דעה: ואולי הרב ריסקין לא מתאים להיות רב - סרוגים

דעה: ואולי הרב ריסקין לא מתאים להיות רב

בסערה סביב אי הארכת כהונתו של הרב ריסקין, נשכחה השאלה העיקרית, האם הוא ראוי בכלל להמשיך בתפקידו. אולי הרבנות צריכה לשים גבול למי שאמר "דמותו של ישו תמיד ריתקה אותי"

author-image
דעה: ואולי הרב ריסקין לא מתאים להיות רב
  אולי הרבנות צריכה לשים גבולות. הרב ריסקין (צילום: יח"צ)

ביומיים האחרונים התקשורת סוערת ונסערת. עשרות מאמרים, כתבות, ראיונות ודיווחים עסקו סביב רצון מועצת הרבנות הראשית שלא להאריך את כהונת רב העיר אפרת אשר הגיע לגיל 75, כפי שקובע החוק שרב עיר אשר הגיע לגיל זה נדרש לקבל אישור ממועצת הרבנות להמשיך לכהן בתפקידו.

למען האמת הופתעתי מעוצמת התגובות. הרב שרלו איים שאם הרב יודח הוא יקרא לפירוק הרבנות הראשית. כמו הרב שרלו, ארגון רבני צהר ביכה מרה על ההחלטה. חברי כנסת איימו שהדבר יגרום לקרע עם יהדות העולם (נו באמת…) ולניתוק הרבנות מהעם. הרב ריסקין עצמו הצהיר שהוא מקווה שהרבנות הראשית תרד מהעץ… ואיים שיעתור לבג"ץ אם מועצת הרבנות הראשית לא תמשיך את כהונתו. מועצת העיר מיהרה להודיע שהרב בכל מקרה ימשיך לכהן בתפקידו.

חלק מהתגובות היו מגוחכות להפליא, כגון זעזוע מכך שפוסלים רב אך ורק בגלל דעותיו ההלכתיות, והוכיחו כמה הרב ראוי להמשיך לכהן עפ"י המרחק שהוא הולך כל שבת ברגל למרות גילו המופלג…

באמת לא הבנתי איך רבנות מועצה קטנה כ"כ יכולה להוציא כ"כ הרבה אנשים משלוותם. מה כל כך מזעזע שמועצת הרבנות הראשית תקבע קווים אדומים לרבנים הכפופים לה? האם בכל תחום ציבורי אחר היינו מסכימים שכל אחד יעשה בו כבתוך שלו ללא בקרה וגבולות של הממונים עליו?

סיגלתי לעצמי כלל, כשמשהו נראה תמוה כדאי לחפש את האינטרס הנסתר. חיפשתי על אודות הרב ריסקין בגוגל, והפלא ופלא מה גיליתי. האם נמצאה הסיבה לצליבת הרבנות ע"י התקשורת? מסתבר (ואין זה סוד) כי הרב ריסקין עסוק רבות בקירוב בין יהודים ונוצרים.
באחת מהרצאותיו אשר נגישות לכל צופה ביוטיוב, אמר הרב כך: "דמותו של ישו תמיד ריתקה אותי. אני רואה בישו רב יהודי, כי הוא היה רב יהודי מודל לחיקוי… הגעתי למסקנה ברורה שהיהדות והנצרות הן כמו שורש וענף".

מאוחר יותר טען כי מדובר בהוצאת דברים מהקשרם, אבל הנה הקטע המלא:

ראשית, הוברר לי מדוע הרבנות רואה ברב ריסקין כרב אשר אסור שיהיה מודל לחיקוי. אם יש"ו מודל לחיקוי בעיניו – תהום פעורה בינו לבין היהדות האורתודוקסית.

כעת גם לא קשה לשער מדוע המדינה כולה סוערת סביב הנושא. כולנו זוכרים כיצד התקשורת גייסה את כל מי שרק יכולה הייתה לצאת לישע 30 נשות הכותל, מאחוריהן עומדים גופי ענק אשר מטרתם להכניס את רוח הרפורמה למיינסטרים של היהדות האורתודוקסית. האם אותם גופים מושכים בחוטים גם הפעם?

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
62 תגובות - 62 דיונים מיין לפי
1
ולי הרב קוק לא התאים להיות רב?
משה | 27-05-2015 10:14
הרב קוק אמר על אותו אחד שהוא היה בעל כוחות עצומים. אולי גם הוא לא מתאים להיות רב ? לשוב שבורים ועמי ארצות ככותב לא יביעו דעה בדברים לא להם
2
מספיק עם הצביעות!
פנחס | 27-05-2015 10:15
אם יש בעיה כזו או אחרת, היה צריך לזמן אותו מזמן, לבירור נוקב. למה צריך לנצל את עניין הגיל? האם בגיל 37 "מותר" להגיד דברים נוראיים, ורק בגיל 75 תיבדק על כך?
3
חצוף!
איתן | 27-05-2015 10:20
כיצד אתה מעז לערער על כשירותו הרבנית והמנהיגותית של אחד מגדולי רבני הערים בדורנו? כרב שלמד שנים מפי הרב סולוביצ'יק ז"ל ושימש כרב אחד מבתי הכנסת הגדולים בניו יורק, הרב ריסקין כשיר יותר מכל אחד אחר!
4
איזה כתב אוטיסט
אלי כהן | 27-05-2015 10:24
לפי איתן צור הוא בן אמו
5
מאמר שכולו הבל
מהמרכז | 27-05-2015 10:26
אבל יש לומר שתגובת צהר היתה מיותרת בייחוד לאחר שנמסר שהרב סתיו עתיד לשמש ראש מוסדות אור תורה שבנשיאות הרב ריסקין. גם גילוי נאות לא היה
6
צודק!!!
חיפאי | 27-05-2015 10:29
7
ל1 איפה זה נאמר?
| 27-05-2015 11:06
סיסמאות באוויר.
8
לחצוף מס' 3 - גם יש"ו היה תלמיד יהושע בן פרחיה
שיודע לשאול | 27-05-2015 11:07
אז זה עושה את יש"ו כשר?
9
תפתחו את העיניים
עדנה | 27-05-2015 11:08
מי שלא רואה מה קורה פה במשך עשר השנים האחרונות הוא פשוט עיוור. המיסיון משתרש קרוב קרוב לצלחת ולצמרת ומשפיע לא רק דרך הממון. אנשים רבי השפעה כמו הרב ריסקין, שיש לו זכויות רבות בפסיקה ובהנהגה של אפרת ומוסדות אור תורה אני בטוחה, אומר דברים מאוד חריפים בסרטון הזה. מי שטיפה מבין בנצרות ואמונותיה ושומע שרב קובע "שישו הוא ענף מתוך היהדות" יכול להבין שהרב הזה שותף לדיעות הנוצריות שהפיצול של הנצרות מהיהדות הוא מאותו שורש. כך, טוענים הנוצרים, "יש לנו הרבה מן המשותף וכדאי שתצטרפו אלינו..." זהו שורש המיסיון. לומר ש"ישו ניהל אורח חיים של רב יהודי" וש "תורותיו של ישו משתקפות היטב בתלמוד" זה כבר ממש מרחיק לכת. אין לי שום דבר נגד נוצרים, רק נגד המיסיון. כבר שנים שהרב ריסקין ממשיך בדרכו בתחום הזה ולא שועה להפצרות חוזרות ונשנות מצד גורמים אלו ואחרים לחדול מ"קירוב הלבבות" הזה ולא נמצאת דרך להניאו מכך. הנה הגיעה שעת הכושר בדמות חוק יבש שאפשר ליישמו. לא חרדיות ולא נעליים. אורתודוכסיה פשוטה.
10
דבריו של הרב ריסקין מעוררים אי-נוחות,
| 27-05-2015 11:12
ללא ספק. היכן עובר גבול הלגיטימציה?
11
לאבישי גרינצייג
ניסים | 27-05-2015 11:19
גם אוויל מחריש לחכם ייחשב אתה פיספסת הזדמנות פז לשתוק ממתי כל מי שלמד לכתוב מותר לו להביע ספק בכשירותו של הרב ריסקין לא מוצא חן בעינייך פסיקותיו אל תשמע לו ותקשיב אך ורק לרבותיך אבל אם זה מה שרבןתיך לימדו אותך אז אחת משתיים או שלא הבנת או שהם צריכים ללמוד תורה
12
זה ברור שככל שאתה יותר ליברל התקשורת תחבק אותך
עם זאת יש להזהר בכבוד הרב | 27-05-2015 11:26
כבוד הרב כבוד התורה הוא. אינני מסכים כלל לדעותיו ובחלקן אני רואה סכנה מסוימת, עם זאת מדובר ברב אמיתי ולא ליצן קונסרבטיבי או בן הכת הרפורמית. עלבונו הוא עלבון התורה. ועל הלבנת פנים אין צורך להאריך- חומרת העבירה ידועה.
13
ומה עם רבנים החשודים בפלילים?
מגיב | 27-05-2015 11:28
כמו רבה של חולון, שעניינו עתיד להגיע לשולחן מועצת הרה"ר להארכת כהונה בעוד כארבע שנים? את כהונתם של אלו כן צריך להאריך?
14
נראה לי שהכתב צדק
האחד | 27-05-2015 11:36
ולכן העליהום עליו. הרפורמים / קונסרבטיבים מאבדים מוקד אחיזה שלהם ולכן הם משתוללים..... לקרב בין נוצרים ליהודים.........נשמע מוכר לא?
15
חצוף!
איתן | 27-05-2015 11:46
ל8 שיודע לשאול- ר' יהושע בן פרחיה דחה את יש"ו, בעוד הגרי"ד בהחלט סמך על הרב ריסקין. הרב ריסקין הוא רב אורטודוקסי. הוא מקובל על חוגים רחבים באורטודוקסיה. מו"ר הרב ליכטנשטיין ז"ל אמנם לא הסכים עם הרב ריסקין על כל מילה אך בהחלט קיבל אותו, כיבד אותו, וסמך עליו. להוציא לעז על הרב ריסקין זו הוצאת לעז חמורה.
16
רבנות בישראל
יעקב פולק | 27-05-2015 11:47
מאמר חז"ל : חכמים הזהרו בדבריכם ! ! ! אולי המאמר הנ"ל נשכח ממנו ואולי גם הלכות אחרות או סימנים שלימים בשו"ע גם נשכחו ונעלמו ממנו
17
כן לרב ריסקין
ישעיהו הכהן הולנדר | 27-05-2015 11:50
עד עתה, לא שמעתי מהרב ריסקין דבר שנוגד את השולחן ערוך. איש לא ציטט ממנו דבר הנוגד את השולחן ערוך. העיסוק באותו האיש - למי שמשמש רב בארץ נוצריה, כפי שהרב ריסקין שימש - והקים קהילה אורתודוקסית לתפארת - היא חובה. דע מה להשיב. ליהודי בארץ בדרך כלל זה לא נחוץ, אך אי אפשר לדון מכאן מה שנחוץ שם. כן שמעתי מהרב ריסקין דעות הלכתיות. כגון - לגייר על פי השולחן ערוך ולא לפי החומרות הנוכחיות. לא כולם יודעים, אבל בתי ספר למתגיירים זו המצאה חדשה, של סוף המאה ה-19 או תחילת המאה ה-20. הרפורמים החלו לגייר. האורתודוקסים לעגו לגרים שלהם, שאינם יודעים שום דבר ביהדות. אז הרפורמים הקימו בתי ספר לגיור - והגרים שלהם ידעו יותר מאשר ידעו הגרים האורתודוקסים. אז האורתודוקסים שעמדו בתחרות עם הרפורמים - גם הם הקימו בתי ספר למתגיירים. אינני יודע מה מתרחש בשנים האחרונות, אבל בבתי דין חרדיים היה אפשר להתגייר בלי שום בית ספר, בלי להיות בקי בהלכות שבת וחג או באיסור והיתר, עוד לפני שלשה עשורים.
18
איזו אפסות לתת לבזיון כזה כותרת ראשית
איתן | 27-05-2015 11:59
היית פוסל רב שדמותו של עשיו במקרא מרתקת אותו? איזו שטות וקטנות מוחין. אדרבה בואו נפסול כל רב שאמר משהו נגד גיוס לצה"ל.. לפחות שם אלה ענייני הלכה
19
למגיב מס' 3 ולמס' 13
מאיר אבי יאיר | 27-05-2015 12:08
למגיב מס' 3 תפסיקו להכתיר גדולים. גדלות לא מתחלפת בעסקנות. האם הוא יכול להתמודד בר"מ מישיבה רצינית? חוכא ואיטלולא. שמעת ממנו שיעור בעומק הלימוד, אולי הוא עסקן גדול. אך ודאי שאינו תלמיד חכם גדול. והיום כל מצורע וזב חוטם מכתיר מי גדול ומי שאינו כזה קצת רצינות למגיב מס' 13 - לפטר רב זה הליך מאד מסובך וקשה, אך לנצל הזדמנות, מדוע לא? ככה עושים הגופים, הממשלתיים ואלו שאינם.
20
בחיים לא קראתי דברים כל כך שיטחיים!
מצאתי בגוגל שאבישי הומו | 27-05-2015 12:35
יש מקום לבחון את דברי הרבנות בצורה עניינית כמו כל דבר כל מי שמכיר את הרב ריסקין אפילו טיפה יודע שהוא לא חורג כי הוא זה מגבולות ההלכה על אף שהוא עם הכתפיים שלו הולך לפעמים לקצה כשהמטרה לשמור על ההלכה ולא לפגוע בה אבישי הדביל חפר קצת בגוגל ראה איזה קטע ביו טיוב וכתב דעה בושה לכותב ובושה לאתר... אם אתם רוצים להביא דעה נגד המיין סטרים לגיטמי לגמרי תמצאו מישהו שבאמת מכיר את הרב שחקר שיודע ולא איזה כותב דעות שיטחי ורדוד בשקל...
21
גזען! מה רע בנצרות?!
ניסים שובה-אל | 27-05-2015 12:37
אההה הנוצרים טובים כל עוד הם נותנים לדיוויד בלאט אליפות יחד עם קליבלנד, אבל ברגע שזה רב שתומך בנצרות זה רע. אתה גזען וחשוך!
22
אם יש מקום למאמר כזה, הוא צריך לבוא מת"ח מובהק וגדול
| 27-05-2015 12:48
ננס זב חוטם שעומד מול הרב ריסקין בזמן שאף רב אמיתי לא מצא לנכון להסביר את מה שכל כך פשוט דווקא לצוציק מהר המור מעלה שאלות קשות
23
לעדנה מ9 ולכל שאר המזדעזעים מדבריו של הרב ריסקין בסרטו
הוא לא גידף וקילל את הנוצרים אוי אוי אוי | 27-05-2015 12:51
לכו תלמדו קצת היסטוריה מי היה ישו איך פעל תתעניינו קצת בדברים הרלוונטים בנצרות ואז תבואו לדבר עניינית על דברי הרב ריסקין אם יש טעויות בדבריו זה לגיטימי וחשוב אפשר להיות יהודי אוקטודוקסי גם בלי לשנוא את כל מי ששונה ממך וגם לציין דברים שדומים בניינו לדתות האחרים דבריו של הרב ריסקין הם כבוד וגאווה והכי רחוק שאפשר ממסיונריות הוא מוכן להתדבר עם הנוצרים תוך הצבעה על הדומה אך גם תוך אמירה ברורה לגבי במפריד הוא מציג עצמו ומתנהג מולם כרב אוקטודוקסי והוא לא מטשטש את זה הרבה יותר מפחידים אותי אנשים שיטחיים כמוכם שמפחדים כל כך משמיעת כל דבר על הנצרות מפחד שמה? שיש שם איזה נקודת אמת שאם רק תחשפו אליה תהפחו להיות נוצרים??? במקרה שלכם זה אולי נכון כי כנראה שגם האמונה היהודית שלכם כל כך שיטחית ורדודה שכמה מילים על ישו ועל הנוצרים עלולים להוציא אתכם משיווי משקל...
24
ל-7
עצוב | 27-05-2015 12:54
מאמרי ראי"ה, דרך התחייה (המאמר הראשון, אין מולי את הספר לתת עמ'). יש על זה אגרת - אגרות ב' אגרת שעה.
25
ל-19 אתה מדבר מהרהורי ליבך בדיני נפשות
יודעו ומכירו | 27-05-2015 12:57
התשובה היא חד משמעית כן! הרב ריסקין בהחלט מתמודד בקלות עם "ר"מ מישיבה רצינית". הוא נתן ונותן שיעורים בעומק הלימוד. וכן- הוא תלמיד חכם גדול. עכשיו תתמודד לגופם של דברים בלי לגמד את בר הפלוגתא שלך.
26
אם התקשורת עושה עליהום בעדו - סימן שהוא פסול
ואולי | 27-05-2015 13:01
זה נראה לכם שהכל בסדר ושהעולם יפה. בעצם הכל פה שטני, יש כוחות אפלים - התקשורת, הקרנות, גופי ענק - כולם רוצים לאבד את נשמתנו. ישועתנו תגיע רק מתוך התנתקות גמורה מכל הרעל הציבורי הזה "ללכת למדבר", להיות טהורים. עד ביאת הגואל. אופס, מי כאן הנוצרי?
27
אבנר פורת, דוד וכטל - איפה אתם? למה אתם שותקים?
| 27-05-2015 13:14
כמה כיף בישיבות הקו שיש להם לבלרים כמו במגזר החרדי שיודעים לצאת במאמרים נגד רבנים ממגזרים אחרים. בני רבינוביץ', (יתד נאמן) מאחוריך!
28
ראוי וראוי
שמואל | 27-05-2015 13:19
כותרת הכתבה מקוממת ומשפילה. אינני מכיר את הכתב הנכבד אולם הוא מבזה תלמידי חכמים וראוי שיבקש סליחה מהרב ריסקין. הרב ריסקין הוא תלמיד חכם ידוע, רב פעלים, איש חינוך אמונה ובניין הארץ, וכולנו חייבים לו תודה על מעשיו הרבים והתורה שהוא מלמד בעיר אפרת ומחוצה לה. קשה להבין את החלטת הרבנות הראשית ונקווה שיתעשתו
29
חצוף בלום פיך
מה הכותרת הזו?? | 27-05-2015 13:24
סרוגים???? מה נסגר???
30
גם אוויל מחריש לחכם ייחשב
ל-11 | 27-05-2015 13:54
למה לא הפנמתה את שכתבתה?
31
לאחרונה קולות מישיבת תורת-החיים חוששים מאד מהנצרות
יצחק | 27-05-2015 14:01
אולי זה פשוט מרוב עיסוק ב"קבר דוד" ובמאבק עליו עם הנוצרים.? אני לכשעצמי אומר שמוטב לא לראות צל הרים כהרים..
32
בתפיסתך כנראה שגם הר"י עמדין לא היה מתקבל לרבנות
יובל | 27-05-2015 14:10
ואלו הם דבריו: "אבל באמת גם לפי דברי כותבי האוונגליון אין שום יהודי רשאי לעזוב תורתו... מכאן נראה בבירור, שהנוצרי ושלוחיו לא באו לבטל תורה מישראל חס וחלילה... אבל הוא הדבר אשר דיברתי, שלא בא זה, כמחשבת כותבי האוונגליון, שבא הנוצרי לבטל דת היהדות לגמרי, רק לאומות בא לייסד להן דת מן אז והלאה, ואף היא לא חדשה כי אם ישנה, אלה שבע מצוות בני נוח ששכחון וחזרו שלוחי הנוצרי וייסדן מחדש. אך כל זרע ישראל, וכן הנימול ונכנס לדתם, הוא מחויב בשמירת כל מצוות התורה בלי שום גרעון, אבל לאומות העולם הניח שבע מצוות שנתחייבו בהן מאז... ומרגלא בפי, שהנוצרי עשה טובה כפולה בעולם: מצד אחד חיזק תורת משה בכל עוז, כנ"ל, ואין אחד מחכמינו, שדיבר יותר מזה בפה מלא בחיוב קיום נצחי לתורה; ומצד אחר, לאומות העולם היטיב הרבה, שביטל עבודה זרה והסיר הפסילים מהם וחייב אותן בשבע מצוות, שלא יהיו כבהמות שדה, וזיכה להם במידות מוסריות, ובזה החמיר עליהם יותר מאד מתורת משה, כנודע".
33
אני לא מבין
דובב | 27-05-2015 14:21
אני ממש לא מבין איך אנשים מגיבים פה בחופשיות. מי מאיתנו נפגש עם מועצת הרבנות ושמע את דעתה, האם אנחנו מבינים על מה מדובר. מי מאיתנו נפגש פעם עם הרב ריסקין ושמע או הקשיב לדעתו. בנוסף לכך הרב ריסקין הוא רב חשוב של מקום חשוב .מאיפה החוצפה להתייחס אליו בזלזול. לא חייבים להסכים אבל לזלזל. מה קרה לנו? התורה אומרת : "שמוע בין אחיכם ושפטתם צדק". (דברים א). אסור לשמוע והכריע לאחד הצדדים עד ששומעים את שני הצדדים. על אחת כמה וכמה שלא שמענו שום דבר רק אנחנו ניזונים מכתבות אינטרנטיות.
34
מסכים לכותב.מי שמקורב לימח שמו - אסור להשאירו בתור רב.
ר | 27-05-2015 14:54
לצערי הזרם הליברלי בציונות הדתית ממשיך להתדרדר. צריך עבודת ה' שלמה, עם לב בוער באהבת ה', אחרת מגיעים לנצרות . אלא התוצאות
35
ל1 ו23
אהרון | 27-05-2015 15:37
ל1 הרב קוק אמר שליש"ו היה כוחות עצומים זאת עובדה לא מבחירה אבל לראות בו מודל לחיקוי????! ח"ו מרן זצ"ל לא כתב ככה ההשוואה שלך גרועה ל23 אף אחד לא נבהל שיתנצרו, אבל דבריו לא לגיטימיים! לראות ביש"ו כמודל לרבנים... זה ממש אבל ממש לא לגיטימי וזה הפנים ה71 בהשקפה.. זה לא יהדות.. ולא משנה האם הוא צודק או לא צריך להחרים את הנצרות כדת! אפשר להתנגד טוטאלית לנצרות וגם להיות ידידים שלהם.. אבל ניכר שהם השפיעו עליו וזה כבר גרוע ולא לגיטימי לפחות בעייני..
36
מאמר מצויין. יישר כוח!
יזהר | 27-05-2015 15:39
סוף סוף מישהו שמעיז להגיד את האמת הלא פוליטיקלי קורקט.
37
תפסיקו להיות תמימים
שמואל | 27-05-2015 15:45
עשיו, אחרי שלא הצליח להרוג את יעקב, הציע לו "נסעה ונלכה ואלכה כנגדך". יעקב התנגד ואמר "ואני אתנהלה לאיטי... עד אשר אבוא אל אדוני שעירה" - מפרשים חז"ל - לעתיד לבוא כשיתקיים "ועמדו מושיעים בהר ציון לשפוט את הר עשו והיתה לה' המלוכה" - שם ניפגש. עד אז אין לי קשר איתך. מוות על השותפויות הארסיות שלך. לצייר את אבישי כפאנאט שלא מתייעץ עם רבותיו ומוציא שם רע בדיני נפשות, זו תמימות שלא במקומה. אבישי לא הכפיש את הרב רסקין. אחרים עשו זאת. הוא רק קורא לנו לא להיות תמימים. להפסיק לצייר כאילו הכל טוב, כאילו תפקיד של כל רב אמריקאי הוא להשלים בין כל הדתות וכאילו הרבנות היא זו שמחרחרת ריבים ופוגעת בהרמוניה הנפלאה הזו. יותר נוח היה לחשוב שאין מנהרות שנחפרות מעזה, ושהפלסטינאים חפצים בשלום, ויותר נוח לחשוב שהיהדות והנצרות עוד רגע משלימים. האמת אינה כן. הנצרות ממשיכה בשנאתה ובנסיונות ההשמדה הרוחנית החייכנית שלה, ומי שלא עירני, ויתירה מזו - תוקף בחריפות חסרת-תקדים את מי שמנסה להיות קצת עירני - מסכן את כולנו.
38
היזהר לך אבישי!
