אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

יש יותר מרוצח אחד בסיפור

בחול המועד סוכות רצח אב גרוש את ילדיו ולאחר מכן קפץ מהחלון בקומה ה-11. בתקשורת הישראלית יש אשם אחד ויחיד בכל הסיפור: האב הגרוש. רק שאף אחד לא טרח לשאול איך הוא הגיע למצב הזה. ר' מירושלים, אב גרוש מתאר את הסבל אותו עבר מול בתי המשפט, רשויות הרווחה והמשטרה

יש יותר מרוצח אחד בסיפור
  למצולמים אין קשר לכתבה (ארכיון פלאש90)

רצח נוסף מזעזע את עם ישראל בבואו לשבת בסוכתו: אב גרוש הפר צו הרחקה, תקף את גרושתו, חטף את ילדיו ורצח אותם. עוד גבר אלים, עוד מטורף שהסתובב חופשי, שוב אוזלת יד של הרשויות.

"הכתובת הייתה על הקיר!" והרשויות מצידן מרגישות מותקפות, הן הרי עשו כל מה שרק יכלו – לאב הוצאו צווי הרחקה, כל תלונה נגדו נבדקה והוא נעצר ונחקר, ושוב תלונה ושוב נעצר ושוב נחקר, המשטרה לא לקחה סיכון, לא הקלה ראש וטרחה לעצור את האב בכל פעם שהגרושה התלוננה, ולהרחיק אותו מביתו ומילדיו לחודשים שלמים בכל פעם, ופקידות הסעד של הרווחה , גם הן "לא לקחו שום סיכון" – והאב ראה את ילדיו במשך 3 שנות עימות משפטי עם גרושתו – רק תחת פיקוח במרכזי קשר. הם ניתקו אותו, עצרו אותו, הרחיקו אותו , רדפו אותו… עשו "כל מה שצריך".

בתקשורת הישראלית יש אשם אחד ויחיד בכל הסיפור: האב הגרוש. רק שאף אחד לא טרח לשאול איך הוא הגיע למצב הזה. הרי זה מעשה כל כך מפלצתי, מפחיד הוא אף עצם הנסיון להבין איך אדם נורמטיבי שחי עד גיל 50 בלי להסתבך, שירת ביחידה קרבית, היה אהוב על כל חבריו ועשה חייל בחייו, פתאום הפך לרוצח… פשוט בלתי נתפסת אפילו הנכונות לנסות ולרדת לחקר האמת, ולו רק עצם המחשבה על כך כמעט מוגדרת פה בישראל כפלילים.

יומיים קודם לכן רצחה אישה, עולה חדשה, את ילדיה. משום מה, כל העיתונות התגייסה בכדי להבין מה עבר עליה… היה לה קשה, עלתה לארץ לבד – הכותרות הציגו אותה כקרבן… האם אין פה במקרה איזה מוסר כפול?

מחנות הריכוז של זהבה גלאון

בעקבות הרצח המזעזע כתבה ח"כ זהבה גלאון בדף הפייסבוק שלה: "נגד אלי גור, שהשליך את ילדיו יהב ועדן מגג בניין בתל-אביב והתאבד, הוצא צו הרחקה. צווי הרחקה מתברר, הם גזר דין מוות לנשים, ועכשיו גם לילדים. כששופט חותם על צו הרחקה הוא יודע, מצד אחד, שמדובר בגבר אלים ומסוכן ומצד שני הוא יודע שאין שום דרך לאכוף את הצווים.

לכן, מזה מספר שנים, אני מנסה לקדם הצעת חוק המחמירה את היחס לגברים אלימים. ההצעה קובעת שגברים שמכים נשים ומפרים צווי הרחקה שניתנו על ידי בית המשפט, ייעצרו לאלתר במעצר עד תום ההליכים, במתקני משמורת לגברים מכים בבתי-הכלא…"

"…במדינת-ישראל ניתנים בשנה כ-10,000 צווי הגנה לנשים במסגרת הליך אזרחי, כסעד מהיר. כ-10,000 תיקים נפתחים כנגד גברים בעקבות הפרת הצווים. רק כ-25% מהגברים המפרים צווי הרחקה נעצרים. גברים מפרים את הצווים, רוצחים את בנות זוגן ועכשיו גם את ילדיהן…."

