דרושות מנהיגות נקבות | טור דעה - סרוגים

דרושות מנהיגות נקבות | טור דעה

אחרי השבת השחורה הבנו שהנשים שדואגות לרווחת הבית יכולות לדאוג גם לרווחת המדינה, אז למה לא לעשות את השינוי הזה?

author-image
דרושות מנהיגות נקבות | טור דעה
  (צילום: שאטרסטוק)

נדמה שאין קללה מעליבה יותר, גם עבור גברים וגם עבור נשים, מאשר להיות "נקבה". הנקביות, כך למדנו, מייצגת חולשה, פחדנות, חוסר אונים, תלות וחוסר שליטה. בגלל הנקביות שלנו כינו אותנו היסטריות, קלות דעת, רגשיות, הורמונאליות ולא יציבות. בגללה הוחלשנו, בגללה פגעו בנו מינית ורגשית. אז מה הקשר בין מנהיגות לנקביות, ולמה להיות "נקבות" זו תכונה חשובה וקריטית, בימים אלה במיוחד, למנהיגות?

אחת הסיבות שנשים נוטות פחות להעמיד עצמן כמועמדות לתפקידי סמכות ומנהיגות פוליטית, במיוחד במישור הארצי, היא שמימים ימימה ספגנו מסרים על כך שהיותינו נקבות (בעלות רחם ואיברי מין נקביים) מייעדת אותנו בעיקר לניהול הבית ותפקודי השגרה המשפחתיים והביתיים, ופחות לניהול ומנהיגות שמחוץ לבית שמצריכים קור רוח, תושייה, סמכותיות, קשיחות ואומץ.

קבלנו מסרים שאנו פחות "יודעות" ומבינות בתחום המדינה, הצבא, הכלכלה וההנהגה, שעדיף שנתרכז במשפחה ופחות נתיימר להחליף גברים במקומות שמצריכים ידע ויכולות כריזמטיות, סמכותיות, והנהגתיות.

אך טבח ה-7.10 ריסק וניפץ לא רק את חווית המוגנות והבטחון של כולנו, אלא גם את פרדיגמת ההרואיזם הגברי ששלטה וטופחה מאז קום המדינה. האתוס הבלתי מנוצח של צבא הגנרלים ומנהיגות זכרית, עליו נשענה תפיסת הבטחון של המדינה היהודית לאחר זוועות השואה, הבטיח "לא עוד", אך לפחות באירועי ה-7.10 הוא נוצח ונכשל כשלון חרוץ.

בתוך הכאוס האימתני שנחווה, היה זה זמנו של הרואיזם מסוג אחר, הסוג שבדרך כלל מתגלה בזמני כאוס ושבר מבעיתים: הרואיזם האימהות. בימים של אחרי ה-7.10, בעת שהצבא ניסה לקום על רגליו ולהתאושש מהתבוסה החורכת, היו אלה האימהות, "הנקבות", שחבשו "חוסם עורקים" על קרעיה המבותרים של הווית האמון הקיומי בבית ומחוצה לו, וכך שמרו בהכרעתן הפנימית האמיצה, על גחלת התקווה וכוחות התקומה.

הרי מי שאחראיות, כנקבות, על התהוותם של חיים חדשים בקרבן, על טיפוחם ועל הזנתם, חייבות להיות גם בעלות אומץ, אחריות, יכולות, עוצמות וכוחות תקומה אין סופיים.

עוד באותו נושא

נלחמות על הבית: חזית האמהות לאחר השבת השחורה

אין מדובר על שמאל מול ימין, או על רדיפת מלחמה מול רדיפת שלום – הרי כפי שאין רחומה, עוטפת ומכילה כמו רחם לעוברה, אין גם אלימה וזועמת כמו לביאה שמגוננת על גוריה. אין עוצמת הענקה, נדיבות ודאגת אין קץ, כמו זו של אמא, כמו שאין מחמירה ואכזרית כמו אם שיוצרת מרחב בטחון עבור עולליה, בג'ונגל חייתי או אנושי.

נקביות היא לדעת להיות בית מעניק חיים ומגונן על חיים. בבית יש רכות ודאלוגיות מבפנים, אך קשיחות והחלטיות כשצריך וחיוני כלפי חוץ. הידע של "הנקבה", יודעת כל אמא, הוא ידע חיוני ומורכב של פתרונות יצירתיים ומאזנים, בו זמניים, ומציאת דרכי מוצא גם כשנדמה שכלו כל הקיצים.

אנחנו שיודעות לג'נגל כל כך טוב בכזאת מומחיות בין מטלות והאחריות הרבה של חיינו, ושיודעות לבנות ולהחזיק את הבית הפרטי שלנו בכזאת חוכמה ובינה, מכילות בנו גם את היכולות להחזיק ולחזק את הבית הקולקטיבי-לאומי שלנו.

אנו שיודעות לצקת חווית מעטפת ומוגנות במשפחה הפרטית שלנו, נדע לחולל ולחדש את חווית המוגנות האזרחית והלאומית של המדינה האהובה והמשוסעת הזו. אנחנו כנקבות, כנשים, הן המנהיגות, שהארץ הזו והעם הזה, צריך ומחכה לו.

מנהיגות שירחיבו את דאגתן, אחריותן, חוכמתן, תבונתן, גבורתן ועוצמתן, מהבית המשפחתי לבית הרחב יותר – הלאומי והמדינתי. בעת משבר שכזו, זוהי העת לבנות ארץ חדשה, והרי נאמר כבר במקורותינו: "חדשה בארץ נקבה תסובב". הגיע זמנה. הגיע זמננו.

———————–

ד"ר דבורה לדרמן דניאלי היא רכזת התכנית למנהיגות נשית במכללת דויד ילין ומרצה במיזם "להיות נקבה משפיעה בעולם".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
9 תגובות - 9 דיונים מיין לפי
1
מיזם ממש חשוב...
מיכל | 18-06-2024 14:33
מיזם ממש חשוב ומיוחד מזדהה עם כל מילה איפה יכולה למצוא לינק למיזם הזה ?
2
אנו שיודעות לצקת...
עדי | 18-06-2024 16:43
אנו שיודעות לצקת חווית מעטפת ומוגנות במשפחה הפרטית שלנו, נדע לחולל ולחדש - כמה זה חשוב להבין שעכשיו זה הרגע להתעורר, להתאגד ולפעול
3
מאז ומעולם לגברים...
בועז | 18-06-2024 21:28
מאז ומעולם לגברים היתה נטיה ליצור מערכות חברתיות חדשות, בעוד שנשים נוטות יותר להיכנס למערכות קיימות. כתוצאה מכך, גברים פיתחו סגנון מנהיגות היררכי ותחרותי יותר, המותאם ליצירת סדר וניהול קבוצות חדשות, בעוד שנשים פיתחו סגנון מנהיגות דמוקרטי ושיתופי יותר, המותאם לשיתוף פעולה בתוך מערכות קיימות. כמו כן, ככל שרמת הסיכון עולה כך גובר הצורך במנגנון היררכי.
4
הטמטום בהתגלמותו
צפורה | 21-06-2024 9:08
פרוגרס המביא לרגרסיה בושה לעם שככה לו -
5
לא, נשים לא אמורות להיות מנהיגות
יהודי | 23-06-2024 19:36
לא, נשים לא אמורות להיות מנהיגות למרות שיש כאלו שהן יוצאות מן הכלל אבל בדרך כלל נשים הן יותר רגשיות ופחות שכליות לכן הן מאוד מאוד חשובות לבית ולמשפחה אבל פחות מתאימות למנהיגות מדינית או צבאית זאת המציאות וזה לא מוריד בשום צורה את ערך הנשים
6
מינו של אדם לא צריך להיות אישיו לבחירתו לתפקי
לורי שם טוב אמא רעה | 26-06-2024 12:26
ויומרני מצדך לטעון לדבר בשם כל הנשים, גם יש מליארדים של נשים בעולם, לא יתכן שכולן בעלות אותן תכונות ואותם דפוסי התנהגות אחידים כפי שאת מנסה להציג את זה
7
זאת אומרת לבחור אנשים לא לפי יכולות
מיירו | 26-06-2024 13:11
אז לא לבחור גם מציג מכל עדה ומכל מגזר. ועוד הרי כל גבר יש לו אשה, ולמה שיקפח אותה, ולא להתייעץ איתה. בפשטות מי מנע מכם ראו: גולדה מאיר, אסתר חיות, קרנית פלוג. אלא אתן רוצות שריון? למה?
8
יה עזיבםבם בידיוק...
גוש ימין אל מלה | 26-06-2024 16:14
יה עזיבםבם בידיוק צריח מרוקאיות מי שילנו ליכבוד מימונה מימונוש סכין קדוש סכינוש איבנתם מנאיגות איבנתם
9
כאילו חסר נקבות...
יוגב | 11-07-2024 6:30
כאילו חסר נקבות במערכת.... המערכת המשפטית, הכנסת, הרשויות המקומיות ף, מנהלות בתי הספר, חסר??? הצבא גברי ביסודו... את רוצה צבא של נשים? לא מבין מה נסגר עכשיו. מאיפה נפלת עלינו