בלוד נחשף מטמון מהמרד האחרון בשלטון הרומאי - סרוגים

בלוד נחשף מטמון מהמרד האחרון בשלטון הרומאי

בלוד נחשפה עדות למרד גאלוס - האחרון של יהודי ארץ ישראל בשלטון הרומי, לפני כ- 1,650 שנה. בחפירות התגלו שרידי מבנה ציבור יהודי קדום שנחרב וברצפתו מטמון של 94 מטבעות

author-image
בלוד נחשף מטמון מהמרד האחרון בשלטון הרומאי
  המטמון שהתגלה ביסודות המבנה. (דפנה גזית רשות העתיקות)

לראשונה, נחשפה בלוד עדות ארכיאולוגית למרד גאלוס – המרד היהודי האחרון ברומאים במאה הרביעית.

התגלית הדרמטית – שרידי מבנה ציבור שנחרב, ושביסודותיו הוחבא מטמון קדום מלפני 1,650 שנה, מתפרסמת לראשונה כחלק מספר חדש במסגרת 'כנס במרכז'. הכנס, הפתוח לציבור, יתקיים בתאריך 20.6 במוזיאון ארץ-ישראל בתל אביב, בשיתוף אוניברסיטת תל-אביב, אוניברסיטת בר-אילן ורשות העתיקות.

בחפירות שניהלה רשות העתיקות בשנת 2022 ברחוב נורדאו בלוד, נחשפו שרידי מבנה ציבור שנחרב בחורבן אלים בסוף התקופה הרומית–תחילת התקופה הביזנטית. ביסודות המבנה התגלו 94 מטבעות כסף וברונזה המתוארכים לשנים 222–354 לספירה, שהוטמנו בו במכוון – מתוך תקווה לשוב ולאסוף אותם עם שוך המאורעות.

המטבעות המאוחרים במטמון מתוארכים לימי מרד גאלוס (351–354 לספירה). אף על פי שהעדויות הכתובות למרד זה, בקיסר הרומי קונסטנטיוס גאלוס, נדירות, קיימים אזכורים לכך שערים יהודיות מרכזיות כמו לוד, ציפורי וטבריה נחרבו במהלך המרד, על ידי צבאו של הקיסר קונסטנטיוס גאלוס.

עוד באותו נושא

בירושלים חשפו: תיבת אבן נדירה מימי בית שני

בין הממצאים הנוספים שנמצאו במבנה היו פריטי אבן ושיש מרשימים, כתובות ביוונית, עברית ובלטינית, וכתובת שעליה שם של אדם יהודי ממשפחת הכוהנים ואשר עדיין נחקרת.

הכתובות, והעובדה שלא נמצאו עצמות חזיר במכלול עצמות בעלי החיים שהתגלו באתר, מעידות כי המבנה שימש אוכלוסייה יהודית.

מטמון המטבעות לפני ניקויו (יולי שוורץ, רשות העתיקות)

לדברי חוקרי האתר, שחר קריספין ומור ויזל מרשות העתיקות, "מדובר, ככל הנראה, במבנה ציבור יהודי מפואר, שבו פעלו חכמי העיר. מכתבי חז"ל ידוע, כי לוד שימשה מרכז יהודי משמעותי בימים שאחרי חורבן בית המקדש בירושלים. הנודעים מחכמי לוד הם, ר' אליעזר בן הורקנוס, ר' טרפון, ר' עקיבא, ר' יוסי הגלילי ועוד. המבנה, שנחרב עד ליסודותיו, מצביע כי דיכוי המרד נעשה בתוקפנות ובאלימות ולא הייתה זו רק מהומה מקומית כפי שנטען במחקרים קודמים. עדות זו היא היחידה, עד כה, להיקפו ולעוצמתו של מרד גאלוס במרכזה של ארץ ישראל".

המרכז היהודי נגדע במרד גאלוס

יו"ר מועצת רשות העתיקות פרופ' יהושע שוורץ, החוקר את לוד היהודית: "קשה לקבוע אם המבנה המפואר שהתגלה שימש כבית כנסת, כבית מדרש, כבית ועד – או לשלושתם גם יחד. מה שברור הוא, שהמבנה, מטמון המטבעות וכלל הממצא הארכיאולוגי שנתגלו בחפירה, מתקשרים יפה עם המקורות

היהודיים והלא-יהודיים שמתארים את לוד/דיוספוליס כמרכז יהודי-תורני חשוב בתקופת המשנה והתלמוד. מצב זה, כנראה נמשך גם לתוך התקופה הביזנטית, עד שנגדע באכזריות בעת מרד גאלוס".

מבנה הציבור שהתגלה בלוד (אסף פרץ רשות העתיקות)

אלי אסקוזידו, מנהל רשות העתיקות: "הממצא המרשים מדגיש את המחויבות שלנו לחקר ושימור ההיסטוריה והמורשת העשירה של לוד. לצד הקמת מרכז לפסיפס לוד המרהיב בעיר, אנו גאים להביא את גם העדות החשובה הזו, מימי החכמים היהודיים, לידיעת הציבור הרחב".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו