ועדת החקירה של הציבור החרדי - סרוגים

ועדת החקירה של הציבור החרדי

לטענת החרדים, לימוד התורה של עשרות אלפי האברכים מן המגזר הוא שמעמיד את ישראל בפרץ. אם נקבל את טענותיהם כרציניות, מיד תישאל השאלה: היכן ועדת החקירה החרדית?

author-image
ועדת החקירה של הציבור החרדי
  (צילום: יעקב לדרמן / פלאש90)

בשבעה באוקטובר הצבא כשל. תחילה מודיעינית ולאחר מכן מבצעית. אמ"ן לא הצליח לתת התרעה מפני מתקפת חמאס, וחילות היבשה והאוויר לא הצליחו לבלום את המתקפה אלא רק כשהיה כמעט מאוחר מדי. את התוצאות העגומות כולנו מכירים. למעלה מ-1,200 הרוגים, 3,300 פצועים ו-251 חטופים. ראש אמ"ן, אהרון חליוה, הודה בכישלון והתפטר מתפקידו. גם מפקד אוגדת עזה, אוגדה 146, אבי רוזנפלד, עשה זאת. סביר להניח שגם מפקד פיקוד דרום, דני פינקלמן, והרמטכ"ל, הרצי הלוי, עתידים ללכת בעקבותיהם.

לצד הצעדים האישיים והעצמאיים, הצבא פתח גם בסדרת תחקורים פנימיים של כל אחד ואחד מקרבות ההגנה ביישובים ובמוצבים בעוטף עזה, באמצעות צוותי בדיקה שבראשות כל אחד מהם עומד אלוף משנה או סגן אלוף. כן יחקרו כשלי המודיעין וחיל האוויר ותפקודם של שאר זרועות הצבא.

הצבא חוקר את כשליו, עולם התורה החרדי, שטוען שהוא מגן ומציל המדינה מכל צרה וצוקה, עדיין לא. לטענת החרדים, לימוד התורה של עשרות אלפי האברכים מן המגזר הוא שמעמיד את ישראל בפרץ. אם נקבל את טענותיהם כרציניות, מיד תישאל השאלה: היכן ועדת החקירה החרדית? הכין צוותי הבדיקה? מדוע לא מונו רבנים חשובים מהמגזר החרדי לחקור כל אחת ואחד מהישיבות והכוללים כדי לוודא באיזה מקום היו כשלים בלימוד, היכן חוסר רצינות כללית, ואיפה יותר מדי זמן חופשי במטבחון לשיחות על פוליטיקה במקום דיון מעמיק על מחלוקת הקצות והנתיבות?

היעדר ביקורת עצמית הוא אחד ממאפייניה של החברה החרדית. אין בכך חדש. כל ביקורת מקוטלגת מיד כשנאת דתיים במקרה הטוב, וכאנטישמיות במקרה הרע, אבל אחרי שמחת תורה תשפ"ד כבר אי אפשר להפטיר כדאשתקד. את ההתגוננות המיידית צריכה להחליף פתיחות לביקורת. אם המגזר החרדי רוצה לשכנע את שאר חלקי העם בכך שהם באמת מאמינים שהתורה שלהם מגינה ומצילה על עם ישראל, החרדים צריכים לקחת אחריות על האסון שהתרחש באותו יום מר ולתחקר את הכשלים של עולם התורה.

בינתיים זה לא קורה, והדבר מעיד כאלף עדים שגם בציבור החרדי יודעים את האמת: לימוד התורה בישיבות לא נועד להציל את העם, אלא בעיקר להציל את יושביהן מגיוס, פתיחות לעולם המודרני והתחלנות. בשמחת תורה עולם התורה כשל, והיעדר התחקירים מלמד שגם החרדים לא לוקחים ברצינות את הטענה שתורה מגנא ומצלא, אז פלא שגם רבים אחרים מפקפקים בזה?

=======

אליהו גליל משרת בכיתת כוננות מאז שמחת תורה תשפ"ד

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
26 תגובות - 16 דיונים מיין לפי
1
הצבא יביא להרס מוחלט של יהדותינו ויחלן אותנו
משה | 16-06-2024 20:16
בשביל להיות גוי וחילוני לא צריך מדינה
כסף + כסף + חילול שם שמיים = היהדות החרדית
שרי | 17-06-2024 7:41
מ.ש.ל.
החרדים רוצים גלות...
רונן | 16-06-2024 21:50
החרדים רוצים גלות דה-לוקס, אפס חובות והמון זכויות.
הפוך, בור להיות מנשק...
המבין | 16-06-2024 21:13
הפוך, בור להיות מנשק מזוזות משתמט זה אחלה בגולה המדינה היא לאנשים חופשיים ומשכילים, כאלו שמקדמים את המדע והאנושות
בשביל להיות דביל...
אהרון | 16-06-2024 21:11
בשביל להיות דביל וצר אופקים צריך רק גישה למחשב ולרשת...
2
הצבא מכסה על כשליו יותר נכון. וגם ביצע הפיכה
זאב | 16-06-2024 21:00
צבאית שנה שעברה. גם דתיים וימנים צריכים שלא להתגייס לצהל ולא לשרת דיקטטורה שאפילו אין לה נאמנות להם
מול ההתנהגות החרדית - אפשר להבין את האנטישמים
הסטוריון | 17-06-2024 7:43
מסתבר שהם צדקו
3
כמו ועדת החקירה...
ארנו | 16-06-2024 23:04
כמו ועדת החקירה של ביבי, רק אחרי המלחמה, גם דל החרדים, רק אחרי סיום השס
4
ועדת החקירה של הציבור החרדי קבעה
צחי | 16-06-2024 23:20
שיתןף נשים בצבא, אי שמירת מצוות בצבא. ביזוי מערכת הכשרות . זלזול בשמירת שבת . קוד אתי שאינו תואם את האתיקה של התורה זה מה שגרם לאסון.
הנשים הגיבורות נלחמות...
רונן | 17-06-2024 8:44
הנשים הגיבורות נלחמות במקום החרדים המשתמטים - באותו הדור הגברים קילקלו והנשים תיקנו
5
הבעיה היא שהם משקרים - לציבור וגם לעצמם
eli | 17-06-2024 1:19
הרבנים בעצמם לא מאמינים שהתורה שומרת על עם ישראל בזמן מלחמה. כל מי שלמד תורה יודע שבזמן מלחמה צריך להילחם. בשעה טובה נגמרו הטענות ש מנסים להעביר אותנו על דתינו. צהל הקים חטיבה חרדית עם חיוב תפילות, כשרות בדץ וללא נשים והכי חשוב (לחרדים) ללא חילוניים שישפיעו עליהם... מצוות הגיוס לצהל חיונית. מדובר בפיקוח נפש ממש!!! יש מחסור אדיר בכח אדם בצהל. חסרים אלפי לוחמים שנהרגו או נפצעו ולא מסוגלים לחזור לשטח. חייבים חוק גיוס שיביא לגיוס כל מי שאין תורתו אומנותו לכל הפחות. כל מי שלא לומד לפחות 12 שעות ביום חייב להתגייס. גדול תלמוד תורה שמביא לידי מעשה. התורה תגדל ותתפתח אם בחורי הישיבות יתגייסו. אם עילויים מישיבת מרכז הרב והר המור מתגייסים, אין סיבה שבחורי ישיבות בינוניים מפונוביץ' לא יתגייסו!
6
סרוחים-סרוגים. אתר חילוני בתחפושת...
סרוגים-סרוחים | 17-06-2024 1:55
סרוחים-סרוגים. אתר חילוני בתחפושת דתית לאומית. רפורמית ההגדרה הכי נכונה!
אין בעיה, תסביר לי איך התורה הגנה על עם ישראל
שי | 17-06-2024 12:50
קח את ימי הביניים שבהם 99.9 קיימו מצוות. כל שנה או פוגרום, או גירוש, או חוק אנטישמי. נו, איפה התורה שהייתה אמורה להגן על לומדיה?
אם במקום להגיב...
איש אמת | 17-06-2024 8:13
אם במקום להגיב לעניין אתה מגיב בסיסמאות, סימן שאתה חרדי.
7
תת רמה של...
לל | 17-06-2024 9:50
תת רמה של כתבה ממש כמו ילד קטן בושה שהאתר סרוגים המכובד נותן לזה מקום. לא הבנתי?! אם בתורה שומרת אז יש תלונות למה לא הייתה שמירה? אולי כי החטאים של החילונים הטמאים היו עצומים שגם המעט של לומדי התורה כבר לא עזר! הרי זה כל התנך שעם ישראל חטא ונענש אבל כותב המאמר רוצה שכל נטל השמירה יפול רק על החרדים שלומדים אז הגיע העת שאלוקים אמר עד כאן ומהיום גם החילונים צריכים להשתתף בעול תורה ומצוות ולשמור על עצמם כי צריך שוויון בנטל אבל הכותב כאן ילד קטן שחושב שהחילונים ימשיכו לחגוג בטומאה שלהם וחילולי השבת ואלוקים ישמור עליהם להמשיך בטומאתם אלוקים ריחם על עם ישראל ושלח את המשטרה שלו שנקראת עזה וחינך מחדש את כל החילונים הטמאים והרג בהם בעיצומה של שבת קודש את כל מחלליה ואת כל היישובים הטמאים כמו בארי וכו אבל הדתי לאומי ששונא תלמידי חכמים תמיד מפיל את האשמה על החרדים וחלילה לא מילה אחת של ביקורת על חילולי שבת כי זו המורשת שהם הבינו ומלבישים על הרב קוק שלהם לאהוב כל יהודי ולשנא כל תלמיד חכם
8
הקבה אמר בתורתו...
אתה מתכוון להתרסה? או סתם לנסות "להוכיח" כאילו שהחרדים לא מאמינים בתורה? | 17-06-2024 12:06
הקבה אמר בתורתו את ההבטחה אם תלכו בחוקותיי... ומאידך אם חו ההפך אם לא תלכו בחוקותיי... ועוד מאידך שבלי התורה אין אפשרות קיום לעולם וזאת כתנאי הכרחי אך לא מספיק. התורה וודאי עוזרת ותורמת להגנה. אך כדי להנות מהגנה מלאה חייב העם כולו להידבק בתורה ובמצוות ולזכות לכל ההבטחות הכתובות בפרשת בחוקותי: ונתתי שלום בארץ, ורדפתם את אויביכם ואין מחריד, וחרב לא תעבור בארצכם ועוד שפע וכל טוב. לומדי התורה שבט לוי רק מייצרים תוספת של הגנה. אבל כדי להגיע להגנה מלאה העם צריך ללכת בדרך התורה. לקיים את הוראות היצרן ואז כל הברכות בפרשת בחוקותי מתקיימות. למרות שנרצחו כמה מאות יהודים היד בשמחת תורה האחרון(7.10 למניינם), שדרך אגב זה תקופת חופש בישיבות ובכוללים לרגל החגים, עדיין המזימה של האויבים היתה הרבה יותר גדולה. הם תכננו לכבוש את כל השטח עד תל אביב ולהרוג עשרות אלפים עד מאות אלפים. הם תכננו שהחיזבלה ישתתף איתם סימולטנית ויכבוש את הגליל וגם יהרוג עשרות אלפים. הם תכננו שגם מיהודה ושומרון ישתתפו פלשתינים מהגדה בחגיגה וינצלו את המבוכה גם לבצע הרג המוני מצידם. וגם שערביי ישראל יצטרפו וישלימו את הטבח המלא. וגם שאיראן תשתתף כמובן ותיכנס מלא מלא למערכה ביחד עם כולם. וגם שהחוט'ים מתימן יבואו לכבוש את אילת והערבה. ומתוך אמונה שאם ישראל תגיע למלחמה לא ברורה על קיומה והישרדותה, גם מצרים תתפתה להיכנס למערכה על מנת לסיים את העבודה... כל זה לא קרה!!!!! החמאס נשאר לבד. קצת החיזבלה ירה קצת פה ושם. איכשהו ה' סכסך ביניהם והחיזבלה ואיראן שיחקו אותה נפגעים באגו מהחמאס ולא הצטרפו. וערביי הגדה וערביי ישראל פחדו להצטרף. אי אפשר להתכחש שהיה פה נס גלוי שלומדי התורה וודאי עזרו לקבלתו, כי מדובר במשהו מנוגד לטבע. משהו פנטסטי שלא נכנס ומתעכל בשכל. גם בעוטף עצמו קרו הרבה ניסים. ועוד יותר ניסים קרו בשכונות דתיות באופקים, בנתיבות, ב-2 קיבוצים דתיים בעוטף שרק אליהם לא נכנסו מחבלים. כמות הנשק שנתפס על המחבלים מראה לאיזה גודל אירוע הם כיוונו. נכון לא היתה הגנה הרמטית. אל תשכח גם שהיה פסל בודהא של עבודה זרה במסיבה ההיא. בקיצור ההנהגה היא כזאת: יש 3 דרגות של שמירה לעם ישראל. 1. לומדי תורה בתוך עם של צדיקים ואז ההנהגה היא ניסית לגמרי. 2. לומדי תורה בתוך עם שעוד לא זכה להידבק בתורה ובמצוות ואז ה' שומר עלינו בכללי אבל יש נפגעים. 3. בלי לומדי תורה ו/או עם רוב רשעים שאז זה שואה קטסטרופה וחורבן. אם לא תלכו בחוקותי..וכו' ה' ירחם... כרגע עם ישראל נמצא במדרגה השניה האמצעית. יש שמירה אבל יש גם נפגעים, ה' ירחם ויציל.
