אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

דווקא 'הממלכתיים' במסלול התנגשות עם המדינה

הזרם שכונה 'ממלכתי' ביחסו למדינה ולמאבקים שחצו את הציונות הדתית מול מוסדותיה, היה תמיד זה שהכיל את המכות וידע לצפות בפריזמה היסטורית על הנעשה. דווקא הם בעשור האחרון הולכים למסלול ההתנגשות החריף ביותר עם המדינה

דווקא 'הממלכתיים' במסלול התנגשות עם המדינה
  צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90

אחד האירועים הטראומטיים שידעה הציונות הדתית היה ללא ספק העקירה מגוש קטיף לאחר תכנית ההתנתקות שהעביר אריאל שרון. הטראומה הייתה לאומית והשלכותיה איתנו עד עצם היום הזה, אבל ליבה נגע בעיקר בציונות הדתית.

עוד באותו נושא

הרב קלנר: "חונטה בג"צית השתלטה על המדינה"


79

דגל ההתיישבות ביהודה שומרון ועזה הונף והובל על ידי הדתיים הלאומיים, מרבית היישובים בגוש קטיף היו דתיים וכך גם היו מרבית המתנגדים הגדולים למהלך הדרקוני של שרון.

המכה הקשה של עקירת אלפי משפחות והרס התיישבות מפוארת הגיע לאחר מאבק עיקש ושנוי במחלוקת, שאף נחל בסופו הפסד. זה לא היה רק מבחן לאומי, זה היה גם מבחן תאולוגי. הציונות הדתית מבית המדרש של הרב קוק ובנו הרב צבי יהודה ראתה את התגשמות חזון הנביאים בהתיישבות וחלוציות כחלק מאתחלתא דגאולה.

הררי הכעס והזעם על המדינה, הדיונים עוד קודם לכן בעד ונגד סירוב פקודה – חצו את המחנות. רבים החלו להקפיד שלא לעמוד בעת אמירת תפילה לשלום המדינה, או לצאת באופן מופגן, כאות לכאב העצום שהמדינה הסבה לציבור ולחזון. בתוך כל זה היה מה שמכונה זרם רבני "הקו", הזרם ה"ממלכתי", שהקפיד להעמיד את כל הזעם ותחושת ההתפרקות אל מול מכונת ההרס שהפכו זרועות המדינה – על ציר ההיסטוריה.

רבני אותו זרם נהגו כמבוגר האחראי, היה בזה משהו אצילי, היה גם משהו שיצר כעס פנימי כששם לא הכילו ולא נתנו מספיק מקום לכאב ולשבר הגדול. באופן כמעט ספרטני קמו בוגרי הר המור ועקרו מעצמונה להמשיך את ההתיישבות ביתד. המסר היה שאיפה שהמדינה צריכה – אנחנו באים להתיישב, הכאב האישי נדחק הצידה.

מלבד הרב אבינר, מרבית רבני אותו הזרם לא עמדו בחזית ההנהגה הציבורית במאבק, עד כמה שזיכרוני מגיע. וגם הרב אבינר עצמו ספג מכה על העמדה שנקט. אך היה בה המון אומץ.

העמדה הייתה זו הממלכתית, הבוגרת, המכילה את הכאב פנימה בשקט וממשיכה הלאה. לא סתם נבחר לאחר מכן ראש מכינת עצמונה שרקד עם החיילים, הרב רפי פרץ לשמש כרב הצבאי הראשי. זו הייתה הדרך לתקן את משבר האמון אל מול המדינה. או כך לפחות המדינה ביקשה. אלו היו "המבוגרים האחראיים".

והנה בעשור האחרון, אותם רבנים הם מובילים את קו ההתנגשות החזיתית עם המדינה ומוסדותיה. זה החל כמדומני עם חוק הגיוס שעבר בקואליציית בנט ולפיד, עבר דרך גיוס הנשים לצה"ל ועוד ועוד נקודות התנגשות, עד לדברים עכשיו של הרב קלנר שצריך לשנות את נוסח התפילה לשלום המדינה מ-ברך את מדינת ישראל ל-הקם את מדינת ישראל. כאן לא מדובר כבר בעמידה, ישיבה, או יצאה מופגנת, אלא הכרזה שמדינת ישראל מתה, צריך להקים אותה.

דווקא בזרמים האחרים, שגם להם יש נקודות מחלוקת ורצון לשנות דברים במדינת ישראל, דרך השינוי היא בוטה פחות, ועוברת דרך המנגנונים המקובלים. בוודאי הרטוריקה הפכה הרבה פחות לוחמנית. נראה כאילו נוצר כאן היפוך תפקידים במרחב המאבק על עם ישראל, ארץ ישראל ותורת ישראל.

האם זו נקודת ההסתכלות שהשתנתה? הנושאים שהובילו לפערים עמוקים יותר, גם אם לא נראים על פני השטח? או שזה אובדן בסיסי האחיזה בציבוריות הדתית לאומית והדחיקה לשוליים?

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
20 תגובות - 13 דיונים מיין לפי
1
הציונות הדתית לא רלוונטית מבחירה.
סרוג | 10-02-2020 14:14
הדבר הערכי היחיד שהציונות הדתית ההולכת ומתחרדת מזוהה איתו הוא מפעל ההתנחלויות. אין לציונות הדתית אמירה ערכית בשום נושא אחר. מכיוון שרוב רובו של הציבור הישראלי (היהודי) תומך ויתמוך (כולל ליכוד וחרדים) בהסדרה מדינית הכוללת הקמת מדינה פלסטינאית אז היא מוצאת את עצמה בשוליים ומגיבה כמנהג החרדים בהסתגרות ודחייה.
2
אור
אריאל | 10-02-2020 14:25
כאחד שמכיר את מה שמכונה הקו אני חושב אור שלא הבנת. לקחת שיעור אחד של רב אחד שרצה להראות את הבעיה שקיימת ולרגע לא התכוון שצריך להקים מדינה חדשה. יש הבדל עצום בין יאוש מהמדינה לבין ראיית הבעיות ומתוך כך לנסות לתקנן.. חבל שזו רמת הטור
3
די פשוט.החלפת הערכים הכללית בפוסטמודרנה מתחת
מד | 10-02-2020 14:32
לאפו של העם,, בכמה מישורים.
4
שקד
אסתר | 10-02-2020 14:40
יודעת לבלבל באה לה חסודה עם שמלה חחחח
5
אני מוותר על התפילה לשלום המדינה שלהם
מדובר בתפילת שוטים | 10-02-2020 14:52
עדיף שישתקו
6
הרב צבי יהודה
שלמה אפללו מאור | 10-02-2020 15:12
1990 למדתי במרכז הרב גם בתקופה של הפילוג של הר המור. צריך לדעת שלרב צבי יהודה זל הייתה גישה שונה משל אביו שמעתי בשם הרב אבינר שהרב צי לא הביא הרבה לביטוי את המלחמה כדי שילמדו חכמת הרזים שלאורך האיגרות יש זעקה גדולה ללמוד רזי תורה ועוד מקומות בכתבי הרב. ואחת האיגרות הרב כותב לבנו הרצי שהוא מחמיר מידי בפת פלטר. וגם הפסיקו ללמוד תלמוד ירושלמי בישיבה. הישיבה הפכה להיות חרדית לאומית ולכן התלמידים של הרצי כמעט כולם חרדים לאומיים עד שאחד מהם הרבה לומר אנחנו החרדים שבחרדים. אפילו הספר אורות של הרב שהרצי אמר שיש לשנן אותו כל הזמן נזנח ובמקומו לומדים מסילת ישרים.בקיצור לא שמנו לב שחזרנו לתורת הגלות וזנחנו את תורת ארץ ישראל.
מסילת ישרים בסיסשש
משיב | 10-02-2020 16:32
הרב צבי יהודה אמר שמסילת ישרים ואחכ הכוזרי הם בסיס ללימוד אמונה
7
מאוד פשוט:המאבק בלהטביות חשוב מכל מסירת שטח
בצלאל | 10-02-2020 15:15
כי משכב זכור הוא נגד הטבע והוא השחתת צורת האדם, אפילו גוי, והעקירה היא סתם טיפשות של המנהיגים או עקירה בגלל חקירה. לכן התהפכו כביכול היוצרות.
8
הרצי"ה חזה את זה
מאיר | 10-02-2020 15:36
הרציה הזהיר את תלמידיו המון פעמים לפני מותו: צריך עצבים של ברזל והתכוון שצריך הרבה סבלנות לתהליך הגאולה המתמשך. הוא כנראה הכיר את תלמדייו וידע שהקנאים שבהם בסוף יאבדו את הסבלנות כשהדברים לא ילכו כמו שהם רוצים. זה לענד מה שקרה עם אנשי הר המור. איבדו את הסבלנות. כשאתה מוביל קו שהאמת המוחלטת היא רק שלך, בסוף אתה מאבד סבלנות כשהמציאות לא מתיישרת עם הקו שלך... דוקא שאר תלמידי הרציה, כמו הרב פילבר, הרב דרוקמן, הרב מלמד, הרב דרורי ועוד שבאופיים אינם קיצוניים, הם ממשיכי דרכו של הרציה בסבלנות לגאולה שבאה קמעא קמעא
כל מילה מדויקת. צריך עצבים של ברזל
