אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

עתירה לבג"ץ: לבטל את החוק שמאפשר העברת מידע רפואי על אזרחים

בעתירה שהוגשה היום לבג"ץ, האגודה לזכויות האזרח דורשת לבטל את החוק שמאפשר למשרד הבריאות את פרטי האזרחים שלא התחסנו, ולהעביר אותם לרשויות המקומיות ולמשרדי החינוך והרווחה

עתירה לבג"ץ: לבטל את החוק לעידוד התחסנות
  אילוסטרציה (שאטרסטוק)

האגודה לזכויות האזרח ורופאים לזכויות אדם עתרו היום (שלישי) לבג"ץ נגד החוק שעבר לפני כשבוע בכנסת, ושמאפשר למשרד הבריאות לדרוש מקופות החולים את פרטיהם של המבוטחים שלא התחסנו ולהעביר את הרשימות לרשויות המקומיות, למשרד החינוך ולמשרד הרווחה.

מטרת העברת המידע המוצהרת היא שהרשויות המקומיות יוכלו לעודד את תושביהן להתחסן ושמשרדי החינוך והרווחה יוכלו לעודד את עובדיהם להתחסן, באמצעות פניות אישיות.

עוד באותו נושא

מידע על לא מתחסנים יועבר לרשויות המקומיות


6

בעתירה, שהגיש עו"ד גיל גן מור מהאגודה לזכויות האזרח, נטען כי מידע הנוגע להתחסנות או אי התחסנות הוא מידע רפואי שהזכות החוקתית לפרטיות חלה עליו, ויש עליו חיסיון רפואי על פי חוק זכויות החולה. לטענתו, ההעברה הכפויה של רשימות הלא מתחסנים ופרטי ההתקשרות שלהם מקופת החולים למשרד הבריאות ומשם לצדדים שלישיים פוגעת פגיעה קשה וכפולה – גם בזכות לפרטיות של המטופל או המטופלת וגם באינטרס הציבורי החיוני לשמור על אמונם של מטופלים בכך שהמידע שבינם לבין קופת החולים יישמר ולא יועבר בלי הסכמתם.

גן מור הוסיף כי מערכת רפואית לא יכולה לתפקד אם אנשים יחששו שמידע שהם מוסרים לקופת החולים יועבר ללא הסכמתם לגורמים חיצוניים. חשש כזה יכול לגרום לכך שמטופלות ומטופלים יימנעו מלמסור את מלוא המידע למטפל/ת, דבר שעלול לפגום באיכות הטיפול הרפואי וביעילותו, עד כדי פגיעה בזכות לבריאות.

לחוק התנגדו גם הרשות להגנת הפרטיות וגם איגוד רופאי בריאות הציבור, שבחוות דעתו נמסר כי העברת מידע על ידי גורם שאינו גורם רפואי מוסמך לא רק פוגעת בחיסיון הרפואי אלא גם מזיקה לתכלית של עידוד התחסנות.

"מטרת החוק ראויה – האמצעי קיצוני"

בעתירה נטען כי מטרתו המוצהרת של החוק היא ראויה – עידוד ההתחסנות נגד נגיף הקורונה, אך האמצעי שנבחר הוא קיצוני ולא מידתי והתקבל בחקיקת בזק, בהליך רעוע ופגום. כבר היום מעל 75% ממי שיכול להתחסן קיבל לפחות מנת חיסון אחת, ויש חלופות רבות ואפקטיביות לעידוד ההתחסנות שלא כרוכות בפגיעה בזכויות חוקתיות והעברת רשימות שמיות, וחלופות אלו מוכיחות את עצמן ולא מצדיקות את העברת הרשימות.

