אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אצל חבריי מהקיבוץ, לצערי, משהו בקשר הטבעי לארץ ניתק

אי אפשר לנתק את אהבת הארץ היוקדת אליה ערגו ונכספו אבותינו משך כמעט 2000 שנות גלות, אחרת, תהיה זו חניכה לנער אבל שלא על פי דרכו, כי תסור ממנו כאשר יזקין, ובדורות מאוחרים יותר

אצל חבריי מהקיבוץ, משהו בקשר הטבעי לארץ ניתק
  אילוסטרציה (צילום: משה שי/ פלאש 90)

״טסים לשבוע אימונים בבסיס עובדה בדרום״. הטייסים, מן הסתם, הם אלה שצריכים להטיס את המטוסים דרומה, למעט הקצין האחראי על שבוע האימונים, הנוסע ככח חלוץ ברכב. רציתי להיות זה שנוסע ברכב. ״לטוס בגובה גבוה להעביר את מטוסי הקרב דרומה?! זה לא בשבילי, איך אפשר לעצור לשתות קפה באחד המעיינות בדרך?!״

זכיתי להתחנך על אהבת הארץ. לגדול בקיבוצו של יגאל אלון ז״ל, גדול מצביאי תש״ח. אין לך אהבת הארץ גדולה מזו, אהבה אמיתית, בלי שום חשבונות, בלי להבין את הערך הפנימי, בלי לדעת את רזי סגולתה, ככה באופן ספונטני, כאוהב לפי תומו.

עוד באותו נושא

גיור זה לא רק תעודה, גיור זה שינוי באורח חיים


7

חברי כבר לא נמצאים במקום הזה לצערי, משהו קרה להם, משהו בקשר הטבעי לארץ ניתק, הם איבדו את זה. יתרה מכך, אני היחידי כמעט מהמחזור בקיבוץ שזכה לשירות קרבי. כבר שנים רבות אני שואל עצמי מה קרה? מה קרה למלח הארץ שאהבתו אליה כבר איננה יוקדת? מה קרה ליפי הבלורית והטוהר אשר מסרו וחרפו נפשם והיום חלקם הגדול אולי אפילו רובים אינם מתגייסים לשירות קרבי?

לטעת עץ בט״ו בשבט, כשמעלינו ציפור קטנה אחת, היה משאת נפשנו, מי לא חיכה לחפור באדמה, למצוא שלשולים, לשתול את השתיל, לכסות באדמה, לשקת לה, לזלף מים, לשאת תפילה ולקוות שהעץ אכן יצמח. הכרנו כל עץ ושיח, בשמותיו, בעלעליו, באורח חייו. ידענו איזה סיפור מספר לנו כל עץ. למן האקליפטוס מייבש הביצות בהגעת אבותינו ארצה, דרך האזדרכת, הפיקוס הענק, הצאלון האדיר תחתיו היינו סועדים את לבנו בארוחת העשר בבית הספר, וכל עץ מאכל כמובן. לאן נעלם כל זה?

למדנו כל שיר בעל פה, אל נא תעקור נטוע, אל תשכח את התקווה, השיבנו ונשובה אל הארץ הטובה. וכמובן, איך שירדה השבת על בקעת גינוסר, וממרום הארבל לך תפילה נאמרת, ואיך הדייגים פורשים מכמורת בשירי לי כנרת. ומסופקני האם זוכרים היום את שירי הארץ הטובה?

אז ידוע ידענו היטב, שלישראל יש רק קרן אחת – קיימת. כן, בבית הספר על הקיר היתה תמונה, שהאיכר היה חורש בה את האדמה, וברקע הברושים. זו היתה ילדות כל כך יפה, זה ממש הצטייר בה. ובעיקר למדנו להביט ולראות מה גדול היום הזה.

לאהבה הספונטנית יש מקור

אבל לא למדנו לצערי, ולא מתוך ביקורת חלילה, שפה תהא השכינה שורה, וגם מעולם לא שמענו על איזשהי קרן אחרת – חדשה לישראל.

היום אני יודע שלאהבה הספונטנית הזו יש מקור, מורשת ומסורת. אי אפשר לנתק את אהבת הארץ היוקדת אליה ערגו ונכספו אבותינו משך כמעט 2000 שנות גלות, אחרת, תהיה זו חניכה לנער אבל שלא על פי דרכו, כי תסור ממנו כאשר יזקין, ובדורות מאוחרים יותר, כאשר רוחות הזמן מכות בנו, האהבה המנותקת מן השורש לא תשרוד במשב זה.

כך למדנו מיגאל אלון, ״עם שאינו יודע את עברו ההוה שלו דל ועתידו לוט בערפל״. היום אני יודע שאהבת הארץ התמימה עליה גדלתי, רוממה אותי בשנות בחרותי לרצות למסור את הנפש על הארץ באם אדרש לכך, אך חלק אחד עוד היה חסר בפאזל.

היום אחר כמעט 12 שנות הלימוד בבית המדרש, דומני שזכיתי לעלות לקומה הנוספת בהכרה. ידיעת העבר באמת, לא כפי שתמהתי בשעור היסטוריה מהו בית ראשון ובית שני. הכרת הזהות והיהסטוריה ללא ניתוק מן המורשת ומן המסורת. גיליתי שקוראים לכנרת כנרת, לא כי יש לה צורה של כינור כפי שחשבתי כל השנים, אלא משום שמתוקים פירותיה של בקעת גינוסר כצלילי הכינור. וכן גיליתי שבקעת גינוסר נפלה בחלקו של נפתלי. אם כן, ידיעת העבר, היא הנותנת לנו כח לאהוב אהבה איתנה את הארץ בהווה, והיא האוזרתנו בגבורה להצמיח עצים שתולים על פלגי מים, אשר באם ידרשו למסור עליה את נפשם, יעשו זאת בחפץ הלב בקריאת ״טוב למות בעד ארצנו״, עצי ארז אשר גם בעבור רוחות הזמן הקשות, כרוח הפוסטמודרנה והפרוגרסיוביות, לא יבולו.

אנו חיים בדור, בו השתילים כל כך תמימים וכל כך נפלאים, וכל כך מוכשרים לצמוח ולהיות לברכה ולתפארת בישראל. אם רק נדע שלא לקלקל, רק להשקותם מי מורשת מסורת ורוח, מי זהות והסטוריה, הם כבר ידעו להצמיח שורשים.

ולך יגאל, אשמור חסד נעורים כל חיי, ואודה בכל לב, על שזיכיתני ללכת בעקבות מה שנטעת בנו, לדעת את עברנו.

 

שי קלך הוא בן קיבוץ גינוסר, טייס קרב במילואים ואברך לשעבר

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
18 תגובות - 11 דיונים מיין לפי
1
חבר אני ילך ספר לכל אחד את גולת עם ישראל
ממשיכי היהדות | 20-01-2022 13:32
אהבת עולמם לאחדות העם בישראל
2
אשריך שי. החיים הישראליים...
יהודה | 20-01-2022 13:57
אשריך שי. החיים הישראליים קומה על גבי קומה. קוממיות. לחיי העם הזה.
לידיעתכם, הכתבה גובלת...
זוהרית בן דוד | 20-01-2022 19:26
לידיעתכם, הכתבה גובלת בהכפשה ולשון הרע... זה מה קורה עם אדם שחי שהוא האלוהים והמשיח... בני כיתתו שרתו כחיילים קרביים ותרמו רבות וממשיכים לתרום. שי הצטרף לזרם משיחי בושה ששי עדיין כותב שהיה בן גינוסר... זו כתבה שתתפרסם לבני כיתתו שיבינו מי הנחש והרעל בקרבם איש מתועב ורע ולא פלא שגם כשגר בחיספין קראו לו לדין תורה, הנבל השכיר את דירתו בחיספין למסיבות וגרם לרעש והפרעות בכל הישוב.... פשוט נבל....
3
הביביסטים העלובים לקחו לנו את הארץ
צורי | 20-01-2022 16:45
נחל האסי כמשל - פרזיטים שלא שירתו בצבא או שירתו כג'ובניקים, שמלכלכים ומטנפים את אדמת הארץ, שהם מצביעים לגנב ושקרן וחושבים ש(חוסר) הערכים האלו בסדר - והם תוקפים את אלו שבנו ונטעו ושירתו ביחידות קרביות והולכים גם בגיל 80 עם שקיות לאסוף את הזבל שהבבונים משאירים אחריהם. אֵיכָה הָיְתָה לְזוֹנָה קִרְיָה נֶאֱמָנָה מְלֵאֲתִי מִשְׁפָּט צֶדֶק יָלִין בָּהּ וְעַתָּה מְרַצְּחִים: כב כַּסְפֵּךְ הָיָה לְסִיגִים סָבְאֵךְ מָהוּל בַּמָּיִם: כג שָׂרַיִךְ סוֹרְרִים וְחַבְרֵי גַּנָּבִים כֻּלּוֹ אֹהֵב שֹׁחַד וְרֹדֵף שַׁלְמֹנִים יָתוֹם לֹא יִשְׁפֹּטוּ וְרִיב אַלְמָנָה לֹא יָבוֹא אֲלֵיהֶם:
מה שקורה...
רינה | 22-01-2022 22:17
מה שקורה ברמת דוד אין לו שום הצדקה. יש עוד המשך לנחל אפשר להפוך אותו לרמת דוד מס' 2. אין צורך לעשות מה שנעשה שם. זו בושה לכל מי שהשתתף בזה. והם לא לבנים ושאר כינויי גנאי. הם אנשים שעבדו קשה כדי להגיע לאן שהגיעו. מי שרואה את זה יש לו דוגמא מה אפשר לעשות. שיתכבד ויעבוד בשביל זה- ידרוש מהמועצה שלו, מהמדינה, מראשות הטבע והגנים, באמת לא חסר,תקציבים להפוך את המשך הנחל לפנינה בנוסח הסחנה.
הצ'חצ'חים של...
רחל | 21-01-2022 2:59
הצ'חצ'חים של הליכוד.. כן שמענו את זה בעבר מאדוני הארץ בני השבט הלבן.. מה שענו לכם אז זה: בני עדות המזרח שלנו היו גיבורים.. גיבורי מחתרת. בני עדות המזרח, בהם הרבה קצינים נהרגו ונהרגים במלחמות ישראל. מי אתה, חתיכת חלאה מתנשא שתיקח בעלות על הארץ ותספר שבזכות בני השבט שלך היא קמה?? לולא בני עדות המזרח היא לא היתה שורדת ונמכרת מזמן ללא מלחמה - לשונאיה! הייתם הופכים את מדינת היהודים לגטו וורשה אחד גדול!
4
מרגש עד דמעות,...
אפי | 20-01-2022 17:02
מרגש עד דמעות, כואב שלא זיהינו את מחוללי רעתנו, רעת העם בארצו,והובילו את החינוך הדורות הבאים לעבדון, כך ניראה החינוך של היום ללא דרך, עצוב.
- אוי...
מ' | 22-01-2022 22:05
- אוי איזה רוע לב... מה נסגר איתך?
אם היית...
תקווה גבאי | 20-01-2022 19:29
אם היית מכיר את הנבל היית בוכה רק מגודל הרוע שבו בני כיתתו שירתו בקרבי, הוא מדמה עצמו לאלוהים והאלוהים הוא סגנו. בחיספין קראו לו לדין תורה פשוט איש רע ואני תקווה שיתבעו אותו על לשון הרע
5
את הדברים הנפלאים...
ניצבת | 20-01-2022 19:42
את הדברים הנפלאים של שי אמר הרב קוק : ציונות כזו שמטרתה להיות את הגוף ואל הנשמה לא תיתן את ליבה( אותה ציונות של גורדון,בן יהודה) לא רק שלא עתידה להחיות עם מת. אלא עתידה להמית עם חי. זה בדיוק מה שקורה לנוער היקר שבועט בצדק בסיסמאות ריקות מתוכן. ועלינו להקשיב לקול הזה,למרד הזה שתובע גדלות.
6
המניפסט הכפרני הזה...
חן ברג | 20-01-2022 20:10
המניפסט הכפרני הזה מתמצת באופן מדהים את האלילות המודרנית של האדמה כתחליף לאלוקים , בדיוק כמו שבעבר עבדו לשמש או למקורות שפע אחרים. יש לזכור ששנת שמיטה נועדה בדיוק כדי למנוע את הקשר המשחית של אדם לאדמה שהופכת אותו לעובד אלילים . יש לזכור שה' הוא האלוקים והאדמה היא רק כלי גשמי ומגושם שעל ידי מצוות התלויות בה מעניקים לה ערך . וזהו
האדמה הזו...
רינה מעוז | 22-01-2022 22:11
האדמה הזו שאתה מזלזל בה היא זו שתכריע אם נהייה כאן או לא. האדמה הזו הכרחית לביטחון הבסיסי והפשוט ביותר. היכולת לחיות. אין זה אומר רק אנחנו. יש צורך בהסדר ואני מעדיפה אנשים שרואים באדמה משהו חיובי ולא אלילות כלשהי.
7
נשמע שהם לא...
חחחח | 20-01-2022 20:27
נשמע שהם לא ממש חברים שלך. עם חבר כמוך, לא צריך אויבים
8
רואים שנפלת למלכודת...
מאיה | 21-01-2022 0:11
רואים שנפלת למלכודת הכזב של משיחיות דתית ומיגאל אלון לקחת רק מה שנוח לך. אוי לחברים שלך...עם כמוך לא צריך אויבים...
יגאל אלון...
רחל | 21-01-2022 2:51
יגאל אלון וכל הדור שלו היו קנאיים לאידיאלים שלהם, חלקם מעוגנים ביהדות, בקנאות שלא היתה מביישת את נטורי קרתא. היום הפרקליטות היתה כולאת אותם. כמה טוב שיש קנאים מאמינים, בזכותם בורגנים כמוך יכולים לשבת בשלווה וללגום את המקיאטו שלהם בשיינקין..
9
הלבנים שקיבלו במתנה...
מ | 21-01-2022 12:12
הלבנים שקיבלו במתנה אדמות במיליארדים לגרש אותם חזרה לגרמניה
10
תודה שי על...
מ' | 22-01-2022 22:06
תודה שי על הדברים
11
הרבי
נועם | 01-04-2022 18:09
הרבי מלובביץ' ישו