כפר יונה: רפורמים ביזו את ספרי התורה

חברי הקהילה הרפורמית בכפר יונה, ערכו אמש את מנהג ההקפות השניות עם ספר התורה כאשר קלף ספר התורה הוצא מ"ביתו" ונפרס לאורכו של כל בית הכנסת, וזאת בזמן שהמשתתפים אוחזים בקלף תוך שירה וריקודים. ראש הקהילה: "כבוד תורה ולא ביזוי תורה". הרב בן דהן: "פגיעה ברגש היהודי".

כפר יונה: רפורמים ביזו את ספרי התורה
  צילום: יח"צ

מנהגים רבים קיימים בחג שמחת התורה. מנהגים שהולכים ומתרבים ככל שנוקפות השנים. רק השבוע היינו עדים לפסק הלכה חדש המתיר לנשים לרקוד עם ספרי התורה בחג.

אלא שבכפר יונה קויים מנהג, שעל פי הסערה והזעזוע שהתעוררו סביבו, נראה שמדובר בפעם הראשונה שנוהגים בו.

חברי הקהילה הרפורמית בכפר יונה, נשים וגברים, ערכו אמש (חמישי) את מנהג ההקפות השניות עם ספר התורה כאשר קלף ספר התורה הוצא מ"ביתו" ונפרס לאורכו של כל בית הכנסת, וזאת בזמן שהמשתתפים אוחזים בקלף תוך שירה וריקודים.

התנהלותם של חברי הקהילה הרפורמית העלתה את חמתם של תושבי כפר יונה, אך עם זאת ה"רבה" של הקהילה, נאווה חפץ, אינה מבינה על מה המהומה.

בשיחה ל'סרוגים', אמרה חפץ: "אני מאמינה שצדיק באמונתו יחיה. יש אנשים שאני מבינה שהמנהג הזה המם אותם. הנושא הזה של פתיחת ספר התורה, זה היום היחיד בשנה שאנחנו עושים את זה. אנו מאפשרים לכל הילדים להחזיק את הספר וגם להורים. יש בזה משהו מאוד משפחתי, מאוד קהילתי. אני בעצמי ראיתי את זה בקהילות אורתודוכסיות בחוץ לארץ. כמו שאתה יודע כל הנושא של מנהגי שמחת תורה הם מנהגים מאוד מאוחרים, ולכן אפשר גם לתמוה למה אתם רוקדים עם ספר התורה, הרי זה חילול השם לרקוד עם ספר התורה".

בדבריה חפץ מבהירה כי כל השנה ההתייחסות שלהם לספר התורה היא בדיוק כמו של האורתודוכסים.

לדבריה "זה בסך הכל מנהג, כמו כל מנהג. והוא נפוץ בהמון קהילות בעולם".

אז לטענות על ביזוי התורה אין שום בסיס?

אין לטענות הללו שחר. להיפך, יש כאן קדושת התורה. התורה אינה בין אלוקים למלאכים. אנחנו קיבלנו אותה כדי לחיות לאור הערכים שהתורה מבקשת להנחיל לנו. אין כאן שום ביזוי התורה. ומקומם אותי שאומרים שזה ביזוי התורה.

בדבריה מזכירה חפץ את פסק ההלכה המתיר לנשים לרקוד עם ספרי תורה ומבהירה כי הסערה שהתעוררה נובעת רק מכיוון שבארץ המנהגים הללו לא נפוצים.

סגן שר הדתות, הרב אלי בן דהן, מסר ל'סרוגים': "כל מי שרגש יהודי בליבו והתחנך על ברכי המסורת של בית אבא מבין את הכבוד והחרדה השמורים לספר התורה. בעולם היהודי שלא מבדיל בין חילונים לדתיים, הכבוד לספר התורה לא משתנה ולא צריך הסבר".

עוד הוסיף הרב בן דהן כי "תמונות כאלה גורמות ליהודים חילונים, מסורתיים ודתיים בתל אביב, באר שבע או כל מקום אחר לזוע באי נוחות בכיסאם ולתהות מהיכן מגיע זלזול וניתוק כזה".

"הטקס שבמהלכו פרסו את ספר התורה מעל ראשי המשתתפים, פוגע ברגש היהודי הפנימי ביותר שדורש לכבד את ספר התורה ", אמר בן דהן.

2

 

 

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
אפילו העולים לתורה לא נוגעים בקלף אלא במטפחות או טליתות
אחד | 17-10-2014 15:50
אז לרקוד ככה? בושה מזעזעת.
2
זה ביזוי ויש כאן הלכות!
אהרן | 17-10-2014 15:57
אסור לגעת בקלף ספר התורה כנפסק בשולחן ערוך בדיני גלילת ספר תורה (אורח חיים, קמז, א) ובדיני כבוד ספר תורה (יורה דעה, רפב, ד). הטעם הוא בגלל כבוד וקדושת ספר התורה.
3
מפורש בשו"ע שאשה עולה לתורה גם במנין גברים -
מ. | 17-10-2014 16:16
לא כתוב שם שצריכה לטבול וכו'. בסוכה נא' מפורש שבמקדש היו מתפללים מעורב ומפרידים רק בשמחת בית השואבה בגלל הדוחק. הגמ' שואלת: איך אפשר להפריד והרי מבנה המקדש בנבואה, מכאן ש-ה' רוצה שיהי מעורב? מתרצת הגמ' שבגלל הדוחק זו הוראת שעה... הסיבה: המקדש ואח"כ התפילה באים לעקור מעם ישראל את הע"ז שיסודה קישור הפולחן בשחיתות מוסרית. לכן במקדש מחנכים אותנו דוקא בפולחן לשמור על שלמות מוסרית. זה יכול להיות דוקא בשויון מוחלט לנשים!
4
בעיני מזעזע לצופף את הנשים בעזרת נשים
נעמה | 17-10-2014 16:18
5
הלכות כפר יונה
| 18-10-2014 20:26
המחזיק בספר תורה בידיים ערומות ייקבר ערום. אולי מדובר גם בנשים ההולכות כך במשך השנה כנראה בתמונה. נדה בבית הכנסת?נגיעה בקלף? מעורב? פתיחת ספר תורה לא לשם קריאה בו? על אלו עוד הלכות חפץ חפצה לעבור?
6
אופר אתה כופר בתורה!
יניב | 19-10-2014 10:07
אסור לנשים ולגברים לרקוד ביחד בטח ובטח שהם לא לבושים צנוע ובטח עם קלף של ספר תורה. אתם לא שונים מאלו שאמרו לעשות עגל מזהב וכך נגדיל את שם ה'.
7
ל-3, הנה עוד רפורמי שלא מבין בתורה.....
יניב | 19-10-2014 10:08
תקרא את רש"י והרמב"ם וראה שהיה הפרדה בבית המקדש. אישה לא עולה לקרוא בספר תורה ואסור לגעת בקלף של הספר תורה.
8
יוסל'ה
זו דת אחרת, נקודה. | 20-10-2014 2:18
כל מי שמשנה אות אחת בתורה, רפורמי קונסרבטיבי קראי או בייתוסי.אינו שונה מהנוצרים או שאר דתות ששואבות את כוחן מהיהדות.