לפי גלאון העלויות למדינה בהקמת מחנה מעצר שכזה הן רק 4.5 מיליון שקלים וכדבריה "מדובר בסכום זעומים לעומת היכולת להציל חיים…"

המוסר הכפול של זהבה

מה שזהבה גלאון מציעה בעצם זה להקים לאבות הגרושים "מתקני משמורת". מתקנים המוניים שיכילו כ 10,000 גברים בכל שנה… אופס! רגע… "מתקני משמורת"? כן, ככה קוראים לזה עכשיו. מושג מעניין הביאה זהבה גלאון לעולם, נשמע כמו סוג של פתרון, ואולי אפילו מלחיץ משהו… פארק היורה, "סוף העולם Z", רק שהפעם מדובר בגברים הישראלים. אולי אפילו ברוב רובם של האבות הגרושים, מפחידים, אלימים… אז קדימה, בואו נקים חומות, נרים מסוקים לאוויר, כי האבות הגרושים באים! .. האבות הגרושים, חיילינו במילואים, מסתובבים חפשי, וכולנו מרגישים כלכך מאוימים, אז נטיל עוד גזירות, ונבנה "מתקנים".

עצוב לי לחשוב שאפילו אני בעצמי הפרתי פעם צו הרחקה: הצו קבע שאשתי הנוכחית צריכה להעביר את ביתי לידי האקסית (כמו בלדרית בחילופי שבויים, מסכנה הקטנה) ואשתי, אשר כבר הותקפה בעבר ע"י האקסית ו"הפילה" מהמתח, ממש כמה שעות לאחר מכן, פשוט לא יכלה, רגשית, לבוא. פקידות הסעד מצידן סירבו לשנות את הנוהל שנקבע, וטרקו לי את הטלפון שוב ושוב בפנים, אז לא ראיתי כל ברירה והלכתי בעצמי, בניגוד לצו …ותנחשו מה? הוגשה תלונה למשטרה, ונחקרתי על "הפרת צו הרחקה". מזל שזהבה גלאון לא הצליחה לעביר את החקיקה הזו עד כה, אחרת הייתי עכשיו מוחזק כנראה באיזה "מתקן משמורת" המוני שכזה…

אבל היי! עוד לא מאוחר זהבה! לכי על זה, לידיעתך, אני אב גרוש שעדיין מסתובב חפשי! ובואו ,על הדרך, גם נכיר סוף סוף גם בעובדה ש"זכויות אדם" עבור ח"כ זהבה גלאון הן כנראה מושג התקף רק לפלסטינים, סודאנים ועובדים זרים…

בכל יומיים בממוצע מתאבד אב גרוש בישראל. 150 אבות בישראל בכל שנה! לאף אחד זה לא אכפת. אב גרוש לעולם לא זוכה לתמיכת התקשורת, או לאיזו מידה של חמלה… הוא לעולם לא יוצג כקרבן, אלא לכל היותר כ"בכיין", ולמעשה – הפעמים היחידות בהן אבות גרושים מגיעים לכותרות יתרחשו כאשר הם עושים משהו רע במיוחד. בואו כבר נודה בזה ונשים את הדברים על השולחן: האב הגרוש בישראל הוא היהודון של שנות ה-30 באירופה.

אז איך מגיע בן אדם למצב בו הוא מתאבד בגלל גירושין? אולי כמו הכלבים. גם הם אחרי התעללות קשה הופכים לאלימים, משהו מסתובב להם בראש… ובכן – אני לא יכול אפילו להתחיל לתאר את מה שעובר אב גרוש ממוצע במדינת ישראל של 2013 באם הוא לא נכנע מיידית ומראש לכל תכתיביה של האקסית עוד בשלב הגישור:

תלונות שווא, מעצרים, צווי הרחקה, מזונות שהם יותר גבוהים ממה שהוא בכלל מסוגל להרוויח, ואז באה ההוצאה לפועל – לא עמדת בתשלומים? אוי ואבוי! משתמט מזונות! עיקולים, מאסרים, צו איסור יציאה מהארץ, ביטול רישיון הנהיגה, פגיעה ביכולות התעסוקה, וזו רק ההתחלה… את הילדים שלו הוא יראה רק במרכז-קשר, שם יקבל יחס של אסיר במחנה שבויים…

ותכלס זה לא משנה בכלל אם אתה מח"ט בצנחנים, מפקד טייסת בחיל-האוויר, שוטר או אפילו שופט – אם אתה אב גרוש, "פשוט הלך עליך":

מי שלא ראה את הסרטון "זכות אבות" הזמין לצפיה ביו-טיוב, אז עכשיו זה ממש הזמן.

הסרטון זכה בפרס "סרט התעודה הטוב ביותר" בפסטיבל דוק-אביב, ומייצג את ישראל בפסטיבלים בכל רחבי העולם. אם מתחשק לכם באמת להבין מה עובר על אב גרוש במדינת ישראל, ולראות את הצד האחר של המטבע, אותו הצד שתקשורת עד כה סירבה לסקר, אני ממליץ בחום לראות אותו. ותמיד תזכרו שמחר אותו אב גרוש יכול להיות אתם, אולי הבנים שלכם\שלכן , האחים או החברים הכי טובים.

האבות הגרושים במדינת ישראל סובלים מהתעללות בלתי נתפסת… לא כולם חזקים, לא כולם מחושלים, לא כולם יודעים להגן על עצמם ופשוט נטחנים תחת גלגלי הרשויות שמתוכנתות באופן אוטומטי "להגן על האישה המוחלשת" ולהגדיר כל אב גרוש כ"אלים" בכדי ש"לא לקחת סיכון"… האבות הגרושים הללו עומדים לבד מול מפולת ופשוט אינם יכולים לה, ואח"כ מתפלאים שמשהו מסתובב להם בראש, אח"כ נדהמים כשהם זורקים נעל על שופטת או עושים מעשה נוראי אחר.

אלה כמה נקודות למחשבה כדי למנוע את הרצח הבא.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
20 תגובות - 20 דיונים מיין לפי
1
לא יודע מה לומר, זה נכון לצערי הרב
SPC | 05-10-2013 19:53
ואני לא יודע מתי ואם זה ישתנה.
2
כמה כואב
עוד אב גרוש | 05-10-2013 20:13
אבל כמה נכון... והיחס הזה של הרשויות אפילו מחלחל בצורה ישירה או עקיפה אל הילדים, ואז האב הגרוש סובל סבל כפול ומכופל, הן מהרשויות והן מילדיו. אולי חבל שלא פרטת יותר את מה שעובר עלינו האבות הגרושים כי זה כל כך בלתי ניתפס שמי שיקרא את דבריך ולא מכיר זאת מקרוב, או שלא יבין או שלא יאמין.
3
גם גברים נוהגים כך כלפי נשים
אחת שעברה את זה | 05-10-2013 20:22
מי שמתלונן ראשון על אלימות- גם אם אינה נכןנה- כלפי בן/ת הזוג זוכה כיום בכל הקופה.. מיד מורחקים ל-5 ימים, נלקחות טביעות אצבעות והבן/ת אדם הופך לעבריין. ומכאן הסחיטה בבית המשפט הופכת לקלה מאד.. משפט יש בארץ.. צדק ממש לא
4
האמהות השתלטניות הללו רוצות רק כסף ומונופול מוחלט.
סבתא | 05-10-2013 20:58
גם הסבתות מצד האב מוחרמות. הגיע הזמן לצדק אמיתי - לבדוק מי באמת המין החזק כאן. אבל היום אין אמת, יש רק נארטיב, רק סיפור. כמה גברים אלימים וגמרנו, כל זכר אשם אוטומטית.
5
איך אפשר להציל את האבות הללו?
איילת | 05-10-2013 21:15
צריך לשנות את החוקים במדינה הזו
6
אין אמפתיה לאנשים בוגרים שלא יודעים להתמודד עם אתגרים
נועם | 05-10-2013 21:57
ואני יכול להבין מאיפה באה ההזדהות שלך עם האב הרוצח - גם אתה העדפת להפר את הצו ההרחקה מאשר להתמודד עם העניין בצורה משפטית וחוקית, אבל אני בהחלט לא מקבל את זה. אני מצטער לשמוע על מה שעשתה גרושתך לאשתך - האם היא נתנה על כך את הדין? האם בכלל הגשתם תלונה או שהחלטתם שדווקא במקרה הזה הרשויות יחליטו שלא "להגן על האישה המוחלשת"? למערכת המשפט יש המון פגמים, חוסר האהדה כלפיה מהציבור מוצדק והאופן שבו נבחרים שופטים מקומם, למרות כל זאת אנו עדיין חיים במדינה דמוקרטית - יש לפעול לתיקון ולשיפור ולא להתנגדות ומלחמה.
7
תודה על תרומתך לנושא בעייתי וכואב להרבה מאיתנו
אלון | 05-10-2013 22:10
8
לא להצדיק רצח, קין לא נתבקש לפרט את הסיבות לרצח אחיו.
אין להצדיק רצח | 06-10-2013 6:23
9
זה לא שהנשים הן בסדר גמור
| 06-10-2013 7:08
אבל יש כאן השלכת אחריות. אולי זה היה יכול להשמע יותר מעניין אם זה לא היה מגיע ממישהו נגוע בדבר.
10
אין שום הצדקה לאבא שרוצח ילדיו
| 06-10-2013 8:47
11
הבעיה שזה לא פוליטיקלי קורקט לח"כים שלנו לטפל במוגלה
איש יהודי | 06-10-2013 8:58
הזאת. כולם צריכים להיראות פמיניסטים רדיקליים העומדים על זכויות הנשים, כי אם יכנסו לעובי הקורה של הזוהמה המשפטית שקיימת כיום ישפטו כשוביניסטים ויפגעו בכיסה. .. בינתיים אנשים נהרגים.
12
ל 9: לא השלכת אחריות, אלא בדיוק להיפך:
ר' מירושלים | 06-10-2013 11:33
