היום בהיסטוריה: כ"ז בסיוון - גיבור ישראל יוחאי בן נון - סרוגים

היום בהיסטוריה: כ"ז בסיוון – גיבור ישראל יוחאי בן נון

"אני אשב ואלמד אנטומיה בזמן שההיסטוריה תחלוף על ידי?! לא יקום ולא יהיה!", אמר יוחאי בן-נון כשפגש את מפקדו בפלמ"ח. הוא הקים את שייטת 13 והגיע עד לתפקיד מפקד חיל הים

author-image
היום בהיסטוריה: כ"ז בסיוון - גיבור ישראל יוחאי בן נון
  (צילום: משה פרידן, לע"ם)

יוחאי פישמן יליד שכונת בית הכרם שבירושלים, חלם להיות רופא. באותן השנים ערב קום המדינה לימודי רפואה לא היו בארץ. ויוחאי נרשם ללימודי ביולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים וכשסיים יסע לאיטליה ושם יגשים את חלומו וילמד רפואה. אבל חלומות לחוד ומציאות החיים בארץ ישראל לחוד.

באחד הימים, פגש יוחאי את אברהם זכאי מפקד הפלוגה הימית של הפלמ"ח. יוחאי הכיר את אברהם שהיה מפקדו. אברהם פנה ליוחאי ואמר לו: "מתחילים להביא אותם" כשהוא מתכוון למפעל ההעפלה שמתחיל לצאת מאירופה השרופה.

יוחאי הרהר קלות ואמר: "אני אשב ואלמד אנטומיה בזמן שההיסטוריה תחלוף על ידי?! לא יקום ולא יהיה!". באותו הרגע, החליט יוחאי פישמן, לימים בן נון, להצטרף לפל"ים. והשאר… היסטוריה.

מקים שייטת 13

יוחאי הירושלמי שלא הכיר את הים, בכוח רצון ועקשנות, התגבר על הים הגדול והפך אותו לביתו הראשון. הוא מסיים את קורס מפקדי הסירות הרביעי של הפלמ"ח, וקורס מפקדי מחלקות.

יוחאי מקבל את משימת החבלה הימית הראשונה שלו. להטביע שתי ספינות משמר בריטיות. בעזרת חוליה קטנה וכמעט ללא אמצעים. יוחאי וחולייתו מבצעים את הפעולה בצורה משולמת.

פעולה זו סימנה את תהליך הקמתה של היחידה של אנשי הדממה, שייטת 13. באותם הימים נקראה "החוליה".

אות גיבור ישראל

יוחאי מונה למפקד פלוגת "הנמל" בחיפה. מטרתה להגן על עובדי הנמל היהודים מפני פורעים ערבים. לאחר שהמצב בחיפה קצת נרגע עלה יוחאי לירושלים.

שלושה ימים לאחר שהצטרף לקרבות, בקרב בנבי סמואל נפצע קשה מאוד. יוחאי עוד לא החלים וחזר אל הים. גרשון ז"ק מפקד חיל הים קרא ליוחאי והטיל עליו להקים את הקומנדו הימי.

לקראת סוף מלחמת העצמאות, יצא  לפעולה, עליה יקבל את אות גיבור ישראל. אחד מ-12 הגיבורים שקיבלו עיטור זה במלחמת העצמאות. הטבעת אניות מלחמה מצריות, "האמיר פארוק".

מקבלי עיטור הגבורה במלחמת העצמאות (דוד אלדן לע"ם)

יוחאי חיפש בסיס מתאים לאנשי הדממה, ומצא אותו בין חולות עתלית. "כאן יהיה הבסיס" הכריז על המפרץ הנסתר שמצא. יוחאי היה מהדוחפים והיוזמים להקמת הקומנדו הימי. והיה למפקדה הראשון.

המכון לחקר הימים

במלחמת קדש, הוביל את הקרב הימי הראשון גם הפעם מול אניית מלחמה מצרית. מספר שנים לאחר המלחמה מונה למפקד חיל הים וכיהן בתפקיד זה במשך שש שנים.

לאחר שפרש מצה"ל הקים את המכון לחקר ימים ואגמים בחיפה ועמד בראשו במשך 14 שנה. יוחאי לא נטש את חלומו לרפא אנשים ובמהלך חייו עזר לאנשים רבים נזקקים וחולים. ביום כ"ז סיוון תשנ"ד (6.6.94) עמד ליבו של איש הדממה שלא נתן להיסטוריה לחלוף לידו.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
האמיר פארוק
המתקן | 05-07-2024 17:15
האמיר פארוק טובעה עי זלמן אברמוב זל ממושב מרחביה!