מחאה ציונית דתית - כולנו פוניבז' וקול תורה

מחאה ציונית דתית - כולנו פוניבז' וקול תורה

ראש ישיבת ההסדר בשדרות, הרב דוד פנדל, מוחה על דבריו הקשים של הרב אילעאי עופרן במאמר נגד הציבור החרדי: "אני מוחה על התוכן, הסגנון והיוהרה, הציניות וגם על התבונה במאמר הלא מוצלח של הרב עופרן"

author-image
מחאה ציונית דתית על מאמרו של הרב אילעאי עופרן
  (צילום: באדיבות המצולם)

אני מוחה על התוכן, הסגנון והיוהרה, הציניות וגם על התבונה במאמר הלא מוצלח של הרב אילעאי עופרן.

1. כתב הרב "אני למשל לגמרי לא מאמין בזה (שלימוד תורה שומר על עם ישראל) קשה למצוא לדעה הזו מקורות בספרות הקדומה".

אז אני כציוני דתי גאה מכריז שאני כן מאמין שלימוד תורה מגן על עם ישראל ואם קשה – נעזור לרב למצוא כמה מקומות לאמת הפשוטה הזאת. הגמרא מכות י' – דרשה על הפסוק עומדות היו רגלינו – מי גרם לרגלינו שיעמדו במלחמה? שערי ירושלים שהיו עוסקים בתורה, או שנעיין ביחד בגמרא סנהדרין מט'; אמר רבי אבא אלמלא דוד, לא עשה יואב מלחמה. או הגמרא שבועות לה': שיש חיילים ויש גם נוטרים את פריו, שזה רבנן שכמו שבט לוי לא יצאו כשאר ישראל במלחמות. וגם המדרש המפורסם שרש"י על החומש מביא שבמלחמת מדיין השאירו 12,000 שעסקו בדברים רוחניים ולא לחמו – כנראה שזה גם חשוב.

אבל לא צריך יותר מהרש"י על חומש בפרשת בראשית "יום השישי" – בזכות מתן תורה כל העולם מתקיים, ומעניין שכשהתורה רצתה להזהיר על שמירת גופנו היא כתבה את זה ביחד עם האיסור לשכוח תורה  "השמר לך פן תשכח את הדברים אשר ראו עיניך" אמר ר"מ כל השוכח דבר אחד מדברי תורה… "ונשמרתם מאד לנפשותיכם".

אז כן – לימוד תורה מגן על כולנו  – ואשריכם תלמידי חכמים שדברי תורה חביבין עליכם ביותר!

2. נעבור למשפט הילדותי והרדוד הבא – "ללמוד תורה ממשתמט שקול בעיני ללימוד תורה מאוכלי שפנים" "אני לגמרי לא מסכים עם זה" (שצריך קומץ של לומדי תורה שיקבלו פטור משירות)".

קודם כל אעיר; מהתבוננות בספרים מאחורי התמונה של הרב, שכנראה אתה לומד הרבה תורה ממשתמטים – כל הערות על הראשונים נכתבו ממשתמטים וכנראה גם אתה לומד תורה מאנשים כאלה.

הרב עופרן לגמרי לא מסכים, אבל טוב שהיו הרבה תלמידי חכמים גדולים ממך וממני שדווקא כן הסכימו, וחשבו שאחרי חורבן עולם התורה במיוחד צריך להשקיע בבניין תורה וטיפוח תלמידי חכמים גדולים, וכדאי לפוטרם משירות צבאי בהוראת שעה.

איזו רוח הקודש לימדה אותך שעל זה בדיוק אמרו חז"ל "עוסקים בתורה ואין בהם יראת שמים" – אני דווקא חושב שהם דיברו על תופעות אחרות.

איפה האהבה הגדולה שלך לבתי מדרש המפוארים שממלאים את ארץ ישראל תורה – האם זה באמת הייחול שלך חלילה "חברת הלומדים החרדית בישראל… והוא ייכחד במהרה בימינו"? אם כך -אין חלקי אתך! (אני דווקא מייחל לבניית מקדש במהרה בימינו)

3. נמשיך בתובנה הנוספת של הרב :"הבעיה הזאת לא תיפתר בשיח ולא בהסכמה ולא בפשרה. שינוי יקרה רק בכפיה".

אנחנו חונכנו על שיח על הסכמה על פשרות – למדנו ולימדנו שבדור שלנו אי אפשר לכוף – לא שישמרו שבת ולא שיתחתנו איך שאנחנו רוצים, רק דרך שיח ושכנוע ועידוד. איך זה קורה שכשמגיעים לסוגיית חרדים פתאום יש ציונים דתיים לא מתפשרים ותקיפים ומותחים דברים עד הקצה? אז אני רוצה לבשר – לא זו דרכנו (וגם היא לא תצלח…).

לסיום – התורה שלהם לא מגואלת בדם – דברי תורה לא מקבלים טומאה, התורה של כולנו מתוקה, משיבת נפש והיא עץ חיים.

כל הנאמר למעלה לא סותר במאומה שעל ידי שיח והידברות ובסבלנות ובתמריצים ובחקיקה מתונה נזכה לישיבות הסדר חרדיות בכל עיר, ובנוסף כמו שראש ישיבה חרדי אמר לחבר כנסת שביקר בישיבתו -"אתה רואה את כל מי שלומד פה – אל תיגע בו אבל יש  בחוץ, תבנו את המגרות הנכונות ותגייסו אותם"