אנחנו כחברה יכולים להשליך אחריות על האב ולהגיד - היה רוצח. אבל במקום זה בואו כחברה וכמדינה נעצור לרגע אחד ונשאל: איפה אנחנו טעינו בסיפור הזה?! איפה אנחנו יכולנו לעשות אחרת, בכדי שהסיפור לא היה נגמר כלכך רע. הבעיה היא שמי שמשליך אחריות זה אנחנו ומוסדות החברה, שלא לוקחים סיכון, ומייד מחליטים על מרכזי קשר וצווי הרחקה ועוד גזירות, ובכך אנחנו משליכים את האחריות מאיתנו , כחברה, אל האב הגרוש, ויותר מכך: אנחנו משליכים את האחריות מאיתנו , כחברה, כמדינה, אל הילדים הקטנים ששילמו את המחיר. והגיע הזמן להפסיק עם זה כבר! בלי קשר לנשים וגברים , צריך להפסיק עם ההתעללות , להוציא באופן מיידי את הרווחה ואת המשטרה מסכסוכי הגירושין, לקצר את ההליכים בבתי המשפט ל"עד 3 חודשים" כמו בחו"ל, ולקבע מציאות ברורה- בהיעדר הרשעות קודמות כלפי אחד ההורים, המשמורת כברירת מחדל תהיה משותפת, כזכות, וכחובה של שני ההורים להיות מעורבים בחיי ילדיהם, כל עוד לא *הוכח* אחרת!
13
תגובה ל - 6
נעם | 06-10-2013 12:17
אם תיצפה בסרט אתה תבין שבדרך המישפטית אין לגבר סיכוי - השופטים ממש הזויים ביחס המחפיר כלפיהם. אבל דוקא בדרך של הפגנות והליכה על הגבולות הדקים של החוק ניתן לשנות לאט לאט
14
So thure
oz | 06-10-2013 15:06
wow this is so tue and most o them get away withh this. guys when you get married and you say I DO this twice have har sign a document when she still love you.
15
אני מפחדת מהיום שבני שעובר התעללות יותר משנה- יתאבד ח"ו
אמא של אבא גרוש | 06-10-2013 16:11
בית המשפט, גרושתו, עובדות הרווחה המשטרה ומי לא? כולם מתעללים בבן שלי שלא ראה את שני ילדיו הנכדים שלי כבר למעלה משנה. לאף אחד לא אכפת. רק יודעים לעצור אותו ולזרוק אותו לתא עם עבריינים. עד לפני שנה וחצי עוד היו לי נכדים עכשיו הם נעלמו ממני ואני בוכה בכל לילה שהבן שלי ישאר בחיים ולא יתאבד.
16
השיטה שיש היום אינה נכונה
רינה | 10-10-2013 14:32
מחקר אמריקאי טוען שבמדינות בהן יש חובת מעצר של הגבר בעקבות תלונה של האישה האלימות גדולה יותר ב- 60%. צריך לבדוק עוד אבל נראה שהטיפול המשטרתי רק מלבה את העוינות והאלימות ומכיוון שאיננו יכול לספק הגנה מלאה (שומר ראש צמוד לכל מתלוננת) יש יותר מקרים של אלימות.
17
להשקיע בזוגיות
| 10-10-2013 20:54
כדאי להשקיע בזוגיות, במקום לבנות מחנות לגבירים. כדאי אולי שהמדינה תקצה יעוץ זוגי ותמיכה קהילתית בזוגות שקקשה להם. גם אילן והילה יפרח עושים עבודה מדהימה בעולם היעוץ הזוגי, ויש עוד רבים וטובים.
18
מדינת ישראל אוהבת אבות רק ביום הזיכרון התא המשפחתי יהרס
חוסר שיוויון | 11-10-2013 12:56
בגלל חוקים הנוגדים את רוח כבוד האדם וחירותו בגלל חוקים בעלי גוון של אפליה על רקע מיני (נגד הגברים כמובן) ועל הפרת אמנות בינלאומיות הכל כמובן בשם ה"שיוויון והצדק" לכאורה שכל מטרתו להביא לעליונות של צד אחד בלבד האשה וכדאיות כלכלית ומשפטית שמביא לקלות הבלתי נסבלת של פירוק המשפחה במגזר היהודי גבר היהודי חותם בעת חתונתו על מסמך משפטי מפלה שבו יש חובות כלכליות ומשפטיות רק לגבר כל זה חייב לעבור מן העולם .....
19
מדינה מטורפת. אין לגברים זכויות אזרח שיש לג'וקים.
מנשה גונזלו | 13-10-2013 11:31
http://www.youtube.com/watch?v=trkjcrt-wO0
20
צריך לעשות חוק
| 29-01-2014 19:43
צריך לעשות חוק שזוג המבקש להתגרש הילדים עוברים אוטמטי למוסד של המדינה כלומר לא אצל הגבר ולא אצל האישה וכמובן את תשלום המזונות מקבל המוסד ואז נראה כמה גירושין יהיו בשנה וכמה נשים יהרגו את ילדיהם