אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בג"צ החליט: לא מתערבים כרגע בהרכבת הממשלה

בית המשפט העליון החליט היום כי לא ידון כרגע בעתירה שתמנע את הטלת המנדט להרכבת הממשלה על ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שמצוי בימים אלה תחת שלושה כתבי אישום

בג"צ החליט: לא מתערבים כרגע בהרכבת הממשלה
  חיים גולדברג/ סרוגים

בג"צ החליט היום (חמישי) כי לא ידון כרגע בעתירה למניעת הטלת המנדט להרכבת הממשלה על ראש הממשלה המכהן, בנימין נתניהו, בשל היותו מצוי תחת שלושה כתבי אישום, אך לא שלל התערבות עתידית בעניין.

ההחלטה התקבלה בעתירה שהגישו 67 אנשי הייטק, אקדמיה וביטחון כנגד הטלת המנדט להרכבת הממשלה על חבר כנסת המצוי תחת כתב אישום בעבירה שיש בה קלון.

בפסק הדין נכתב: "עתירה זו, אף שהיא מעלה שאלה עקרונית ונכבדה, הינה תיאורטית ומוקדמת מן הטעמים שיפורטו להלן, ועל כן דינה להימחק".

עם זאת, הוסיפו השופטים כי ניתן לדון בעניין: "הסוגיה המועלית בעתירה שלפנינו היא סוגיה עקרונית וחשובה. היא נוגעת לעקרון שלטון החוק, לטוהר המידות של נבחרי הציבור ולאמון הציבור במוסדות השלטון. משכך היא נוגעת לליבת ערכי היסוד שעליהם מושתתת שיטת המשפט שלנו ועל כן אין ממש בטענת המשיב והמשיבה כי מדובר בסוגיה שאינה שפיטה".

עוד באותו נושא

רות גביזון: המנדט להרכבת הממשלה – לא שפיט


115

השופטים החליטו כי: "לעת הזו דין העתירה להימחק על שני ראשיה – זה הנוגע לצו ההצהרתי אשר נתבקש כי יוצא על ידי בית המשפט, ומאותם טעמים גם זה המורה ליועץ המשפטי לממשלה ליתן את עמדתו".

פסק הדין נחתם במילים: "לַכֹּל זְמָן, וְעֵת לְכָלחֵפֶץ תַּחַת הַשָּׁמָיִם".

בליכוד הגיבו לפסק הדין: "בית המשפט העליון נהג נכון כשמחק את העתירה, אנו עומדים על עמדתנו שבדמוקרטיה רק העם מחליט מי ינהיג את העם – ולא אף אחד אחר".

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, הגיב גם כן ואמר כי הוא: "מכבד ומקבל את החלטתו הנכונה של בג"צ. את נתניהו נעמיד למשפט הציבור בקלפי-וננצח".

העתירה: "מחשבה מעוררת פלצות"

בעתירה שהוגשה כתבה עורכת דינם של העותרים, דפנה הולץ-לכנר: "מסקנה משפטית מבוססת זו היא היחידה העולה בקנה אחד עם השכל הישר. שהרי אין כל היתכנות רציונלית לאפשרות החזרתו של אדם, אשר קיימות ראיות מינהליות למכביר אודות התנהלותו האישית והציבורית המושחתת, המלמדות בבירור כי הוא נגוע מזה שנים ארוכות בשחיתות שלטונית קשה ומובהקת, אל ׳זירת הפשע׳, בדמות האדם שירכיב את ממשלת ישראל".

הולץ-לכנר הוסיפה: "זו מחשבה מעוררת פלצות, אשר שומטת את הקרקע מתחת לכל עקרונות היסוד של שיטת המשפט הישראלית ובראשן עקרון שלטון החוק במדינה".

עוד באותו נושא

נשיאת העליון: "למה לא לחכות לאחר הבחירות?"


4

בפתח הדיון המקדים שהתקיים ביום שלישי האחרון אמרה הנשיאה חיות: "הסוגיה היא דיון מקדמי האם בית המשפט יכול לדון ולהכריע בשאלות אלו"

בהמשך הדיון הגיבה לעותרים: "כשאנחנו מפעילים שיקול דעת לפני מעשה, זה כאשר אין אפשרות לטפל בו אחר כך. זה המקרה? אין הוראת חוק שמונעת מנתניהו להתמודד לרשימה, עדיין איננו יודעים מה יהיו התוצאות, לפי התוצאות הדברים יעברו לידי הנשיא ואז תהיה צומת שהנשיא יצטרך להחליט. למה לא לחכות לצומת? לא שמעתי תשובה לזה."

השופט חנן מלצר פנה אל עו"ד דפנה הולץ- לכנר: המייצגת את העותרים: "האם גברתי מכירה פרוצדורה שבית המשפט נותן הבהרה או יצירה של דין. בחירות יש בהן אי ודאות, אף אחד לא יודע מה התוצאה יכול להיות שהדבר לא יתקיים. אפשר להגיד שאין תקדים כזה".

"יש חוק יסוד מפורש"

פרקליטו של נתניהו עו"ד מיכאל רבליו אמר בדיון: "יש חוק יסוד מפורש שראש ממשלה שמתנהלים נגדו הליכים, אפילו אם הורשע בבית משפט מחוזי, יכול להמשיך לכהן בתפקידו עד להרשעה חלוטה. על מה אנחנו מדברים פה?"

רביליו הוסיף: "מה שצריך לעשות פה זה לא להשאיר את העתירה הזאת, בית המשפט יקר לנו, צריך לדחות אותה על הסף ולציין שאין סמכות לדון בנושא. דורשים דחיית עתירה על הסף, ולציין שגם לאחר הבחירות אי אפשר יהיה להגיע לבית המשפט לבקש לדון בנושא. הנושא לא שפיט. עם כל הכבוד לעותרים, מי שמכריע מי מנהיג את העם הוא העם".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
22 תגובות - 17 דיונים מיין לפי
1
לא מתערבים ׳כרגע׳ נשמע כמו רמז למצביעים... תשקלו פעמיים אם להצביע לביבי, כי יש צד שאחרי הבחירות נפסול אותו.... וזה לא נכון, כי הסוגיה אינה שפיטה, יש חוק, וחוק צריך לכבד, אין חוק מיוחד לביבי... לפי החוק הקיים עד שאין פסק דין חלוט, ביבי יכול להיבחר ולכהן כראש ממשלה... מה שהבג״צ עושים באמירה שהוא משחרר כעת זה התערבות בבחירות... שאומרת מצביעי ביבי קחו בחשבון שגם אם ביבי ינצח יש צד שנפסול לכם אותו, אז כדאי שתמצאו מועמד אחר
מגן דוד | 02-01-2020 16:29
רק ליכוד גדול ימנע ממשלת סמול
ההיתם מתים
חנה | 02-01-2020 20:52
רק ביבי
עד הבחירות דפנה והשופטים יתפגרו עם הפרקליטים
בשם הרב לסרי שליטא | 02-01-2020 17:21
ימח שמם וזכרם של כל מי שפוגע בביבי היקר
2
החלטת בגץ
פנחס | 02-01-2020 17:07
למה שלושה אנשים יחליטו מה טוב לעם? החוק לא אסר. למה שהם בכלל ידונו? הם מוסיפים עוד מסמר לארון של חוסר אמון בבתי המשפט
3
בג"צ
ישראל | 02-01-2020 17:09
צריך לפרק את בגצ ואת כחולבן בלי עמוד שידרה וארבעה ראשנים בראש . שמאל פח אשפה מקומם בעזה בעה ייפלו בקרוב.
תנסה לאמר את זה בגרמנית
כהן | 02-01-2020 18:28
ישמע כמו 1933
4
סוף שקרן למשפט
לוי | 02-01-2020 17:21
החלטה נבונה ומחכים לביבי פה פינה הנכונה השקרן הממלכתי לא ינקה וסופו ידוע
5
בג"צ
יהודה | 02-01-2020 17:24
בגצ הלוקה באבק של שחיתות לא מתערב כרגע למה מי אתם תנקו את האורבות במערכת המשפטית וקשר של שחיתות בין הפרקליטות ובתי המשפט. מינוי של עברינים בתוך עולם המשפט די לצביעות
6
השופטים מוגי לב ,יודעים רק לקבל משכורת ותנאים
חקי חיון | 02-01-2020 17:44
חקי חיון , מיליוני השופטים וגם אנשי ואנשות המשפט למיניהם , מהזוטר שבהם ועד הבכיר שביניהם בישראל ובעולם כולו , יודעים לקבל משכורת ותנאי עבודה ופנסיה , אך חוששים לצאת מאזור הנוחות שלהם ושלהן ולעמוד על 'הרגליים האחוריות' ולבלום למען העם והמדינה , עבריינים ומושחתים ומסואבים ואנשי שלטון איומים ונוראיים ומפלצתיים כביביפלצת מושחיתיהו וכל דומיו ודומותיו. מדוע השופטים והשופטות ואנשי ואנשות המשפט ברחבי תבל נוהגים כך ומתנהלים כך ? באמת מעניין מדוע , חומר למחשבה... התפוח הרקוב לא רחוק מהעץ הרקוב , העץ הוא העבריינים והמושחתים , ומי התפוח המשפטי הרקוב ? , התשובה בגוף השאלה ... תפוח משפטי רקוב!!
7
אני מחליט מתי להחליט
בג"צ | 02-01-2020 17:48
ממתי אזרחים מחליטים מי יהיה ראש הממשלה שלהם? תיכף תגידו לי אבל יש חוק.... עוד לא קלטתם שאני קובע מה אומר החוק? סליחה אבל חבורה בלתי מקצועית וחדורת אינטרסים של חברי כנסת לא יודעים מהי חקיקה ובטח לא יודעים לפרש אותה.
תגובה
אבי | 02-01-2020 19:17
כל המדינה מתנהלת בחלמאות יש למישהו ספק .ביבי קבע לא יהיה כלום כי לא היה כלום .איך אינו מתבייש לבקש חסינות .הוא אולי ראוי לחנינה כל מקום אשר תדרוך כף רגליכם ... צריך הי להיות תדרכו על חרא .עדיף יבש כי אין אפשרות לא לדרוך .
8
הרבה רפי שכל מגיבים כאן
אש | 02-01-2020 18:29
חוזרים כמו ילדים בני ארבע על הבלים שהעבריין מאכיל אותם
9
זה לגמרי לא מה שבג"צ החליט - גם אם אתם רוצים
נורא | 02-01-2020 18:34
בגצ החליט לדחות את ההחלטה - בתקוה שהשאלה תהיה לא רלוונטית אחרי הבחירות. לפחד שהטילו עליו יש מחיר היום - והוא שאין יותר אמירה ערכית אם לא מוכרחים. הימים ימי רעה, כמו שכתב הנביא.
10
בג״צ לא יכול להתערב בבחירות - יש חוק ומדינת ישראל היא מדינת חוק ועל פי החוק ביבי יכול להתמודד ולהיבחר ולהרכיב ממשלה
מגן דוד | 02-01-2020 19:06
צריך להעביר את פסקת ההתגברות ולהעמיד את הבג״צ במקום הנכון לו, העם הוא הריבון, והריבון בוחר את נבחריו..... שופטים ממונים צריכים לעסוק בעניני החוק שהמחוקק חוקק ומחוקק, היכן שיש עבירה על החוק והיכן שיש ספק בחוק..... פה אין ספק - החוק מתיר לביבי להתמודד... האם ביבי עבר על החוק..??! עדיין לא יודעים, טרם נערך משפט, ועד שיהיה פסק דין ביבי בחזקת זכאי, היו הרבה כתבי אישום שהתבררו כמוטעים וגם מוטים
11
אנחנו לא רוצים להיות רפובליקת בננות לכן אנחנו צריכים מערכת משפט חזקה... ואנחנו לא רוצים להיות דיקטטורה, לא משנה אם זה דיקטטורה צבאית מדינית או שיפוטית, לכן אנחנו צריכים בחירות, בחירות שהעם בוחר את נציגיו, שלטון העם... שלטון העם זה לא שילטון מערכת המשפט, וכשמערכת המשפט מנסה לנכס לעצמה יכולת שלטונית היא למעשה הופכת את המדינה לדיקטטורה שיפוטית... לכן יעשו בחכמה נציגי מערכת המשפט שיבהירו מעל כל ספק שהם לא מתערבים במה שהם לא צריכים להתערב - כי יש חוק שחוקק בנושא, וכל עוד שהחוק הזה קיים, הוא שריר ובריא ומתגבר מעל כל גחמה של איזה 67 אנשי רוח והון ודימיון
נאור בוזגלו | 02-01-2020 19:29