יש מחלוקות ,אבל יש כבוד ואהבה! בואו נהיה מוקירי רבנן ואוהבי תלמידי חכמים גם לא מהמגזר. בשם ציונות דתית אחרת אני מבקש מהציבור החרדי סליחה על המאמר המשסה הזה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
165 תגובות - 119 דיונים מיין לפי
1
עוד מעט מאה...
אוי | 19-06-2024 9:56
עוד מעט מאה שנים של שכנוע ללא כפייה. לא תפס. הגיע הזמן לגיוס. לא רוצים צהל? קחו גבול לפי החלק היחסי שלכם באוכלוסייה ושמרו עליו, אם באמצעות נסים, גם בסדר, אבל עידן הטפילות הסתיים
הרב דוד פנדל
בר מקדש | 26-06-2024 6:35
לרב פנדל הנכבד- האל הוריד את יוסף ואחיו מצריימה , במשמע התורה אומרת שפיקוח נפש דוחה אהבת ארץ -אבות ,עוד דרש פה , שאלוהים לא יכול למנוע את הרעב בארץ הקודש , דהיינו אינו יכול להוריד טל ומטר ומן מן השמים להאכיל את ירושלם וכהניו . והכיצד האכיל 40 שנה במדבר?
על רב ועל ערב רב, הגמרא כבר כותבת.
אלמוני | 23-06-2024 15:05
על עוכרן אין צורך לבזבז מילים, הגמרא (סנהדרין צט ב) כבר מגדירה אותו היטב, במילים חריפות וברורות: אפיקורוס, כגון מאן, אמר רב יוסף, כגון הני דאמרי מאי אהנו לן רבנן, לדידהו קרו לדידהו תנו. אמר ליה אביי, האי מגלה פנים בתורה נמי הוא, דכתיב אם לא בריתי יומם ולילה, חקות שמים וארץ לא שמתי. אמר רב נחמן בר יצחק, מהכא נמי שמע מינה, שנאמר ונשאתי לכל המקום בעבורם.
הרב עופרן = גיבור שלא מתחנף למשתמטים הרשעים
צוריאל | 19-06-2024 15:30
ה' עמך גבור החיל
2
האמת מאד פשוטה...
יגאל | 19-06-2024 10:29
האמת מאד פשוטה ואין טעם לעסוק בפילפולי בית המדרש. החרדים לא מכירים במדינת ישראל ולבן אינם מתגייסים. כל הקשקושים שמפיצים נציגיהם שקר מוחלט מבלי אומץ לומר את האמת.
מושחתים. איך הם מעיזים לא להכיר במדינה. וחוץ
עמנואל | 19-06-2024 19:31
מזה למות בשביל המדינה שהיא אוסף של בכרים שמאלנים חסרי נאמנות לעם היהודי זה מטופש מאוד
3
הצעת פשרה שמקובלת על כולם
בוחן מציאות | 19-06-2024 10:31
אני מציע שהצבא יפסיק לשמור על התנחלויות חרדיות. מי שחושב שלימוד התורה יגן על עימנואל וביתר עילית ישמח להוכיח את זה. נכון? נכון?
הם יסכימו לזה. הם באמת מאמינים בזה
חיים | 19-06-2024 19:26
וזה תנאי סביר לגמרי
4
אפשר להעיז וללמד אותך תורה
משה אהרון | 19-06-2024 10:35
בסד. אם היו יודעים אמיתה של תורה , היו מתים מבושה. ====================================== וַיְדַבֵּר יְהוָה, אֶל-מֹשֶׁה לֵּאמֹר. כד זֹאת, אֲשֶׁר לַלְוִיִּם: מִבֶּן חָמֵשׁ וְעֶשְׂרִים שָׁנָה, וָמַעְלָה, יָבוֹא לִצְבֹא צָבָא, בַּעֲבֹדַת אֹהֶל מוֹעֵד. כה וּמִבֶּן חֲמִשִּׁים שָׁנָה, יָשׁוּב מִצְּבָא הָעֲבֹדָה; וְלֹא יַעֲבֹד, עוֹד. כו וְשֵׁרֵת אֶת-אֶחָיו בְּאֹהֶל מוֹעֵד, לִשְׁמֹר מִשְׁמֶרֶת, וַעֲבֹדָה, לֹא יַעֲבֹד; כָּכָה תַּעֲשֶׂה לַלְוִיִּם, בְּמִשְׁמְרֹתָם. {פ} בשלוש מילים אלו : זֹאת, אֲשֶׁר לַלְוִיִּם מכסה התורה על סיפור מפואר ושלם. סיפור המסביר את פשר הסתירה לכאורה אשר בפרשת הלוויים. שבתחילת הפרק [ח] הלוויים התפקדו לעבודה בגיל שלושים ובסוף הפרק כמצוטט לעיל ירד גילם לגיל - עשרים וחמש. וכך היה סיפור המעשה : משנודע דבר ה' לראשי הלוויים, שהלוויים יהיו בשלים ביותר לעבודתם - עבודת הקודש, אך בגיל שלושים . אלה העלו חשש כבד שמא נערי הלווייים יתקלקלו בחוסר מעש של ממש ובחוסר מסגרת של עשר שנים קריטיות . בין גיל עשרים - לשלושים. והוא שאמר להם הקבה . שהיא הנותנת . שאני מקבלם כתחליף לבכורות רק מגיל שלושים. וכי משום כך עד גיל זה הם בכלל נערי ישראל .שיש להם להפקד לצבוא צבא ממש .ללמוד תורת המלחמה ממש כמו שאר נערי ישראל להיותם בשיא כוחם שגם הם יהיו בכלל המגינים במלחמת מצווה וקיום , כאמור כמו שאר נערי ישראל ללא כל הבדל . אחרי חמש שנים של שירות בצבא צבא ממש : בגיל - עשרים וחמש, רשאים הם להיפקד לעבודת הלוויים . וגם כאן רק בתחום ההתמחות בשירות לכלל ישראל. ובכלל זה השירה. שקודם עבודת כל פולחן ממש, יהיו הלוויים מאומנים בעיקר ביחס ובשירות הקודש - לעם ישראל . לא בכדי ברשימה קודמת פניתי אל אחיי החרדים לקבל פשרה כי יאפשרו גיוס נערים לסדיר ומילואים - רק לעשר שנים. בין גיל עשרים - לשלושים . ורק אחר כך יהיו קודש לתלמודם . כך לא יפוררו את המרקם העדין של העם . יתרמו תרומתם לבסס בסיס הגנה ראוי לקיום העם כעתודה למלחמת מצווה וקיום . ובעיקר גם יהיו מוכשרים לעצמם ולחיים ובעיקר גם לפרנס עצמם ומשפחתם בכבוד אולי עתה לאור חידוש זה . יתעוררו מי לאמץ ולקדם פשרה ברוח האמור. ולוואי ! משה אהרון
5
גם אתה עונה...
אבי | 19-06-2024 10:56
גם אתה עונה בצורה פוגענית, למה?
6
דבריך חשובים
ש.א. | 19-06-2024 11:01
כל הכבוד על כתיבת האמת לדברי הלעז והבלע של ערב אופרן
אבל הוא צודק, והגמרא מגדירה את הדברים היטב.
אלמוני | 23-06-2024 15:06
על עוכרן אין צורך לבזבז מילים, הגמרא (סנהדרין צט ב) כבר מגדירה אותו היטב, במילים חריפות וברורות: אפיקורוס, כגון מאן, אמר רב יוסף, כגון הני דאמרי מאי אהנו לן רבנן, לדידהו קרו לדידהו תנו. אמר ליה אביי, האי מגלה פנים בתורה נמי הוא, דכתיב אם לא בריתי יומם ולילה, חקות שמים וארץ לא שמתי. אמר רב נחמן בר יצחק, מהכא נמי שמע מינה, שנאמר ונשאתי לכל המקום בעבורם.
אתה ערב רב
לש.א שצריך להיות ס.א | 19-06-2024 22:21
אם היית בתקופת שמאי והלל היית מכנה את אחד מהם שלא מוצא חן בעיניך כערב ____ רק אווילים כמוך מכנים רב שחושב אחרת מרבניהם בכינוי גנאי והרב פנדל לא גאה בטיפשים שכמוך
7
הכומר עופרן המנוול הזה, ממשיך דרכו של סבו...
יהודי | 19-06-2024 11:04
הכומר עופרן המנוול הזה, ממשיך דרכו של סבו המרושע השמאלני ישעיהו לייבוביץ.
8
הרב פנדל קדש קדשים
גיא מרדכי חסיד | 19-06-2024 11:10
לעומת הטמא עוכר ישראל עופרן
9
הרב דוד פנדל...
דוד עמי | 19-06-2024 11:12
הרב דוד פנדל צריך לחזור בתשובה ולבקש מחילה מכל התלמידים שלו על ההתרפסות שלו בפני שקמה ברסלר ואחים לנשק שניצלו אותו כדי לעשות סיבוב על הציבור שהוא מייצג שנפל במלכודת שלהם בכל מני מפגשי הידברות שהציגו אותם כצדיקים גדולים ונתנו להם עוד אוויר לנשימה ולגיטימציה.שיתעורר
10
תודה רבה הרב...
אבי | 19-06-2024 11:18
תודה רבה הרב על הדברים. האמת והשלום אהבו.
11
חרפת הצנזורה
משה אהרון | 19-06-2024 11:21
דברי עידוד לרב עילאי עופרן נפסלים על ידי המערכת - רק משום שנכתב בהם כי יש הקרויים רבנים שכבויים מהשראת השכינה ואל לרב להירתע מהם . כשמנגד ראו איזה דברים קשים ונוראיים נכתבים כאן על ידי מגיבים כנגד הרב עופרן .ולוואי ויכבה לכם המסך אם לא תפרסמו את התגובה הזו. משה אהרון
12
צודק הרב פנדל....
הלב היהודי | 19-06-2024 11:25
צודק הרב פנדל. לצערי יש בציונות הדתית שכמהים ליחס מהשמאל ומהנאורים מוכרים את האמת בשביל מחיאות כפיים זמניות
13
אתה באמת חושב...
המאיר הראשון | 19-06-2024 11:28