דורית כהן | 11-02-2020 19:59
כמה צדק הרב צבי יהודה, וחבל שממשיכי דרכו איבדו את הסבלנות
כמה אתה צודק!
רביב | 10-02-2020 20:57
צודק לגמרי
9
עד כמה הרב קלנר מייצג את כולם?!
ארי | 10-02-2020 17:02
כדי להכליל את כל רבני הקו, צריך לברר לדעתם. כמדומני שכבר הרב אבינר אף יצא כנגד מה שאמר הרב קלנר. בקיצור, חבל סתם לשפוך מילים.
לשמואל שמולובסקי
דתי ציוני | 28-10-2020 18:10
צודק סליחה
לדתי ציוני
שמואל שמולובסקי | 28-10-2020 18:09
כתבת הפחה במקום הפכה
נתן
דתי ציוני | 28-10-2020 18:07
לא הבנת את דברי הרב קלנר וגם כנראה לא את שאר הרבנים, אנסה להסביר את הרב קלנר. בגץ החליט שללאום אין שום חשיבות לכן מה שמאגד את כל האזרחים זה לא מדינת ישראל אלא החוק לכן לפי בגץ זו מדינת חוק. לכל זה לא היה שום חשיבות אם העם היה מוחה, אך כמו שבימי אחאב העם לא מיחה על מינויו אז אליהו קיבל את מלכותו, כך גם פה העם לא מיחה. לכן המדינה הפחה למדינת חוק ומדינת ישראל מתה. כמובן לא מתכחשים למה שהיה ולא למה שיהיה, אבל כרגע היא מתה אז נתפלל הקם. חוץ מזה שהרב בסוף חזר בו כי העם כן מחה בבחירות גם אם זה לא בקול רעש גדול. מקווה שעזרתי. בבקשה להפסיק להגיב כשמבינים בכזו הבנה רדודה. כל אחד נהיה מבין בכתבי הרב זצל, אבל הרב קלנר באמת מבין אז בבקשה כל אחד במקומו. תודה
תשמע ואז תבין
נתן | 12-02-2020 17:47
אם תשמע את הרבנים בהר המור תשים לב שחלק גדול מהם חושבים כמו הרב קלנר ביחס למדינה
10
תחרות בין הרבנים מי קיצוני יותר
איבדו דרך | 10-02-2020 17:14
הרבנים נכנסו לתחרות מי קיצוני יותר, ואם רב קצת חולק אז ישר זוכה לכינוי רפורמי. נפלו על הראש
11
זה לא אנחנו שעברנו שינוי. זה החילונים שהשתנו
תגובה | 11-02-2020 18:16
מה שלפני 20-30 שנה היה נורמה, היום נהיה הדתה. תראו את שכונת חיים, סדרה מהטלויזיה החינוכית משנות השבעים - עם בעל חנות מכולת שאומר דברי תורה, ועם ילדים שכולם יודעים את כל עקרונות היהדות.... ועם ברכות וכו'.... איפה אז איפה היום.... היום על תכנית כזו היו זורקים אבנים על שר החינוך. ועוד לא דיברנו על הצבא איך שהוא היה נראה פעם ואיך שהוא נראה היום, עם כל הערבוביה, והחינוך מחדש לסטיות מיניות. ועוד לא דיברנו על היבוא ההמוני של מאות אלפי גויים - תשוו את העולים החדשים מרוסיה של שנות השבעים, שהיו כל כך שמחים לחזור לארץ שלהם, והשתלבו באופן מלא ורבים מהם הפכו לדתיים ולחרדים, אל מול העולים של היום שהם בכלל לא עולים אלא סתם מהגרים גויים שנלחמים פה נגד עם ישראל וגורמים למניעת הקמת ממשלה רק בגלל שהם אנטישמיים. לכן מי שזז פה זה לא הדתיים ולא הממלכתיים ולא שומרי המצוות. מי שזז פה הם החילונים שנכנסו רל למסלול של הרס עצמי. של התבוללות. של שנאת דת. בעצם של שמד.
12
השופט יזראלי יתכבד ויסתום את הפה
מאור פנים | 11-02-2020 22:14
עורך כושל, פסודו דתי, פסודו ימין, פסודו אדם
13
קודם כל
דתי ציוני | 28-10-2020 17:57
קודם כל הרב קלנר חזר בו. דבר שני נכון שלטענתו המדינה מתה אך הוא לא מתכחש למהה שהיה ולא מתכחש למה שיהיה אלא אומר שכרגע היא מתה אבל הוא נשאר ממלכתי. הוא גם לא קוניק, ככה הוא אמר לי מפורשות. פשוט הבנה רדודה כל העסק הזה.