מצב חירום: 170 אלף ילדים לא מחוסנים לפוליו - סרוגים

מצב חירום: 170 אלף ילדים לא מחוסנים לפוליו

ארגון רופאי הילדים בישראל מזהיר ממצב חירום לאור מספר מקרי פוליו בישראל. בארגון מכריזים על "קריאת חירום להיערכות רחבה" ואיתור של ילדים לא מחוסנים, לאור העובדה שמעל 170 אלף ילדים אינם מחוסנים לנגיף

author-image
מצב חירום: 170 אלף ילדים לא מחוסנים לפוליו
  (צילום: Tomer Neuberg/Flash90)

הבוקר (א') פרסם איגוד רופאי הילדים בישראל נייר עמדה לפיו ישראל נמצאת ב"מצב חירום" – כשעל פי המסמך, מעל 170 אלף ילדים בישראל לא מחוסנים כנגד נגיף הפוליו. בעקבות הפרסום, איגוד רופאי הילדים מסר כי המחסור במשאבים מונע את חיסונם של 170 אלף ילדים כנגד הנגיף: "צריך לאתר את הילדים שלא התחסנו בזריקה ולהנגיש להם את החיסון".

עוד באותו נושא

משרד הבריאות ממליץ: חיסון קורונה גם לתינוקות

בארגון מכריזים על "קריאת חירום להיערכות רחבה" לאחר אבחון שני מקרי שיתוק כתוצאה מהנגיף בשני ילדים לא מחוסנים. שני המקרים מגיעים לאחר שלושה עשורים בהם לא היו מקרים קליניים (מקרי שיתוק) של פוליו בישראל.

(Wisam Hashlamoun/Flash90 :צילום)

פרופ' ליאת אשכנזי-הופנונג, נציגת איגוד רופאי הילדים ומנהלת מחלקת אשפוז היום בבית חולים שניידר, תיארה לעיתון "דבר" מצב קשה לפיו "יש במדינת ישראל 170 אלף ילדים שלא חוסנו בזריקה, החיסון היחיד שמגן על הילדים מכל זני הפוליו. רוב ההורים לא סירבו לחיסון, אלא נתקלו בבעיות טכניות שמנעו מהם לחסן את הילדים. מוקדי החיסון לא נגישים, ופתוחים בשעות מוגבלות. צריך לאתר את הילדים שלא התחסנו ולהנגיש להם את החיסון. כולם עושים מאמצים אדירים, אבל המאמצים מוגבלים בגלל מחסור במשאבים ובכוח אדם".

הארגון מציע לאתר ילדים שאינם מחוסנים לפוליו על ידי קופות החולים ורופאי הילדים וחיסונם, וקורא לממשלת ישראל לספק באופן בהול את המשאבים הנדרשים על מנת לאתר ולחסן ילדים שלא חוסנו מעולם כנגד הנגיף. בנוסף על כך, ממליצים הרופאים על מנת חיסון נוספת עבור הילדים שהתחסנו בעבר וכן חיסון של עובדי ביוב ובריאות שבאים במגע עם הנגיף לעתים תכופות.

עוד באותו נושא

שלושה חולי אבעבועות הקוף אובחנו היום בישראל

המלצתו הכללית של הארגון היא קריאה להגברת המודעות להיגיינה במעונות היום ובגני הילדים ובעיקרה שמירה על היגיינת ידיים. הנגיף מועבר במגע, לכן רחיצת ידיים היא חיונית על מנת למנוע את העברת הנגיף. הארגון ממליץ לרחוץ ידיים במים וסבון במשך 20 שניות לפחות ובעיקר במצבים של מגע עם אוכל ולאחר יציאה משירותים.

יש לציין, כי בשנת 2022 יצא משרד הבריאות במבצע "שתי טיפות" להגברת אחוז המחוסנים ולהשלמת מנות החיסון, אך לאור ההתגייסות הנמוכה של רופאי הילדים וקופות החולים, אחוזי ההתחסנות היו נמוכים ולא נרשמה הצלחה במבצע.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו