סקר בית הלל: 60% מהדתיים המודרנים לא מתפללים שחרית במנין

סקר שערך ארגון בית הלל מעלה כי בקרב ה"דתיים המודרנים" 69% השיבו כי הם מחויבים להלכה, אך רק 40% מתפללים בבית הכנסת בקביעות. רוב הדתיים ימנים ורוצים קשר עם החילונים

 סקר בית הלל: 60% מהדתיים המודרנים לא מתפללים שחרית במנין
  רק 40% תפילה במניין. (אילוסטרציה פלאש90)

ארגון 'בית הלל' מפרסם היום תוצאות ראשוניות של הסקר האינטרנטי שערך כדי לבחון את המגמות בציונות הדתית. על פי נתונים שפרסם הארגון, למעלה מ-3500 איש מהציבור הדתי לגווניו השתתפו בסקר ומבין המשיבים עלה כי 802 הגדירו עצמם כדתיים מודרניים, 1774 כדתיים, 256 כחרדים לאומיים (חרד"ל), ו 131 כמסורתיים (הגדרתם של עוד 800 משיבים לא פורסמה).

בארגון כמובן שבעי רצון מהיקף הפילוח ואומרים כי מדובר במספרים חסרי תקדים לדגימה סטטיסטית של תתי הזרמים השונים מה שיסייע להבין את דפוס החשיבה וההתנהגות שלהם. אך עם זאת מודים כי אין במספרים אלו כדי להצביע על הפילוח והמשקל היחסי של כל אחד מתתי הזרמים באוכלוסייה הדתית.

מבין הממצאים עולה כי בשאלה על המחויבות להלכה השיבו 97% מהחרד"לים כי הם מחויבים, לעומת 89% אצל הדתיים ורק 69% אצל הדתיים מודרניים. כשהגיעה השאלה על תפילת שחרית במניין באופן קבוע, הסתבר כי 88% מהחרד"לים פוקדים את בית הכנסת לעומת 62% מהדתיים ורק 40% מציבור הלייטי.

בנושא הקשרים החברתיים עם חילונים יותר מ-70 מהציבור הדתי סבורים שצריך לשמור על קשר ובשאלה על הפרדת החברה הדתית מהחילונית, שליש מהחרד"לים ראו זאת בחיוב לעומת פחות מעשרה אחוזים בשאר הגוונים של הציבור הדתי.

בשאלת האהבה לארץ ישראל 90% מהציבור הדתי לגווניו רואה בה חלק אינטגרלי מהזהות ובאלה שהגדירו עצמם דתיים המספרים עולים אפילו ל-95%. בשאלת הטלויזיה, שלושת רבעי מהחרד"לים לא רוצים טלויזיה בבית, לעומת 14% בלבד מהלייטים שסבורים שבית דתי צריך להיות ללא המכשיר.

ב“בית הלל“ אומרים כי הסקר שנערך הינו חלק מיישום חזון הארגון להוות הנהגה תורנית קשובה, המבקשת לשמוע מהציבור את עמדותיו ורצונותיו. עוד אומרים בארגון כי הסקר מהווה צעד היסטורי, בו לראשונה גוף רבני פונה לציבור על מנת לשמוע אודות הסוגיות המעסיקות אותו, זאת כדי לעסוק ולנסות לתת מענה לנושאים אשר באמת מטרידים את הציבור.

תוצאות הסקר שפרסם בינתיים ארגון בית הלל (לצצו להגדלה)

Beit-Hillel_infographics2_040314 copy-page-001

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

13 תגובות
הצג את כל התגובות