אתה באמת חושב שדוד המלך למד תורה ??? אם אתה חושב שבתקופת דוד המלך הייתה תורה אתה ממש בור במקרא. דרך אגב, גם אני חושב שהחרדים ישתלבו רק בכפייה וסנקציות כלכליות על כל המגזר.
בור שאין דוגמתו הפוסל אחרים במומו...
אלמוני | 23-06-2024 15:00
הרי אתה נבל, אפיקורס, בור שאין כדוגמתו, ואינך מאמין אפילו בספר אחד בתנך. אבל לאחרים, מן הראוי לגלות כמה אתה בור. לא אצטט לך מספר תהלים, אלא מספר מלכים, ממש מתחילתו. ויקרבו ימי דוד למות ויצו את שלמה בנו לאמר: אנכי הלך בדרך כל הארץ וחזקת והיית לאיש: ושמרת את משמרת ה' אלקיך ללכת בדרכיו לשמר חקתיו מצותיו ומשפטיו ועדותיו ככתוב בתורת משה למען תשכיל את כל אשר תעשה ואת כל אשר תפנה שם: למען יקים ה' את דברו אשר דבר עלי לאמר אם ישמרו בניך את דרכם ללכת לפני באמת בכל לבבם ובכל נפשם לאמר לא יכרת לך איש מעל כסא ישראל:
"רשום על דוד"
שי | 20-06-2024 11:42
איפה רשום? בגמרא שנכתבה אלף שנים אחר כך? באותה גמרא שמלאה מדרשים, מימרות, אמונות בשדים וברוחות? לא, דוד המלך לא התייעץ עם שום סנהדרין, לא למד תורה, לא היה לו כלי נגינה שהעיר אותו לתיקון חצות, והוא כן חטא עם אשת איש. על אפם וחמתם של חזל.
דוד באמת למד...
סעדיה | 19-06-2024 12:27
דוד באמת למד תורה והרבה, נראה לי שמי שמראה בורות במקרא זה לא הרב, כנראה לא קראת את התנך בשלמות אלא רק פסוקים שנראים לך, בכל מקרה, אתה יכול להתחיל בקריאה את מזמור קיט בתהילים, בהצלחה בהמשך
רשום על דוד...
אמתי | 19-06-2024 12:17
רשום על דוד שכול מה שהיה עושה היה מתעייץ עם סנהדרין חוץ ממספר מקרים רשום במסכת ברכות שדוד היה לומד כול הלילה ועוד דוד היה הולך לרבו מפיבושת ושואלו על פסיקות הלכה
14
מילים כדורבנות!יישרכח!ירבו כמותך...
אסף | 19-06-2024 11:32
מילים כדורבנות!יישרכח!ירבו כמותך כבוד הרב!
15
כמה מילים ריקות כדי להכשיר השתמטות
חובת גיוס לכולם | 19-06-2024 11:33
ואפליה בין דם לדם.
16
כל הכבוד!
אורח | 19-06-2024 12:32
דברים נכוחים שפתיים יישק!
17
המאמר לא מוצלח? הרב פנדל לא מוצלח
אלדד | 19-06-2024 12:34
הרב עופרן הוא גדול הדור
פחחחחחחחחחח ...
ואני רחל אימנו. עשית את הפאדיחה שלך | 20-06-2024 0:09
פחחחחחחחחחח
18
כבוד הרב פנדל,...
אבריימי | 19-06-2024 12:51
כבוד הרב פנדל, התרגשתי לקרוא את דבריך! כל מילה שופעת אמת וגם אהבת ישראל. אני מכבד ומוקיר אותך ואת הציבור היקר והקדוש שלך שתורם כל כך הרבה לעם ישראל, גם תורה וגם דם. כמובן שאתה לא צריך לבקש מאף אחד מחילה, איך אתה קשור לדברי הבלע של עופרן? (שהשם ישלח לו הרהורי תשובה). אתה ושכמותך הם חוד החנית של עם ישראל, ואת זה כותב חרדי בהחלט.
השרות
נכד שמעון | 23-06-2024 10:33
רבנים כרב פנדל יכולים לטעות הרב עופרן לא כתב נגד הלימוד הרלא בעילת הלימוד לא לישא בנטל. גם הרב מרדכי אליהו טעה באומרו על ההתנקות לאתהיה. גם רבנים גדולים קודם השואה טעו שהתנגדו לעליה לארץ ישראל. טעו הרבנים שלא שלחו גדולי תורה משכמם ומעלה. במלחמות העולם שרתו הרבה מאד יהודים שומרי מצוות ונשארו באמונתם. אומר הרמבם מדוע גלו היהודים מפני ששכחו למשוך ידם בקשת. בההגירה ההמונית לארהב אשר יכלו שם לחזק את מחזיקי הדת
19
תודה רבה כבוד...
מעריך מאוד | 19-06-2024 13:07
תודה רבה כבוד הרב. ירבו כמותך בישראל מקדשי שם שמיים ומרבי אהבה ואחווה בעם ישראל בין כל פלגיו!
20
כל הכבוד סוף סוף...
אודי | 19-06-2024 13:28
כל הכבוד סוף סוף תגובה ראויה
21
יישר כחך הרב...
דולי בסוק | 19-06-2024 14:09
יישר כחך הרב פנדל.על דברים כאלו נאמר: דברי חכמים בנחת נשמעים. נדמה לי שליבם של רבים רבים מהציבור החרדי -לגווניו המרובים- נפתח למחשבה על שירות צבאי. הדיבורים הבוטים רק גורמים להתבצרות ולהתלכדות סביב התפיסות הקנאיות שגם הן נמצאות בציבור החרדי. ברגע שצהל יפתח מסגרות מתאימות הוא ימלא אותם בצעירים חרדים הרוצים לשרת. בחכמה,בענווה,ובהדרגתיות ישתנה המצב הרבה לטובה.
22
עשרות אלפי רבנים...
אילן | 19-06-2024 14:12
עשרות אלפי רבנים מיותרים עם כיפה סרוגה, שחורה או לבנה מונעים מאגו מנופח, שכל בגודל ראש סיכה, מדברים בשמו של האל והתורה, סותרים, אחד את השני בפילפולים כאלה ואחרים, שאין בינן למציאות דבר וחצי דבר פרט לרצון הסמוי שיהרגו בחורים צעירים מהכת האחרת.
23
הצחקת. ...
טל | 19-06-2024 14:18
הצחקת.
24
הרב פנדל,תורתך תורה...
חננאל | 19-06-2024 14:20
הרב פנדל,תורתך תורה שלמה , אשרינו שזכינו בך
25
הרב עילאי צודק...
ניסים כהן | 19-06-2024 14:20
הרב עילאי צודק כל מילה שלו בסלע, חבל שהרב פמנדל מתחנף לחרדים שלו סופרים אותו ואת התורה שלו
26
ראשית,אתה כרב ישיבת...
עמיר מ. | 19-06-2024 14:21
ראשית,אתה כרב ישיבת הסדר,אתה בצד האינטרסנטי במידה פחותה מהחרדים... אבל,ההשפעה על צאן מרעיתכם ובהמשך הביזנס בעצם ההשפעה על אלפים כתלמידים ובהמשך בהסכמים הקואליציונים... זה כמו הואתיקן ברומא...רק כסף מעניין אתכם...!! ולגבי אמונתך שהתפילה שומרת על עם ישראל אבא שלי,היה 3 וחצי שנים באושוויץ...אבא היה רב...והוא בזכות היותו הבכור...ניצל.!!! וכל משפחתו (שהיתפללה הרבה...) נספתה עם עוד 6 מיליון יהודים בני העם הנבחר ... כשליש מהעם הנבחר,נספו...ולזה אתם מתפללים?!אתם בדיוק עונים על ההגדרה של פאגאנים.!!!
27
מקסים! תיקון חשוב...
יעקב | 19-06-2024 14:27
מקסים! תיקון חשוב לגיבובים שנאמרו...
28
פראיירים לא מתים...
ישי | 19-06-2024 14:43
פראיירים לא מתים עד מתי הדתיים ימשיכו כבשר תותחים בצבא התל אביבי.
מסכים מאוד. דתיים לאומיים טיפשים לגמרי
חיים | 19-06-2024 19:29
נלחמים בשביל שימשיכו לפקד עליהם מי שלא סופר אותם בכלל
29
אני מסכים עם...
יצחק להב | 19-06-2024 14:55
אני מסכים עם הרב עילאי. בפרקי אבות כתוב שלא לעשות את התורה קרדום לחפור בה,וזה מה שהחרדים עושים עד כדי המאסת התורה על החילונים,ואין חילול השם גדול מזה
30
כל המקורות הם...
א.פ. | 19-06-2024 15:03
כל המקורות הם מדרשים שכמובן שאין לומדים הלכה ממדרש ולכן זה כמובן אינו תירוץ להשתמט ממלחמת מצווה או היתר ללכת נגד הדרך המוסרית של תורתנו שאסור לנצל אחר לא כל שכן בגלל לימוד תורה. אם ציבור מחליט בהכסמה שחלק ילמדו, כפי שעשו בקהילות בגולה (לא שזה הגן על מישהו אבל החשיבות בלימוד ברורה) אז בוודאי שזה ראוי אבל כמובן לא בבכמויות כאלה ולא כזה מגיע על חשבון השאר והופך לנטל גדול שהולך וגדל ויביא בקצב הזה לחורבנה של המדינה. אמנם עדיף לא בכפיה אבל ניסו שנים בשיח והאינטרסים ברורים ולכן זה לא צלח.
31
מטורפים ורפי...
דורנטה | 19-06-2024 15:07
מטורפים ורפי שכל קשי עורף, בקיצור בלתי נסבלים עברו 2000 שנה אלוהים יצא לפנסיה מזמן, בשואה. חלאס עם הפנטזיות והתפלפלויות בלתי פוסקות מתישות וחסרות תועלת אין אלוהים התורה בטל דינה בטל קורבנה משמע - לפח ואתם חבר מלחכי פנכה לנתבג או לצבא. די
אתה שוכח שאנחנו...
אפרים | 19-06-2024 16:52
אתה שוכח שאנחנו מדברים עם אנשים מאמינים. הם שואלים את עצמם כל הזמן מה אלוקים רוצה ממני עכשיו. אם אתה לא שואל את השאלה הזאת אז אתה לא חלק מהדיון כאן.
32
פנדל מנותק, עופרן צודק
לולי | 19-06-2024 15:19
כמה אפשר לחכות להם לפשרות, הם לא מוכנים לכלום. הפכו את הדת למקצוע ואמצעי לייצור כסף. מנותקים ואדישים לצרכים של הכלל (האסון שלכם זה עניין שלכם, לא שלנו). רק בכח, בלי רחמים. לא רוצים צבא? סבבה שילכו להתנדב בבתי חולים. מפחדים להתחלן? שיהיו חזקים ויאמינו בצדקת הדרך שלהם
33
תודה. יראתו קודמת לחכמתו, חכמתו מתקיימת.
טל | 19-06-2024 15:23
קשה לומר זאת על כותב המאמר השני.
34
עילאי ואחותו חגית עופרן גרורות מסבם הקאפו
עם ישראל הבריא | 19-06-2024 15:49
הסבא שלהם קרא לציונים הדתיים - יודונאצים, וכידוע ראה את עצמו כדתי לא מאמין, קרא לעשות מהכותל סידקו-כותל ודרש שישראל תצא מהשטחים ששוחררו ב-67, אז מה יש לצפות מהתולעים שיצאו ממנו וממשיכים את דרכו.
35
התרפסות
משה | 19-06-2024 16:03
כבוד הרב פנדל-ראית פעם מאמר מאת רב חרדי שמגן על התפיסה הציונית דתית?ועוד מראש ישיבה שנמצאת בעוטף עזה?אתמה...
מנותק
משה | 20-06-2024 12:26
אתה מגן על אנשים מנותקים רק בגלל שהם לומדים תורה?איפה זה כתוב-במדרשים?ממתי לומדים הלכה ממדרשים?ומה עם ציוויים מפורשים:מלחמת מצווה,פיקוח נפש,לא תעמוד על דם רעך?לא יותר חשוב?!!!
איזה מין טיעון זה ? הוא אמור לחשוב את מה שהוא
גיא | 19-06-2024 19:28
חושב לפי מה שיחשבו אחרים עליו ? איזו טיפשות
36
פעם נוספת מבקיע...
ערן ש. | 19-06-2024 16:24
פעם נוספת מבקיע הרב פנדל המשיחי, גול עצמי. אין שמץ ציונות באישור בהשתמטות למגזר שלם, מעל 60 אלף גברים בגיל שירות סדיר ומילואים, משירות צבאי. זה לא השקר היחיד עליו הוא חוזר. אי אפשר לגייס בכפיה רק בשכנוע, הוא טוען, כאילו את המשרתים בצבא שיכנעו אחד אחד. יגוייסו כחוק כמו כולם, או ישאו בתוצאות. הלימוד שומר עלינו? אולי מפני התבוללות, אבל ניתן גם לשרת בצבא גם לעבוד וגם ללמוד. הישיבות לא הצילו את שלושת מליונים יהודי פולין בשואה, ואינן מצילות איש ממוות כיום. די לשקרים הגסים האלה.
37
מאוד מעריך אותך הרב פנדל, אבל קשה מאוד לקבל
ליאור | 19-06-2024 16:34
לקבל את דבריך במלואם. האחיכם יבואו למלחמה ואתם תשבו פה (דברים כ, ח), מבטא אינטואיציה די בסיסית ושכל ישר המצופה מיהודי. לדעתי, צדק בסיסי זהו ערך עליון, וצריך לשאוף ליישם אותו בכל תחומי החיים, כולל בתחום השירות הצבאי. אין ספק שאורייתא מגנא ומצלה - נקודה. לימוד תורה הוא כלי רב עוצמה להגנה. יחד עם זאת, שכל ישר הוא חלק בלתי נפרד מהתורה, וחיוני ליישמו בחיי המעשה, כולל בהתמודדות עם שאלות מורכבות כמו סוגיית השירות הצבאי. לגבי ההשוואה לשבט לוי, אכן קיימות פרשנויות שונות לדברי הרמבם בסוף זרעים. יש שיעור מרתק של הרב רבינוביץ בנושא, המציג גישה מקיפה ומעמיקה. אני, כמו רבים אחרים שלמדו בישיבות וגם שירתו בצבא, חווים קושי ללמוד תורה מרבנים שלא עברו שירות צבאי או מרבנים שמעבירים מסר לפיו יש מי שיעשה את העבודה. גישה זו עלולה להוביל לתחושה של ניתוק בין עולם התורה לעולם המעשה, ולחוסר הבנה של החשיבות הרבה של השירות הצבאי. יחד עם זאת, דרכיה דרכי נועם וכל נתיבותיה שלום. הדברים צריכים להיאמר בנועם, אך מצד שני לשאוף לצדק בהיבט של שירות בצבא, וביחס המכבד שכל צד צריך לתת ללימוד תורה בצד השני.
הוצאת לי את...
איזה יופי | 21-06-2024 2:41
הוצאת לי את המילים מהפה. אשריך ממש
38
המון פילפולים של...
רונן | 19-06-2024 16:35
המון פילפולים של הרב פנדל שמוכיחים שתורה מגינה ולעומתם יש הדבר הקטן שאני אוהב לקרוא לו מציאות שמוכיח שצבא חזק מגן ומציל ותורה לא עוזרת. מוזמן לבדוק איך בשואה קהילות של לומדי תורה נכחדו ולעומתם קיבוצניקים אתיאיסטים ניצחו 7 צבאות ערב בלי תורה ובלי מצוות.
39
הרב פנדל, הרב...
שירי לי כנרת | 19-06-2024 16:40
הרב פנדל, הרב עליאי עופרן רשם שכשעם ישראל בסכנת אונס ורצח המוני אז כולם חייבים להתגייס לצבא ולא אין לחלק אישורי פטור משום סיבה ואנחנו בני הציונות הדתית בטוחים שהוא צודק. מבין - זה פשוט מאוד למעשה, אונס ורצח ילדים יהודים בולמים עם חיילים אחוזים בנשק ולא בשום דרך אחרת.
40
אם הדתיים מאמינים...
רונן | 19-06-2024 16:41
אם הדתיים מאמינים באמת שהתורה מצילה ולא הצבא - בואו נוציא את הצבא מהשטחים נביא במקום זה כמה ישיבות ואת הצבא נשאיר בגבול עזה, לבנון, ירדן ומצרים. למה המתנחלים דורשים תמיד עוד ועוד צבא שיגן עליהם ולא מסתפקים בלומדי תורה?
בגדול אתה אולי...
. | 21-06-2024 2:40
בגדול אתה אולי צודק פשוט המתנחלים האלה הם 90 אחוז מהקרבי אז זה קורה באופן טבעי. כשהתא יתחילו להתגייס גם למקומות שבהם מתים ולא רק למקומות שמהם חיים אולי הטענה תעמוד
41
תודה רבה הרב...
אפרים טשינגל | 19-06-2024 16:42
תודה רבה הרב דוד פנדל! דבריך יוצאים מן הלב ונכנסים אל הלב. יישר כחך. אבל תודה גם לך, הרב עופרן! כן, הרב עופרן! לא בגלל שדבריך העמיקו את השסע בינינו, בשעתנו הקשה. אלא בגלל שכעת הרגשנו את מה שהיה ידוע לכולם. על אף חילוקי הדעות, יש לנו שותפות אמת, עם חלקים רבים מאוד בציונות הדתית. תודה לך, לא בגלל שהפסדת את ההזדמנות להרבות כבוד לתורה ולומדיה. אלא בגלל שעכשיו זכינו לחדד ולהבין את מקור הזכות שיש לנו על האדמה הזאת. עכשיו דייקנו את האמונה שלנו בכוח התורה. עכשיו קיבלנו מאמר מהרב פנדל, שכולו אהבה לעם ישראל ולתורת ישראל. ומי שעושה שלום במרומיו, יעשה שלום עלינו, ועל כל ישראל, ונאמר אמן!
42
הטונים והתוכן
פנחס | 19-06-2024 16:48
חבל מאד שחלק מהמגיבים התייחסו בצורה מזלזלת פוגענית ברב אילעאי או הרב פנדל. הרב אילעאי כתב את דבריו מדם לבו בסגנון חריף ועורר מטבע הדברים תגובות רגשיות. הרב פנדל התווכח אמנם עם כמה מטעוניו של הרב אילעאי, אך בסופו של דבר יש כאן מחלוקת עמוקה יותר בין חלקים שונים של ציבור המגדירים עצמם ציונים דתיים, עד כדי תמיהה אם בכלל מדובר בציבור שיש בין חלקיו משהו משותף מלבד השירות הצבאי. ה
43
איני מכיר את...
יואל קופל | 19-06-2024 16:50
איני מכיר את הרב דוד פנדל, אבל ניכר מתגובתו שהוא אוויל. מוטב לו שיחריש.
44
יש מקור נוסף לכך שהתורה מגינה על עם ישראל
יאיר ביטון | 19-06-2024 17:00
מובא בסנהדרין צט: - 'כל הלומד תורה לשמה מגן על כל העולם כולו' וכן מביא הרב קוק באיגרת שא שהלומד תורה לשמה עושה חסד עם כל הבריאה וכן בשמונה קבצים קובץ א אות שעב - כשלומדים תורה לשמה עושים חסד עם כנסת ישראל.. וכו'
זה לא מקור, זה דרש מומצא
יעל | 20-06-2024 15:19
מבחינה אמפירית, התורה מעולם לא עזרה ללומדיה (תשאל את רבי עקיבא).
45
אוי כל כך...
יהודי דתי | 19-06-2024 17:08
