במסגרת הגירושין, האישה דרשה מחצית מכספי הפרס של הבעל - סרוגים
צרכנות, שווה לדעת , תוכן שיווקי

במסגרת הגירושין, האישה דרשה מחצית מכספי הפרס של הבעל

על פי חוק יחסי ממון, בעת חלוקת רכוש בגירושין יתחלק כל הרכוש שנצבר לבני הזוג, פרט לרכוש שהיה בבעלותם לפני הנישואין, למתנות וירושות, לגמלה מהביטוח הלאומי, לפיצויי נזקי גוף או מוות ולנכסים שבני הזוג החריגו בכתב

author-image
במסגרת הגירושין, האישה דרשה מחצית מכספי הפרס של הבעל
  צילום: pexels

גבר שהתגרש מאשתו, זכה במהלך הנישואין בפרס על סך עשרות מיליוני ₪, אך לא קיבל את הפרס לידיו במהלך הנישואין. הגבר נדרש לנהל הליך משפטי עיקש, שהמשיך גם מספר שנים לאחר הגירושין, עד שזכה לקבל את הפרס. או אז, האישה ביקשה לקבל מחצית מכספי הפרס של הבעל, במסגרת חלוקת הרכוש בגירושין. מה בית המשפט חשב על כך? פורטל גירושין ToDivorce מנתח ומעדכן:

בית המשפט המחוזי בחיפה, קבע כי כספי הפרס הם נכס בר-איזון שיתחלק בגירושין. יחד עם זאת, נפסק שלאור השקעתו הרבה של הגבר בהליך לקבלת הפרס, לאחר הגירושין, יקוזז חלק מסכום הזכייה, כך שלבסוף האישה תקבל 36% מסכום הנטו של הפרס.

הגבר זכה בעשרות מיליוני שקלים, האישה דרשה מחצית מהסכום

גבר נשוי, אחיו, ואביו, זכו להפתעתם הרבה, בפרס כספי על סך עשרות מיליוני ₪. שמחים ונרגשים פנו לפדות את כספי הזכייה, אך סורבו. השלושה לא אמרו נואש, והחלו בהליך משפטי במטרה לקבל את כספי הזכייה שהובטחו להם.

ארבע שנים לאחר הזכייה בפרס, בעוד ההליכים המשפטיים בעניין הפרס מתנהלים בעיצומם, פרץ משבר בחיי הנישואין של הגבר ואשתו, והם ביקשו להתגרש. במסגרת הגירושין בבית הדין השרעי, שילם הגבר את ה"מוהר" לאשתו, בסך 50,000 ₪, הכוללים בתוכם גם את חלוקת הרכוש בגירושין. במסגרת הליכים אלה, לא נתנו הצדדים את דעתם לחלוקת כספי הזכייה, אם וכאשר יתקבלו.

לאחר הגירושין, הגבר יחד עם אחיו ואביו, המשיכו בהליך משפטי עיקש שהגיע עד לפתחו של בית המשפט העליון, לטעון כי הם זכאים לכספי הפרס. לאחר 7 שנים של הליך משפטי, בשלוש ערכאות שונות, השלושה, זכו לקבל את הפרס המובטח.

או אז, האישה, שהייתה גרושה מהגבר כבר 3 שנים, דרשה מהבעל את מחצית מכספי הפרס. הבעל סירב, וטען שהוא השקיע מאמץ וכספים לאחר הגירושין, במטרה לקבל לידיו את הפרס, בעוד האישה ישבה על הגדר, ולא נקפה אצבע על מנת לזכות בכספים.

לאור סירוב הגבר להעביר לה מחצית מהכספים, האישה פנתה לבית המשפט, וביקשה חלוקה שווה של הרכוש בגירושין, כך שכספי הפרס שהגבר זכה בהם, עוד בתקופת נישואיהם, יתחלקו ביניהם באופן שווה.

כספי זכייה יתחלקו בגירושין

בית המשפט המחוזי בחיפה קיבל את בקשת האישה באופן חלקי. בית המשפט קבע באופן חד משמעי כי כספי זכייה שהתקבלו במהלך הנישואין, הם רכוש משותף, הם מהווים נכסים ברי איזון, והם יתחלקו בגירושין, כל עוד לא הוכח שהייתה הסכמה אחרת.

בית המשפט הבהיר, כי מועד הזכייה, שהיה בעת הנישואין, הוא המועד הקובע, ולא מועד קבלת הכספים בפועל, שהיה לאחר הגירושין, ולכן האישה זכאית לחלוקה שווה של כספי הזכייה.

יחד עם זאת, השופטים סארי ג'יוסי, אב בית הדין, השופטת עפרה אטיאס, והשופט ניצן סילמן, קבעו כי הגבר השקיע לאחר הגירושין, מאמצים רבים בהליך המשפטי לצורך הזכייה בכספי הפרס, ולפיכך קבעו שחלק מסכום הפרס יהיה בבעלות הגבר בלבד.

לבסוף פסקו השופטים כי האישה תהיה זכאית ל36% מכספי הזכייה, לאחר קיזוז תשלום שכ"ט, הוצאות משפט והחזרים כאלו ואחרים שהשקיע הגבר.

חלוקת כספים שהתקבלו בנישואין

על פי חוק יחסי ממון, בעת חלוקת רכוש בגירושין יתחלק כל הרכוש שנצבר לבני הזוג, פרט לרכוש שהיה בבעלותם לפני הנישואין, למתנות וירושות, לגמלה מהביטוח הלאומי, לפיצויי נזקי גוף או מוות ולנכסים שבני הזוג החריגו בכתב.

כספי זכייה, אינם נכנסים לגדר החריגים בחוק יחסי ממון, ונקבע כי אם הם התקבלו בתקופת הנישואין, הם ברי איזון והם יתחלקו בין בני הזוג בעת הגירושין, כל עוד לא הוכח שלא הייתה לבני הזוג כוונה לשתף אותם.

יחד עם זאת, כאשר בן זוג זוכה בכספים במהלך הנישואין, אך מקבל אותם בפועל לאחר הגירושין, יש לבחון האם נעשה מאמץ לאחר הגירושין, על מנת לזכות בכספים. במקרה זה, בית המשפט עשוי להפחית את הסכום לו יהיה זכאי בן הזוג, במסגרת חלוקת הרכוש.

כך התברר לבני זוג, שבמהלך הנישואין הבעל זכה בעשרות מיליוני שקלים, שכספי הזכייה יתחלקו בגירושין, אך לאור מאמציו הרבים של הבעל לאחר הגירושין לקבל לידיו את הפרס, הוא יזכה לחלק גדול יותר בכספים.

*לקריאת פסק הדין המלא ראו 34220-03-22 פלונית נ' פלוני

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו