המחדל הבא: הימ"חים בצפון חשופים לעין כל - סרוגים

המחדל הבא: הימ"חים בצפון חשופים לעין כל

הימ"חים החטיבתיים והאוגדתיים של זרוע היבשה של צה"ל נמצאים בצפון וחשופים אפילו לגוגל Earth שלא לדבר לוויינים צבאיים. חיזבאללה לא צריך להתאמץ כדי לירות טילים וכטב"מים מתי שירצה. אז למה לא עושים כלום?!

author-image
המחדל הבא: הימ"חים בצפון חשופים לעין כל
  (צילום: אייל מרגולין/פלאש90)

אי אפשר יותר להתעלם מנושא מיגון הימ"חים החטיבתיים והאוגדתיים של זרוע היבשה של צה"ל. הימ"חים שנמצאים בצפון נראים כמו פארק שיזוף. הכל מוצג לראווה ללוויינים. הכל מוצג לראווה גם בגוגל. הכל מוכן למסדר עבור הטילים והכטב"מים של החיזבאללה ביום פקודה.

מה שגוגל maps יודע

"טל שמיים", צפלין התצפית האסטרטגי של צה"ל שנפגע פגיעת כטב"ם ישירה בצפון נמצא במרחק עשרות קילומטרים מהגבול עם חיזבאללה. עשרות, אבל ממש לא מאות. באזור נמצא גם הימ"ח של אוגדה 146 ועוד ימ"חים רבים. אלה אוגדות שמיועדות למלחמה בלבנון. אין ולא יכול להיות עניין של ביטחון מידע בחשיפה הזאת, כי הימ"חים האלה נראים היטב במפות של גוגל, כולל התכולה שלהם. הם גם נראים עוד יותר היטב בתמונות של לווייני הריגול הרוסיים שמועברות בימינו לחיזבאללה.

משאיות חונות בימ"ח  בצפון (תמונה מתוך גוגל מפס)

כבר לפני כעשור הנחת המוצא של החטיבה שלנו הייתה שהימ"ח יהיה מטווח במקרה של מלחמה, ולכן נערכנו לגיוס בהתחשב בעובדה הזאת. עם זאת, יש גבול ברור מאוד מה ניתן להשיג על ידי היערכות כזאת או אחרת, כאשר הימ"ח עצמו מורכב ביסודו ממשטח גדול שמלא בסככות פח עם גגות אזבסט.

כטב"מ של חיזבאללה תוקף בצפון

מה יהיה עם הניוד?

סוד גלוי מאוד הוא שיש פער אסטרטגי מחדלי בכל הנוגע לניוד בזרוע היבשה. לוחמים יש. טנקים יש. נגמ"שים (בני שישים) יש, אבל משאיות אין בכמות מספקת, וגם לא רכבי לוגיסטיקה פשוטים יותר. ככלות הכל, יש סיבה שבפאזה הראשונה של המלחמה נערכנו להילחם בלבנון על בסיס משאיות ריו שהיו נראות מוכרות מאוד לסבים שלנו. האם בתנאים האלה זה דבר סביר להחזיק את הצי הלוגיסטי של חטיבות ואוגדות בשורות ארוכות ויפות תחת כיפת השמיים בטווח המוכח של טילי וכטב"מי האויב? האם יש יותר מדי מהחומר הזה?

כאשר יהיה ברור לאויב שהמלחמה מגיעה מצידנו, או כאשר האויב ירצה לפתוח במלחמה מיוזמתו, ברור לחלוטין שחיסול מערך הניוד בימ"חים לפני שהצבא בכלל גויס יהיה יעד אלמנטרי עבורו. ככלות הכל, פגיעה משמעותית במערך הניוד של אוגדה משפיע על היכולת שלה לפלוש ללבנון ולבצע תמרון עומק. יעד די מתבקש עבור האויב. מטרת איכות ברורה.

הימ"ח אותו ימ"ח

כל השאלות האלה זעקו לשמיים כבר שנים רבות, אבל הן הופכות למביכות הרבה יותר כאשר מפנימים שישראל נמצאת במלחמה קיומית מזה שמונה חודשים, ובימ"ח אין כל חדש. החטיבה חתמה על כל הציוד שלה בשמחת תורה, אפסנה את כל הציוד שלה בימ"ח בינואר, ונקראה שוב לדגל במאי, ואפסנה מחדש את הציוד שלה בימ"ח ביוני, וכעת מחכה ליום פקודה שנראה קרוב מתמיד. הימ"ח אותו ימ"ח, ופארק השיזוף של הרכבים הוא אותו פארק שיזוף.

שטח כינוס בדרום. ארכיון (פלאש90)

מה ניתן לעשות כדי למגן?

לא רק למטוסים מגיעים דת"קים (דירים תת קרקעיים). אם כל בניין מגורים בעיר ישראלית יכול להחזיק חניון תת קרקעי, אז גם ימ"ח חטיבתי יכול לבנות חניות תת קרקעי. הטכנולוגיה קיימת. לא מדובר במילוני כלי רכב. מדובר במאות. נכון. את זה אי אפשר לעשות מהיום למחר, אבל אפשר היה לעשות את זה מלפני עשור להיום. אפשר להתחיל עכשיו.

סככות עם גג אזבסט יכולות לכל הפחות להפוך לפריקאסטים. שאף אחד לא יספר סיפורים! הצבא יודע לבנות פריקאסטים. מבנה עם גג בטון הוא מבנה שכטב"ם לא יכול לעשות לו כמעט שום נזק, וגם לא כל טיל של חיזבאללה יכול להזיק לו. את זה אפשר לעשות עכשיו ממש.

אפשר לכל הפחות לפרוס אהלי ענק מעל שורות הרק"ם והמשאיות. אפשר גם להזיז את הרק"מים והמשאיות ממקום למקום בימ"ח. כרגע מדובר במטרות סטטיות כל כך שאין צורך עבורם בתצפיות. אפשר פשוט לשגר וזהו.

מה ניתן לעשות בלי למגן? לפזר

במאי 22 התנופה הרוסית בדונבאס נבלמה והגיעה למיצוי מלא ביולי לאחר שהאוקראינים קיבלו את טילי ההיימארס בעלי הטווח של 100 הקילומטרים והשמידו בזה אחר זה ימ"חים קדמיים של הצבא הרוסי המתקדם. הרוסים לא הסתגלו מייד, אבל לבסוף לא נותרה להם ברירה והם למדו בדרך הקשה שצריך לבזר את הימ"חים ואת השיירות, ושריכוז ציוד במקום אחד הוא אמנם נוח לוגיסטית לך, אבל גם נוח להשמדה לאויב.

לאויבים שלנו יש טילים בעלי טווח של 100 קילומטר שמדוייקים לא הרבה פחות מהיימארס. אולי כדאי ללמוד מן הניסיון הרוסי? את הימ"חים ניתן במציאות הנוכחית לפזר בהחלט:

ניתן לפזר את הנשקים והציוד האישי לחיילים הביתה.

ניתן לפזר את הרכבים לקבוצות קטנות בתוך הימ"ח

ניתן לפזר את הרכבים גם מחוץ לימ"ח למקומות אזרחיים.

ניתן להעביר את התחמושת ואת הציוד לימ"חים דרומיים יותר ופגיעים פחות.

בקיצור, ניתן לפזר.

לי זה לא יקרה, ובואו נקנה F-35

לסיכום, אם יש תחום אחד שזועק הפקרות מילולית לשמיים ולטילים שיגיעו מהשמיים האלה, זה תחום מיגון הימ"חים היבשתיים של צה"ל. כולם יודעים שביום תחילת המלחמה בימ"חים האלה ירד מבול של ממש של גשם מאוד לא סימפטי. כולם יודעים שלא תהיה דרך אמיתית להצטייד בימ"חים האלה ולצאת מהם עם הציוד בדרך למלחמה, ועדיין הגישה הבסיסית היא: "יהיה בסדר".

ובאמת, אם להתקין מאווררים חשמליים על מנת לאוורר את הציוד ולשמור אותו בחום אחסון תקין זה מעבר ליכולות ולגמישות של הלוגיסטיקה הצה"לית, ולכן ביום הגיוס של החטיבה מצאנו חלפ"סים שהפכו לעיסה דביקה, אז האם הגיוני לצפות שמישהו ידפוק על השולחן וידרוש את מאות המיליונים או המיליארדים הנדרשים למיגון אמיתי ורציני של הימ"חים?

מיליארדים אצלנו זה רק ל-F15, F16 ו-F35. אותם מטוסי הפלא שלא מצליחים ליירט כטב"מים של חיזבאללה. מי יודע? אולי אם יהיו יותר מהם, הם יצליחו יותר.

==

אליהו בן אשר הוא רב, סופר סת"ם, היסטוריון חובב ולוחם ביחידת מילואים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
תוצאות הזחיחות וחטא...
ישראלי חנה | 13-06-2024 15:06
תוצאות הזחיחות וחטא היוהרה מתגלות גם בצפון. ח--ל--ם
2
יתוקן המחדל לאלתר!
קורא | 13-06-2024 15:51
לא להמתין לעוד אסון. הכתובת כבר על הקיר.
3
...
מחדל המחדלים: ממשלת השתמטות על מלא מלא | 13-06-2024 18:13
4
כתבה יפה. צריך...
מילואימניק בעבר | 14-06-2024 9:44
כתבה יפה. צריך לעשות רפורמה בצבא כדי לאפשר ניהול יותר נכון שלו.
5
ביטחון המדינה
מיכה | 16-06-2024 19:10
חיזבאללה מאוד מרוצה מהכתבה והמודיעין שהוא מקבל מהתקשורת הישראלית שמחפשת כותרות על חשבון ביטחון המדינה .