו לעשות את זה בצורה יותר דיאלוגית ובסוף זה הגיע לאן שזה הגיע והם הצביעו נגד"

למה שציבור הבוחרים הדתי יבחר בכם? מה הוא ימצא ב'יש עתיד' שאין ב'הבית היהודי'?

"כי אנחנו עושים ולא רק מדברים. אנחנו לא מונעים. הפעילות שלנו של מעורבות נשים בגוף הבוחר, כניסת של נשים למועצות הדתיות ובעוד מגוון גדול של נושאים. הדיינים היום הנבחרים, שלצערי הרב הבחירות נעצרו, ראינו דיינים יותר קשובים, יותר ציוניים בוגרי אקדמיה. פתאום מוצאים אותם? פתאום הם קייימים? אנחנו ב'יש עתיד' מבטיחים להסדיר את נושא ברית הזוגיות דווקא מתוך ההיבטים ההלכתיים. אני התייעצתי עם רבים כשהגשנו את ההצעה הזאת. כדי להבטיח מסלול מקביל שלא פוגע בנישואים ההלכתיים ושמצמצם את החשש לממזרות. אני מזכירה לך גם את 'חוק צהר שקובע כי זוג שמתחתן שלא דרך הרבנות הראשית צפוי לשנתיים מאסר. מה זה? מעולם לא היה דבר כזה. יש גם הנושא של השקיפות במועצות הדתיות ועוד שלל נושאים, והמון דברים שרצינו לקדם הבית היהודי עצר והציבור ראה מי עשה ומי לא עשה".

את ממוקמת במקום העשיר ברשימת 'יש עתיד' לכנסת. את מאוכזבת מהמיקום? לא ציפית לקבל מקום יותר גבוה?

"לא. אני יודעת ומכירה את הפעילות שלי ואת פועלי, ואלה שיקולים פוליטיים כאלה ואחרים בהרכבת הרשימה שלנו. אני ממוקמת במקום טוב באמצע ונמשיך לעשות את מה שעשינו. אל תאמינו לסקרים, אתם יודעים למי ניתנה נבואה ואנחנו נחזור במלוא עוצמתינו".

 

 

 

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
7 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
הזהרו מן הצבועים
עופר | 05-02-2015 18:35
2
נכון הבית היהודי אינו רק מפלגת הלייטים והדתלשי"ם
עליזה עוד מעט מחוץ לכנסת בע"ה | 05-02-2015 18:51
הוא בהחלט גם כזה אבל לא רק. הוא מייצגבעיקר את הרוב שאיננו לייטי (וגם לא חרדל"י) והרוב הזה התנגד ועדיין ליוזמות האנטי- הלכתיות של יש עתיד מר"צ וכד'
3
עליזה לביא=רפורמית!
יניב | 05-02-2015 19:09
בושה שהיא יצאה מבני עקיבא.
4
היא קוראת לעצמה דתיה אבל..
יניב | 05-02-2015 19:12
1. רוצה נישואים חד מיניים. 2. נסיעה בשבת. 3. היא הולכת בלי כיסוי ראש. 4. תמכה ברפורמיות והתעטפה בטלית בכותל. בקיצור הקשר שלה עם התורה זה רק איך לנגח אותה, שתיזהר כשמנסים לנגח את התורה מתים גם בעולם הזה וגם בעולם הבא.
5
קלדרון מתגאה שאוכלת חמץ בפסח
די לאחיזת העיניים | 05-02-2015 20:02
אז נכון שעשיתם כמה דברים, אבל לא צריך להגזים.
6
אין גבול לחוצפה
אבי | 05-02-2015 20:27
עצם הפניה שלכם לציבור הדת"ל מראה שאתם חצופים וללא משוא פנים מתפלל שתיפלו בבחירות לשפל גדול מאוד, ואל אחי ורעי בני הציבור הדתי לאומי, אל תשכחו שאנחנו דתיים ולא רק לאומיים ואין לנו מה לעשות במיפלגה כזו.
7
צודקת. אני אצביע "יש עתיד"
עמיר | 05-02-2015 20:51
לא רק בעד לביא, פירון ושטרן, אלא בראש ובראשונה בזכות יאיר לפיד - אדם ישר ואמיץ שישרת את הציבור הדתי והחילוני הרבה יותר טוב מכל מתק השפתיים של "הבית היהודי".