אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

התחמקות מהתמודדות עם הבעיה: תגובה לרב אבינר

יישור ההדורים הנדרש של הרב טאו הוא עם עם ישראל, לומדי תורה ויושבי בתי מדרש רבים העמלים בתורה ומבקשים לראות בשלמותה. אך בדרך פלא, לא מזכיר הרב אבינר במאמרו את האירוע הקשה עצמו

התחמקות מהתמודדות עם הבעיה: תגובה לרב אבינר
  הרב אבינר (צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90)

לפני כמה ימים קראתי בעיון את מאמרו של כבוד הרב אבינר, מאמר אותו כתב הרב בעקבות השיח שהתעורר בשבועות האחרונים סביב כבוד הרב צבי טאו. אציין כאן ומראש שכאשר אני מצמיד התואר "כבוד הרב"  לרבנים הנדונים הרי שהדבר נעשה בכנות ובהערכה. דע עקא שאין בהערכה זו כדי לבטל או לאיין את שיפוטי שלי ושל רבים נוספים, כמו גם את תפישתי את המציאות מחד ואת התנהלות הרבנים (במקרה זה ובכלל) מאידך.

אגש ברשותכם לדיון גופו כאשר בתחילה אחזור על פרטי "האירוע" שעשה הד ציבורי גדול והכה (אולי גם תרתי משמע) גלים רבים וסוערים בציבור רחב מאד, בעיקר מקרב הציונות הדתית.

עוד באותו נושא

עשר הערות על הרב צבי טאו


148

בעקבות פעילות כבוד הרב שמואל אליהו בעניין חיים ולדר המנוח פורסמה התייחסות של כבוד הרב טאו לסוגיה. הרב תקף בשצף קצף את ממצאי כבוד הרב אליהו בטענה שהכל "מצוץ מהאצבע" ו"שקר" ובהמשך הגדיל לעשות עת ביזה (מה לעשות, זו המציאות הכואבת עד בלי די) את כבוד הרב אליהו לגביו טען כי הינו סובל ממקארתיזם וכי אין לשמוע לו. התייחסותו זו של כבוד הרב טאו היוותה מכה כואבת לרבבות תלמידיו, לרבבות אוהבי התורה שאינם תלמידיו ולרבים בעם ישראל, אנכי בכללם.

ברוב ענוותו עלה הרב אליהו לרגל אל הרב טאו ובפגישה שהתקיימה "יושבו ההדורים" (כך פורסם בהודעה עליה הסכימו ככל הנראה  הרבנים הנכבדים). מצטער אני לומר שסיום כזה איננו סיום ואין בו כדי לרפא את התחושות הקשות מאד הנטועות כיום עמוק  בקרב ציבור גדול שנותר עם סימני שאלה מכבידים ביותר – כולם אגב מופנים לכבוד הרב טאו.

כחלק מהדיון שהתעורר בציבור מצא הרב אבינר לנכון לכתוב מעל במה מכובדת זו את שכתב ולאחר שקראתי את הדברים אי אפשי שלא להגיב.

מאמרו של הרב אבינר עשוי ברובו למופת וכולו שבח והלל (מוצדקים לכשעצמם) לכבוד הרב טאו. בין מכלול הדברים מציין הרב אבינר את ייחודיותו של הרב טאו, את ריבוי תלמידיו המוכשרים והגאונים, את מידותיו התרומיות של הרב, את מסירותו לעם ישראל ולארץ ישראל, את גאונותו בלמדנות תלמודית, את בקיאותו בהלכה ואת ענוותו הרבה. מוסיף הרב אבינר ומפרט את דבר היות הרב עמקן גדול בענייני אמונה, בעל כוחות והבנה בנסתר, בקיא בפילוסופיה ובעל יכולת ראייה לרחוק עד כדי ראיית הנולד.

עד כאן אני (ועמי רבים רבים אחרים) מסכימים ללא הרהור וללא פקפוק ולו קל שבקלים. הדברים דברי אמת ואכן כבוד הרב טאו ניחן בכל המופלא הזה, גדול דור במלוא מובן המילה.

ודווקא משום כך הכאב עצום וגדול כל כך, עד כי אינו נותן מנוח ומותיר רבבות המומים, כואבים, מבולבלים, נפגעים ונעלבים, ובעיקר…. ממתינים לסיום נאות של הפרשה הכאובה, כזה שיאצור בחובו תיקון, חרטה, התנצלות ואף תשובה.

בדרך פלא, לא מזכיר הרב אבינר את האירוע הקשה עצמו. כוונתי לא לפרשת ולדר גופא אלא דווקא לזו שנולדה הימנה – פרשת התייחסות הרב טאו למציאות מחד ולרב שמואל אליהו מאידך (פרשה שלדעת רבים ואנכי בכללם היא חשובה ומעיקה הרבה יותר מהראשונה הנ"ל).

כבוד הרב טאו טעה פעמיים. הטעות הראשונה היא בתיאור "המציאות" כפי שהוא דבר עליה. לומר על עשרים ושתיים עדויות של נשים שונות (ומאז שנאמרו הדברים התווספו עדויות רבות נוספות) על תיעוד במסמכים ואולי אף הקלטות-  פרשה חמורה מאין כמותה, ש"הכל מצוץ מהאצבע" ו"דבר שקר" היא אמירה חמורה מכמה סיבות. ראשית, ככל הידוע בעת שנאמרו הדברים לא היו בפני כבוד הרב טאו החומרים הרלוונטיים. ושנית – העדויות נאספו על ידי צדיק ישר דרך (בנו של צדיק וגדול הדור) המוסר נפשו על עם ישראל ומציל נפשות ממש, כך גם במקרה הנדון. פשוט הדבר שבטרם התבטאות כה פסקנית והחלטית, היה על כבוד הרב טאו לעיין בחומרים ולשמוע את הרב אליהו.

טעותו השנייה של הרב טאו נוגעת להתייחסותו לרב שמואל אליהו. כואב לי לומר את הדברים ולא האמנתי שאי פעם אהיה נאלץ לאומרם אלא שהאמת חזקה מכל דבר אחר. הרב טאו ביזה את הרב שמואל, טפל עליו אשמת שווא כי הינו סובל ממקארתיזם ואף הורה לא לשמוע לו בעניין זה.

האמת, הצדק, היושר וכמדומני שגם תורת ישראל מחייבים סיום נאות, מכובד והגון יותר לפרשה הזו. על כבוד רב טאו להבין ולהפנים את הנזקים להם גרם או אז למצוא את הדרך ליישר אמנם את ההדורים, אלא שלא בחדרי חדרים ועם הרב אליהו בלבד. יישור ההדורים הנדרש הוא עם עם ישראל, צאן קדושים לומדי תורה ויושבי בתי מדרש רבים העמלים בתורה ומבקשים לראות בשלמותה, הכמהים לדרך ארץ ואהבת חינם, כמו גם לאמת וצדק – בין תלמידי חכמים.

הבהרה, חרטה והתנצלות מצד כבוד הרב טאו יהיו לכבודם של תלמידיו הרבים, לכבודם של אוהבי התורה בישראל, לכבודה של תורה ואף לכבודו של הרב טאו בעצמו. יש תשובה בעולם, ועדין לא מאוחר!

אשר לכבוד הרב אבינר לו שמורות זכויות רבות אומר אך זאת. לבד מדברי השבח עליהם אין חולק היוו דברי הרב אבינר שיעור מאלף בהתחמקות מהתמודדות עם בעיה, בסיפא של מאמרו מוסיף הרב אבינר על דברי השבח,  אלא שהפעם הזאת אלה נמצאים חוטאים לאמת ככל שמדובר בפרשת ולדר ולהתייחסות של כבוד הרב לפרשה  ולרב אליהו. מציין הרב אבינר שהרב טאו "לפני שהוא מביע דעה בכל נושא, הוא בודק וחוקר הרבה, בבירור מעמיק, הן את המציאות, הן דברי מרן הרב ורבנו ושאר רבותינו".

מוסיף הרב אבינר וטוען ש"הרב טאו "אינו שולף מילה אחת מן המותן. הכל שקול ומדוד. הוא עורך חשבון ארוך טווח, לכן לפעמים עמדותיו אינן מובנות, כי הן בנויות על העתיד ולא על ההווה. בגלל זה, הוא סופג עלבונות שאינו מציאותי, מאנשים הסובלים מקוצר ראיה רוחנית."

ככל שהדברים מכוונים להתייחסות כבוד הרב טאו לפרשת ולדר ובהמשך לרב שמואל אליהו, הדברים דלעיל אינם מדויקים, אם לנקוט לשון המעטה גורפת…..

מסיים הרב אבינר ב"אשרינו שזכינו" ברב כמו הרב טאו. בוודאי שנסכים עמו, אלא שככלות הכול גם כבוד הרב טאו, אפילו הרב טאו (!), הוא בשר ודם ובתור שכזה יכול (כפי שאכן קרה) לטעות ואפילו לגרום עוול לרב גדול אחר. טוב יעשה הרב אבינר באם יפעל אצל רבו על מנת לשכנעו לתקן את המעוות. פעולה כזו תועיל הרבה יותר ממאמר שכולו שבח מוצדק לחלוטין  מחד, כשמאידך  חסרה התמודדות עם מציאות כאובה ממנה מתחמק הרב אבינר בענווה ואולי אף התבטלות שאינם במקום.

 

בעז שפירא, יליד תשי"ח, נשוי ואב לחמישה. תושב קרית ארבע היא חברון

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
77 תגובות - 48 דיונים מיין לפי
1
מאמר מאכזב ,מלטף שווא באין אמת שהיא נעדרת.
משה אהרון | 17-01-2022 12:02
. ואני בייאושי כי רב ,יצאתי החוצה ביום קדוש זה - להתנחם בשמש. בסד. שמש מרפא בכנפיה ================== שמש חמימה יצאה על ארצי להיטיב מעט לאנשיה ללטפם כמגבת ניחומים שלאחר המקווה המקפיא להזהיר בפניהם את אגלי הטל שעל העלים הנוצצים ככוכבים כתמרורים מבטיחים בשורה של אביב חדש לנשום סוף סוף אויר טרי רחוץ וצלול להתרווח מעט להריח ניחוח תפרחות מרנינות של עולם חדש ברי ומבריא. שזו ארצי ,שהיא תמיד. צבי לכל הארצות ראשונה לכל בשורה מופת לכל מרפא. גאולה לעולם. משה אהרון
טבילה במקווה
danny david | 17-01-2022 12:29
הטבילה שלך לא שווה כלום. אתה מקדש את העוול ואת הטומאה במסווה של צדיקות . כך גם חבריך לאותה דעת/דעת
2
ממש כך
danny david | 17-01-2022 12:07
היטבת לנסח זאת. כל מילה חקוקה בסלע.
3
לעזאזל. שבעים סנהדרין היו צריכים לשפוך כמים
משה אהרון | 17-01-2022 12:09
דמעות על פגיעתם האנשוה של הנפגעים ולנחמם ולהבטיח תרופא ומרפא להם לכל חייהם שהכתם מוליך עד לעולם הבא . ואלה לא חדלים מלהתגושש כסמואיםעל גאווה אנוכיות וגדלות שווא . עד כמה אפשר לבטל אלוקים ואמת בעבור פארו של אדם זה או אחר תכתבו מאמרים אחרים להשקיט צעקותיה של האדמה ,על פגיעתם הקשה של הנפגעים והנפגעות הרבו בסיפוריהם עד כי תדד שנתם של אלה המכונים גדולים -טאו את אבינר. די בכבוד המסוייף של הרבנים המעורב - ככה לא מתקנים עולם ואדם
4
אתה גם דורש מהראבד לחזור בתשובה על כל מחלוקת?
ז'טינסקי | 17-01-2022 12:12
מי שנקודת המוצא שלו היא הלכות לשון הרע, לא מקבל כתבה בעיתון, ואפילו לא דברי רב גאון וצדיק, כל עוד לא היה פסק בית דין. מבחנת ההלכה, הבצדק תשפוט אמיתך, הכל מצוץ מהאצבע. עד שבית דין יפסוק אחרת. אתה מציג את הרב טאו כאילו הוא אומר שהעולם שטוח. אולי תכתוב שאלה לרב שמואל אליהו שליטא האם מותר לקבל את דבריו כאמת או רק לחשוש להם כשיש צורך לחשוש?
בית דין
danny david | 17-01-2022 12:32
האם לא היה בית דין? האם רק בית דין של הבדצ שלך הוא טוב? בתי הדין שלך מתחמקים מלדון דין אמת. כי זה פשוט לא נעים
5
סוף האמת להתברר...
חכם יוסף | 17-01-2022 12:22
סוף האמת להתברר בקרוב , גדול ישראל לא מדבר כך על גדול ישראל קדוש, רק אינטרס ועקמימות הדעת והמחשבה, שלא לומר אגו מנופח מלמדנות ושררה, היא שיכולה להוביל לשיבוש כנל. הקבה בטובו מגלה לנו מיהו גדול תורה אמיתי, זהו בעל המידות, ומיהו ומהוא האחר.. מי שמוסר את כוחות התורה לסיטרא אחרא. כבוד קדושתו ניר בן ארצי דרש בעניינים אלו, ובקרוב ממש ימשיך ויתגלה ויצוף כל בשקר וכל הרבנים המזוייפים, ובא לציון גואל
6
מחילה כבודו...
ח | 17-01-2022 12:46
מחילה כבודו טועה לדעתי , זה שאני לא מבין את הרב טאו לא אומר שהוא טועה , את כל שיקוליו והבטיו על הנושא לא חקרת ושאלת. אם היית מבין על מה הרב טאו מסתכל, ואיך הוא מסתכל , היית מסכים איתו. חלק מההבדל בינינו לבין גדולי הדור זה שסברתם היא לא סברתנו , אם היא הייתה אותה סברה, מה היה ההבדל בינינו, אם זו הייתה אותה סברה , איך היינו מסבירים את זה שהם הקימו מפעלים תורניים עצומים, העמידו תלמידי חכמים וגאונים וכו... ואלו אנו , אפילו לא עשירית מזה? אם כן ברור שאנו לא אותו הדבר ולא אותה חשיבה. אני חושב שכבודו צריך לחזור בו מדבריו.
@במקום להתפלסף תסבירו...
אבי ים | 17-01-2022 13:29
@במקום להתפלסף תסבירו את הפרדוקס, מצד אחד הרב טאו אומר שהכל מצוץ מהאצבע, כלומר לא היה ולא נברא, ומצד שני הרב אליהו אומר ששמע וחקר לפחות 22 עדויות של נשים שבכו לפניו. אז מי משקר? הרב טאו, הרב אליהו, הנשים, כולם, או אף אחד?!
7
צ
יהודי | 17-01-2022 13:10
הרב טאו כתב מכתב לתלמיד.....אם היית מעיין בכינות וביושר היית מבין ומקבל תשובות לשאלות.....אגב, הרב טאו הוא האדם היחיד שידע לזהות אפא אנו נמצאים........קח את הבנתו מי הוא בנט..........אין אפילו אדם אחד שחלם שלשם הברנש בנט יגיע.
8
צר לי אך...
חיים | 17-01-2022 13:10
צר לי אך בניגוד לנימוס המרובה בדברי הכותב, זאת לא הפעם הראשונה שהרב טאו מזלזל ברבנים ואנשים שאינם חושבים כמותו. הפעם לפחות הסכים להפגש, בקשה שבדרך כלל זוכה לסירוב.
9
לי יש שאלה שעדיין לא ענו עליה
אלי | 17-01-2022 13:21
אם נכונים הטענות, ואם אכן היה בית דין שדן בסוגייה כפי שנהוג בהלכה אכ מדוע הדיינים שראו את מעשיו המכוערים לא באו למשטרה הם בעצמם להתלונן בכדי למנוע ממנו להמשיך את מעשיו הנוראיים?
רק נפגע העבירה עצמו יכול להתלונן במשטרה
א.כ | 19-01-2022 21:17
בנוסף הרבה פעמים נפגעים לא רוצים להתלונן במשטרה מסיבות שונות ולכן הולכים לבית דין ולא מעונינים שתלונתם תגיע למשטרה.
מבחינה חוקית...
חיחי | 17-01-2022 15:58
מבחינה חוקית הדברים כנראה לא היו מגיעים לרמה פלילית אך מבחינת תורתנו הקדושה הדברים הם אסורים והזויים כל כך ולכן צריך את הבית דין ולא תמשטרה ולא את הבית משפט שהוא בעצם ערכאות של גויים
10
לרב שלמה אבינר...
פינחס דויד ישוע= 618= משיח צידקנו | 17-01-2022 13:51
לרב שלמה אבינר היה מדור קבוע בעלון המחולק בערבי שבתות בבתי כנסיות ובמדור הזה הוא השתדל ללכלך על דויד המלך ככל האפשר יותר. הוא נקרא בספר נביאים בתנך: העורכים לגד (החוזה) שולחן ועליהם התפלל דויד המלך במזמור כג: תערוך לפני שולחן נגד צוררי
לכבוד משיח השקר
אריאל, שדרות | 17-01-2022 23:49
618 בגימטריה זה גם חשיש..לא יזיק לך קצת...
11
ישר כח לכבטד...
רותם אליהו | 17-01-2022 13:54
ישר כח לכבטד הרב טאו.. ה' יושיענו מהמלכות ועבדיה.. ובזכות צדיקי האמת שבדר..יחזיר בתשובה את העם..גדולים כקטנים.. והנותר בציון..קדוש יאמר לו אשריכם ישראל. גאולת העולם בעיצומה!
12
למה כל אחד חושב שהוא חכם גדול????
דודי | 17-01-2022 14:02
..
13
יש גם עוד אפשרות
א.ז | 17-01-2022 14:11
אני בהחלט מבין ללב הכותב, ומאמין שהרבה מרגישים כך, אולם, לענד, הרב טאו לא מתנצל ולא מודה בטעות, כי רצה לעורר דבר שלדעתו הרבה יותר חשוב, וגם כבודו של הרב שמואל שליטא מגוייס לזה. וזה, שכל העיסוק בענינים אלו צריך להעשות רק בדרכי תורה ולא עי שיימינג וכד' ונתניהו, וכל הפרשיות המדומות דוגמא לכך ואכמל. מי שרגיל במחלוקות של חזל יודע, שלפעמים הסגנון הבוטא הוא הדרך להסביר שיש כאן משהו הרבה הרבה יותר משמעותי וגדול שצריך לשים עליו לב. ונל, שכל מי שתמהה על הרב טאו, לא יורד כאן לעמוק התהום שנפערת, ובולעת את כולם...
14
חבל על המילים....
שלום ל. | 17-01-2022 14:18
חבל על המילים.
15
קשקשן הרב הזה...
הרב טאו לא מחובר למציאות | 17-01-2022 14:38
קשקשן הרב הזה אחרי תמיכה בטאו לא בא לי לשמוע אותו זה החרבת היהדות
16
הרב טאו מדבר...
דני | 17-01-2022 14:49
הרב טאו מדבר אל מי שרוצה לקיים את התורה, וכל היתר שיעשו מה שהם רוצים. לא מספיק להם. רוצים לסתום לונאת הפה. צופה רשע לצדיק ומבקש להמיתו.
17
צודק, למה לא שמע לפני שדיבר עליו
בת ציון | 17-01-2022 14:56
אני ממש מסכימה עם האמירה איך אפשר לבזות בלי לשמוע את הצד המושמץ!!!! בדיוק על זה יצא הרב טאו איך היה משפט שדה ושמיעת שמועות מפי מטפלים בלבד(עיין במכתב של הרב בן שמעון)בלי לתת לחיים ולדר להגן על עצמו??.לא היה בית דין צדק!!! הרב שמואל אחרי שיצא נגד ולדר בחריפות הקים בד מדומה וקרא לולדר לבוא להתנצל. זה נקרא לתת לבן אדם זכות השמעת חפותו?למה לא נתנו לחיים ולדר את הזכות הבסיסית להגן על שמו? תמוה ביותר ההתנהלות שהיתה בתשקורת!!!
18
לרב אליהו נטיה...
איתן כהן | 17-01-2022 15:51
לרב אליהו נטיה ברורה להביע דעה בנושאים כעין אלו, כידוע. ומי שלא מוכן להתדיין אצלו, הוא מחוק ומותר לפרסמו ברבים. זה שהוא הבן של לא מוסיף מאומה. גם עשיו הוא הבן של יצחק.
19
הבעיה אינה בקושי...
אמיתי | 17-01-2022 15:54
הבעיה אינה בקושי שלנו להכיל את האופן בו גדול ישראל אחד, מתייחס לגדול ישראל אחר. בעיה שכזו נובעת רק מקטנותנו, שרוצים להתבונן למעלה ולראות אמת ושלום. אבל מה לנו? וכי לא ראינו גדולי ישראל מתקוטטים ומחרפים זה את זה לאורך הדורות? אמת ושלום אינם שוכני קבע בין בני האדם, גם לא גדולים. הבעיה המיתית היא שגם לכותב לא ממש אכפת מנערה/אשה/ נער, אשר צועקים בשדה אל מול איש ככ גדול ומשפיע, ואין מושיע להן/ם. כִּי כַּאֲשֶׁר יָקוּם אִישׁ עַל רֵעֵהוּ וּרְצָחוֹ נֶפֶשׁ כֵּן הַדָּבָר הַזֶּה! ועל זה צריך לצעוק. ומי שלא צועק על זה, שופך דמים. וגדולי ישראל שלא צועקים על זה, אלא אדרבה, תומכים בהרחקת הנפגעות והנפגעים עמוק לתוך השדה, ובכן - אבוי לנו. וכולנו, כולל הכותב היקר, רצוי שיפנה מבטינו אל הנערה. כי אין מושיע לה.
איפה במאמר הוא אומר שרבנים אלה הם גדולי הדור?
נחי | 19-01-2022 12:46
תקרא שוב ותשתה כוס מים
20
מאמר יפה.. רק...
חיחי | 17-01-2022 16:02
מאמר יפה.. רק הערה קטנה עד כמה שאני הבנתי ממקורות פנימיים כשהרב טאו פירסם את המאמר שלו זה היה לאחר שגם אליו הגיעו עדויות ועדיין הוא בחר לומר את הדברים שאמר...
21
תגובה
הקורא את המאמרים בני | 17-01-2022 17:22
צר לי על אופק הצר שיש לך.. מה שהרב טאו רצה לומר שכל עוד לא נפסק הדין יש איסור תורה שהדברים יצאו לאור וברגע שהדברים יוצאים לאור על הבית הדין כולו לפסול את עצמו מלהמשיך לדון כי מזה לא תצא תורה
קרא שוב. נראה...
בעז ש | 17-01-2022 18:59
קרא שוב. נראה שלא הבנת.
22
בכל בוקר אנו...
חיים שמואל בן חנוך | 17-01-2022 17:56
בכל בוקר אנו אומרים לקראת סוף התפילה תלמידי חכמים מרבים שלום בעולם. אחד המתפללים, בא בימים, מזה תקופה טורח לאמור קטע זה בקול רם ובניעמת שאלה מודגשת
23
כל הכבוד לכותב...
חיים | 17-01-2022 18:07
כל הכבוד לכותב מחברון
24
את והב בסופה
אתה עם הארץ | 17-01-2022 18:47
כידוע כבר אמרה הגמרא את והב בסופה מלחמתה של תורה היא מתוך אהבה לרגע הרב טאו לא רצה להילחם ברב אליהו אישית וכן להפך. כנראה עולם המושגים הירוד של הכותב ירד ישר לאמוציות כאלו. תתבייש.
מה פתאום...
גם דוד המלך עשה תשובה וזוהי גדולתו | 18-01-2022 6:55
מה פתאום שיתבייש א. כתב בצורה מכובדת ב. נגע בנקודות נכונות מאוד ג. אי אפשר להתכחש מכך שהרב טאו ירד לפסים אישיים מול הרב שמואל אליהו. ד. ריבונו של עולם - תלמידי חכמים הזהרו בדבריכם- זה מופנה גם לרב טאו. ה. עובדה- המון הזדעזעו מדברי הרב טאו. ו. אם הרב טאו לא רואה פגם בדבריו, סלח לי אבל יש כאן בעיה גדולה. ז. עם כל הכבוד לרבנים גדולים, יש להם אחריות ענקית על מה שהם מדברים ומוקלטים. הנזק שהוא גרם לאמון ברבנים גדול מאוד.
...
בעז ש. היקר : על כוח השיפוט ועל התבטלות בפני בשר ודם | 17-01-2022 19:59
צודק. כל מי שאומר זאת 'דעת תורה' מתבטל בפני רב זה או אחר ובעצם לא חושב עצמאית ולא מחליט עצמאית. בעיקר אסור לקבל אוטומטית את דעתו של רב שהתהפכו לו היוצרות, ועל חייב אומר זכאי ועל זכאי אומר חייב, על נאשמים אומר צדיקים ועל מערכות החוק אומר רשעים. מישהו כמו הרב טאו.
תודה על המחמאה....
בעז ש | 17-01-2022 19:30
תודה על המחמאה. נסה לשפר את הבנתך את המציאות ועבוד על יכולות שיפוט והימנעות מהתבטלות בפני בשר ודם
, הרב...
ליקוי מאורות | 17-01-2022 19:18
, הרב טאו קבע שהנשיא קצב זך ונקי ורק תפרו לו תיק מכיון שסירב לקבל משלחת רפורמית, חיים ולדר זך ונקי והכל מצוץ מהאצבע ורק תפרו לו תיק כי כתב נגד בגצ, ועכשיו גם תרם לנאשם נוסף - בנימין נתניהו. משהו מבולבל במערכת הערכים של הרב טאו, או בתפיסת המציאות שלו : כל העבריינים זכאים - וכוחות האופל תופרים להם תיקים ???
25
מניין לך בעז כהנא שהרב טאו לא בדק?!
התמוה | 17-01-2022 19:41
לכבוד הרב בעז כהנא. מניין לרב שהרב טאו לא בדק את הדברים לעומק. מניין? הרב שאל ובדק לפני שתקף את הרב טאו? אם אתה מסכים בשבחים שנאמרו על הרב טאו-מניין שגם הפעם זה לא כך? את כל העדויות גם הרב טאו יודע-הוא עבר על חומרי החקירה ואעפכ אמר את מה שאמר. יתרה מכך-גם לאחר שהרב שמואל אליהו פרס בפניו את העדויות-לא נראה שחזר בו-אז מניין לרב כל הדברים האלו?! הרי כידוע אתה לא הייתה אומר דבר כזה על הרב אליהו מבלי לבדוק לעומק-אם כן למה לחשוד ברב טאו שכן עשה כך? אתמהה...
לא פגע...
חיים | 24-01-2022 18:41
לא פגע באף אחד.... שיא חדש של ההתפלפלויות העקומות וההזויות של חסידי הרב טאו.
תיקון
שלום | 17-01-2022 20:28
לרב בעז כהנא נכתב מכתב ההבהרה של הרב טאו. בו הוא בעצם מתנצל, וכותב מצע משלו לדיון בסוגיות ציבוריות. הכותב הוא בעז שפירא, ולא הרב בעז כהנא, תלמידו של הרב טאו... מלבד זה שכל דברי הכותב הם יפים ונכונים ונכתבו בכבוד רב כראוי, יש לציין שר' צבי בעצם הודיע מה דעתו במכתב ההבהרה. מדוע לא התנצל? זו שאלה יפה. אבל הוא לא פגע באף אחד. אז אין לו על מה להתנצל.
26
נו נו ...
חי | 17-01-2022 20:49
נו נו
27
צבי טאו הוא...
ליקוי מאורות | 17-01-2022 22:30
צבי טאו הוא גזען קטן ובזוי. מחרחר ריב ומדון. איש עלוב שהיה עדיף לנו בלעדיו.
המבזה תלמיד חכם אין רפואה למכתו
יהודה | 18-01-2022 17:54
עפרא לפומך! היזהר בגחלתן
28
כל הנתונים של...
מרדכי | 18-01-2022 0:35
כל הנתונים של המתלוננות ובאיזה אופן הגיעו לרב שמואל היו לפני הרב טאו. אז גם אתה ראוי לך לדייק בעובדות לפני פרסום מאמרך.
תשובה למרדכי:
בעז ש | 18-01-2022 9:40
אמירתך כאילו כל העדויות ובנתונים היו לפני כבוד הרב טאו אינה נכונה! בנוסף, אינך מתייחס להשתלחות הרב טאו ברב אליהו. אגב, גם המכתב אותו פרסם הרב טאו לוקה בכלליות ומתחמק מלעסוק בהתנהלותו השגויה
אני...
חבל | 18-01-2022 8:16
אני לא מחסידיהם של רבנים והפוליטיקה הפנימית שלהם. מריבותיהם באמת לא עושות לי את זה. אבל יש קהל מאמינים שנוהים אחרי רבנים ומאמינים בהם. אז מה יש לנו כאן : יש לנו רב שמאמין שהפרקליטות תפרה תיק לנשיא קצב משום שהוא סירב לפגוש רפורמים (!!! ), רב שמאמין שבגצ תפר תיק לחיים ולדר משום שולדר כתב נגד בגצ, ושהרב אליהו המציא דברים מהאצבע בהיותו סובל ממקארתיזם והוא בעצם שלוח של בגצ ונוקם את נקמת בגצ. אם לא היה מדובר ברב ידוע ומכובד היינו אומרים שמדובר באיש שסובל ממחלת הרדיפה. הפראנויה שלו עולה על סיפור הפרוטוקולים של זקני ציון. לא פלא שגם תרם כסף להגנת נתניהו, שיצחק כל הדרך אל הבנק. לחסידיו הייתי אומר שכנראה זקנתו מביישת את צעירותו - ושימצאו להם רב אחר, מאופס קצת יותר.
29
בושה לציונות הדתית שהרב טאו נחשב לגדול הדור!
יהודה נאמן | 18-01-2022 10:03
המאמר תובע את כבודו ואת יושרו של הרב שמואל אליהו. בצדק גמור. המאמר טועה בהגדרת הרב טאו והרב אבינר - הם אינם גדולי הדור. בושה וחרפה לציונות הדתית שאלה נחשבים גדולי הדור. אילו הכירו אחי הסרוגים מה הם גדולי הדור - למשל, ר' שלמה זלמן אויערבאך - לא היו מעיזים לומר על הרב טאו שהוא גדול הדור. חרפה לתורה. מעולם לא החשיבו אדם שאינו נותן שיעור אחד בגמרא ובהלכה לגדול הדור, בקושי תואר רב מתאים לו. והרב אבינר? משקר ביודעין על גדולתו של הרב טאו. הגיע הזמן שחבריי בציונות הדתית ידעו מהו רב פוסק, מהו גדול הדור, ומיהו.
30
בעז ש, אם היית אדם רציני והאמת הייתה נר לרגלך
גלעד | 18-01-2022 11:13
היית פונה לרב טאו , או לרב שמואל, או לרב אבינר, והיית שוטח את טענותיך ותמיהותיך. אבל מכיוון שאת הקשיים שלך אתה מפרסם כאן , זה אומר שלא את האמת אתה מחפש, אלא חשוב לך לומר ולספר לכולם מה דעתך על הרב טאו . בדיוק על הדבר זה הרב טאו מדבר. אל תדאג הרב טאו לא ייכנס לכאן לקרוא את מה שכתבת, אז כנראה שהוא גם לא התייחס ....
בעז ש , מחילה , אני חוזר בעצמי
גלעד | 18-01-2022 15:22
מחילה על כך ששפטתי אותך. אבל עדיין אני תוהה, על הדרך בה אתה מנסה לברר את האמת. האם לכתוב מאמר דעה (כואב ככל שיהיה) זאת היא הדרך לברר אמת? ברוך ה' זכינו שיש לנו תלמידי חכמים עצומים ומלאי ענווה כמו הרב טאו, הרב שמואל והרב אבינר שמניסיון אישי שמחים לענות ולהסביר עצמם. פשוט תדבר אתם ואני מאמין שהרבה מהכאב שלך יעבור.
תשובה לגלעד
בעז ש | 18-01-2022 11:55
אתה לא מכיר אותי ולכן ממהר לשפוט. לא אפרט, אבל הייתי בקשר עם חלק מהמעורבים. לא נפגשתי עם הרב טאו למרות שתכננתי לבקש פגישה כזו, אולי עוד יסתייע. בכל מקרה, האמור בשורות שנכתבו הן אמת יצוקה , גם במישור המציאות וגם בהתנהלות. ועוד דבר שאולי לא הבחנת בו (אינני יודע איך זה ייתכן אם אכן קראת את המאמר) - אני רוחש הערכה רבה מאד לרב טאו, לכן הדברים כה כואבים.
אמת וישר
אברהם | 18-01-2022 11:41
כל מילה פנינה . מסכים עם כל מילה תודה לך על שאתה פה ורבים רבים שכמותי.
31
הריב מדון, זלזול...
נתן הנביא | 18-01-2022 12:17
הריב מדון, זלזול שינאה ובוז בין רבנים היה עוד ממעמד הר סיני אם היה כזה בכלל. לא צריך ליחס להם מקום ובעיקר לא לממן אותם מקופת המדינה.
32
לא הבנת כלום....
דור חדש | 18-01-2022 13:19
לא הבנת כלום. א' איפה הענווה כלפי הרב טאו? ב' אתה עדיין שקוע בתקשורת וצריך לראות עוד פרסומים על הסוגיה הזאת בתקשורת. לכן- א' יש לך שאלה, לך לרב טאו. ב' שחרר את עצמך מכבלי המדיה.
33
כל מילה בסלע
ע | 18-01-2022 14:12
יפה מאוד
34
לא הבנתי מה...
ינון | 18-01-2022 17:03
לא הבנתי מה ההתחסדות הזו. אגן שטוען כי הוא צודק רק בגלל שיש לו רוח הקודש. מקומו אצל הפסיכיאטר. ובכלל היכן הענווה הנטענת לגביו על יגי הרה אבינר.
35
כתבה מדויקת, כתובה...
כרמית | 18-01-2022 17:50
כתבה מדויקת, כתובה בכבוד והביקורת מוצדקת ונכונה!!! הלוואי ובעה ישמעו לעצתך החכמה והמתבקשת
36
מעולם המציאות לא...
ר | 18-01-2022 19:55
מעולם המציאות לא הייתה רלוונטית בישיבות הקו. רק האוטופיה.
37
מי כבודו שמעיז...
דודו | 18-01-2022 20:44
מי כבודו שמעיז לדבר בשבחו ומעלתו של הרב . ולאחר מיכן לומר הרב תעה או כך וכך.עפר לפומיכו עם הארץ מדרבנן ומדאוריתה.
תשובה לבועז שפירא
ב.נ. | 22-01-2022 23:04
הניסיון הוא בזירה הלא נכונה. כבר לימדונו רבותינו בגמרא (סוכה כא)שאפי' שיחת תלמידי חכמים צריכה לימוד ובודאי של גדולי הדור . עזוב את הרחוב(גם האינטרנטי) הכנס לבית המדרש עשה לך רב ושם תברר את הסוגיה מתוך ענוה כלפיו.
תשובה לב.נ.
בעז ש | 20-01-2022 19:46
הוא אשר ניסיתי להסביר. בתוככי בית המדרש ובענייני תורה, הלכה ועוד כמבואר במאמר לא אעז לחלוק על רבנים, קל וחומר על כזה בסדר הגודל של כבוד הרב טאו. מנגד - בעניין שבנדון פשוט הוא וברור לגמרי שהרב טאו שליטא טעה פעמיים כמבואר שם. אשר לרב אבינר, דבריו המלומדים עליהם הגבתי חסרים את העיקר - התייחסות להתנהלות הרב טאו כאן. מכאן תגובתי שהיא מכובדת , לגיטימית, נוקבת ותובעת עשיית צדק ואמת. ולסיום - בקביעה שגם הרב טאו הוא בשר ודם ועלול לטעות (כפי שהיה במקרה דנן) אין שום פלפול אלא קביעה עובדתית פשוטה. בשונה מהרב אבינר, אינני נמנה על אלה המבטלים עצמם בפני איש, שוב - בענייני דיומא ולא בפסיקת הלכה וכיוצא בזה.
היחס לתורה ולנושאיה
ב.נ. | 20-01-2022 15:41
כבר לימד אותנו רבנו הרב צבי יהודה זצל שכבוד תלמידי חכמים הוא כבוד התורה וחלק ממצות תת. (ולכן הרמבם הזכיר את חיוב כבודם בהלכות תת) . בועז שפירא אתה כותב מצוין בדרכ באתרים שונים.אך לא כותבים על רבנים כמו שכותבים על פוליטיקאים!! אתה שם לב לגיחוך בכך... שבועז שפירא מבקר את הרב אבינר?! מישהו ביקש ממך בכלל להגיב? הנזק שנגרם הוא עצום למי שמושפע מדבריך, כיון שגם אצלך חסרה הבנה שבית מדרש אינו בימת דיון באינטרנט, ומהם סדרי הדורות במסירת תורה בדור שלנו וחסר היחס לגדולים ממך כמו הרב אבינר . ולא שייך הפלפול שבנושא הזה אין הבדל בין הרב טאו לאדם רגיל. טעות של אלו המוציאים מבית המדרש החוצה כל אמירה /התבטאות של גדולי תורה וגורמים בכך למה שאמר דוד המלך עה תהילים סט ישיחו בי ישבי שער ונגינות שותי שכר.
תשובה לדודו
בעז | 18-01-2022 22:21
מי כבודו שמעיז כתבת. ובכך הנך מוכיח את אשר אני מלין עליו. בעוד שבענייני תורה,הלכה,דרש,סוד,פירושים וכיוצא באלה באמת טענתך מי אתה נכונה ואכן לא הייתי מעז, הרי שבעניין הנדון במאמר אין שום יתרון לכבוד הרב טאו על פני יהודי אחר החי בתוך עמו ובוחן המציאות. יתר על כן, בהשתלחות של הרב טאו ברב אליהו הוריד הרב מכבודו, מעשה ידיו הוא. יל כן עליו לתקן.
38
מי זה בועז...
רועי | 18-01-2022 21:32
מי זה בועז שפירא? ולמה חשוב למישהו מה שהוא אומר???
39
ואוו
קובי | 18-01-2022 22:41
רציתי להגיב אבל אחרי שראיתי שמדובר באבא לחמישה אז באמת אין מילים
40
חוצפא דעקבתא דמשיחא
ירמיהו | 18-01-2022 23:00
לא מצליח להבין ממתי אנשים שאינם תלמידי חכמים מובהקים מרשים לעצמם לבקר תלמידי חכמים בטורי דעה. תלמידי חכמים יכולים לחלוק בינהם. הכותב מבקר מבלי שהוא ירד לסוף דעתו של הרב שהוא מבקר אותו. אם כן דבריו אינם שווים הרבה.
41
כבוד הרב טאו יודע חשבון זה
אזור תל אביב והמרכז | 19-01-2022 2:12
אתה מבין שהינך קטן ביחס אליו@
תשובה לאזור תל אביב...
בעז ש | 19-01-2022 9:44
תגובתך היא פרדיגמה להתבטלות עצמית. בהצלחה בחיים.
42
'הרב' אבינר מפר הוראה מחייבת של בי"ד
י. | 19-01-2022 6:58
מאדם זה מצפים להגינות???
43
תודה על כל...
טל | 19-01-2022 7:27
תודה על כל מילה.
44
צר לי אבל...
אני הקטון | 19-01-2022 10:57
צר לי אבל הכותב מר שפירא , נותן כבוד למי שאינו ראוי. אין באמירתו של הרב טאו ובאמירתו של הרב אבינר אפילו שמץ טעות. שניהם שונאי כל אדם שאינו כמותם.אין בהם ענווה ואין בהם צניעות . אין בהם מקום לסוטים עפי הגדרתם , חילוניים , ולכאלו שאינם אוחזים בדעתם על תפקיד המדינה , בתי הדין וכיוצא באלה. צר לי על תינוקות שנישבו בתורתם ומעלליהם הרעים. ואני רק שואל - כמה מדרגות ירד אדם עד שיגיע למדרגת רב
ה'ניתוח' של ההקלטה של ולדר ע"י אבינר
י. | 20-01-2022 5:18
בועז שפירא, האם שמת לב לתוכן הבא מתוך ההקלטה של שיחה של הרב שלמה אבינר - בעניין הקלטה של חיים ולדר שפורסמה ברבים? ציטוט: לו יצוייר שהקלטת אמת מה נאמר בקלטת? הוא אומר לאשה: אל תספרי על ניאוף. אני אעזור לך. אה.... מה האמת? האשה הזאת רצתה להתגרש והבעל לא רצה לתת לה גט כי הוא חשב שאפשר לתקן את הנישואין. אז מה היא עשתה? סיפרה לו שהיא נאפה. כמובן, אי אפשר לגרש על פי... צריך שני עדים. אבל אם האשה סיפרה והוא האמין, הוא חייב לגרש. זה נקרא שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא. היא סיפרה לו שהיא נאפה והוא האמין לה, חייב לגרש. אומר לה ולדר: אל תתגרשי. זה לא טוב. אפשר לחיות. אפשר לתקן. אני אדריך אותך איך לתקן מה שאמרת. כלומר, היא יכולה לטעון: נכון, אמרתי ככה כי הייתי מעוצבן (מעוצבנת) עליך. רציתי להעליב אותך. כל מיני אמתלאות. וגם אם יאשימו אותי, כי היא סיפרה שזה הוא, גם אני אכחיש לגמרי. ואל תתגרשי. זה הוכחה זה? גם אם נגיד שזה לא מפוברק והכל. אבל, אין שם הודאה שהוא עשה את זה! זה היא המציאה את כל הסיפור הזה. איך אתה יודע? איך אני יודע, אולי באמת זה קרה? לא, אין שום הוכחה שזה קרה! מי שמכיר מקרוב את הפרשה יודע שזה הפוך! היא רצתה והוא זרק אותה לעזאזל, אבל היא סיפרה. על זה אתה מתבסס? סוף ציטוט. הדברים הללו לא עולים בקנה אחד עם התוכן של ההקלטה של חיים ולדר שפורסמה ברבים. מהתוכן של ההקלטה שפורסמה עולה הרושם שהאירועים היו שונים לגמרי - ('בחיים מכחישים הכל' וכו') על מה הרב אבינר מתבסס? הוא משמיע דברים בלי ביסוס הגיוני ומציאותי בנושאים הכי רגישים וגורליים לכל הצדדים. אין כאן מחלוקת עניינית על 'דרך הטיפול' בנושא וכד' אלא החלטה לספר סיפור שאין לו בסיס על דרך של 'לו יצויר' וכו'. שיבוש הוא שיבוש הוא שיבוש. אין בו אמון.
באמת איש...
רועי | 19-01-2022 15:28
באמת איש קטן
45
כבוד...
עדין | 22-01-2022 22:58
כבוד הרב טאו מבין את הליכי הציבור החרדי ואת הפיצוץ האדיר שיקרה חלילה אם דמות שכזו תורשע במעשים חמורים כאלו. מי שחשוב לו הסקופים בחדשות אז אכן מהותית לו הרשעה של אדם שנפטר. מי שהראייה העתידית העמוקה והסבלנית חשובה לו מרשה לעצמו לומר שהדברים עוד לא נפסקו בבית דין ולכן אין להסיק מסקנות. הנושא עוד ארוך אך בכל אופן גם אם המאמר לגיטימי התגובה שנכתבה לאחריו בגנות כבוד הרב טאו ראויה לכל השמצה וכותבה ייתן את הדין על שביזה את גדול הדור מי ששימש את רבנו הרצי״ה ומי שמנהיג את ציבור יראי ה׳ וחושבי שמו בארצנו הקדושה.
מי שחשוב...
חיים | 24-01-2022 18:35
מי שחשוב לו להישאר בכת ולהצדיק את הרב שלו בכל מחיר מפלפל פלפולים הזויים וממשיך להשלות את עצמו.כל התירוצים היו איכשהו בדוחק מתקבלים אם הרב טאו לא היה אומר הכל עלילה ומתלוננות שקנו בכסף. פה הוא הלך צעד אחד יותר מדי קדימה עם הקונספירציות ההזויות והדמוניזציה המופרכת ומי שעדיין לא מתעורר ומנסה להמשיך ולהצדיק אותו הוא באמת חסר תקנה ומסכן גדול. באמת מסכן בלי טיפת ציניות.
46
יוסי חצוף, תתבייש....
שלום | 22-01-2022 22:59
יוסי חצוף, תתבייש.
47
מי אתה בכלל?כלום...
י | 22-01-2022 23:50
מי אתה בכלל?כלום ושום דבר
48
מה לכתב בינוני...
חד | 23-01-2022 9:10
מה לכתב בינוני להכניס את ראשו בין רב מעמיק לרב גדול תלמידו? הילד היה חייב לכתוב כאילו??
תשובה
יהודי | 23-01-2022 13:54
ממליץ לך לקרוא שנית, אתה ככל הנראה סובל מהתסמונת הזו של התבטלות שאינה במקום.