העם מחליט ורק העם יחליט... ואם לא מוצא חן בעיני אנשים מסויימים שהעם הוא ימני, או לא מוצא חן בעיני אנשים מסוימים שלחלק מהעם קוראים בוזגלו פרץ וסיבוני, אז יש להם בעיה גדולה, האבות שלהם לא היו צריכים לייבא את המרוקאים בשנות ה50 בכדי לעבות את האוכלוסיה, כמו כן המרוקאים לא רק יודעים להכין מופלטות ולתת בדרבוקה, יש להם זכות בחירה שוות ערך לפרידמן וייס וגרוס, והם יכולים להיות שר משפטים/תרבות/תקשורת, ואולי הם מביאים יותר ילדים אז הם מתרבים יותר מהר, אולי, אך זו עובדה שיש לכולם זכות בחירה שווה, ושום גוף מאושיות המדינה לא יכול לקחת את הזכות השאת משום אזרח, לא באופן ישיר ולא באופן עקיף/מניפולטיבי, תזכרו, רק העם הוא הריבון - נקודה!!!
זו הסיבה שנלחמים בביבי, כי ביבי נותן למרוקאים זכויות שוות ערך... לא תואם את התפיסות עולם ה׳פולניות׳ של האליטה הישנה
המפוכח | 02-01-2020 22:43
ביבי מייצר אליטה חדשה וכביכול גונב לישנה את המדינה, זה כל הענין, לכן ביבי סומן כמטרה שיש להפיל בכל מחיר, ממש בכל מחיר...
12
שופטים בל ידעום אויבינו פללים
ראובן | 02-01-2020 19:35
אין תגובה מהמגיב האפס סרוגים מטעמים
13
תסריט -
מייקל | 02-01-2020 19:48
ביבי לא נבחר כי העם ׳השתכנע׳ שלא יתנו לו להקים ממשלה גם אם יבחר, ואחרי הבחירות יביאו איזה הרכב שופטים חביב שיגיד שאין בכתבי האישום האלו כלום, וביבי זכאי, רק שאז גאנץ ולפיד כבר יהיו בקוקפיט ויעשו גלישות על המדינה כאילו שישראל היא לונה פארק... ועכשיו באמת ישראל תהיה הרפובליקה הדומיניקנית.... לפיד יעשן טונות של סיגרים, וגאנץ יעשה מאנקי ביזניס עם המשטרה... זה מה שאנחנו רוצים באמת שיהיה ?!? כי זה מה שיכול להיות... העם בוחר ביבי, כי רק ביבי ראוי להנהיג את ישראל.... גאנץ ולפיד יובילו את ישראל לתהום ...
14
כרגע זה חוצפה כי המסר הכל שפיט כלום לא השתנה
דניאל | 02-01-2020 19:51
בושה
15
ימין ושמאל ומה שביניהם
המפוכח | 02-01-2020 19:56
בעם יש צד ימין ויש צד שמאל, אנשי שמאל הם אנשי רוח, הימין הם אנשי מעשה, צריך גם מזה וגם מזה, הימני צריך להבין את חשיבות השמאלי, והשמאלי צריך להבין את חשיבות הימני... יד שמאל יד ימין צריך את שתיהן בשביל לנהל תענינים... שמאל דוחה ימין מקרבת, יד ימין בדרך כלל יותר חזקה, כי הימין הוא מעשי ומציאותי יותר, לכן העולם החופשי מונהג על ידי אנשי ימין מפוכחים מציאותיים ומעשיים
16
עם הדגש ל "כרגע" וזה אומר דווקא ביבי בכל הכח
גד | 02-01-2020 20:15
כי הבגץ הוא הריבון במדינה ועל פיו יישק דבר
17
אכלו אותה
חנה | 02-01-2020 20:51
מזה חוצפנים מזה המדינה שייכת להם. למה כל השמאלנים לא מבינים ביבי לא אשם כל זמן בית משפט עדיין לא קבע ביבי מושחת. תמשיכו לנבוח. רק העם יקבע מה זה לא ברור יש חוקים בכנסת . בפה של גנץ יש רק ביבי מושחת עם שלושה כתבי אישום. חוץ מזה אין לו מה לדבר שמענו עשרות פעמים את המשפט הזה ביבי מושחת .כומו מנטרה ביבי מושחת יש לו שלוש כתבי אישום. גנץ תלמד לדבר כאשר אתה מדבר. מה קרה ללפיד מזמן לא שמענו אותו את המשפט ביבי כישלון לביבי יש כתבי אישום. נגמר לו הסוס. הוא לא מצליח להשפיע על בוחרי ביבי יתמכו בהם. .