הלוחם שחילץ את החטופים: "חמאס לא חשב שצה"ל יעז" - סרוגים

הלוחם שחילץ את החטופים: "חמאס לא חשב שצה"ל יעז"

סרן עומר מ"פ בגדוד 532 איבטח יחד עם הפלוגה שלו את יציאתם של החטופים אל מחוץ לאזור המסוכן. בראיון לסרוגים הוא מתאר את הרגע בו הוביל אותם עם הלוחמים למסוק בשיירה תוך כדי ירי לעבר הכוחות

author-image
הלוחם שחילץ את החטופים: "חמאס לא חשב שצה"ל יעז"
  הפלוגה של עומר (צילום: דובר צה"ל)

מבצע החילוץ ההירואי בשבת האחרונה בו חולצו ארבעה חטופים בעיצומו של אור יום במחנה הפליטים בלב נוסיראת תפס החמאס כשהוא מופתע, הפעילות הייתה מורכבת ותחת אש מחבלים כשחיל האוויר כל העת פועל על מנת לאפשר נתיב מילוט אל עבר המסוק שחיכה להעביר אותם לתוך ישראל. בראיון מיוחד לסרוגים סרן עומר מ"פ גדוד 532 מתאר את הרגע בו קיבל פקודה ועד החילוץ המיוחל.

אך לפני שנכנסים לעומקה של הפעולה עומר מבקש לציין שהפלוגה עליה הוא מפקד היא פלוגת הכשרה של אימון מתקדם. לפני כחצי שנה הם גויסו ובשלושה שבועות האחרונים הם השתלבו כחלק מהכוח ברפיח על מנת לסייע במאמץ של ציר פילדלפי. לאחר עשרה ימים הם קיבלו את הפקודה להצטרף לכוח צנחנים לתוך מסדרון נצרים, אותו מרחב שממנו יצאו לפעולה לשחרורם של החטופים.

"נכנסנו לשם ביום חמישי, לא ידענו יותר מדי על המשימה עצמה", עומר מציין ומוסיף: "ביום שישי קיבלתי את הפקודה ממג"ד צנחנים למבצע מיוחד, לא נאמרה המילה 'חטופים' אבל זה היה ברור. אמר את הסימן שצריך להתכונן, הורדתי את הפקודה למפקדים ובשבת בבוקר היינו במוכנות בטנקים להסתער".

"אמרו לנו פעל פעל פעל והסתערנו"

עומר ממשיך ומתאר את הפעילות באותה השבת וההמתנה לפקודה: "אנחנו מבינים שמגיעים לאירוע של חטופים ביחד עם תדריך של השב"כ והימ"מ שהם הכוחות המיוחדים שביצעו בפועל את החילוץ עצמו והמשימה שלנו לאבטח את הכוח שלהם ביציאה החוצה, במידה ומשהו משתבש לחלץ אותם מאותו שטח השמדה", הוא אומר.

"משם באזור הצהרים אנחנו מקבלים פקודה שנקראית 'פעל פעל פעל' בקשר, להסתער קדימה, זאת אומרת החטופים בידיים של הכוחות המיוחדים, להסתער קדימה ולאבטח אותם ביציאה. איך שהגענו למקום שבו צריך לפגוש אותם קיבלנו מהשב"כ את הידיעה שיש שני פצועים מתוכם ארנון זמורה ז"ל לוחם הימ"מ נהרג ואת רכב החטופים שנתקע שיורים עליהם אש תוך כדי".

עוד באותו נושא

"באנו לחלץ אתכם": תיעוד דרמטי מפעולת החילוץ


11

בנקודת הזמן הזו עומר יחד הפלוגה מסתער יחד עם המג"ד של סיירת צנחנים ומגיעים עד לנקודה שבה נתקעו הרכבים של השב"כ והימ"מ באזור שבו החטופים נמצאים. "אנחנו מזהים את האזור עצמו, המבנה שהם נמצאים בו והרכבים, עוברים אותם קדימה, טנקים מקדימה, מאחורה והצדדים כדי לבודד אותם שאם ירו על מישהו נ"ט וכל ירי אחר שזה יהיה על הטנקים שלנו ולא של הימ"מ ובטח שלא על החטופים שהם בהבנה שלנו הדבר החשוב שם".

"מה שהנחה אותם זה להסתער קדימה, להגיע כמה שיותר מהר, להבין את המצב, לבצע אש ולהרחיק כל אויב שיוכל להתקרב לשם. הפלוגה שלי מגיעה לרכבים, לבודד אותם, מבינה את מיקום הכוחות ומתחילה לייצר אש גם אל מול מחבלים שאנחנו מזהים שזה הדבר העיקרי וגם להרתיע את המרחב כדי לא לאפשר לאף כוח שאנחנו רוצים שיתקרב להתקרב לאזור שלנו".

הטנקים מבודדים את המרחב שהחטופים נמצאים בו (צילום: דוצ)

החטופים היו בידיהם של השב"כ והימ"מ הוא מציין, אך הוכרז 'נוהל התבצרות', הוא מסביר כי הכוח נתקע עם הרכב ואז הם נאלצו לפרוק את עצמם לתוך מבנה על מנת שיוכלו להגן על החטופים עומר הבין שהם אלו שצריכים להגיע ולחלץ אותם.

"שאנחנו מגיעים תמונת המצב היא שהרכבים נמצאים על הכביש, את החטופים פרקו לתוך מבנה כדי להגן עליהם", מתאר עומר. "אנחנו צריכים לבודד את המרחב שיוכל לחלץ את החטופים למסוק למקום שבו מעלים אותם עליהם".

"אנחנו מגיעים למרחב עצמו, לבודד אותו ולייצר אש, סיירת צנחנים פורקים ותופסים מבנים ושולטים באזור, מתחילים לפנות את הפצועים ביניהם ארנון ז"ל. מפנים אותם לתוך נמרי הפינוי ובמקביל הימ"מ לוקח את החטופים לתוך הנמר שמאפשר להם לצאת משם".

בזמן הפעולה מחבל ביצע ירי נ"ט לעברם: "אני מעריך שהוא כיוון לעבר הטנקים שלי או לרכבים שמאחוריי שבהם החטופים היו אמורים להימצא. אנחנו מזהים את אותו אחד עם נ"ט והורגים אותו. במקביל החטופים נכנסים יחד עם הפצועים לנמרים של סיירת צנחנים והסמ"פ שלי מזרחי מסתובב ולוקח את הנמרים יחד איתו ומוביל את החטופים עד למסוק. אני בזמן הזה ממשיך עם הפלוגה שלי ומבצע ירי במרחב כדי שנוכל לחלץ את הרכב של השב"כ והימ"מ ואת שאר הכוח שלהם שעוד נמצא במרחב".

עוד באותו נושא

במבצע מיוחד: 4 חטופים חולצו מלב רצועת עזה


3

"יורים אש ללא הפסקה"

שהובלתם את החטופים למסוק, ביצעתם אש שהאויב לא יגיע לחטופים, כמה איום היה על אותו הנמר?

"התקדמנו עם הרכב, היו טנקים שהובילו וסגרו את הכוח, זיהינו שני מחבלים בזמן הזה שהגיעו לבצע ירי לכיוון הרכב, חיל האוויר ביצע עבודה טובה במקביל אלינו. זיהינו רכבים שמתחילים להתקרב אלינו, הוא חיסל אותם לפני שהיו בטווח הירי. ירינו אש ללא הפסקה כדי שהם לא יצליחו להרים את הראש שלהם".

איך דואגים שלא יהיה ירי דו צדדי?

"כל טנק בכל נקודה עולה מולי ושואל היכן הוא פתוח וסגור באש, איפה כוחותינו נמצאים והיכן לא ואז מסתכלים בעיניים ורואים את הנקודות שהוא מכווין אותו, כוחותינו נמצאים כאן ולשם אתה לא יכול לבצע ירי ולשם כן ואז יודעים איפה אפשר לייצר אש ונותנים לכל טנק את הפק"ל שלו".

כמה זמן ארך המבצע?

