שופטת מצאה תקווה בתוך כתב האישום: המקרה ששבר את המוסכמות - סרוגים
צרכנות, שווה לדעת , תוכן שיווקי

שופטת מצאה תקווה בתוך כתב האישום: המקרה ששבר את המוסכמות

הסיפור שלפנינו, הוא דוגמא מובהקת לחשיבות הייצוג המשפטי בכל תיק פלילי, שכן יכולתו להביא להכרעות המתחשבות בכל הנתונים הרלוונטיים עשויה להציל חיים ולהחזיר אנשים למסלול חיים חיובי ובריא

author-image
שופטת מצאה תקווה בתוך כתב האישום: המקרה ששבר את המוסכמות
  עו"ד עידית רייכרט (צילום: יהונתן שדה)

בעולם המשפט הפלילי, נדיר למצוא מקרים שבהם שיקולי רחמים ותיקון משתלבים לצד הצורך בהגנה על הציבור. עורכת הדין עידית רייכרט, בעלת ניסיון של למעלה מ-25 שנים בפרקליטות ובהגנה פלילית, מצאה במקרה של אמיר הזדמנות למסע שיקום מיוחד, שאינו רק משנה את חייו אלא גם את התפיסה המשפטית.

משרדה של עורכת הדין הפלילית עידית רייכרט, המדורג בין המשרדים המובילים במשפט הפלילי בארץ,  מתמחה בניהול משברים פליליים ובמיוחד בליווי ובייצוג עוברי חוק נורמטיביים ונפגעי עבירה. עם ניסיון עשיר שמקורו בעבודתה בפרקליטות מעל עשור רייכרט נותנת דגש על הזדמנות לתיקון ושיקום, גם במקרים מורכבים במיוחד.

אמיר (שם בדוי), שגדל בבית אלים והורשע בעבירות אלימות כלפי בת זוגו לשעבר, הגיע למשרדה של רייכרט בנקודת משבר. בדרך כלל, רייכרט מסתייגת  מייצוג עברייני אלימות במשפחה, עם זאת, הפגישה הראשונה עם אמיר הייתה נקודת מפנה משמעותית עבורה. במפגש בו שמעה את סיפור חייו של אמיר והכירה את ההשפעות הרעילות של עברו על התנהגותו. היא הבינה את נפשו ובעיקר ראתה לנגד עיניה את  פוטנציאל השינוי שבו שיכול להביא לתקומתו ולתקומת סביבתו. לכן, הסכימה רייכרט לרתום את ארגז הכלים המקצועי שלה ואת ניסיונה וללוות אותו במסע השיקום.

עו"ד רייכרט קראה בעיון את הכרעת הדין וזיהתה נקודת תקווה שהובילה את השופטת לאפשר לשירות המבחן לבחון את האפשרות לביטול ההרשעה מבלי להבטיח דבר. היא הבינה שלמרות הרקע הקשה, יש חלון לשינוי אמיתי, וזיהתה את זה כהזדמנות נדירה להראות כי המשפט הפלילי יכול לתמוך בתהליכי תיקון ולא רק לענוש.

במהלך הדיון בבית המשפט, אמיר הביע חרטה עמוקה על מעשיו וביקש סליחה מבת זוגו ומבית המשפט. הוא פירט את הקשיים האישיים והכלכליים שעבר, ותיאר את המאבקים הרגשיים שנאלץ להתמודד איתם, מה שהוביל אותו למעשים שכעת הוא מתחרט עליהם. אמיר סיפר כי בהתחלה התקשה לראות את הנזק שגרם ושלא היו בידיו הכלים להתמודד עם המצב. הוא גם נזכר ביציאתו מבית המשפט לענייני משפחה, שבו נאלץ להתמודד עם קשיים נוספים שהחמירו את מצבו.

במהלך העדות לעונש, אמיר הדגיש את השפעת המעשים על חייו וחיי משפחתו, וביקש מבית המשפט להתחשב בנסיבותיו הקשות ולהקל בעונשו. הוא נשען על התקווה שמלוא ההזדמנות שיבקש, תאפשר לו לתקן את הנזק שגרם ולהשתלב מחדש בחברה כאדם אחראי ותורם.

אין ספק כי אלמלא הייתה מוגשת בקשה לאפשר הליך שיקום עבור אמיר, סביר להניח שהוא היה נדון עונש מאסר בפועל. תרחיש זה, לו היה מתממש, היה הרסני  לא רק לחייו של אמיר אלא גם עבור בני משפחתו וילדיו הקטינים וגם לחברה כולה. מאסר בפועל היה משאיר את אמיר מאחורי סורג ובריח ללא האפשרות להתמודד עם המניעים שהובילו אותו להתנהגותו האלימה ולמוטיבציה לשינוי. הבחירה של אמיר בתהליך שיקום ארוך ותובעני היתה בחירה אמיצה ומאתגרת שאפשרה לאמיר לעבור מסע ריפוי ותיקון עצמי ולשוב להיות אדם נורמטיבי המנהל חיי משפחה בריאים. 

במקרה של אמיר, השתכנע בית המשפט מטיעוניה של רייכרט, בחר לסטות ממדיניות הענישה המקובלת של מאסר בפועל ובמקום זאת, הסתפק בענישה מרתיעה של מאסר על תנאי בלבד. רייכרט הדגישה כי תפקידו של בית משפט אינו רק להעניש על חטאים אלא גם להעניק הזדמנות אמיתית לשיקום עבור מי שהוכיח כאלף עדים שהוא ראוי לאמון בו בדיוק כמו אמיר שלפניו. ואכן, השופטת בחרה לתמוך בהליך השיקום הממושך בו נמצא אמיר לשביעות רצון שירות המבחן והורתה לסטות ממדיניות הענישה ולהטיל על אמיר ענישה מרתיעה לצד המשך מחוייבותו בתוכנית השיקומית הכוללת פיקוח הדוק,  טיפול פסיכולוגי, ליווי קהילתי והדרכה מקצועית שמטרתה להעניק לאמיר את הכלים להתמודד עם הבעיות שהובילו אותו למצבו הנוכחי.

מקרה זה מדגים בבירור את ההשפעה העצומה שיכול ייצוג משפטי מקצועי להותיר על חיי אדם ועתידו. עורכת הדין הפלילית עידית רייכרט שייצגה את אמיר הבינה את המורכבות שבמצבו, והשקיעה מאמצים את הפוטנציאל לשינוי ותיקון מבלי להתעלם מחומרת המעשים. בזכות ייצוג משפטי רגיש ומחויב, שתמך בהצגת כל ההיבטים האנושיים והקשיים שאמיר עבר, השתכנע בית המשפט לסטות ממדיניות הענישה הנוהגת במקרים כגון אלה והורה שלא לשלוח את אמיר למאסר בפועל אלא לנתיב של שיקום והזדמנות שנייה. זוהי דוגמא מובהקת לחשיבות הייצוג המשפטי בכל תיק פלילי, שכן יכולתו להביא להכרעות המתחשבות בכל הנתונים הרלוונטיים עשויה להציל חיים ולהחזיר אנשים למסלול חיים חיובי ובריא. 

לאתר  https://reichert-law.co.il/  

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו