אברהם פריד מספר על הרבי בראיון ל'סרוגים': "האור שלו ממשיך לכבוש את העולם"

אברהם פריד מספר על הרבי בראיון ל'סרוגים': "האור שלו ממשיך לכבוש את העולם"

שלושים שנה חלפו מאז הסתלקותו של הרבי מליובאוויטש. בשיחה עם 'סרוגים' הזמר והחסיד אברהם פריד מספר על דמותו של רבו, בעיקר מתגעגע לנוכחותו ולקינוח משמיע את ניגונו הידוע

author-image
אברהם פריד: 'אורו של הרבי ממשיך לכבוש את העולם'
  אברהם פריד מספר על הרבי בראיון לסרוגים (צילום: סרוגים)

כולם מכירים את הזמר החסידי אברהם פריד, אך מעבר להיותו 'בעל המנגן' בעגה החסידית, הוא אחד מחסידי חב"ד הידועים בעולם.

בראיון מיוחד לסרוגים שהתקיים מספר ימים לפני התאריך הידוע ג' בתמוז, בו מציינת חסידות חב"ד 30 שנה להסתלקותו של "הרב מנחם מנדל שניאורסון", אברהם פריד מספר על הרבי מליובאוויטש מנקודת מבטו וגם מבצע את ניגונו הידוע.

"זה חור שאי אפשר למלא"

כאמור, פריד הוא אחד מהחסידים הידועים, ניתן להגדיר אותו השליח המפורסם ביותר במפעל השליחים הענק של החסידות. גם אחרי 30 שנה, חסרונו של האדמו"ר מאוד מורגש אצלו, "איך מרגיש יתום כשהוא הופך לכזה לא עלינו", הוא אומר בכאב, וממשיך, "זה חור שאי אפשר למלא".

עם זאת פריד מדגיש כי: "האור שלו ממשיך לכבוש את העולם. הרבי לא אהב חושך, אלא אור ושמחה ואנחנו משתדלים להמשיך".

בהמשך השיחה בינינו, פריד מביא את סיפורו הידוע שהוא מתאר אותו כל פעם בפני הקהל בכל הופעה על נתינת הצדקה במעמד השירה: "קודם כל ידועה ההוראה שהרבי נתן לי לתת צדקה לפני ואחרי כל אירוע", הוא מתאר את ההנחייה שנתן לו הרבי במעמד חלוקת הדולרים המפורסם ביום ראשון בבניין 770.

"30 שנה שאני חיי עם ההוראה הזו", פריד אומר ומדגיש מה המסר שעומד מאחורי הפעולה: "אני גם מעורר את הקהל שיעשו כמוני. בבוקר לתת צדקה כתפילה לבורא שיהיה יום טוב ובערב לאחר יום מוצלח להגיד יישר כוח, אבל עם מצווה, לא סתם לומר תודה, אלא לעשות מצווה ולתת צדקה", הוא מסכם.

"הרבי מכיר את הנשמות שלנו"

כשאברהם פריד עבר לפני הרבי, קריירת השירה שלו הייתה רק בתחילתה, שאלתי אותו אם הרב'ה הכיר את פועלו כזמר, "הרבי מכיר את הנשמות שלנו, הוא יכול להסתכל פנימה ולא רק מבחוץ", הוא אומר.

"הרבי מכיר את הנשמות שלנו" (צילום: לירן וינשטיין, סרוגים)

פריד הוא בנו של הרב יעקב פרידמן, חסיד בלוז'וב שהיגר לארה"ב לאחר שנמלט מציפורני הנאצים בזמן מלחמת העולם השנייה. הזמר המפורסם מספר כי ההתקרבות לחסידות החלה מהסבא ומציין שהוריו הגיעו לניו יורק הם החליטו לשלוח את ילדיהם למוסדות חב"ד. פריד מדגיש כי אביו חבש שטריימל והנוסח שלו לא השתנה, "אבל את הילדים הם שלחו לרבי", הוא מציין.

משפחתו של פריד מאוד מוכרת בחסידות, אחיו הגדול הרב מאניס פרידמן משמש כמרצה לענייני יהדות ומשפיע, בנו בני זמר חסידי מאוד ידוע שהנפיק לא מעט להיטים. שלושה אחיינים נוספים הם שמחה פרידמן, בנצי ואלי מרקוס, זמרים גם הם. הרבי בעצמו היה מלחין, ניגוניו הידועים הם: "צמאה לך נפשי" ו'הוא אלוקינו' מתוך תפילת מוסף בשבת ויום טוב.

בניין 770 בקראון הייטס, ניו יורק (צילום: לירן וינשטיין, סרוגים)

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
אברם היקר אין עליך
עמי מימון | 08-07-2024 17:44
חולים עליך אתה מוזמן מחר לפראבינגען מחר בקול ברמה לזכרו של הרבי
2
אסור שזכר משיח בן יוסף ידחק משיח בן דוד
משה אהרון | 08-07-2024 18:04
בסד. במוות יש גם טומאה רעיונית . --------------------------------- אדם כי ימות באוהל. שחיי האדם בעולם כאוהל ומתתו כאוהל. כל פרשת פרה אדומה לא באה אלא לקדש את החיים ולהרחיק מאתנו את המוות והשלכותיו ההרסניות . התורה ביקשה להרחיק אותנו מפולחן המוות שהיה מקובל מאד באותם דורות . והוא להשקפת התורה מוסד נפסד ממחוזות הניסתרות לה' אלוהינו בלבד..... שאין לנו אלא להתרחק ממנו. כל נגיעה במוות חומרית או רוחנית פסולה בתכלית להשקפתה של התורה. לפיכך מיתת מרים אהרון ומשה לא הותירה כל רושם או יסוד נמשך של פולחן. ואפילו מקומות קבורתם נעלם זו גם הסיבה שמיתת מרים כאמור ללא כל הוראות של פולחן נסמכה לפרשת פרה אדומה. ומאין לנו דברים אלו . מכך שבפרשת פרה אדומה מצינו שתי חוקות חוקת התורה וחוקת העולם = לחוקות הבריאה שכל תכליתה - חיים . הנה כי כן חוקות התורה נועדו לאושש ולהשיב על כנה את חוקת העולם. שחוקת העולם כאמור, נפגמת אפילו בנגיעה קלה במוות. וודאי בהתבוססות בתרבות המוות ובהשלכותיה.... הנה כי כן המוות הוא אנטיתיזה לבריאה ולחיים וכל אמת שאדם רק נגע בו במוות הוא נדרש לפולחן של הטהרות להשבת פניה הטהורות והבריאות של הבריאה בהתרחקות מופגנת מהמוות ובקידוש ובחירה של אך חיים. והנה להוותינו תרבות המוות ופולחנו השתרשה אצלנו .פולחן הצדיקים המתים והקברים. פוגעת קשות בטהרת החיים וייחודם - אל מול אל חי. אנחנו יותר מדי מתעסקים בניסתרות שהם אך לה' אלוהינו כך למשל,אחינו החבדניקים ממשיכים בכך בהעריצם את רבם הגדול - משל הוא גם חי. הרבי הקדוש שימש בגולה כמו יוסף הצדיק במצרים בתפקיד של משיח בן יוסף . ואסור להפוך את מותו לדבר חי וקיים ......ועד כדי להסיג גבולו של משיח בן דוד משתם תפקידו של משיח בן יוסף והוא מת , אין לנו יותר אלא מהמשיח החי - משיח בן דוד. משה אהרון
3
אסור לכנות שם...
יוסף בניה | 10-07-2024 1:52
אסור לכנות שם לאלוהים