"אני יכול להגיד שזה היה מהיר, נשארנו במרחב עוד זמן כדי להמשיך להעסיק אותו באש עד שהחטופים עלו למסוק עצמו".

(צילום דובר צה"ל)

"כל האזרחים כבר ברחו מאותו אזור"

הייתם בקשר ישיר עם חיל האוויר?

"לא היה לנו קשר ישיר עם חיל האוויר, מי שהיה בקשר איתם זה רמת החטיבה והאוגדה בתוכניות עצמן בגלל שהמבצע היה מאוד ממודר ולא ידענו עד שהוא קורה ולאן להגיע בטח שלא יכלנו להכווין את חיל האוויר לטובתנו".

כיצד מונעים פגיעה בבלתי מעורבים?

"אני יודע לומר שגם הכוח שלי, הצנחנים שהיינו תחתיהם והובילו את המבצע עצמו לא ירינו על אף בלתי מעורב. צריך להגיד שהרחוב עצמו גם שנסענו אליו חיל האוויר ירה מאוד קרוב לכוחותינו כדי לעזור לנו, כל האזרחים כבר ברחו מאותו אזור, מי שזיהינו היו מחבלים עם נשקים ואמל"ח. כמעט ולא הייתה לנו את הדילמה הזו".

"חמאס מעולם לא חשב בחלומות הכי גרועים שלו שצה"ל יעז וייכנס"

המבצע כאמור נערך באור יום, מה שהפתיע במיוחד את חמאס על התעוזה של צה"ל לצאת למבצע. עומר מספר שהוא היה שותף למבצע החילוץ הקודם ברפיח שהיה באישון לילה, אך המחשבה לקיים את החילוץ בעיצומו של היום הפתיעה גם אותו. "מדובר במבצע אמיץ מאוד של השב"כ והימ"מ שהם לוחמים הכי טובים שיצא לי אי פעם לפגוש", הוא מחמיא לקולגות.

עומר מדגיש שחמאס הופתע מאוד מהפעולה: "הוא מעולם לא היה חושב בחלומות הכי גרועים שלו שצה"ל יעז וייכנס לאזור כזה שכמעט ולא נכנסנו אליו באור יום לבצע פעולה כזו אל מול שני מבנים שכוללים בתוכם ארבעה חטופים, אין ספק שהיה בהלם".

לדברי המ"פ: "רואים את זה על בסיס ההתנגדות שהייתה שם, היא הייתה חזקה אבל לא בכמות גדולה כי הם לא הצליחו להתאפס ולהבין. הורגש שמישהו לא נתן שם פקודות לאויב שצה"ל פה ותתחילו להחזיר אש לצה"ל. אין לי שום ספק שחמאס מאוד הופתע".

"המפקדים הבינו שהמשימה יותר חשובה מהחיים"

לסיום הוא מבקש להחמיא לכוחות צה"ל שפעלו ללא לאות על מנת להוציא את המבצע אל הפועל בהצלחה : "אם לא הפלוגה שלי והמפקדים שנלחמו כמו אריות בסיירת צנחנים אני אומר באופן ברור שהחטופים לא היו יוצאים משם" הוא אומר בהתרגשות. "המפקדים הבינו שהמשימה יותר חשובה מהחיים".

לדבריו: "הם נכנסו לשטח אויב מבלי להכיר את השטח עצמו בידיעה שהם יכולים להיפגע וגם שירו עלינו את הנ"ט זה לא עניין אף אחד מהכוח כי הבינו שהמשימה לחילוץ החטופים היא הכי ערכית שנעשה בחיים שלנו".

"פה אנחנו מוכיחים שחיל השיריון מהשביעי באוקטובר על הגדר חטיבה 7 עד לחיל עצמו 401, 460, 187, ו-467 ברצועה מוכיח את הכוח שלו אל מול חמאס. כל נקודה שהשני מגיע אליה דרך השילוב עם החי"ר, כפיר, גולני מוכיח שאין שום דבר שיכול לעמוד מול העוצמה של צה"ל, זה מה שהיה חשוב לי לומר".

הפלוגה של עומר (צילום: דובר צה"ל)

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו