אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

עמנואל שילה לרון מוריה: זו לא בושה להיות ליברל

עורך בשבע בטור תגובה: סופי לא ראויה לבית היהודי לא משום שהיא ליברלית, אלא משום שהיא מנסה להסתיר את עמדותיה ותוקפת בהשמצות את מי שמציב בפניה מראה

עמנואל שילה לרון מוריה: זו לא בושה להיות ליברל
  סילופים, ואי דיוקים. שילה (באדיבות המצולם)

אריה דרעי יכול להיות גאה, יש לו תלמידה מצטיינת. תרגיל ההיעלבות של סופי רון-מוריה מדברים שכתבתי בגיליון האחרון של 'בשבע' איפשר לה לתקוף אותי בבוטות בפוסט ארוך ומופרך שזכה לתהודה בפייסבוק, קיבל כותרות באתרי חדשות מגזריים, עלה לשידור בתכנית מואזנת בגלי ישראל, ועוד היד נטויה. בשביל מתמודדת בפריימריז שלא הצליחה לבלוט במיוחד עד כה, זה הישג לא רע בכלל.

הפוסט שכתבה סופי וצוטט באתר זה כולו רצוף בעיוותים, סילופים והאשמות שווא. התאמצתי והתקשיתי מאוד למצוא בו שני משפטים רצופים אמיתיים. בכל זאת, מכיוון שסופי ראתה את עצמה נפגעת מדבריי, לא מיהרתי להגיב. התגובה הזאת נכתבת בעיקר משום שמדובר במי שמנסה להפוך לנציגה שלנו בכנסת. ואם עד עכשיו רק התנגדתי לעמדותיה, כעת ברור לי שחוסר היושרה שבא לידי ביטוי בדבריה עושה אותה לא ראויה.

הנה כמה סילופים נבחרים מתוך עוד רבים בפוסט שלה:

סופי: "לאורך שנים ביקשתי לשלב נשים במפלגות הציונות הדתית בכנסת. שילה התנגד".

האמת: מעולם לא התנגדתי לשילוב נשים. להיפך, רק לאחרונה קראתי לאיחוד הלאומי לסרב להצטרף למפלגתו של אלי ישי אם התנאי לכך יהיה השארתה של אורית סטרוק מחוץ לרשימה.

סופי: "לאורך השנים קידמתי… את רעיון הפריימריז בציונות הדתית. שילה התנגד".

האמת: לא התנגדתי ואיני מתנגד לפריימריז. הצבעתי על יתרונות השיטה, ולא התעלמתי גם מחסרונותיה. בשורה התחתונה, לא הבעתי התנגדות לפריימריז.

סופי: "טובת הבית היהודי זה הדבר האחרון שמעניין את עמנואל שילה. הוא יצא נגד המפלגה לאורך כל הקדנציה".

האמת: תמכתי בבית היהודי לפני הבחירות האחרונות ולאורך כל הקדנציה. בניגוד לסופי, אני מאמין שעיתונאי טוב צריך לדעת גם לבקר את מפלגת הבית שלו, לאתגר אותה ולא לאתרג אותה. בניגוד לסופי, לא היו לי כוונות להצטרף לרשימת המפלגה, שקשה להניח שלא השפיעו גם על כתיבתה.

סופי: "שילה מנסה להוביל מסלול בו נכשל משה פייגלין – להשפיע מבפנים במפלגה אחת, כשהמתפקדים יצביעו בבחירות למפלגה אחרת. במקרה שלנו למפלגתו של אלי ישי או למפלגות חרדיות אחרות".

האמת: דעתי היא שמי שמתפקד לבית היהודי ומשתתף בפריימריז צריך גם להצביע למפלגה בבחירות לכנסת. אני באופן אישי הצבעתי בפעם הקודמת לבית היהודי ומתכוון בעז"ה להצביע לה גם הפעם ולא לשום מפלגה חרדית. אגב, אני לא דובר של פייגלין, אבל גם הוא לשיטתו קרא לא רק למתפקדיו אלא לכלל הציבור להצביע לליכוד.

סופי: "עבור עמנואל שילה… ישיבת הסדר לא נחשבת למסלול תורני ואילו ילד בגיל בית ספר יסודי צריך ללמוד מבחינתו בתלמוד תורה".

האמת: לדעתי ישיבת הסדר היא בהחלט מסלול תורני, ובעצמי הייתי ר"מ בישיבת הסדר. ילדיי אינם לומדים בתלמוד תורה, אלא בבית ספר ממ"ד תורני שבו לומדים רוב ילדי קרני שומרון – לא בדיוק יישוב חר"דלי.

לדבריה של סופי, המאמר שלי הוא "ניסיון קטנוני של עורך עיתון לחסום מועמדת שהייתה במשך 16 שנים הקול הבולט של עיתון מתחרה".

האמת: אם סופי הייתה רצה בליכוד או במפלגה אחרת במחנה הלאומי, הייתי שמח לתמוך בה. כל מה שאמרתי הוא שכרגע הייצוג של המחנה התורני בבית היהודי לוקה בחסר. במצב בו איילת שקד ושולי מועלם צפויות להיבחר בשני המקומות הראשונים השמורים לנשים, אני תומך בבחירת נציגה מהמחנה התורני (חרד"לי אם אתם מתעקשים) למקום הריאלי השלישי ברשימה. ואגב, למיטב ידיעתי הקול הבולט במקור ראשון לאורך השנים היו אורי אליצור ז"ל, חגי סגל, אמנון לורד ועוד. סופיה רון-מוריה הייתה כתבת פוליטית שעושה את עבודתה, אבל ממש לא "הקול הבולט" בעיתון.

מילא שסופי מנסה לעוות ולסלף, אבל לא חבל להטיח האשמות שכל כך קל להפריך? זה לא רק עוול, זו איוולת.

תחשפי את עצמך

טענתה העיקרית של סופי היא שאני מעוות את עמדותיה ומדביק לה תווית של ליברלית בעוד שבאמת היא נמצאת באמצע, בין בתיה כהנא-דרור לשרה אליאש. כבר הראיתי כיצד סופי עצמה מסלפת את העמדות שלי. אבל מילא אני, סופי מתלוננת שאני מדביק לה תוויות כשהיא עצמה עושה את זה למתחרה שלה במרוץ, שרה אליאש, אותה היא מכנה חרד"לית כדי לדחוק אותה לשוליים. אבל שרה אליאש, מי שהקימה את אולפנת להבה האינטגרטיבית בקדומים ועמדה בראשה 25 שנה, היא מתנגדת עקבית וחריפה לחינוך תורני בדלני. חרד"לית? לא במובן הזה לפחות.

אם סופי מבקשת להוכיח שהיא המיינסטרים של הציונות הדתית, היא יכולה לפרט את עמדותיה בנושאים שונים של דת ומדינה כגון גיור, נישואים אזרחיים, הפעלת תחבורה ציבורית ומרכזי תרבות בשבת, זכויות החד-מיניים, היוועצות עם רבנים בנושאי חקיקה דתית ועוד. במקום לעשות זאת, סופי מצהירה שהיא מייצגת את "הגישה הציונית-דתית הקלאסית בה דוגל אורי אורבך". ומהי עמדתו של אורי אורבך? בריאיון ל'בשבע' לפני חמישה שבועות התייחס אורבך לסוגיות דת ומדינה, ואמר כי "אני חושב שאנחנו צריכים ללכת לכיוונים הרבה יותר פתוחים בסוגיות הללו של דת ומדינה ממה שאנחנו עושים היום". בדיוק מפני הדבר הזה התרעתי כאשר קבעתי שהמועמדת סופיה רון-מוריה, המצהירה שהיא מזדהה עם עמדותיו של אורבך, תגרום למפלגה לשבור חזק אל הכיוון הליברלי.

אורבך לא מסתיר את עמדותיו, יודע שהוא סמן ליברלי בסיעה ומצהיר לאן הוא רוצה שהמפלגה תלך. לכן היה חשוב לו לצמצם את כוחה היחסי של תקומה בתוך הסיעה. הוא סבור שהגיע הזמן לשנות את הסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה, שעליו הציונות הדתית ההיסטורית שמרה מכל משמר. זו עמדה לגיטימית שאיני מבקש למחוק אותה, אלא לתת לה את חלקה היחסי בהתאם לכוחה האמיתי בציונות הדתית.

גם פרופ' אשר כהן בעל העמדות הליברליות נוהג ביושר. הוא הודיע על הצטרפותו למרוץ באומרו "אני רוצה שאורי אורבך לא יישאר לבד". הוא מודה שכרגע זו עמדת מיעוט במפלגה.

סופי לעומתם מנסה להסתיר את עמדותיה ומתיימרת לייצג את דעת הרוב ולשמר את הציונות הדתית הקלאסית. וכשאני מציב בפניה מראה היא מטיחה בי בעזות פנים "שיקרת, תתנצל". כמו שראיתם, באמת שאין על מה.

אז כמו שאומרים לאחרונה בבית היהודי: מצטער, לא מתנצל.

==

עמנואל שילה הוא עורך העיתון 'בשבע'.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
9 תגובות - 9 דיונים מיין לפי
1
פשוט לא לבחור בה
אליהו | 06-01-2015 10:22
2
כל אזרח חמישי בישראל הוא דובר רוסית.
דניאל | 06-01-2015 10:34
לכן לא יתכן שרשימה של 15-20 חברים לא תכלול דובר רוסית אחד. כל קורא רוסית מכיר את סופיה רון כבר 20 שנה כימנית, כתושבת חברון, כאשת ''מולדת''. ''הבית היהודי'' היא כבר מזמן לא מפלגה מגזרית של ציונות דתית. היא מפלגה יחידה בכנסת הנוכחית ומסתבר גם בזו הבאה שהעומד בראשה ומקווה שגם כל המועמדים במקומות ריאליים מתנגדים ל-"מדינה פלשתינית". חבל שאזרחים שכך חושבים יצביעו למפלגה אחרת רק בגלל ש''הבית היהודי'' מזלזלים במגזר שלהם. כמובן שאם סופיה רון-מוריה תומכת בחילול שבת המוני או בנישואין חד-מיניים הייתי רוצה לשוע זאת ממנה.
3
שמעתי ברדיו את העימות שהיה בין שילה ומוריה
!!!!!!! | 06-01-2015 10:45
מצטערת הגב' רון מוריה היתה עצבנית, הסטרית, לא ממוקדת, ולא נתנה לאף אחד לדבר, בקיצור, די פרועה.
4
גם אני שמעתי את העימות וגם קראתי את הטור ב"בשבע"
שם | 06-01-2015 11:07
ובכן למרות הערכתי הרבה לסופיה ולמרות שאינני נמנה על חסידי הרב שילה, יש להודות ביושר שהרב שילה צודק. סופיה תקפה אותו בלי שהבינה למה התכוון ואמרה דברים שקל מאד להפריך אותם. כמי שמכיר את סופיה אני יודע שהיא פמיניסטית וטוענת רבנית לשעבר ודעותיה לא רחוקות בתחום זה מכהנא דרור. בתחום המדיני סופיה ימנית לגמרי וכהנא דרור שמאלנית- אבל מה לעשות רון מוריה אכן עשויה להחשב בקלות כליבראלית וזה בסדר למה סופיה נעלבת? זה היה מחזה מגוחך שבו סופיה אמרה דברים שאינם אמת והקרינה לחץ רב. חבל.
5
מר שילה אבל זו בושה להיות בחבורת נוכלים
גבעת האולפנה לא נשכח | 06-01-2015 11:10
להיות חלק מחבורת נוכלים שרימו שיקרו וזייפו מסמכים כדי לגרוף הון לכיסם כן כן לכיסם גם אם הוא נמצא אי שם באיי מרשל זו גניבה ועל זה צריך להתייבש ולא משנה איזה "צדיק" עומד מאחורי מעשה הנבלה הזה תתביישו לכם ממש חילול ה' כל מעשה התרמית שאתם עושים
6
הסבר למה לדעתי יש כאן היתממות, אולי לא מודעת..
הישורייינו אנשי תקומה וגם יצביעו? | 06-01-2015 13:13
מר שילה היקר! העובדה שתמכת בבחירות הקודמות ובבאות בבית היהודי אינה ראיה, כיוון שאנשי תקומה שוריינו. מתוך הנחה, די סבירה יש לומר, שלו היו המפלגות רצות בנפרד היית בצד של תקומה (האם גם טענה זו תוכחש על ידיך? מסופקני!), הרי שאחרי שאנשי תקומה שוריינו, מן ההגינות שכל מי שמעריך שלו היו המפלגות רצות בנפרד היה מצביע תקומה לא יצביע בפריימריז של הבית היהודי, שכן אנשיו שוריינו הרבה מעבר למשקלם האמיתי בקרב מצביעי הבית היהודי. מהבחינה הזו סופי צודקת בהחלט- גם אם טעתה בלשונה.
7
בושה להיות עורך של עיתון שעיקרו
ניסים | 06-01-2015 18:15
תקוף את המתנגד לך הכה אותו מתחת לחגורה אותי שכעת אני מצביע לגב סופי מוריה ולא הצביע לאף אחד שמקורב אל המאפייה של עיתון בשבע
8
למס' 2: דוברי הרוסית הללו כבר מזמן התאזרחו והם ישראלים
!!!!!!! | 06-01-2015 18:56
דבר. הם אינם מגזר . די לראות בהם מחלקה מיוחדת.
9
ל6
יואב | 06-01-2015 21:44
אם אנשי תקומה היו מקבלים את החלק היחסי שלהם בקרב מתפקדי הבית היהודי, אולי דבריך היו צודקים. אך הם מקבלים הרבה פחות מזה. ובא ונזכיר נשכחות שהם עם כל הציבור החרד"לי היו הגורמים המסייעים העיקריים להצמחת בנט ומפלגתו