אוי כל כך חבל שיש רבנים שמתבטלים בפני הציבור שלא סופר אותם ומבחינתו עולם התורה זה עולם הישיבות שלו בלבד... לעצם הטיעונים: 1. המקורות לא מדברים על פטור משירות צבאי! וגם המקור היחיד שלכאורה כן מדבר לא מדבר על מציאות של עזרת ישראל מיד צר כשיש מחסור בלוחמים. 2. הרב מביא כראיה את הוראת השעה שהחליטו בגללה לפטור בחורי ישיבות.. הוראת השעה לא הייתה על 60 אלף איש ולכן זה לא רלוונטי והמציאות השתנתה. 3. הסכמות? איפה הייתה הגישה הזו בזמן הרפורמה המשפטית כשהחלטתם עד הסוף ולא הסכמתם להתפשר במילימטר (עד שהעסק כמעט התפוצץ ואז ביבי שינה אבל אתם התנגדתם לצמצום)? ועוד שאלה לרב- אם הרב מאמין שגיוס בחורי הישיבות החרדיות יחריב את עולם התורה, מה זה אומר שהוא חושב על הישיבה שלו, האם היא חלק מעולם התורה?
46
דברים נפלאים
דורי עמוס | 19-06-2024 17:24
תודה לרב פנדל ששם את הדברים על דיוקם באופן העומד על האמת ובאופן מכבד . אשרינו שיש בתוכנו תח אמיתיים שגם לא מפחדים לומר דברי ביקורת מול כאלה שעומדים לכאורה לדבר בשמנו ואומרים דברי בלע שאין הציבור עומד מאחוריהם כלל ואינם דרכנו ולא דרכה של תורה. תודה רבה הרב פנדל!!!
47
בגלל החרדים אין גאולה?
אזרח יהודי | 19-06-2024 17:27
הם שינו את לשונם לגרמנית קלוקלת הקרויה אידיש ואת בגדיהם לבגדי קוזק פולני ואת שמותיהם ל שיינדל בגרמנית במקום יפה בעברית שפת הקודש. אז איך ניגאל?
48
מי שיוצא נגד...
איכפתלי | 19-06-2024 17:37
מי שיוצא נגד לומדי התורה באופן גורף ומי שגורם לפילוג ושנאה בעם אינו ראוי להיות נציג התורה !!
הרב עופרן מאד...
יעקב לוי | 19-06-2024 19:21
הרב עופרן מאד מצדד בלומדי תורה - ובלבד שאינם עושים תלמודם קרדום לחפור בו: התגייסו!
49
וואו אילו טיעונים...
ציוני | 19-06-2024 17:38
וואו אילו טיעונים מרעישים מכמה גמרות נידחות שסותרים פסוקים מפורשים (האחיכם יבואו למלחמה ואתם תחרישון, כל הפסוקים על מלחמה של יואב שהתנך לא קימת בהם ועוד) ועוד כמה פירושי רשי שהרב אנס בשביל לתמוך בהשתמטות החרדית. גיבוב של שטויות בלי שום הבנה לוגית והתחנפות לציבור החרדי שלא סופר אותו ואת תורתו (עכשיו מובן גם למה). צר לי על כל החיילים שנפלו מישיבת שדרות והיו צריכים לשמוע את הפסולת הזו
אנשים שגדלו בציבור...
עדינה | 19-06-2024 21:50
אנשים שגדלו בציבור הדתי מדברים ככה על רבנים? אנשים צדיקים שמסרו ומוסרים נפש דווקא בעוטף עזה? מביך
50
אנחנו לא צריכים...
חייל | 19-06-2024 18:21
אנחנו לא צריכים רבנים
51
דוד המלך היה...
גילה אבירן | 19-06-2024 18:29
דוד המלך היה לוחם. אתם פחות מדוד המלך? יותר מדוד המלך?
52
איך לימוד תורה שיש בה חילול ה, יכול להגן?
שלמה לוי | 19-06-2024 18:40
אני לא מבין איך לימוד תורה שיש בה חילול ה, יכול להגן. אין חילול ה' גדול יותר ממגזר שלם שאינו משתתף בעול עם הציבור, וכשכ במלחמת מצוה. מה עוד שנראה שהם פשוט אינם מזדהים עם המדינה. וגם כאן אין חילול ה' גדול מזה.
מכאן שאם כל יתר הדברים שכתבתי אתה מסכים....
שלמה לוי | 21-06-2024 8:54
וגם במה שכן כתבת אתה רק מוכיח את שאני טוען.
אחרי ההתנגדות לרפוורמה טיפש מי שימני ועדיין
יוסי | 19-06-2024 19:30
מזדהה עם המדינה
53
הרב עופרן מתחנף לשמאל שלא נאמן לעם היהודי
גיא | 19-06-2024 19:34
והוא ערב רב. וגדולה החנופה מהזאת פי אלף מהחנופה של החרדלים לחרדים
54
התפילות של החרדים...
אבי | 19-06-2024 19:40
התפילות של החרדים ביום כיפור לא מנעו את המלחמה, ובמקום פיתקא טובה בשמחת תורה קיבלנו טבח. שוב התפילות לא הועילו. הם לא הססו לצאת לחופשת בן הזמנים כאשר חיילנו נלחמים. הרב עופרן צודק בכל מה שכתב. הרבנים הציונים חייבים להפסיק את ההתרפסות ורגשי הנחיתות הדתית מול החרדים.
55
"פלפולים שהם בלבולים" (הרב עובדיה זצ"ל)
עזרא | 19-06-2024 19:46
בכל המקורות שהבאת לא כתוב שיש לפטור גדודים וחטיבות של בחורים צעירים כשירים לשירות צבאי מהשתתפות במלחמת מצוה. לעסוק בתורה יכולים גם אנשים מבוגרים שכבר לא כשירים לשירות. ובכלל, כל המקורות הללו אגדיים. אין שום מקור הלכתי לתעשיית ההשתמטות ההלכתית.
56
עוד רב קווניק...
יצחק | 19-06-2024 19:58
עוד רב קווניק שמפיח מהפה, קלאסי….
57
דברי תורה אינם...
שיר | 19-06-2024 20:17
דברי תורה אינם מקבלים טומאה? גם אם הן נאמרים מפי רב שפגע באנשים? שעשה מעשים מגונים? דברי תורה יכולים להיטמא אם הם נאמרים מכלי טמא! והציבור החרדי- בשם ציונות דתית אחרת, אני *לא* מבקשת סליחה על המאמר הזה!
58
מה הרב פנדל...
אברהם | 19-06-2024 20:56
מה הרב פנדל מוכיח מחזל? עופרן לא מאמין בחזל. הוא מאמין בסבא הנביא שלו ליבוביץ
59
השתמטות משרות צבאי
נעם | 19-06-2024 21:00
בשום מקום בתורה לא כתוב שיש לפטור רבבות משרות צבאי רק בגלל שהם שייכים למפלגה שיכולה להפעיל לחץ קואליציוני על ראש הממשלה חלש וההססן.
60
מאמר מאוד מוצלח של עופרן
פאוול | 19-06-2024 21:25
ותגובה דבילית של פנדל (שהכניס לעצמו פנדל).
61
תודה ענקית לך...
מישהי | 19-06-2024 21:38
תודה ענקית לך על מאמר דעה שאיננו משסה, שמכבד אחרים גם אם הם חושבים ממש ממש אירת. מגזר שחורת על דגלו אחדות ואהבת ישראל שוכח את כל ערכיו ברבע שצריך לאהוב מישהו שחושב אחרת. אפשר ומותר שיהיו חילוקי דעות, אפילו קשים. אבל השפה, נראה שיש תחרות עזה מי יחרף ויגדף יותר. וכזה בא ממנהיג צעבור כמו הרב עופרן, זה רע שבעתיים. כמה צריך מאמרים כמו שלך, הרב פנדל, ואיזו בושה לסרוגים שככה נראים הטוקבקיסטים שלו. טדבר אחרון, לא המלחמה בעזה מסכנת אותנו ואת קיומנו. השיסוי אלה באלה, שפה כמו של הרב עופרן ושל הרבה משומעי לקחו, היא זו שתחסל אותנו.
62
איזה פנדל? הבאת...
לבל | 19-06-2024 21:39
איזה פנדל? הבאת גול הכי מוצלח! תודה לך כבוד הרב אני אוהב אותך
63
האמת, עופרן משכנע...
ג'וש | 19-06-2024 21:49
האמת, עופרן משכנע הרבה יותר מפנדל. מה לעשות? יש דברים פשוטים וברורים, ויש פנטזיות...
64
יש תלמיד חכם...
אליל | 19-06-2024 22:28
יש תלמיד חכם (הרב פנדל שליטא). ויש תלמיד שחושב שהוא חכם. הרב הביא הוכחות והתלמיד הביא תירוצים.
65
כמה דברים מגוחכים,...
זאב שנקמן | 19-06-2024 22:42
כמה דברים מגוחכים, הרב פרנקל. 12,000 לומדי תורה הושארו במלחמה עם מדיין. כמה היום אינם מתגייסים? כמה רשומים כתורתם אומנותם אבל אינם ממש לומדים? השמר לך פן תשכח את הדברים אשר ראו עיניך אמר רמ כל השוכח דבר אחד מדברי תורה… ונשמרתם מאד לנפשותיכם. מי קרא לשכוח חלילה את התורה? איפה פה נימוק להצדקת הימנעות מאות אלפים משרות וממלחמת מצווה? על איזו הוראת שעה אתה מדבר? מדובר במעל 70 שנה. שיקום עולם התורה?! על מה אתה מדבר?! זה היה נכון אחרי השואה אבל כעת? כשיש מאות אלפי אברכים אתה מדבר על שיקום עולם התורה?! הדברים האלה מקוממים לא רק דתיים, אלא ובעיקר את היהודים שאינם שומרי המצוות ולדעתי הם בגדר חילול ה' שכידוע לך, הרי אתה רב, אין על עבירה זו מחילה. ולסיום, למרות שאיני מסכים עם חלק ממה שאומר הרב עופרן ועל חלק מההתבטאויות שלו, אני מציע לך גם לבדוק את עצמך, לא חסרים במאמר שלך ביטויים שמקומם לא יכירם אצל בן תורה. טול קורה מבין עיניך.
