פסטיבל הקולנוע ירושלים: אלו הסרטים הישראלים שיוקרנו - סרוגים

פסטיבל הקולנוע ירושלים: אלו הסרטים הישראלים שיוקרנו

הפסטיבל המצליח חוזר בפעם ה-41 לירושלים, ואיתו סרטים ישראלים רבים שאולי עוד נראה באוסקר | הנה רשימת הסרטים שתוכלו לצפות בהם בפסטיבל הירושלמי

author-image
פסטיבל הקולנוע ירושלים: אלו הסרטים הישראלים שיוקרנו
  (קרדיט: ורד אדיר)

בחודש יולי הקרוב ינהרו אל עיר הבירה של ישראל מעריצי קולנוע רבים, לכבוד "פסטיבל הקולנוע ירושלים" שיתקיים בפעם ה-41 במספר. לקראת הפסטיבל הבינלאומי הקרב ובא (18-27 ביולי), ארגנו לכם את רשימת הסרטים הישראלים שצפויים להיות מוקרנים בו, ושישתתפו בתחרויות נושאות פרסים בקטגוריות שונות.

התוכנית של הסרטים הישראלים כוללת בין היתר סרטים עלילתיים באורך מלא, סרטים תיעודיים באורך מלא , סרטים בתחרות לקולנוע ישראלי קצר, הקרנת העתק משוחזר של הסרט ״חיוך הגדי״ של שמעון דותן משנת 1986 ועוד.

תחרות חג׳ג׳ לקולנוע ישראלי עלילתי

על כלבים ואנשים

לפנות בוקר, דר בת ה-16 יוצאת בחזרה אל ביתה בקיבוץ ניר־עוז כדי לחפש את כלבתה, שהלכה לאיבוד במהלך הטבח של השבת השחורה.

כביש הסרגל

אישה צעירה נעלמת ביום קיץ לוהט, בעפולה. איש ממשפחתה לא מחפש אחריה. רק חוקרת משטרה אחת מסרבת להניח לעניין.

קרוב אליי

כשאחיה הצעיר והאהוב של עדן נהרג בפתאומיות, היא מנסה למלא את החלל שנפער בחייה. עם חברתו של האח, שעל קיומה גילתה רק לאחר מותו, היא יוצאת למסע התבגרות המושתת על מערכת היחסים המפותלת, הטוטאלית והמסוכנת שמתפתחת בין השתיים.

מתוך "קרוב אליי" (קרדיט: שי פלג)

עיד

עיד הוא גבר צעיר מרהט שהותקף מינית בילדותו. החלום שלו הוא ליצור תיאטרון. כשהוריו מבשרים לו ששודך בניגוד לרצונו, עיד יוצא למלחמה על החופש שלו ועל התקווה ליצור בתוך גבולות המשפחה והחברה הבדואית שבה הוא חי.

חלב

טאלה היא מוזיקאית מרוששת ואם צעירה שבדיוק ילדה את בתה הבכורה. היא מתחילה לעבוד ב"שביל החלב", מחלבת חלב אֵם מודרנית ומצוחצחת, שם תעבור מסע שבסופו תלמד מה זה באמת אומר להיות אמא.

טרופיקנה

אורלי, אשה בודדה בגיל העמידה, מחלקת את חייה בין עבודתה המונוטונית בסופרמרקט והטיפול בבני משפחתה המנוכרים. תקרית מסתורית שבמהלכה נרצחת הקופאית הראשית שולחת אותה למסע אל מעמקי תשוקותיה המודחקות, שחושף את כמיהתה לחום אנושי.

לא יום ולא לילה

רפאל הוא עילוי ותלמיד מצטיין, אבל אינו מתקבל לישיבה האשכנזית והיוקרתית. הוריו, צרפתים חוזרים בתשובה ממוצא מזרחי, מנסים לשנות את רוע הגזירה ומובילים לתקרית דרמטית שמשנה את מצב המשפחה ואת הקהילה החרדית המנוכרת שמסביבה.

מתוך "לא יום ולא לילה" (קרדיט: זיו ברקוביץ)

מכולת

אמיר ואליהו, נערים מתבגרים המתגוררים בפאתי ירושלים, מנסים לשרוד בעולם ללא מבוגרים מתפקדים. הצטלבות בין השניים, ערב חג הפסח, תוביל אותם למסע לא צפוי.

תחרות דיאמונד לקולנוע ישראלי תיעודי

טאבו: עמוס גוטמן

"חיפשתי טאבו", מעיד הבמאי עמוס גוטמן בראיון האחרון שלו, טרם מותו מאיידס. קטעי ארכיון נדירים חושפים את סיפורו של הקולנוען הראשון שיצר סרטים קוויריים בישראל ומאפשרים להעריך מחדש את החלטותיו הנועזות – על סט הצילומים ומחוצה לו.

עדה, אמי האדריכלית

עדה כרמי־מלמד, 87, מבכירות האדריכליות בישראל ובת למשפחת אצולה אדריכלית, מגיעה לפרק האחרון בקריירה מפוארת וארוכת שנים. בתה, יעל מלמד, מציגה מבט אישי, ציבורי ופוליטי על אמה ועל עבודתה, השזורה בסיפורה של המדינה.

חוקי מדבר | قوانین الصحراء

פרחאן אלנבארי, נצר לשושלת בוררים בדואים, משקיע את מרצו בניסיונות לפייס בין חמולות מסוכסכות. במקביל, הוא נאלץ להתמודד עם איום מבחוץ: המדינה מאיימת לעקור את שבטו מהאדמה שהייתה להם לבית במשך יותר מ-70 שנה.

דה האן: קול מחוץ לזמן

במאה-שערים הוא נקרא ״הקדוש״, באמסטרדם הוא אבי הלהט״בים הרדיקלים, ובעיני ראשי הציונות הוא נתפס כאיום קיומי. מאה שנים אחרי שנרצח בירושלים, דמותו החד פעמית של יעקב ישראל דה-האן עוד מאתגרת את המוסכמות ויוצרת אדוות בהיסטוריה.

מתוך "דה האן" (קרדיט: צבי לנזמן)

רוצה לב?

גיבורת העל של ירושלים היא שוטרת ליצנית. חמושה באף אדום ומדבקות של לבבות, היא מתייצבת בקו העימות של העיר.

המושל

בעקבות ראיון שערכה עם סבה ונגנז בהוראת הצנזורה הצבאית, הבמאית דנאל אל־פלג יוצאת לחקור את מנגנון השליטה המושתק של הממשל הצבאי על אזרחי ישראל הערבים – ואת התפקיד שמילא בו. בדרך נחשף סוד משפחתי שמעורר שאלות על שליטה ואהבה.

הפקות המזרח

סיפורו של ימין מסיקה, במאי ופעיל חברתי שהוביל מהפכה תרבותית מחתרתית דרך הפקת קליפים וסרטים דלי תקציב בכיכובם של זמרים מזרחיים. חרף הדרה מתמשכת מצד הממסד התרבותי, סרטיו נחלו הצלחה אדירה והגיעו למאות אלפי בתי אב בישראל.

ציפורים משונות

בעודי נקראת להציל שוב את אחי הבכור, אני מבינה שלא אוכל להתעלם יותר מהבעיות שמלוות אותו, ושמאיימות להשתלט על חיי. חומת השתיקה נמסה ואני מגלה כי יחסי הסבוכים עם בני משפחתי, ובעיקר עם אמי, עוצבו סביב כל מה שלא נאמר בביתנו.

הקרנות מיוחדות

אגודות הכפרים

עלייתן ונפילתן של "אגודות הכפרים", הניסוי המדיני הגדול של ישראל בשטחים טרם האינתיפאדה הראשונה. המטרה: עידוד הנהגה פלסטינית עממית מקומית שתוביל להחלשת אש"ף וסיום הסכסוך. כשהניסוי כשל, חברי האגודות איבדו מכוחם והפכו נרדפים.

מתוך "אגודות הכפרים" (באדיבות: פסטיבל הקולנוע ירושלים)

חיוך הגדי

במרכז סרטו של שמעון דותן, המבוסס על רומן הביכורים של דויד גרוסמן, עומדות שלוש דמויות – כל אחת מאירה מזווית אחרת את חוסר התוחלת ואת הסכנות הטמונות במשטר הכיבוש הישראלי בגדה. כצמן הוא קצין ממשל ישראלי שנהג בעבר להטיף למען "כיבוש נאור".

השנים שעבר בתפקיד והחברה הצבאית סביבו הקשיחו את עורו ולימדו אותו להסתגל לעוולות הכרוכות במצב. לניאדו, חברו הטוב, הוא רופא צבאי הנוכח בעצם האבסורד הטמון במושג שחברו נהג להטיף למענו. הדמות הראשית של הסרט הוא חילמי, שוטה הכפר.

חילמי – שבנו המאומץ הפך מחבל ונורה בידי כוחות הבטחון – לוקח את ידידו הרופא כבן-ערובה ומאיים להוציאו להורג אם בתוך 24 שעות לא יפונו הכוחות הישראליים מן השטחים הכבושים. זוכה פרס "דב הכסף" בפסטיבל ברלין לקורטיז עבור גילום דמותו של חילמי.

תחרות דיאמונד לקולנוע ישראלי קצר

בתחרות דיאמונד לקולנוע ישראלי קצר ישתתפו 17 סרטים קצרים עלילתיים, תיעודיים וסרטי אנימציה. הזוכה בפרס הסרט הקצר הטוב ביותר יהיה זכאי להגיש את הסרט להתמודדות על פרס האוסקר.

מקבילים

הפרידה של ארי ואלין מחוללת קרע בחלל ובזמן, המוביל להופעתן של גרסאות שונות של הזוג מיקומים מקבילים. בזמן שהגרסאות הרבות והמשונות מנסות להחזיר אותם זה לזו, ארי ואלין נקרעים בין מימוש עצמי לחיים משותפים, בין אהבה לפחד.

 מיתוס

השפעת קולות מסתוריים שבוקעים מן השמיים, גבר צעיר פורץ לבית אביו וגורר אותו באיומי אקדח למסע מתעתע בנבכי נפשו של הגיבור הלאומי.

עוד באותו נושא

סרט בכיכובו של עידן עמדי זכה בפסטיבל המותחנים היוקרתי

מש״קית

אלישע, מש"ק הת"ש המנוצל של הגדוד, מחליט להפסיק להיות נחמד. אירוע חריג גורם לו לחשוב שאולי דווקא עדיף להיות פראייר.

לב אוחז

ביום הראשון של המלחמה באוקראינה ליליה ומקס מוצאים עצמם חסרי הגנה. הם יוצאים למסע שבו יגלו כמה אומץ אפשר למצוא בלב אוהב. "לב אוחז" (Обіруч) עוסק באנושיות ובחמלה המתגלות מתוך הקטסטרופה.

בדיקת כשרות

תמר (14), נערה חרדית מקהילה אדוקה, נלקחת לבית החולים בידי אביה האוהב, שחושד כי קיימה יחסי מין עם בחור. בבדיקה הרפואית נבחנים יחסיה עם אביה ובתוליה.

מזל דגים

עקב נתק ממשפחתה, רונה עוברת ליפן ועובדת שם כבת משפחה להשכרה. שיחת טלפון מפתיעה שמבשרת על מות אחותה מטלטלת את עולמה ופותחת מחדש את הפצעים הכואבים ביותר בנשמתה.

פרנצ׳

תור לק־ג'ל מקבל תפנית דרמטית כאשר שרי, המניקוריסטית ואשת הסוד של אלונה חושדת בה שהלכה לאחרת.

אדום חצות הליל

שעת לילה מאוחרת בגלריה מקומית בכפר קטן. סיואר בדיוק מסיימת משמרת לילה. רגע לאחר הסגירה, הלילה השגרתי והמשעמם שלה משתנה ללא הכר – זר מסתורי מופיע על מפתן הדלת וטוען שהוא צריך עזרה.

עוד באותו נושא

הישג: הסרט הישראלי התקבל לפסטיבל טרייבקה היוקרתי

תמונת מראה

נעמי משכפלת מפתח לבן זוגה מבלי לשאול את השותפה הבלתי נסבלת שלה. ברגע שהאמת מתגלה פורצת בין השתיים מלחמת התשה. הן לא בוחלות באמצעים ומוכנות להחריב הכל רק כדי לזכות בדירה.

כולרה

הסגר הראשון עומד להתחיל בעוד כמה שעות, ואין דבר שמפחיד את ניבה יותר מאשר להישאר לבד. היא יוצאת למסע חיפוש קיצוני אחר מישהו להיות איתו. המפגשים עם האנשים השונים בחייה יובילו אותה לבחירה שאינה מובנת מאליה.

סוקסציה

שנתיים אחרי מות אחיו, אמנון חוזר ליער השרוף שבו ראה אותו בפעם האחרונה ומנסה להתמודד עם האשמה הרובצת עליו.

שום דבר מיוחד

שתי נשים יושבות בין ארבעה קירות ומחכות. האחת, למוות שמסרב לבוא לקחת אותה. השנייה, לחיים שיתחילו. הסרט מדמה את נסיונותיהן לברוח מה"כלום", ואת ההבנה שגם הוא יכול לפעמים להיות מיוחד. מבוסס על ראיון דוקומנטרי.

שכבות

גלי מפנת מוקשים באתר פינוי אזרחי בדרום הארץ, הבחורה היחידה בצוות של גברים. חברי הצוות מתגוררים יחד באזור לתקופה ארוכה והופכים משפחה זה לזה. כך מרגישה גם גלי, שעושה את כל המאמצים להשתלב ולהיות אחת מהם.

מחבואים

בבית ספר בינלאומי נוקשה במקסיקו, נער ישראלי מנודה מבריז משיעור ומתחבא בצללים. בחושך הוא מתעמת עם גילוי משיכתו לגברים ועם השנאה שצומחת בתוכו.

עוד באותו נושא

השחקן דונלד סאת'רלנד הלך לעולמו בגיל 88

קו הבסיס

רות, מתבגרת ביישנית, מגיעה עם אמה ההישגית למגרש הטניס כדי להתאמן לתחרות הארצית המתקרבת. מפגש מקרי עם בחור מקומי יעיר בה ניצנים של תשוקה, אך אמה המגוננת יתר על המידה תנסה לעצור זאת.

מצב של היעדרות

כדי להימנע מחזרה לכלא, חסן נאלץ לגרש מביתו את האח של אשתו, שנמלט ממלחמת האזרחים בסוריה וחצה את הגבול לישראל בניגוד לחוק. בדרכו של חסן עומדים אשתו ומצפונו.

דברים שאין להם שמות

אליה וטולי הן אחיות. רק שנתיים מפרידות ביניהן, אך הן לא דומות זו לזו בדבר. כאשר טראומת עבר עולה לראשונה אל פני השטח, השתיים ימצאו עצמן במאבק לשימור כל מה שחיבר ביניהן עד כה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו