הרב זייני במכתב פתוח: התואר החדש של בנט: מבזה תלמידי חכמים

דרשת מאתנו לשמור על צה"ל, נמשיך לעשות זאת בשמחה ובלב שלם, אך בקש נא לצד זה מעצמך ומצה"ל שתואילו לחלוק לנו, ובעיקר לתורה, חצי הכבוד שאתם מצפים מאתנו

התואר החדש של בנט: מבזה תלמידי חכמים

כבוד שר החינוך התעטר השבוע בכתר נוסף, אך מפוקפק: זה של מבזה תלמידי חכמים! עם תואר אבירות מסוג זה אין איש שיקנא בו, הוא רחוק מלהחמיא. בהתנפלות בלתי מרוסנת על רבנים חרד"לים, שבדמיונו (אולי בחלומו) הוא רואה בהם כפי שאמר לאתר סרוגים: "קומץ היושבים בצד על איזה הר, ופוגעים מאוד בצה"ל, ממש לשון הרע. אין לי מילה אחרת. מוציאים חלקיקי אמת, ומעוותים אותם'. הוא מציג את עצמו כמי שדיבר 'עם קצינים, בדקתי כולל קצינים דתיים, והם אומרים 'חבר'ה, אנחנו לא יודעים על מה אתם מדברים?"

אינני תלמיד של הרב טאו שהותקף כ"כ על ידי השר, ואינני כפוף לו, ובכל זאת אני רב המסווג על ידי ילידי הארץ מטופשים כ'חרד"ל' בגלל רצוני להישאר נאמן להלכה שבכל דור ודור, ולא דתי לייט הרוקד לחליל תרבות מערבית חסרת ערכים יהודיים.

ברוך ה', לא חונכתי ע"י משרד החינוך של השר, אלא ע"י חכמי ישראל שמסרו את עצמם בשביל עמנו הרבה יותר ממנו. בשעה שנולד הייתי כבר בסיום דוקטורט במתמטיקה עיונית, ומרצה בטכניון בנוסף למתמטיקה, גם תלמוד, פילוסופיה ומחשבת ישראל. לאור זה, בטוחני שבצירוף מעט ענווה, למרות מעמדו הנישא במדינתנו היקרה, לצד מבוגרים כמוני הוא יצליח להסכים בקלות שיש לו עוד הרבה מה ללמוד.

כבוד השר בנט,

לא אחדש לך דבר אם אומר שאין אדם זוכה להנהגה ציבורית בזכות כוחניות, אלא בזכות הערכה כלפיו שהוא מצליח לעורר. והנה שכאיש העומד בראש המפלגה הרוצה ויהי מה, להיחשב דתית, הנך שוכח עיקרון בסיסי זה, ואינך מהסס לבזות רבנים שכבר הוכיחו את עצמם כמחנכי תלמיד חכמים, ויכולים כולם להיות האבא שלך?!

זכורה לך היטב הדרישה האלהית של 'והדרת פני זקן', ו'אין זקן אלא מי שקנה חוכמה'! והנה שכשר החינוך במדינת ישראל נעלמה מצווה זו מתודעתך, עד כדי כך שמאז התמנותך בראש הבית היהודי אנו מחפשים מעט כבוד לתורה שמייצגים רבנים אלה, ובכל זאת אנו מתקשים למצא שביב ממנה.

יש לך ביקורת עלינו? מה מנע ממך להציגה בצורה המכבדת את התורה? אבל גרוע מכך: האם היית מעיז לדבר נגד אנשי סגל בכירים באקדמיה כמו שאתה מדבר נגד רבנים? יותר מדיי תקדימים מראים שלא. גירשו אותך מהאקדמיה לפני יומיים בבושת פנים, ובעבר גם אגרוף הורם נגדך, ולא העזת לדבר קשות! אפילו לאקדמאי כמוני, היה די לך במעמדי כרב כדי שתחדול מלהתייחס אליי בכבוד, וזה על אף שידעת לפנות אלי כדי לגייס עבורך קולות בכל מערכות הבחירות שעברו. כיתתת רגליך אל כל אחד מאתנו, וקיבלת עזרתנו בשמחה, ולמרות זאת, שלחת את רובנו לפח אשפה של ההיסטוריה.

לא היססת להטעות אותי

ולגבי אמירת האמת, פה אני עומד ומשתומם. הלא לפני כמה חודשים ישבתי במשרדך בכנסת ולא היססת להטעות אותי באופן בלתי נתפס. אמנם מצד פוליטיקאי בארצנו אין כדי להפתיע, אך כיו"ר מפלגה דתית לספר סיפורים לרב שבא לדרוש מעט יחס הוגן, ונתקל בהטעייה מחפירה, זה רחוק מלאפיין דרכה של הציונות הדתית!

ולמחרת ממש של אותו יום בו הבטחת לי לשתף אותנו רבנים בדברים הקשורים לתורה, השתתפת במפגש שהרס את התודעה היהודית בצה"ל מבלי להואיל לשמוע את קולנו. ושם ראית בכירים מאד במערכת הבטחון משפילים ומבזים את הרב הראשי לצה"ל לשעבר הרב וייס, ולפי מה שנמסר לי לא מצאת לנכון להגן עליו, אלא דווקא הערת לו שעליו לדבר בכבוד לאותם בכירים! ואתה הנך טוען שביקורותינו שקריות?

אל תספר לי מה קורה בצה"ל

ולגבי אותם קצינים ציונים דתיים – המפחדים ככל הנראה למעמדם, נא שלח אותם אליי ואראה להם עשרות החיילים שנדרשו לגלח את זקנם נגד מצפונם הדתי, ובתוכם לא מעט תלמידים שלי. ולי אתה רוצה לספר מה עשו פעמים רבות מדיי בצה"ל נגד דתיים? ביכולתי לחבר אנציקלופדיה שלמה על כך רק על בסיס נסיוני האישי (אף אם מאז ב"ה השתפרו דברים רבים)!

שלחתי בעצמי מכתב אישי פרטי לרמטכ"ל בו התחננתי להניח לכל מי שרוצה לשמור זקן לפחות בספירת העומר, והמכתב נמסר ללשכתו, וקיבלתי ממאן דהו בלשכתו תשובה מחפירה בתוכנה שאף לפקיד זוטר לא שולחים! אתה טוען שאין השפעה לקרנות פרובלמטיות כקרן החדשה ועוד, כאשר בשק"ם יש מודעות המשבחות את תרומות גופים אלו! ואתה מסתיר מהצבור שקציני צה"ל הבכירים זוכים לשטיפות מוח ממכון הרטמן בניגוד לדעתו של כל יהודי ירא שמיים, וכן ב'יד ושם'!

מוטי אלמוז מתנהג בצורה מחפירה

והנקודה הרגישה: העזת להאשים אותנו בפגיעה בצה"ל, אבל אין זה מפריע לך שאדון אלמוז פוגע ברבנים בצורה מחפירה, דבר שלא היה עובר בשקט כלפי שום רב אפילו בארץ נוכרייה אך מתורבתת. וכמובן לא שמעת שהרב קרים נדרש על ידי הרמטכ"ל לתת דין וחשבון על דעותיו ועמדותיו, מה שלא נדרש משום קצין אחר בצה"ל. ומדוע לא יבחנו קצינים בכירים אם הם אינם יותר מדי אנטי דתיים, בפרט כשהם עולים בדרגות בדיוק כמו שהרב קרים נבחן? ומדוע יש לחייב את הרב קרים בליווי בהרצאתיו על ידי חייל מדובר צה"ל המהולל?!

ואתה מדבר על איזה שהוא איום נגד גיוס צה"ל מצדנו. על זה אני יכול רק לברך אותך, משום שעד עכשיו ידענו על קשיי תלמידי מדינתנו בהבנת הנקרא, אבל עתה שכבוד שר החינוך עצמו הוכיח שגם הוא מתקשה בהבנת הנקרא, יש לנו לפחות נחמה שהכל בא מלמעלה! איך הפכת דיון עקרוני ערכי ופילוסופי להצהרת כוונות מעשיות?! נא אל תתן לנו תחושה שהרמה האינטלקטואלית שלנו גבוהה מדי בשביל אנשי משרד החינוך, כי זה יהיה מדאיג מדי.

שלחתי יותר תלמידים לצה"ל ממה שתוכל לשלוח

ואם כותרת מטופשת של עיתונאי בערוץ המחבב אותך, משכה את תשומת לבך יותר מאמתתם של הדברים, אז ראוי שקצת זהירות תלווה אותך כבכיר במדינה. ולגבי הגיוס עצמו, בינתיים רק אני לבדי שלחתי לצבא (והרב טאו ותלמידיו לאין ערוך יותר ממני) הרבה יותר חיילים ממה שתספיק עד סוף ימיך לשלוח, ובע"ה אמשיך, כי אנו לא משרתים בגלל חוק של כנסת, אלא בגלל צו אלהי המתנשא הרבה מעל חוקי הכנסת וממשלות ישראל!

ולגבי העקרון של שמירה על צה"ל שכולנו רוצים בה, כדאי להזכירך שצה"ל ב"ה שומר על גופותינו, אבל רבני ישראל שומרים על נשמות בני ישראל, ובנוסף לכך גם שולחים תלמידיהם לצה"ל! אז המוסר שרצית להטיף לנו איננו במקומו! הלא אתה הגעת לפוליטיקה כל כולך מפאת הביקורת שלך על הצבא במלחמת לבנון השנייה, אז מה לך להלין עלינו כשאנו רוצים ודואגים לחיי חיילינו המופקרים לעיתים על ידי הצבא עצמו?!

וכי לא הייתה זו מלחמתך גם במלחמה האחרונה בעזה?! התלוננת שבכירים בצה"ל ובבטחון ישראל הסתירו ממך מידע, ולכן איום המנהרות לא זכה לטיפול הולם! ובכן, אנחנו רבני ישראל האוהבים מדינתנו, אך האוהבים חיי חיילינו עוד יותר ממדינתנו, ולכן מוכנים ללחום גם נגד היקר לנו, והוא צה"ל, כדי לשמור על חיי חיילינו, ולהפסיק את ההוראות המטופשות – לעיתים האכזריות ואוויליות – הבאות לסכן חיילינו כדי לא לסכן אויבינו, או הבאות לבסס קוד פסידו-ערכי הנוגד יותר מדי פעמים ערכי ישראל. ואתה מדבר על דיאלוג?

איך יוכל להתקיים דיון אם דובר צה"ל מכנה את מחאותינו 'צווחות' שאינן מועילות? אם בכח הוא מצפה להכניע, האם יוכל להתקיים דיאלוג?! למען האמת אין זה חכם מצדו. עמדנו מול עריצויות קשות במשך 2500 שנה, אז דובר מכובד ככל שיהיה לא יוכל להפחיד אותנו.

נמשיך לשמור על צה"ל

ועל דבר אחד עלינו להודות לך במיוחד: מסורת בידנו שבימי משיחה החוצפה תתגבר. ובכן הודות להתנפלות הקשה שלך נגד רבני ישראל מכובדים ומבוגרים, אנו חשים פעמי גאולה ממשמשים ובאים.

בעבר לא הייתי מעלה בדעתי להעיז ולמתוח ביקורת כה קשה על שר בישראל. אבל אתה גרמת זאת בפגיעותיך הקשות, ומבלי לנסות לנהל דיאלוג שאתה מציע לאחרים! האם כך אתה מתכוון לקדם דור שחלקים ממנו אכולים שנאה חולנית?! האם הבאת מרפא? לא. הוספת שמן על מדורת השנאה והקרע הפנימי.

דרשת מאתנו לשמור על צה"ל, נמשיך לעשות זאת בשמחה ובלב שלם, אך בקש נא לצד זה מעצמך ומצה"ל שתואילו לחלוק לנו, ובעיקר לתורה, חצי הכבוד שאתם מצפים מאתנו, ותראה הברכה העצומה שתבוא לכל עמנו.

בכבוד למרות הביקורת,

הרב ד"ר אליהו זייני

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

37 תגובות
הצג את כל התגובות