אֲבָל בְּמִלְחֶמֶת מִצְוָה,...
צא ולמד חוטא ומחטיא | 18-06-2024 7:59
אֲבָל בְּמִלְחֶמֶת מִצְוָה, הַכֹּל יוֹצְאִין, אֲפִלּוּ חָתָן מֵחֶדְרוֹ וְכַלָּה מֵחֻפָּתָהּ.
9
הם ישמחו לספק טריליון תירוצים
דידי | 17-06-2024 12:49
למשל: התורה שלנו מגנא ומצלא, אבל החילונים עשו חטאים כה גדולים שהזכויות שלנו לא מספיקות וכו' וכו'. בקיצור, פתי יאמין לכל דבר, והבעיה נעוצה ביהדות התלמודית שמלאה במדרשים, מימרות, סגולות והמצאות מרחיקות לכת.
10
החרדים שקרנים בני...
רונן | 17-06-2024 13:19
החרדים שקרנים בני שקרנים - מטנפים מהבוקר עד הערב על הרופאים והמדענים החילונים (מטומטמים וטיפשים...), אבל ברגע שהם חולים מרימים את שולי שמלותיהם ורצים אל הרופא הכי אפיקורוס ומתחננים שיציל את חייהם. חרדים מחללים שבת כדי לברר איזה מנתח יותר טוב ומיומן ולא מסתפקים בללכת לרופא של בית החולים. בדירוג רופאים לא כתוב מי יותר ירא שמיים, אלא מי למד יותר אצל האפיקורסים הכי גדולים ואליו ילכו
11
גם אם לא כדי להציל,להגיד שלא לומדים לשמה ?
הגזמה | 17-06-2024 14:19
.
12
אבל מלחמת מצוה...
אֲבָל בְּמִלְחֶמֶת מִצְוָה, הַכֹּל יוֹצְאִין, אֲפִלּוּ חָתָן מֵחֶדְרוֹ וְכַלָּה מֵחֻפָּתָהּ. | 18-06-2024 8:02
אבל מלחמת מצוה הכל יוצאים - מלחמת אי ומלחמת עמלק הכל מודים שהיא חובה והכל יוצאים בה. ומלחמת בית דוד שהיא לרווחה להרחיב גבול ישראל ולקחת מס מהעמים כגון מלחמת ארם נהרים וארם צובה, הכל מודים שהיא רשות.
13
כמו שהם ה"קימו" וועדה על אסון מירון
שוליית הנפח. | 18-06-2024 12:02
חילול שם שמיים שלהם ,כבר החניף את הארץ .בקרוב הם יתחילו לשלם......
14
טענה שאינה מגובה...
בינה ודעת | 18-06-2024 12:45
טענה שאינה מגובה בראיות אמפיריות ניתן להשליך לפח ללא ראיות אמפיריות. התרומה של הלימוד החרדי לביטחון המדינה היא תעמולה שהחרדים מספרים לעצמם כדי שהם ירגישו בנוח להשתמט, היא לא נועדה לזלוג החוצה מעבר לחומות המגזר מהסיבה הפשוטה שאפילו הם יודעים שזה שקר
15
מי אמר שההגנה היא 100%
מאמין בה' | 18-06-2024 14:57
ההנחה ש1000+ הרוגים זה לא נס, היא טעות יכל להיות הרבה יותר הרוגים בעיקר עם חזבלה היה מצטרף (ומשום מה) בנס לא הצטרף, יש מושג של כרת (העדר ברית מילה, כפירה בעיקר וכ'ו) זכות התורה לא יכולה להגן, כמה חרדים נהרגו במתקפה? וגם עם נצרף את הרוגי מירון עדיין אחוז החרדים ההרוגים נמוך להפליא מסקנא התורה ושמירת מצוות מגן ומציל, כולנו תפלה שבעזה לא נספור הרוגים אלא נספור פדויים, ושעם ישראל יותר יאמין בבורא העולם. עם ישראל חי בזכות התורה
בתורה גם כתוב...
צדק תדק תרדוף | 18-06-2024 16:46
בתורה גם כתוב שצריך להתגייס למלחמות מצווה, אז...
16
זה מה שקורה שלומדים תורה מקאסוטו
ירון | 19-06-2024 21:45
ככה נהפכים לאפיקורסים גמורים מסכנים האנשים שצריכים להיות איתו בכיתת כוננות יש לו יראת שמיים של שימפנזה