אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

'אמונת חכמים' תקדם מועמדים ליבלרים בנושאי דת ומדינה

מול 'המחנה האמוני' מקדם ארגון בשם 'אמונת חכמים' מועמדים שיתמכו ברפורמות החקיקה בנושאי כשרות, נישואין, שבת וגיור. "גם קולו של האגף הליברלי צריך להשמע"

גוף חדש יקדם מועמדים ליברלים בפריימריז
  מקדמים את הליברלים. לוגו אמונת חכמים

המחנה הלייטי בבית היהודי מתעורר גם הוא. אחרי שלפני שבועיים הקים אביחי בוארון את 'המחנה האמוני', הקימו שני צעירים דתיים יניב הולצמן ואסף גרינוולד. הולצמן בוגר ישיבת הסדר היה חלק ממטה הבחירות של הרב סתיו, ולפני כשנה הם הקימו את דף הפייסבוק בו ריכזו את פעילותם.

בהודעה שפרסמו חברי 'אמונת חכמים' הם כותבים במהלך השנתיים האחרונות היו נושאי הדת והמדינה בראש סדר היום של השיח הציבורי והפרלמנטרי בישראל: העיסוק האינטנסיבי בסוגיית כמו חוק הגיור, מעמד השבת במרחב הציבורי, מערך הכשרות, סמכויות הרבנות הראשית ועוד רבות אחרות גרמו לתנופה יוצאת דופן שהביאה לשיפור שירותי הדת בישראל ולחיזוק דמותה כמדינה יהודית ודמוקרטית.

לצערנו,  דווקא נציגי הציבור הדתי בכנסת – חברי הכנסת של מפלגת הבית היהודי, לא היו היוזמים והפועלים בכל הקשור לחוקים אלו, ופעמים רבות היו אלו דווקא הם שפעלו למניעת שינויים נדרשים בענייני הדת והמדינה .

"עד עכשיו דווקא הפלג היותר שמרני היה יותר קולני, ולעומתם האגף הליברלי שרוצה את השינוי היה שקט" אומר לסרוגים יניב הולצמן".

"יש הרגשה שבנושאי דת ומדינה, הולכים לפי המחמירים ולפי אלה שדורשים שמירה על הסטטוס קוו, ואנחנו חושבים שהמציאות השתנתה, ולכן דרושים שינויי חקיקה קריטיים גם בנושאי הנישואין, בטח שבנושאי הגיור, וגם בנושאים של כשרות ומעמד השבת במרחב הציבורי. הכל אבל ייעשה כמובן במסגרת ההלכה והרבנים הם אלה שיכריעו".

אבל גם בכנסת הבאה, הייתה מועצת רבנים בראשות הרב חיים דרוקמן שהכריעה בנושאי דת ומדינה?

יש גם רבנים אחרים, הרבה רבנים התבטאו בנושאים האלה של דת ומדינה והקול שלהם לא נשמע. בכלל אפשר להגיד שהציבור הליברלי פחות נלחם על העקרונות שלו, ועכשיו אנחנו נהיה אלה שנלחם. הגוף הזה הוקם עוד לפני הבחירות וימשיך גם אחריו כדי לדרבן את חברי הכנסת להמשיך בפעילות בנושאים האלה.

שאלון לח"כים

הפעילות הראשונה היא מיפוי של המועמדים בפריימריז של הבית היהודי. בימים אלו שלח הארגון שאלון מפורט למועמדים השונים, ובו דרישה לגילוי דעתם על סוגיות הדת והמדינה. תשובות יפורסמו לקראת הבחירות כדי לקדם את המועמדים הליברלים בתוך המפלגה.

נראה שדווקא בימים בהם המו"מ בין תקומה לבין הבית היהודי נמצא בשלביו האחרונים, כשאחת הסוגיות המרכזיות היא הקווים האדומים בנושאי דת ומדינה, שלפי גורמים במו"מ, בבית היהודי מסרבים להתחייב עליהם, ימשיכו 'אמונת חכמים' ו'המחנה האמוני' לצבור כח בתוך המפלגה לקראת הרכבת הרשימה לכנסת.

בתגובה לדברים מסר דובר הפורום האמוני בראשות אביחי בוארון: "אין בעיה, נשמע את קולם ובסוף נחליט ונעשה מה שטוב לישראל".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
12 תגובות - 12 דיונים מיין לפי
1
הסגנון קצת שופט מלכתחילה. אולי כדאי לעדן?
הזאת | 17-12-2014 10:04
2
מה לציבור הלייטי ולאמונת חכמים????
אודי | 17-12-2014 10:24
תרתי דסתרי
3
יוזמה מצוינת! ישר כוח!
דניאל | 17-12-2014 10:50
ישר כוח לחברי הארגון סופסוף יביעו את עמדת הציונות הדתית כמו שצריך וכמו שעושים החרד"לים
4
לכו ליש עתיד
גבי | 17-12-2014 10:56
יש מפלגות ופוליטיקאים שתומכים ברפורמים (יש עתיד, אלעזר שטרן , וכו '). למה הם באים להפריע בבית היהודי ?
5
לא פשרנים ולא לייטים- קנאים לעתיד העם היהודי
רחל | 17-12-2014 11:01
הצלחה רבה
6
נפלא!
למך | 17-12-2014 11:26
כשיש מועמת ערביה-מוסלמית ומועמדים חילוניים הגיע הזמן שיהיו גם רפורמים!
7
הכפשה מיותרת
יאיר | 17-12-2014 11:40
https://www.facebook.com/emunatcha/posts/498732290269248?notif_t=notify_me
8
תומכת מאוד
גיתית | 17-12-2014 11:40
מן הראוי שישמעו דעות שמייצגות רבים מהציונות הדתית ולא רק דעות קיצוניות. אני מניחה שתוך זמן קצר יכנו גם אותם "רפורמים", כי כך מגיבים אצל החרד"לים לכל מי שלא מסכים איתם...
9
גוף ראוי של אנשים ראויים
דיי לשנאה | 17-12-2014 12:10
חבל שבסרוגים חושבים שהם בעלי הבית על השולחן ערוך ובסמכותם לקבוע את רמת הדתיות של כל אחד מאיתנו.
10
יוזמה מבורכת
יורם | 17-12-2014 15:22
שהחיינו וקיימנו והגענו. עד עתה שמענו על מועמדים-מטעם-עצמם והאידיאולוגיה היחידה היא כיסאולוגיה. הגיעה העת לכך שיוקדמו מועמדים שעל סדר יומם קצת יותר עניינים ערכיים מאשר סרטוני יוטוב ופייסבוק. ברוכים הבאים
11
ועדיין נראה לכם שאפשר לצאת ברשימה אחת?
סתם אני | 18-12-2014 10:25
שיהיה ברור, החולשה הדתית מתבטאת גם בחולשה מדינית. וחולשה דתית גוררת חולשה דתית. ואנא אנו באים. אשר על כן חובה להקים ולחזק מפלגה דתית לאומית אמיתית לפני שגם אלו יעלמו.
12
יוזמה מצוינת כך נדע במי לא לבחור
| 18-12-2014 20:08
וכך מובן גם מה דעתו של הרב סתיו, שרבים מרבני הציונות הדתית לא רצו בו בגלל דעות כאלו. ציונות דתית זה לא פשרנות, אלא עילוי העולם למלכות שדי