הארכת גיל הפטור ממילואים אושרה בקריאה ראשונה - סרוגים

הארכת גיל הפטור ממילואים אושרה בקריאה ראשונה

אושר בקריאה ראשונה: תוארך בשלושה חודשים הוראת השעה המעלה בשנה את גיל הפטור ממילואים. השרה אורית סטרוק: "כולם צריכים לשאת בנטל של שירות המילואים, זה בנפשנו"

author-image
הארכת גיל הפטור ממילואים אושרה בקריאה ראשונה
  צילום: דוברות הכנסת - נועם מושקוביץ

מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הארכת הוראת השעה של העלאת גיל הפטור. 51 חברי כנסת תמכו בהצעה, אל מול 47 מתנגדים, והיא תועבר לוועדת הכנסת שתיקבע באיזו ועדה תידון ההצעה.

הוראת השעה קובעת העלאה בשנה של הגיל שבו יינתן פטור מחובת שירות ביטחון, כך שעבור יוצא צבא שאינו קצין הפטור משירות מילואים יינתן בגיל 41, ועבור יוצא צבא קצין יינתן פטור ממילואים בגיל 46. בנוסף, קובעת הוראת השעה כי גיל הפטור של יוצאי צבא המשרתים במקצועות או בתפקידים מסוימים שנקבעו בצו בידי שר הביטחון יועלה לגיל 50.

כמו כן, לפי הוראת השעה, אם הגיע יוצא צבא לגיל 40, 45 או 49 לפני סופה של שנת 2023 – פטור משירות מילואים יינתן לו בסוף חודש דצמבר 2024. בהמשך להארכת הוראת השעה, מוצע לתקן את ההוראה כך שיובהר שחובת הדיווח החודשי לוועדת החוץ והביטחון של הכנסת וכן התגמול המיוחד הניתן לחיילי המילואים אשר ביצעו שירות מילואים בהתאם להוראת שעה זו, ימשיכו לחול לאורך תקופת הוראת השעה.

"כולם צריכים לשאת בנטל, זו זכות עצומה והוא בנפשנו"

שר התקשורת, שלמה קרעי, הציג את ההצעה בשם שר הביטחון: "נוכח גיוס החירום ותרומתם המשמעותית של אנשי המילואים למאמצי הלחימה, שחרורם של אלפי אנשי מילואים בתפקידי לחימה ותומכי לחימה עלול לפגוע באופן משמעותי בכשירות המבצעית וביכולת הלחימה של צה"ל. לפיכך אישרה הכנסת כהוראת שעה תיקון לחוק המאפשר להעלות בשנה את הגיל בו יינתן פטור מחמת גיל. לאור הלחימה המורכבת ועל מנת להימנע מפגיעה בכשירות המבצעית וביכולת הלחימה של צה"ל במהל שנת 2024 מוצע להאריך את הוראת השעה בשלושה חודשים נוספים".

שרת ההתיישבות והמשימות הלאומיות, אורית סטרוק: "אנו עוסקים כאן בהעלאת גיל הפטור לחיילי המילואים. כולם צריכים לשאת בנטל הזה וכולם בעזרת השם יישאו בנטל הזה כי הנטל הזה הוא זכות עצומה, הוא בנפשנו, כי רק כך נציל את עצמנו מהמצב שבו אנו נמצאים. אני מצדיעה מכאן לכל חיילי המילואים הגיבורים ולכל נשותיהם הגיבורות".

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "הארכת הוראת השעה נובעת מצורך מידי, מהיקף המשימות ומהעדר אפשרות לענות על צורך מבצעי זה באמצעים אחרים, שכן גריעה של אותם משרתי מילואים תוך כדי הלחימה עלולה לגרום לפגיעה בכשירות וברציפות התפקוד של היחידות, בייחוד לגבי היחידות הלוחמות. כמו כן, ההארכה נדרשת בשל הצורך למלא את השורות ולהרחיב מסגרות לוחמות".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
ממשלת המינות במפגן...
רונן | 25-06-2024 7:40
ממשלת המינות במפגן מרהיב של צביעות - לפני שבוע צה''ל היה עם עודף כח אדם ולכן אין צורך לגייס חרדים, אתמול המצב השתנה באופן פתאומי ומי ששירת 120 יום במילואים צריך להמשיך לשרת עד יומו האחרון. אין בגהנום מוקד חם מספיק ל-64 עוכרי ישראל מגלגלי העיניים, מעשרי התבן ומבעירי האסמים. חבורת בוגדים ארורה הם ושולחיהם שמוכיח אחת ולתמיד מה קורה למי שלומד תורה חרדית וחרדלית - הופך אגואיסט, חמדן, שקרן, נהנתן, גנב ונוכל