אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

פנימיות בקטנה: מהו אותו 'זיכרון' ביום הזיכרון?

הרב מיכה בלוך מסביר בדבר תורה קצר לראש השנה מהו ה'זיכרון' עליו אנחנו מתפללים בראש השנה למרות שלקב"ה אין שכחה, ומסביר איך אדם יכול לדעת מתי שעת הדין שלו

פנימיות בקטנה: מהו אותו 'זיכרון' ביום הזיכרון?
  דוד כהן/פלאש 90

יש דברים שאדם זוכר בבהירות רבה והם עומדים לנגד עיניו, ויש דברים שהוא לא זוכר. הוא שכח מהם, הם נמצאים אצלו רק בתת ההכרה. אדם הזוכר דברים ששכח, הוא מעלה אותם מתת ההכרה למקום ההכרה עצמה. זהו זכרון אצל בני אדם.

מהו זכרון אצל הקדוש ברוך הוא, שאצלו אין שכחה כמו שנאמר 'אין שכחה מתחת כסא כבודך'?

עוד באותו נושא

פנימיות בקטנה: למה צריך להודות לקב"ה בדיבור?


6

בפסוק הראשון בזכרונות, "ויזכור אלוהים את נח ואת החיה אשר איתו בתיבה", הרמב"ן מסביר שעד עתה שלטה מידת הדין של גזרת המבול והשחתת העולם, ועכשיו השליט הקדוש ברוך הוא את מידת החסד והרחמים כדי להמשיך את קיום הבריאה.

וכן הפסוק השני בזכרונות, "וישמע אלוהים את נאקתם ויזכור את בריתו את אברהם את יצחק ואת יעקב". כתב הרמב"ן שבהתחלה ה' יתברך הסתיר את פניו מבני ישראל במצרים, וכשהתגברו הצרות ובני ישראל פנו בתפילתם אל הקב"ה, הוא פנה אליהם והפעיל את ברית האבות ואת הבטחתו לגאלם.

זכרון אצל ה' יתברך הוא שינוי ההנהגה. בראש השנה, יום הדין, אנחנו מזכירים פסוקים של זכרון כדי שהקדוש ברוך הוא יהפוך את הנהגתו ממידת הדין למידת הרחמים.

הפיכת מידת הדין למידת הרחמים

בספר שפתי חיים נכתב שזכירת ה' תלויה בכמה אנחנו זוכרים את ה'. כשאנחנו אומרים, חלילה, שאין ה' בקרבנו, ה' מסתיר פניו מאיתנו, מסיח את דעתו מאיתנו, ואי זכירתו של ה' הוא צמצום השפעתו. כאשר אנחנו זוכרים את ה' ואנחנו יודעים שהכל מושגח ממנו, אנחנו זוכים להשגחה מיוחדת ומרוממת.

כשאנחנו אומרים בראש השנה את פסוקי הזכרונות באמירה פנימית ואמיתית ומתוך כך אנחנו ממליכים את הקדוש ברוך הוא עלינו, ויודעים שהכל נעשה בהשגחתו הפרטית, אנחנו מהפכים את מידת הדין למידת הרחמים ומושכים שפע רב עלינו ועל כל ישראל.

נקודה נוספת לסיום: האר"י הקדוש אומר שבכיה שבאה לאדם מאליה במהלך תפילה בראש השנה היא סימן לכך שבאותו הזמן דנים אותו בשמים. נראה גם שהבכיה של האדם מראה שנפשו מחוברת לה' יתברך.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
דברים נפלאים.שמחה לקרוא...
רחל ברקוביץ | 17-09-2020 7:57
דברים נפלאים.שמחה לקרוא כל שבוע.תודה רבה ושנה טובה לרב בלוך
2
הכנה נפלאה לראש...
חיים אמזלג | 17-09-2020 15:21
הכנה נפלאה לראש השנה.כל הכבוד.תודה רבה.
3
מימוש זיכרון ממאגר הזיכרון
משה אהרון | 17-09-2020 18:51
בסד. הביטוי : ויזכור אלוהים מלמד שהקבה בתכונת היסוד האלוקית זוכר תמיד הכל .ובזכרון אין סופי. וכשהוא מפעיל דבר מה מאותו מאגר הזיכרון האין סופי בלשון בני אדם הפועל הוא : ויזכור אלוהים . כלומר מממש הזיכרון. לכן גם יום הזיכרון משמעותי שכל המאגר האין סופי האלוהי לגבי כלל הבריאה , הופך בפןטנציאל לזיכרון חי ופעיל
4
חסידות=עבודה זרה ...
לוי | 17-09-2020 20:12
חסידות=עבודה זרה
הספר שפתי...
אלחנן זהבי | 18-09-2020 2:57
הספר שפתי חיים שהביא הרב בלוך הוא מבעלי המוסר דוקא. התורה תורת אמת וכוללת הכל. אתה כותב דברים שמעלים חשש שנשמתך נדבקה חלילה בעבודה זרה.תטבול במקוה ותחזור בתשובה לפני רה.זה כדאי לנשמתך.