הנזק של מהלך כזה מבחינת הפגיעה בפרטיות אף עולה באופן מובהק על התועלת השולית שאולי ניתן למצוא בו בדוחק. המידע שמועבר הוא מידע רגיש ביותר בעת הזאת. רבים רוצים לשים עליו יד, ולאור הרקורד הרעוע של הרשויות המקומיות באבטחת ידע, יש סכנה ממשית לזליגתו לגורמים נוספים ולשימוש לרעה במידע לצורך פעולות שהן אסורות או פגיעה לא מידתית במי שטרם התחסנו.

"שומרי הסף כשלו"

עו"ד גיל גן-מור, האגודה לזכויות האזרח: "הכנסת, הממשלה ושומרי הסף כשלו במקרה זה הן ביצירת הליך חקיקה סדור ורציני והן בהגנה על זכויות יסוד ועל האתיקה הרפואית. זהו תקדים מסוכן, והתדרדרות נוספת במדרון החלקלק של האמצעים הקיצוניים והלא נחוצים שבהם משתמשות הממשלה והכנסת במסגרת המאבק במגפת הקורונה".

הדס זיו, סמנכ"לית אתיקה בעמותת רופאים לזכויות אדם: "כנסת ישראל ביצעה מחטף מסוכן, והעבירה חוק דרקוני הרומס את האתיקה הרפואית ואת חוק זכויות החולה, ואשר שהשלכותיו עלולות להיות הרות אסון. העברת מידע רפואי לרשויות מקומיות ולמשרד החינוך תפגע באמון הרב שיש לאזרחים בקופות החולים, עד כדי הימנעות ממסירת מידע חיוני לטיפול. בידי הרשויות המקומיות יש את הכוח להגיע לציבור על ידי הסברה יעילה ותמריצים חיוביים מבלי לחשוף מידע רפואי. יש לתת לקופות החולים את הזמן והאמצעים להגיע למטופלים/ות בדרך שלא תפגע בהם ובאמון שבין מטפל ומטופל".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
יכול לנחש מה בגץ יפסוק
מאיר | 02-03-2021 23:23
היות ובגץ תמיד פוסק נגד מה שטוב למדינה, ברור שהוא יקבל את העתירה ויעצור את מאמץ החיסונים. בדוק, עובד במאה אחוז מהמקרים בשנה האחרונה: הפסיקה של בגץ = מה שרע למדינה (ואם קשור לערבים: אז מה שטוב לערבים).
2
בה משהו התחיל...
דתי שבעד זכות לפרטיות | 03-03-2021 0:45
בה משהו התחיל להגן על זכויות המיעוט הנרדף. הלואי שיצליחו.
שמאלן דביל...
קובי | 03-03-2021 7:37
שמאלן דביל אתה לא דתי ולא יהודי,לך חזרה לרפורמים הארורים שבאו להפריע לעם ששב למולדתו,
3
יש לקיים מישאל...
אני בעד ביטול המוסד | 03-03-2021 7:35
יש לקיים מישאל עם בנושא המשך פעילותו של הבגצ ויעילותו לעם היהודי,לא יתכן מי שלא ניבחר יכתיב לכל היהודים את הכללים בניגוד לאמונתם ודתם,לא מעוניינים שישבו עריצים ויחליטו נגדי,ובחוצפתם משכורות עתק והטבות על חשבון זיעתם של האזרחים בישראל,
מסכימה לגמרי,...
דודה | 03-03-2021 10:05
מסכימה לגמרי, אבל אולי הפעם זה יעזור
4
פגיעה אנושה בזכויות...
אליעזר בית אל | 03-03-2021 9:09
פגיעה אנושה בזכויות המטופל אם חלילה העתירה לא תצליח, ברור שאשתדל לא לראות את הרופא בשנים הקרובות , ואם יהיה מקרה של אין ברירה,כמו שבירת עצם או משהו שחייבים ללכת אליו, הרופא יקבל חציי אמת.
5
לכו תתחסנו לא...
מירי | 04-03-2021 15:03
לכו תתחסנו לא באה לי להסתובב בין אנשים לא מחוסנים אתם תיראו שזה לא יעזור כל הביטולים לבגצ