דניאל | 27-05-2015 15:55
אתה פוגע באתרוגי הקונסרבטיבים! הקרן החדשה לישראל, צוהר, בית מורשה, אורות שאול וכל החונטה לעלום לא תסלח לך. אם תמצא את ביתך שרוף יום אחד, או תיקים פליליים שנתפרים עליך - אל תתפלא.
39
אני מגיב מס'3,13
איתן צור | 27-05-2015 16:40
איני מודד גדולים, אך בקנה מידה מסוים אפשר להבחין בין עסקן לרב גדול שכיהן כרב בית הכנסת הגדול בניו יורק וקיבל הסכמות לספריו מכל גדולי האומה (על אחד מספריו האנגליים קיבל הסכמה מהרב פיינשטיין). הרב ריסקין בהחלט יכול לתת שיעורים בעיון, ואם קראת את ספריו תראה שהרמה התורנית שלו בהחלט מכובדת בכל קנה מידה. כן, הוא יכל להיות ר"מ מכובד בישיבת הסדר. נכון, לישיבה חרדית הוא לא יתקבל מכיוון שהוא הולך על פי האמת שלו בגבולות ההלכה ולא מוגבל לדעת הקהל ועסקניו. לא לכבוד עשיתי ולא לכבוד בית אבא אלא לכבוד תורה קינאתי!
40
המבזה תלמיד חכם אין לו חלק לעולם הבא וראוי לנידוי
משה | 27-05-2015 16:46
ומי שביזה תלמיד חכם ובאו עדים בפני בית דין והעידו שביזהו, בית דין היו מנדין אותו ברבים, וקונסין אותו בקנס כבד. ומן הדין תלמיד חכם שביזה אותו איזה אדם, רשאי אותו החכם לנדותו, ונידויו נידוי, וחייבים כל העם שאינם תלמידי חכמים כמו המנדה, לנהוג במנודה כל דיני נידוי, כגון שלא לצרפו למניין ושלא לשבת בתוך ארבע אמותיו. עד שימחל לו החכם ויתיר לו נידויו. אבישי גרינצייג הנך ראוי לנידוי חמור מכל קהל ישראל.
41
למיטב ידעתי
חיים | 27-05-2015 16:55
בזמנו בתחלת רבנותו הוא תמך בברכה מעורבת את הדברים שמעתי בזמנו מהרב שורין זצ"ל שהיה באפרת באתה שיחה הרב שורין ציין דברים נוספים שהרב ריסקין אינו כהלכה וידוע לרבנים מהדור הקודם בארה"ב שסברו שהוא קונסרבטיבי
42
מגיב 40 - ריסקין וחבריו הם שחייבים נידוי
ירמיה | 27-05-2015 17:15
על השימוש לשווא בתואר "תלמיד חכם", הוזלתו והגחכתו.
43
קצת על הסרטון
yyr | 27-05-2015 17:43
כשהסרטון פורסם לראשונה(באתר חדרי חדרים) עורר סערה והרב ריסקין הוציא הודעת בירור למה התכוון בסרטון: "נודע לי שלא הובנו כהלכה הערותיי בקשר לדמותו של ישו, במהלך ראיון שנתתי לאחרונה. הראיון הנידון אשר הוקלט ואשר ניתן בפני קבוצה של נוצרים, עבר עריכה רשלנית והוא נשלח ל-"יו-טיוב" על ידי ארגון אשר השמיט חלק ניכר מהמסר שלי". "בקטע אשר הושמט מהסרט ציינתי במפורש את העובדה שהיהודים לעולם אינם יכולים לקבל את ישו בתור המשיח – כל אלה אשר עושים זאת אינם יכולים להיקרא יהודים". " כמובן לא הייתי מעולם משבח את הנרטיב הנוצרי אשר בשמו נרדפו ונרצחו יהודים לאורך הדורות. זאת לא הייתה כוונתי כלל וכלל ואני מצטער שהכנסתי את עצמי למצב בו ניתנה אפשרות לעוות את דבריי". "אני רוצה להבהיר כאן נקודה אחת: אף על פי שאני משתמש בתואר המליצי "רב" לגבי ישו, הוא לא היה רב במובן הקלאסי של המלה. השתמשתי בתואר הזה רק כדי להסביר את הדמות של ישו היהודי לקהל נוצרי. בדיעבד אני מודה שהמונח לא היה מתאים". בהמשך ההודעה מתייחס רב היישוב אפרת בהרחבה לסוגיית הקשר בין הדתות, אשר לדעתו נמצא כיום במצב הטוב ביותר מזה אלפי שנים, כאשר אנשי רוח ותיאולוגיים נוצריים פנו בבקשת סליחה לעם היהודי ושינו את כל תפיסת היהדות בדת הנוצרית. *פורסם באתר חדרי חדרים
44
מגיב 42
יונתן | 27-05-2015 17:50
כיצד אתה יכול לקבוע מי חייב נידוי . גם עם מהרב ריסקין רוצים לשלול את תואר החזקתו כרב עיר הוא עדיין רב ! ורק בגלל שהוא לא מחזיק בהשקפת עולם שלך זה לא הופך אותו ללא רב (תלמיד חכם).
45
42 עליך ושכמותך נאמר "אין בור ירא חטא"
משה | 27-05-2015 19:21
42 נראה כי הנך עם הארץ גמור. איפה כתוב שזיהוי אדם כתלמיד חכם מחייב נידוי אף אם נעשה בטעות ובודאי אםמדובר בתלמיד חכם? איפה כתוב שמותר להשפיל ולבזות אדם שהוחזק כתלמיד חכם על ידי גדולי עולם וציבורים שלמים מבלי כל בירור ועוד ידי קטנים שבדור. כותב המאמר הנו למעשה מוחזק בעבירה על איסורים חמורים בהם הוצאת שם רע וביזוי תלמידי חכמים ועל כך ראוי לנדותו. איפה יש מקור המראה זכות לאדם פרטי (להבדיל מבית דין) לנקוט מעשה בזוי כזה? כל מי שלא מגנה את דבריו הוא רפורמי המאמץ את התורה רק כשנוח לו.
46
כמה קטן וצר אופקים או מי אתה אבישי גרינצווייג
שרית מארק | 27-05-2015 20:49
כמה יהודים העלית לארץ? על יהדותם של כמה יהודים שמרת? איזה עיר הקמת? איזה מערך כשרות הקמת? איזו קהילה בנית וליווית עשרות שנים במסירות אין קץ? אילו מוסדות חינוך בנית? כי את כל אלו עשה הרב ריסקין ואף יותר! קשה לך עם היותו של איש זה, רב ומשכיל ויחד עם זאת יהודי יקר ביותר? שיח היסטורי על ישו מפחיד אותך? כמה קטן וצר אופקים אפשר להיות? אתה רק מחזק את עמדת היהדות המתונה שצריך להתרחק ממך ומשכמותך.
47
בעקבתא דמשיחא חוצפא יסגי
דוד | 27-05-2015 21:24
ננס צעיר מעיז פניו ברב ותיק ורב זכויות - אכן משיח בדרך.
48
45, עולם הפוך
ירמיה | 27-05-2015 21:28
נוצר פה זן חדש של רבנים שכל מהותם ועניינם זה אימוץ התורה רק כשנוח, וקבלת מוסר גויי אוניברסלי. הרפורמים לפחות לא מסתירים עצמם, אך אלו גרועים מהם: מתכסים באיצטלה אורתודוקסית, ומנסים (ולצערנו מצליחים) לדחוף את עיוותיהם את תוככי החברה הדתית, בכלים פסבודו-הלכתיים. הרב אברהם אלקנה כהנא שפירא זצ"ל כבר תקף אותם במילים חריפות מאוד, שלא משתמעות לשתי פנים, אבל לצערנו עולם כמנהגו נוהג. מומלץ למי שגר בבית מזכוכית שלא לזרוק אבנים ולכנות אחרםי בשם "רפורמי".
49
שיער
סמי | 27-05-2015 21:37
הוא צובע את השיער שלו??!
50
מגיב 38 דניאל
ואולי | 27-05-2015 22:04
ובציבור אחר - היזהר אם לא תיישר קו מוחלט עם דרכו של הרב טאו (לא צריך להגיע לנוצרים, מספיק להצטלם עם בנט ל״ע) ומצא את עצמך נשרף ונצלב. בכל מקרה - אם הקרן החדשה ושות׳ מאיימים עליך - במקום לייצר הפחדה, תקים קרן נגדית.
51
הרב ריסקין
יורם ויס | 27-05-2015 22:24
לכל מי שקורה את עצמו לרב לפני שאתם מדברים, על תשכחו תורת אמת כתיב בה. ולא תורת כת חנפים וכבר ידוע מה שהגמ בסוטה כבר אמרה שכת חנפים אינן מקבלות פני שכינה . אז אנא מכם תחוסו על הנצח שלכם
52
לכל תוקפי ה'קו'
יצחק | 28-05-2015 8:30
במקרה הזה לא מדובר בתלמיד הקו... אינני יודע מה עמדתם בנושא (שמעתי פעם איש מחו"ל שהתייעץ עם הרב טאו ושאל על הרב רסקין, והוא ענה שהוא תלמיד חכם אבל רחוק מאד מדרכו... אני מנחש שלא יתנגדו לביטול מינויו לאור חוק הגיור (אם באמת עבר, מה שנראה לי שלא), אבל גם לא יכתבו מאמר בצורה הזו)... לגופם של טענות, דבריו אלו לא מוציאים אותו מהאורץודוכסיה, וכל עוד מקובל על קהילתו אין סיבה שהרבנות תדיח אותו.. דווקא נושא חוק הגיור יותר בעייתי... גם אם נקבל את עמדתו ההלכתית כלגיטימית, בסופו של דבר יש מאבק על השליטה בנושא הגיור, כשהרבנות מעוניינת לשמור על מרכז אחיד... אם יש רב מתוך הרבנות שדוגל בעמדה שונה לגבי גיור, ומצהיר שמתכוון לנצל את החוק כדי לקבל סמכויות, אני רואה הגיון בזה שהרבנות תרחיק אותו מתוכה... לא מצד רבנותו, אלא מצד המערכת הכללית... כמובן שעדיף לסגור את הפרצה בצורה אחרת, וכנראה לי זה באמתהמצב לאור הממשלה החדשה...
53
ראוי שהרב ריסקין יפנה את מקומו למישהו אחר
תושב אפרת | 28-05-2015 10:23
אם הרב ריסקין רוצה להמשיך לכהן באפרת הוא היה צריך להבין לפני שנים שהוא מייצג ומשרת את כל תושבי אפרת ולא רק את הניאו אורתודוקסים. ההצהרות הקיצוניות שלו בתקשורת והרעפת החיבה הבלתי נגמרת שלו לישו ולכל נוצרי באשר הוא (נכון יש שם הרבה כסף...) עולה על העצבים של הרבה מתושבי אפרת. ראוי היה מזמן שיתכבד וילך לביתו ויניח למישהו אחר להתמודד על כהונת רב היישוב. אבל כנראה הוא מסוג האנשים שחושבים שהכל מגיע להם ובכלל הוא קיבל את התפקיד בירושה. (כהן...)
54
איך רב פוסק מצווה על ייהרג ובל יעבור?
ענת | 28-05-2015 14:19
הרב ריסקין החליט על דעתו האישית שגיוס בנות זה מצווה כנגד עמדת הרבנות הראשית לדורותיה שזה ייהרג ובל יעבור
55
אשמח כשתתרחקי ממני.
ל- 46 | 28-05-2015 16:05
הריח לא טוב.............
56
54 רואים שלא למדת גמרא מימייך
משה | 28-05-2015 16:22
אם היית פותחת כל מסכת היית רואה שמחלוקות בין תלמידי חכמים היו גם בדברים שהם איסורי תורה. על אחת כמה וכמה בעניין כמו שירות צבאי לנשים שאין תלמיד חכם בעולם שאומר שהוא יהרג ובל יעבור. דרך אגב אני אישית לא פוסק לפי הרב ריסקין בסוגיה זו (אם אכן הוא פוסק כך). וכיצד את מבזה תלמיד חכם שאלת את עצמך. הסתכלי בתשובות ותראי כי גם הרב טאו סבור כי הוא תלמיד חכם ובוודאי גדולי עולם אחרים סברו כן (כדוגמת הגרי"ד והאדמו"ר מחב"ד)
57
ל-54 עמדתו העקרונית של הרצי"ה היתה שנשים ייתגייסו
| 29-05-2015 11:13
לתפקידים של תומכי לחימה. רק לאחר שהובהר שאין דרך לעשות זאת בצניעות, הורה למעשה שלא יתגייסו. אם הרב ריסקין מצא דרך להבנות עם הצבא שמאפשרות שירות צנוע לנשים, אין בכך בעיה ודאי לא ייהרג ואל יעבור
58
נקודה שהכותב מתעלם ממנה
אבי | 29-05-2015 12:08
גם אם יש למישהו במועצת הרבנות הראשית או מחוצה לה, ויש רבים כאלה, לא מדובר על דברים שהתגלו לאחרונה ולכן מי שלא פעל כאשר נודעו דעותיו לא יכול לנצל הזדמנות פורמאלית כדי לעשות מה שלא ראה צורך לעשות עד עכשיו.
59
צודק לגמרי!!!!
א | 29-05-2015 14:10
להעיף את כל המתיפיפים שגונבים את התואר רב!!!רפורמים קונסרבטיבים בית הלל צוהר החוצה!!!!!
60
ל-58. אין ברירה אלא לנצל הזדמנות פורמאלית
רונן | 29-05-2015 18:19
אין לרבנות מספיק כוח כדי להעיף רבנים סוררים על דעותיהם הקלוקלות, ללא תירוץ מספיק חזק בסעיפים סטטוטוריים. מה לעשות, לא כל מה שרוצים אפשרי, אז מנצלים הזדמנויות.
61
מדהים כמה שהוא צודק
ב | 29-05-2015 19:09
בעבר רב עיר נבחר רק אחד שת"ח בחרו בו, היום כל מי שעבר מבחן ידע (זמני) נהפך לי לרב שיש להתחשב בו. הרה"ר צריכה להפסיק לתת כושר לרבנות ע"פ מבחן.
62
למגיב 48 (הר-המורניק מן הסתם)
מומו | 31-05-2015 0:10
נוצר פה זן חדש של רבנים שכל מהותם ועניינם זה ניגוח כל מי שלא חושב בדיוק כמותם. הבעיה שהם עושים זאת באמונה שלמה שזה רצון ה', ולך תתווכח עם קוזאקים של הקב"ה. הרב אברהם אלקנה כהנא שפירא זצ"ל כבר תקף אותם במילים חריפות מאוד, שלא משתמעות לשתי פנים, אבל לצערנו עולם כמנהגו נוהג. מומלץ למי שגר בבית מזכוכית שלא לזרוק אבנים ולכנות אחרים בשם "רפורמי".