66
כל הלא משרתים...
אריאל | 19-06-2024 22:42
כל הלא משרתים והלא עובדים הם צוחקים עלינו רק לוקחים ולוקחים ולא נותנים ישנה בעייה גדולה אבל בסופו של תהליך אני מעריך שנוותר לבושתינו
67
כולנו פוניבז'? באמת? תגיד...
שמיל | 19-06-2024 22:54
כולנו פוניבז'? באמת? תגיד אתה רציני? אז למי אנחנו שייכים שם לשונאים או למחבלים?
68
צריך כמויות של...
מישהי | 19-06-2024 23:20
צריך כמויות של עזות פנים ועזות מצח כדי להשתלח ככה, כמו שעשה עופרן ועשו הטוקבקיסטים פה, בציבור החרדי. תורה בדור הזה לא יוצאת מהצעבור הדתי לאומי. הוא חא העמיד את גדולי הדור הבאים. מי שמעמיד גאוני תורה הוא הציבור החרדי. וכדי שייצאו גדולים כמו הרב שטיינמן, הרב אלישיב, הרב לנדו, הרב הירש, צריך אלפי תלמידי ישיבות שיראו בלימוד התורה את הייעוד שלהם. לא גם צבא וגם תורה. מזה לא יוצאים תלמידי חכמים. הם יוצאים ממקומות שבהם יש מסירות לדבר אחד בלבד. רק לתורה. ומי אתה עופרן שתשתלח בגדולי וגאוני ישראל שאומרים: רק תורה. באמת אתה מתיימר לעמוד מולם? אתה באמת לא רואה כמה זה עלוב?
הציבור הדתי לאומי...
מישהו | 21-06-2024 16:12
הציבור הדתי לאומי הוציא את גדולי התורה שלו. זה שאת מזלזלת ולא מכירה בהם זו הבושה שלך לא של ציבור ירא ה' שהולך בדרך התורה וחזל עובד ומחייתו, תורם לכלל עם ישראל עושה חסד וצדקה וגם לומד תורה. אין שום הצדקה הלכתית להשטמות החרדית במלחמה מצווה שאנחנו לוחמים בה. ושום מכבסת פלפולי בית מדרש לא ישנו זאת.
69
מאמר חשוב ...
. | 19-06-2024 23:43
מאמר חשוב
70
כל הכבוד לרב...
שרי | 20-06-2024 0:07
כל הכבוד לרב פנדל !בתור חרדית- הרב עפרוני עשה פאדיחות לדתיים לאומיים.
איזה מפתיע בתור...
חחח | 20-06-2024 22:03
איזה מפתיע בתור חרדית את מזדהה עם המאמר המלקק הזה תכף תגידי שגם לא התגייסת
71
כמה חוסר מודעות
מתן | 20-06-2024 0:12
מצד אחד מוחה על התנשאות וציניות ומצד שני כותב דברים כמו ילדותי ורדוד............
72
יש בלבול בין...
ישעיהו | 20-06-2024 1:17
יש בלבול בין תורה לבין לימוד תורה. מה ששומר על עם ישראל זו התורה שהיא תורת חיים כלומר קיום התורה לא לימוד בלי קיום. מי שלומד הלכות צדקה לא פטור מלתת צדקה. מי שלומד הלכות מלחמה לא פטור מלשרת בצבא. די לעיוות לא כל מקום שכתוב שהתורה שומרת הכוונה ללימוד. הכוונה ללימוד ולקיום. החרדים לא מקיימים
תתווכח עם הרמבם,...
לא עורכין מלחמה כשאר ישראל | 23-06-2024 18:45
תתווכח עם הרמבם, שגם דרך אכץגב לא חילק בין מלחמת מצווה למלחמת רשות
73
דוד המלך במלחמה
שיש טעות | 20-06-2024 7:17
לגבי מה שכתבת, אלמלא דוד, לא עשה יואב מלחמה, כתוב שבהתחלה דוד היה יוצא למלחמה, עד שיואב אסר עליו, עדי שלא ימות במלחמה. דווקא החטא הכי גדול של דוד, בת שבע, היה כשהוא לא יצא למלחמה.
74
מדוע לייחל למקדש...
מוריה | 20-06-2024 7:32
מדוע לייחל למקדש ולא לבנות אותו היום?
75
הבעיה של הציבור...
משה | 20-06-2024 8:54
הבעיה של הציבור שלכם הוא שגם כשאתם יוצאים נגד שפל כזה, אתם ממשיכים לקרוא לו רב!! מה אין גבול? אין קו אדום? האיש סכנה ליהדות ולמהשיך לקרוא לו רב??
הוא לא סכנה...
ציוני | 20-06-2024 22:02
הוא לא סכנה ליהדות, הוא סכנה לחרדיות שכל קשר בינה לבין היהדות מקרי בהחלט
76
יש קטע מצמרר...
חיים יקר | 20-06-2024 9:12
יש קטע מצמרר בתורה כאשר היו יוצאים למלחמה.היו פונים לעם אומרים: מי האיש אשר בנה בית או נטע כרם או לקח אישה וכו' יחזור לביתו.ומי האיש היראה ורך הלבב.לדעתי מי שלא מתגייס חייב להוכיח שהוא לא שייך לאחת הדוגמאות הללו.
כל זה רלוונטי...
רונן | 20-06-2024 22:16
כל זה רלוונטי במלחמת רשות, אבל במלחמת מצווה מוציאים חתן מחדרו וכלה מחופתה וק''ו תלמיד ישיבה או שבתורה של החרדים כלה ביום חופתה צריכה להתגייס לפניהם...
77
אנחנו בתקופת הבירור הסופי לפני המשיח
מאור | 20-06-2024 9:26
מי לה אלי .אין לו יותר מהרב עובדיה ומורשתו .תרצו או לו
מבטיחה לך שהמשיח לא יגיע
יעל | 20-06-2024 15:17
לא עכשיו ולא עוד 50 שנה. הכול אגדות ומדרשים שיצאו מכל פרופורציה אפשרית, כמו המימרה על 'תורה מגנא ומצלא'. יש אחרית הימים בתורה, אין שום זכר לרעיון המשיחי.
78
זה לא פנדל.
אשר | 20-06-2024 10:10
זה גול עצמי
79
גועל נפש של שנאת אחים
מאור | 20-06-2024 10:48
אנשים שניתקו את עצמם מדרך החיים
איך הרב זעפרני לא מתבייש
מאור | 20-06-2024 11:09
ממש מגעיל
80
בתור כיפה סרוגה לא הייתי שומע ממנו שיעור
אלטבך | 20-06-2024 10:49
ולא הייתי מקרב אליו.אבל קיבל פרסום
אני מתכוון לרב זעפרני
אלטבך | 20-06-2024 11:07
שום שיעור לא הייתי שומע ממנו ויותר מזה
81
גאה ברב פנדל מה לנו ולשנאת אחים
יעקב | 20-06-2024 11:06
מספיק יש לנו את הפגנות השמאל
82
מה שהרב עופרן כתב לא קשור בכלל לגיוס חרדים
נועם | 20-06-2024 11:29
הוא כתב שלימוד תורה לא עוזר. זו כפירה בעיקר (בעיינו בהגדרת אפיקורס בסנהדרין צט). ומבחינתו זה כל לימוד תורה, זו אמירה עקרונית, גם לימוד תורה של הרמטכל לא עוזר. דבר שני הוא (שאף פעם לא הראה יכולת תורנית כלשהי) הכתים בצורה נוראה ומזעזעת גדולי ישראל מהעבר ומהווה, שסברו עפ הבנתם ההלכתית שבני ישיבות פטורים מגיוס. אפשר לחלוק וכך עשו, אבל ההתבטאות שלו היא חציית כל הקווים.
83
זכותך להאמין למדרשים ולמימרות, אבל
דידי | 20-06-2024 11:31
זכותו של הרב עורפן לראות בהם המצאות המצאתיות, כמו בכל הבטחה/קביעה של רב חרדי מודרני (מי שיצביע ג', לא יחלה בקורונה, מחלה כזאת או אחרת היא בגלל אייפון ודומיו. חזל לא היו שונים מהרב קנייבסקי ושות'.
אכן, הרב קנייבסקי...
חרדי | 20-06-2024 18:58
אכן, הרב קנייבסקי זיע בדורו כרשבי בדורו. אין לך אלא שופט שבימיך.
84
רש"י אמר - נו שוין
דידי | 20-06-2024 11:41
בתורה עצמה אין שום זכר לכך שהיא מגנה ומצילה, לא בפרשת כי תבוא, לא בבקוחותיי ולא בכל מקום אחר. מה שכן מופיע בה, הזה הצורך של כל עם ישראל לשמור מצוות (זה לא מונע מלחמות ובעיות אחרות, אבל מבטיח ניצחונות). אז רשי שחי מאות שנים אחרי חתימת האסופה המקראית, נעזר במדרשים וכתב את מה שכתב. נו שוין, באותה מידה אפשר להאמין לרב מודרני הטוען שנסיעה לרבי נחמן מגנה ומצילה.
הכישלון של מערכת...
פלוני | 20-06-2024 18:56
הכישלון של מערכת החינוך הממלכתית מתגלה באנשים כמוך, שקונים את הנרטיבים הקראיים הללו בלי שיש להם מושג מהי יהדות...
85
מקרא מול דרשנות: תמצית הבעיה של יהדות בת זמננ
יעל | 20-06-2024 11:45
במקרא אין זכר למיסטיקה, לכוחה האל-טבעי של התורה, ללחשים וקמעות, לתורת הקבלה המזויפת ולעוד דברים אחרים שנתפסים על יד הרב פנדל בתור אקסיומות. כי בגמרא כתוב. תודה, מעדיפה את יהדות התורה.
בקריאת שמע אין שום זכר לסגולות של לימוד התורה
יעל | 20-06-2024 15:16
כן יש מצווה ללמוד (על מנת לקיים) את התורה (ולא את פלפולי הסרק של הגמרא או את 'ספר הזהר הקדוש'), וכן יש דרישה מכל העם לקיים מצוות. קיום המצוות ההמוני הוא ערובה להצלחה ולא לימוד התורה על ידי מיעוט מתנשא.
יצא לך לקרוא...
נתנאל | 20-06-2024 12:50
יצא לך לקרוא קריאת שמע? זה פסוקים בתורה. והיה אם שמוע... ונתתי וכולי... יש עוד המון פסוקים כנראה את לא מכירה.. אבל קריאת שמע זה די מוכר..
86
עפר ואפר המפגר מחליף של ליבוביץ הרשע
אשר | 20-06-2024 11:58
אפיקורסים ורשעים, מה אפשר לצפות מפודלים אלה, שהמגדלור שלהם, הל האוניברסיטאות
87
בנפש חפצה ובהסכמה...
הכהן הגדול | 20-06-2024 16:43
בנפש חפצה ובהסכמה מלאה קראתי את הטור שלנו הוא ברור מאליו…ובכלל הנחרצות בכל הקביעות , מאיפה הן מגיעות? אנו יהודים ב״ה. השם הוא אבינו התורה היא חיינו. ארץ ישראל היא ביתנו ׳היחיד׳ וכל מי שפולט נחרצות שטויות והבלים שאולי החרדה מהמצב השתלטה עליו… זקוק לעזרה(!)
88
החרדים תוקעים לנו...
קר קר קרקר קרעי | 20-06-2024 18:17
החרדים תוקעים לנו פנדל...
89
תודה רבה לרב...
רונית | 20-06-2024 18:26
תודה רבה לרב פנדל על השמעת הקול הזה של הציונות הדתית. בתפילה שנראה כל אחד מעלת חברינו ולא חסרונם...
יהי רצון שנראה...
תודה רבה לרב אילעי | 21-06-2024 6:47
יהי רצון שנראה את אחינו מוכן למות עבורנו יהי רצון שהבטלנים מקרב החרדים ייתגייסו שוהם הרוב לגבי מעלת חברינו ,זו שיטה נחמדה לא לחייב שום אדם בעולם בשביל שהרוע ינצח הטובים צריכים רק לשתוק. זו המשמעות של דברי רונית
90
מצטער כבוד הרב פנדל שאני מעריך. כולנו לא
דת"ל (ישיבה+צבא) | 20-06-2024 18:44
פונוביז וקול תורה (אולי יש מיעוט בדתל שמזדהה עם האמירה הזו..) רוב רובם של הדתל כולל בוגרי ישיבות וכוללים (כמוני) לא מזדהים עם הדרך והפרשנות החרדית לתורה, גם במה שקשור לשירות צבאי (שבעיני זה מילתא דפשיטא), וגם במה שקשור לאורחות חיים והנגזרות של דרכה של תורה בחיי המעשה. הדרך שלנו היא ממש לא בדיעבד! יחד עם זאת, דרכיה דרכי נועם וכל נתיבותיה שלום.
91
בתורה כתוב מי...
איתן | 20-06-2024 19:25
בתורה כתוב מי פטור ממלחמת רשות ולומד התורה לא בהם. אין פטור ממלחמת רשות גם בהלכות מלכים ברמבם. בוודאי אמורים הדברים במלחמת מצווב בו יוצא חתן מחדרו וכלה מחופתה )תוספתא(. החיוב לא תעמוד על דם רעך הוא מדאוריתא. דברי האגדה שהזכיר הרב פנדל לא יכולים לעקור הלכה.
92
שאלה אחת לרב פנדל
shlomo epstein | 21-06-2024 7:30
מדוע אתה קורא לו רב? עילאי עופרן רשע, ושרי.
נא להפסיק להגיב...
תורתו אומנותו | 22-06-2024 15:44
נא להפסיק להגיב כמו פעוטות בגן ילדים. תגיב לגו של עניין. למי שיש ספק שהציבור החרדי חייב לעשות שינוי אמיתי ולשאת בנטל מוזמן הוא לאל על כל הנטל על גבו
93
תמימותם של הסרוגים
ואליד גו'נבאלט | 21-06-2024 7:35
לא להאמין בקריאת התגובות על הנאיביות והתמימות של הסרוגים הדלים לא מבינים מהי תורה, מה הם לומדי תורה, ומי הם עוכרי תורה.גם לא מבינים את ההשקפה והאמונה החרדית. עמי ארצות
94
עופרן הוא הנכד...
אלון בר | 21-06-2024 14:58
עופרן הוא הנכד של שונא ישראל פרופסור י.ליבוביץ שרי שנאת ישראל והתורה עוברת בירושה
תשובה לעינין
מיכאל א א | 23-06-2024 10:39
תעני לגופו של עינין ולא בהתקפה אישית זו הדרך אם אין מה לענות
95
שעל כל חמישה...
בא נתחיל מהגמרא בשבועות לה | 21-06-2024 14:59
שעל כל חמישה חרדים שמתגייסים אחד ישאר ללמוד
96
האם תורת התלמידים...
קושיא לרב ולתלמידיו | 21-06-2024 15:07
האם תורת התלמידים בישיבת שדרות אינה נחשבת כפוניבז׳? רק שם לומדים תורה שהיא מגנא ומצלא? מה בין אברך משדרות לאברך מכולל חרדי? למה הרב שולח את תלמידיו להתגייס?
97
ישר כוח! מילים...
תמר | 21-06-2024 16:15
ישר כוח! מילים כדורבנות!
98
בכל זאת עופרן...
בת האיכר | 21-06-2024 18:24
בכל זאת עופרן הנכד של לייבוביץ, לא?
השרות
נכד שמעון | 23-06-2024 10:36
רבנים כרב פנדל יכולים לטעות הרב עופרן לא כתב נגד הלימוד הרלא בעילת הלימוד לא לישא בנטל. גם הרב מרדכי אליהו טעה באומרו על ההתנקות לאתהיה. גם רבנים גדולים קודם השואה טעו שהתנגדו לעליה לארץ ישראל. טעו הרבנים שלא שלחו גדולי תורה משכמם ומעלה. במלחמות העולם שרתו הרבה מאד יהודים שומרי מצוות ונשארו באמונתם. אומר הרמבם מדוע גלו היהודים מפני ששכחו למשוך ידם בקשת. בההגירה ההמונית לארהב אשר יכלו שם לחזק את מחזיקי הדת
99
שתיקה כהודאה רל! חובה...
אריאל | 21-06-2024 18:41
שתיקה כהודאה רל! חובה קדוש על כל רב ורב לצאת כנגד הדברים, דברי שקר ובלע, דברי רהב, דברי כפירה, בלבול ההשקפה הנכונה שהיא בסיס חיינו!
100
שים שלום טובנ...
ארז | 21-06-2024 18:57
שים שלום טובנ וברכה.ממתי הרב עופרן , עם כל הכבוד,הפך למאן דאמר בציונות הדתית? והמשכיל בעת ההיא יידום.תעשה סקר כמה חזרו בתשובה ממשתמטים אוכלי שפנים או מרבנים כמוך שחושבים רק על עצמם ונזכרו בעם ניושב בשדות רק בהתנתקות?
101
הרב פיספס את...
יפתח | 21-06-2024 19:10
הרב פיספס את הארוע המרכזי, כשאתה עושה הסדר לנער סרוג, שגם הוא נגזר מהתר תורתו אומנותו נשכבר לא חוקי כשנה מאז יולי 2023, לא כל שכן פותר נער חרדי, אתה בעצם שולח לעוד שמירה ועוד מלחמה נער חילוני, בעיזה זכות מוסרית אתה עושה זאת בדיוק?, רוצה לומר שבזמן שאתה מתפלפל בתורה אתה נוהג בחוסר דרך ארץ שהיא כידוע קדמה לתורה.
102
הרב עפרן צודק...
עם נדייק | 21-06-2024 20:46
הרב עפרן צודק , התורה לא הגנה על יהודים מבחינת מלחמה , יש הגנה מהתבוללות ,אבל ממוות , כבר שכחנו את עשרות המתים בהר מירון , וכו. וכן במלחמת מצווה מי שמתחמק בזוי ולא ראוי , בטח שהרבנים יודעים שהם משקרים כאילו כל החרדים לומדים יומם ולילה , הרוב לא !!!
103
הרב פנדל מחמיץ...
לויטה | 22-06-2024 7:40
הרב פנדל מחמיץ אפילו פנדל. אולי תעביר אלפי לומדי תורה לגבולות המדינה מצויידים בספרי קודש בשופרות וחצוצרות כנהוג בתורה והם ינצחו לנו את המלחמה בצ'יק. ובמקביל תבנה את בית המקדש ותשלח ממנו לחזית קרניים אלוהיות שבוודאות ינצחו את אויבנו. אמנם זה לא קרה מעולם אבל שווה לנסות
104
הרב פנדל הנכבד,...
יהודי מא"י | 22-06-2024 22:59
הרב פנדל הנכבד, הפילפולים המאולצים גורמים לך שלא לראות כיצד, לאורך כל הדורות, קהילות שלמות של לומדי תורה הושמדו בכל המיתות המשונות שהדעת מתקשה להכיל!!! תורה מגנא ומצילה מן החטא.. אל לא ממבקשי נפשנו.. נקודה.. כב' בוודאי מודע לאיסור לסמוך על הנס!!! אין לך כל רשות וסמכות לבקש סליחה מהמשתמטים.. הבטלנים שאוכלים ואינם עושים, הם שצריכים לבקש סליחה כל עם ישראל!!!
עכשיו מדבריך הבנתי...
חיים | 23-06-2024 23:18
עכשיו מדבריך הבנתי מדוע אנשי הציונות הדתית בנסיגה..
105
רב ציוני דתי...
שרית | 23-06-2024 2:21
רב ציוני דתי כבר אמור לדבר אחרת. גם בהנחה שלימוד תורה שומר על עם ישראל,מי אמר שלימוד החרדים טוב מהלימוד של הדתיים? אם יש משהו שראינו בחודשים האחרונים, זה שהחבר'ה שלנו לא נופלים במאומה מאחרים בלימוד שלהם. די להתבטל ולחשוב שאנחנו פחות טובים
106
רב ציוני דתי...
שרית | 23-06-2024 2:21
רב ציוני דתי כבר אמור לדבר אחרת. גם בהנחה שלימוד תורה שומר על עם ישראל,מי אמר שלימוד החרדים טוב מהלימוד של הדתיים? אם יש משהו שראינו בחודשים האחרונים, זה שהחבר'ה שלנו לא נופלים במאומה מאחרים בלימוד שלהם. די להתבטל ולחשוב שאנחנו פחות טובים
107
כל בר בי...
מתנחל, מטה בנימין | 23-06-2024 7:52
כל בר בי רב יודע שרוב בחורי הישיבה והאברכים בישיבות ובכוללים החרדים מתבטלים מהלימוד תורה, ומשתמשים בתורה כקרדום לחפור בה, וגם הלומדים, לימודם בינוני ביותר, ורוב זמנם בעיון חוזרים כתוכי על ספרי האחרונים ללא הבנה מעמיקה, ודל.
זה כמו לומר...
חיים | 23-06-2024 23:17
זה כמו לומר שכולם יודעים שאנשי הציונות הדתית לא באמת דתיים ורובם אינם שומרי מצוות...
108
אשריך הרב פנדל...
דוד בר-חן | 23-06-2024 11:28
אשריך הרב פנדל חזק וברוך כל מילה פנינה!
109
תגובה
מיכאל א א | 23-06-2024 12:04
לצערי אני צריך למחות על התנהלות סרוגים. גם עם הכתבה לא לרוחכם פרסמו אותה. הרב עופרן אינו מתנגד ללימוד התורה. רבנים יכולים גם לטעות.נזכיר את הרב מרדכי אליהו זל שטען בזמן ההתנקתות היה לא תהיה. הרבנים שלפני השועה מנעו מצאן מרעיתם לעלות לארץ ישראל. דרשתו של הרב מבלז בבודפשט בשנת 1944 ואמר לקהל עוד תגיעו לארץ הטובה.התנגדות הרבנים במזרח אירופה בהגירה הגדולה לארהב ךשךוח גדולי תורה לשם. אם היו מגעים יהדות ארהב היתה נראת אחרת. במשתי מלחמות העולפ בניהם בני משפחתי היו מגויסים ולא נפגעה אמונתם.
110
זו ההלכה המובאת...
אין עורכין מלחמה כשאר ישראל | 23-06-2024 18:39
זו ההלכה המובאת בסוף הלכות שמיטה ויובל ברמבם. והיא לא מסוייגת למלחמת רשות או מצווה. מה שאתה קורה לו דברי הגדה הרמבם לומד שזה ההלכה.
111
בוודאי שלימוד תורה...
סעדיה | 23-06-2024 20:57
בוודאי שלימוד תורה מגנה ומצא על עם ישראל גם המצוות שומרות ומגנות! ובוודאי שכל לומדי התורה כולם שווים אלה ואלה דיברי אלוהים חיים אסטר להיות כל יהודי הוא נג תורה
112
אפשר ללמוד תורה...
אברהמס | 24-06-2024 0:17
אפשר ללמוד תורה לפני ואחרי שמתגייסים לצהל. ואפשר גם לעשות מילואים...ואפשר אפילו ללמוד תוך כדי צבא בינתיים 3 שנים צבא לא הרגו אף אחד (הא בעצם...) הפתרון היחיד שיעבוד הוא לימוד תורה בתוך הצבא. הצבא יכשיר לוחמים ובסיום ההכשרה יתן להם לשבת וללמוד עד השחרור או עד פרוץ מלחמה. החילונים ירוויחו חיילי מילואים (זולים) אנחנו נרוויח שינוי תודעתי מאוד חשוב בעם שלנו ובפרט קידוש השם גדול שהצבא מודה שיש צורך בלומדי תורה בתוך הצבא (והראייה יהיו כוללים בהם ילמדו חיילים במדים. אתם חרדים שגויסו ללמוד תורה). יתר החרדים ישפיעו ערכים על החילונים וגם יספגו ערכים חשובים מאחינו החילונים. לא מדובר על גיוס לצבא הרוסי. מדובר בגיוס לצבא היהודי היחיד בעולם. אם יהיו בצבא המוני חרדים יהיה חייב להיות שינוי גם בצבא
113
הגיון של אדם משכיל אך לא דתי
איל הרדוף | 24-06-2024 10:01
קראתי את מאמרו של הרב עופרן. מאוד מצאה חן בעיני הדוגמא שהביא שגם אצל התלמידים החרדים, אם בית המדרש בוער הם ירוצו עם הדלי ולא יחכו לחסדי שמיים. ישנה גם שאלת הקונספציה שנציגי הציבור הדתי לאומי מנפנפים בה כל הזמן. אם קונספצית הצבא כשלה ב 7 נובמבר ויש להטל בה ספק, מה לגבי הקונספציה של הגנת התפילות? אולי משהו שם גם קצת התפספס. ואל תגידו לי שבזכות התפילות נמנע אסון גדול יותר כי אז אענה שבזכות קונספצית הצבא נמנע אסון גדול יותר. סבי היה חרדי. בגיל 80 עדיין עבד לפרנסתו כחייט, ועדיין מצא זמן ללימוד. יותר מידי בקלות הציבור החרדי או מנהיגיו פוטרים עצמם ממעורבות ביום יום. כמו שהציבור הדתי לאומי מצליח לעבוד וללמוד, כך גם הציבור החרדי יכול
114
הלכה פשוטה שהכל...
עמי | 24-06-2024 15:23
הלכה פשוטה שהכל יוצאים למלחמה אפילו חתן וכלה מחופתם במלחמת מצווה. התורה יכולה להגן מחטא היא ודאי לא מגינה מפני אויב הבא לאורגנו וכפר ציוותה התורה לא תעמוד על דם רעך והבא להורגך השכם להורגו ודברים אלה כמובן נכונים לכל אחד ואחד. בלי קשר תמיד יש לומדי תורה גם בחורים צעירים לפני גיל הגיוס וגם לומדי תורה מבוגרים אחרי גיל שירות צבאי ולכן אלו ממשיכים ללמוד תורה ביתר סט ומי שבגיל גיוס יתגייס. מצער מאוד לשמוע ראש ישיבת הסדר שלא מבין עד כמה מסולפת הגישה החרדית ולא יודע לבקר אותה ולצערנו אף מבקר הרבנים שכן מבקרים.
115
דברי הבלע של...
מאמר מדהים תגובה ראויה! | 24-06-2024 22:55
דברי הבלע של הרב עפרן ראויים לגינוי, דברי שיסוי ופירוד בימים קשים, דווקא מאנשי הציויות הדתית מהם מצופה להיות גשר. דברי עפרן לא מייצגים את הציונות הדתית! הרב פנדל - יישר כוח עצום! ניכר שיש לרב דעת תבונה ובינה לעומת רב צעיר שקיבל במה ורצה להיות פופולרי על חשבון אחיו ועל חשבון האחדות בעם ישראל.
אתה בדיוק כמו...
אבי יעקב | 25-06-2024 16:58
אתה בדיוק כמו החרדים, שגם יקראו לרב פנדל בתואר רב. לרוב הציונות הדתית נמאס ממש החרדים וההשתמתות שלהם לעזור. ואתה יודע מה? התורה מגינה? אז זהו, יש לי 2000 גופות שמראות שהתורה לא מגינה פיסית על אף אחד. תורה מגנה ומצלה זה על הנפש ועל הרוחניות. מעולם ביהדות לא סומכים על מנס לגופו של אדם.
116
תודה רבה לכב'...
ציוני דתי על מלא | 24-06-2024 23:44
תודה רבה לכב' הרב על דבריו שמייצגים ציבור ענק במגזר שלנו
117
הרב פנדל נופל...
אבי יעקב | 25-06-2024 16:53
הרב פנדל נופל לטעות שהרבה מהרבנים הוותיקים נופלים בה. הוא חושב שזה הדדי. הוא מהדור (אולי לא הוא), שסבל מרגשי נחיתות כלפי החרדים. חשבנו שהם טובים מאתנו. בנתיים גילינו שתורתם עקר, ללא למעשה, ומאובן. ולעולם לא תשמע חרדי מתבטא כלפי ציוני כמו שהרב מתבטא כלפי החרדים. הרב אעלאי צודק. חריף, אבל צודק. כל הפסוקים והגמרות שהרב הביא אינם רלוונטיות כאשר דם חיילינו מטפטף. תורתם אינה תורתי! יהדותם אינה יהדותי! כל עוד הם אינם משרתים, הם בכלל לא על המגרש,ואף אני לא רואה אותם כאחיי.
118
מאמר מאוד שטחי....
יוסף גבעול | 25-06-2024 18:59
מאמר מאוד שטחי. ניתוח ברמה של תלמיד תיכון לא מצטיין.
119
ריקא! כולך פוניבז'?...
ערן ש. | 26-06-2024 22:37
ריקא! כולך פוניבז'? הווה אומר שהינך אנטי ציוני. הרב פנדל מבקיע גול עצמי, מבטל את חיי המעשה, וחושב למעשה שהקבה צריך לפרנס את הבטלנים. אחרים יעבדו, אחרים ילחמו, אחרים יקיזו דמם, והם יחיו על חשבון אחרים ולא יתנו דין וחשבון. עזות מצח שכזו אמורה להיחשב לחילול השם, בעיני כל אדם מאמין בר דעת.