הרב שגורש מגוש קטיף: "למרות הוויכוחים, אני מגדיר את חיים פרי הי"ד כחבר"

הרב שגורש מגוש קטיף: "למרות הוויכוחים, אני מגדיר את חיים פרי הי"ד כחבר"

הרב גדעון בשן, ממגורשי נווה דקלים, נזכר בחיים פרי שהפגין נגדו בכל שבוע: "למרות שהיינו באיזשהו מקום ברי פלוגתא, אני מגדיר את חיים הי"ד כחבר. הוא ידע להביע את הדברים שלו בצורה מאוד נחרצת וברורה אבל יחד עם זה ידע להקשיב"

author-image
הרב שגורש מגוש קטיף: "אני מגדיר את חיים כחבר"
  הרב גדעון בשן (צילום: סרוגים)

הרצח של החטוף חיים פרי הי"ד. בהמשך לראיון מלפני שלוש שנים בין מגורשי גוש קטיף לתושבי עוטף עזה שהפגינו נגדם להתפנות. שוחחנו עם הרב גדעון בשן, ראש האולפנה באשקלון ומגורש מגוש קטיף, על המחשבות שלו ביום בו נודע על הרצחו של חיים פרי.

העלנו היום מחדש את הראיון המשותף שלך עם חיים פרי מלפני שלוש שנים. אתה זוכר אותו?

בוודאי. את חיים פרי הי"ד הכרתי בצומת גמה. זה היה המקום שתושבים מהקיבוצים, מהעוטף הפגינו באופן קבוע נגדנו – נגד תושבי גוש קטיף. מדי יום שישי הם היו יוצאים לצומת עם שלטים שנפנה את גוש קטיף, שנצא משם שנחזור למדינת ישראל.

זה הרגיז מאוד הרבה תושבים בגוש קטיף, אבל אני נהגתי לעצור לידם ולרדת, לשוחח איתם ולהקשיב להם. ולאט לאט גם הכרתי קצת את החברים שהיו שם, ביניהם היה גם חיים פרי. לפני שלוש שנים יזמתם בסרוגים, מפגש מחודש שם בצומת עם אותם אנשים, ושם גם היה חיים הי"ד. אני זוכר אותו היטב.

למרות שהיינו באיזשהו מקום ברי פלוגתא, אני מגדיר את חיים הי"ד כחבר. חבר שהכרתי. אני רוצה לציין שהוא ידע להקשיב, וידע להביע את הדברים שלו בצורה מאוד נחרצת וברורה אבל יחד עם זה ידע להקשיב.

והיום, 19 שנה לגירוש, וחצי שנה אחרי הטבח, אפשר להגיד שמה שאתם בעצם הזהרתם שיקרה, שחמאס יבוא לקיבוצים, זה בעצם מה שקרה. הם ביטלו את זה באותן הפגנות ואפילו באותו ראיון.

אנחנו לא אומרים 'אמרנו לכם' ואנחנו מבינים שכולנו באותה סירה. כולנו באותו מצב. מי שנפגע זה לא הם – אלא כולנו. אנחנו בוודאי לא שמחים לאידם, חס ושלום להיפך, אנחנו מזדהים איתם עם הכאב שלהם. אני התפללתי מידי יום על חיים ושאר החטופים שיחזרו בשלום. לצערנו זה לא קרה. הבשורה הזאת עכשיו ששמענו הכתה אותי ממש בכאב גדול ובצער גדול.

כל עם ישראל ביחד נמצא במצב מורכב ומאוד לא פשוט. כאבים גדולים ייסורים גדולים אנחנו מאמינים שהכל לטובה.

מאז הגירוש מתגורר הרב בשן יחד עם תושבי נווה דקלים בישוב ניצן, בין אשדוד לאשקלון.

כשמדברים היום על חזרה אפשרית לגוש קטיף, זה נראה לך לכם כמשהו פרקטי, כשאיפה?

ודאי שעם ישראל די יחזור לגוש קטיף ויישב את כל חלקי ארץ ישראל וכל חלקי ארצנו, אנחנו מבוטחים בזה. אבל עכשיו העמדה שלי היא שלא צריך לעסוק בזה, בהתיישבות הזאת, כי היא רק יוצר עוד מחלוקות ועוד פילוגים. עכשיו צריך להתמקד ברצון לנצח ולהביס את חמאס בצורה מוחצת וכולם צריכים להיות מאוחדים סביב העניין הזה, לא לעורר מחלוקות.

כשעם ישראל ירצה לי ליישב את חבל עזה זה יקרה, לא כשקומץ קטן של אנשים ירצה לעשות את זה על פעם וחמתם של מישהו. זה לא ילך. אני לא מאמין בזה. אנחנו צריכים להיות שליחים של עם ישראל בהתיישבות בארץ ישראל.

עכשיו כשעל הפרק אפשרות לעסקה להחזרת החטופים בתמורה להפסקת המלחמה, מה הדעה של תושבי גוש קטיף לגביה?

אני לא יכול לייצג את תושבי גוש קטיף, אני יכול לדבר רק על העמדה שלי. אני חושב שחייבים להגיע למצב שמשחררים כמה שיותר מהר את החטופים – כשאני מודע למחירים ולסכנות. אני מתפלל שההנהגה – ראש הממשלה והקבינט – יקבלו את ההחלטות הנכונות, מתוך שיקול הדעת המתאים, לא לסכן את ביטחון מדינת ישראל, אבל לעשות כל מה שביכולתם כדי להגיע למצב שמקסימום חטופים ישוחררו, כי החברה הישראלית מאוד קשה לה לסבול את זה שיש לנו חטופים שנמצאים שם.

אני חושב שצריך לעשות פעולה על מנת לשחרר אותם, כמובן שאסור לסגת מההישגים שלנו והיעדים שלנו להביס את חמאס – להגיע למצב שהם לא ישלטו יותר ברצועת עזה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
הרב גדעון בשן...
שירי מנתניה | 04-06-2024 11:47
הרב גדעון בשן כזה חמודדדד, אין דברים כאלו, אני מאוהבתתתת. טוב שיצאתם מגוש קטיף, אסור להיות עם הנבלות מהחמאס ביחד על אותה אדמה. מרגש לראות את חיים פרי, חמוד, מסביר בסבר פנים יפות, בסבלנות.
אריאל, כל עוד...
שירי מנתניה | 04-06-2024 23:44
אריאל, כל עוד החמאס שמה, אסור להיות לידו, הם אינם שכנים אלא מפלצות סטניות.
ממש לא נכון...
אריאל | 04-06-2024 14:41
ממש לא נכון היה לצאת משם
2
הרב מדבר ממש...
מיכל | 04-06-2024 14:47
הרב מדבר ממש יפה ובאחדות
3
השאלה שצריכה להישאל...
ללל | 04-06-2024 14:51
השאלה שצריכה להישאל היא אחת- האם אחרי שהמוסלמים שקיבלו עזרה מתושבי עוטף עזה בהסעות וכל עזרה שצריך חתכו, שרפו וערפו ראשים של תושבי העוטף, האם עכשיו כשכולם גילו את ה אהבה של המוסלמים- האם עכשיו האסימון של השמאל סוף סוף ירד ?????
4
כל כך דוחה...
פושט עורות | 04-06-2024 15:47
כל כך דוחה ההתרפסות כלפי האנשים ששיתפו פעולה עם הנוח'בות בעזה. ואם אלה חבריך, מגורש שפוף, מה זה אומר עליך. מציע לך ללכת לגבעות שם נמצאים אחיך.