אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

לא זו הדרך | תגובה לרב אברהם סתיו

הרב שמעון בן שעיה, מתייחס לפוסט של הרב אברהם סתיו בנושא מיניות ורווקות מאוחרת, ומותח עליו בקורת: "לא זאת הדרך לבנות את רוח האומה"

לא זו הדרך | תגובה לרב אברהם סתיו

ביקשוני חבריי, להתייחס לפוסט שנכתב ע"י צורב צעיר ששוב מבקש לתת לגיטימציה לחולשות של חבר'ה יקרים המתמודדים עם רווקות ממושכת ולא קלה. הכותב מגמיש 'ביד נדיבה' גופי הלכה בקלות דעת בלתי נסבלת, על אף כוונתו הטובה.

הנחת היסוד המוטעת בגישתו דנן וקודמותיה לענ"ד, היא היותה מקדשת את החולשות האנושיות ומבקשת בעקשנות לעגן את הכאב והבדיעבד לכדי מציאות לכתחילאית סמויה על גבול המפורשת.

הכותב הולך לאיבוד בין ההכלה וההבנה הנכונה וראויה בשיח הפרסונאלי או הטיפולי, לבין תפיסתה של תורה שעליה להציב את הרף והאידאל הגבוה, לא להיכנע לכאב העכשווי (על אף הרגישות אליו) אלא לתת כוח ואמון ביכולותיו המוסריים של האדם.

לעיתים נדמה שיש ששכחו מהו תפקידו של בית המדרש. בית מדרש אינו טיפול פסיכולוגי. תלמידי חכמים צריכים להיות עסוקים בבניין אידאל החיים. כמובן שעליהם להיות קשובים למצוקת הפרט והחברה, אך לא להיות מוטים מרעשי רקע, והכרעותיהם צריכות להיות נגזרות משיקול דעת מזוקק.

מאידך, אנשי טיפול תפקידם להכיל את הסער הרגשי ולתת מקום ומזור לחולשה ולכאב כפי שהוא עכשיו.כפי שכתב מרן הרב קוק זצ"ל, כי עלינו לדבר אל האדם הישראלי את מה הוא ראוי ונכון לו לשמוע, ולא את מה שהוא רוצה לשמוע מתוך חולשתו העכשווית.

עוד באותו נושא

"זה לא עובד": אמילי עמרוסי בהודעה לרווקים ולרווקות


43

לדאבון הלב, בזמן האחרון נשמעים יותר מדי קולות המבקשים להגמיש את ההלכה לכדי הלכה מכילה וטולרנטית, תוך כדי מחיקת מגמתה וזהותה. שמא יחשדוני ידידיי בניתוק מהמתחולל כיום בחברה הישראלית והדתית בכללה, המתמודדת עם אתגרי החיים והיצר המורכבים, אך לא כן הוא.

מדי יום ביומו נפגש אני עם רווקים ורווקות ולא רק, שחולקים עימי את כאבם וספקותיהם סביב מלחמת ההתשה של היצר ושאר אתגרי שאון החיים, ולשמחתי רבים בוחרים בדרך שאינה בהכרח קלה אך מלאת גבורה המהולה בהרבה כאב ודמע ולא בוויתור, מתוך הבנה שזהו רצון ה', מתוך תחושה פנימית שלא בהכרח מודעת להם, שהגבורה בונה בהם חוסן ושמחה.

"גבורת הנפש היא המתנה היותר עליונה, הניתנת למדקדקים הרבה במעשיהם, בתמימות גמורה" (פנקסי הראיה) בשונה מהוותרנות האלילית כדברי חז"ל שסופה מר כלענה.

דווקא בעידן הנוכחי בו הרוח הפוסטמודרנית שלטת ומכרסמת בערכי הליבה הבסיסיים ביותר לחברה נורמלית, ובפרט יהודית, תפקידם של אלו הרואים עצמם אנשי רוח וחזון לרומם את רוח העם, ולהפיח אמון בנפשות הלאות ונבוכות, אמון של יכולת וחוסן וגבורה, להאמין ביכולתם לחיות בטהרה ולא להחלישם או לעודדם לבינוניות, חלקיות ואף נמוך מזה.

עוד באותו נושא

אתגר המיניות – להפסיק להתחבא מאחורי בני הנוער


11

חוששני שגישה מעין זאת סוללת את הדרך למחוזות שגרמו הרס וחורבן לעמנו ומתן רוח גבית שלילית לצעירים תמימים מחפשי דרך.

לא זאת הדרך, ידידי, לבנות את רוח האומה. עלינו להאמין ביכולת ובחוסן הפנימי של צעירי עמנו באשר הם. כתיבה פופוליסטית ומלטפת אשליה היא, הינה נטולת אופק נצחי.

הנסיון ההיסטורי שלנו לימדנו, כשדועכים תשואות הקהל השבוי, האופי הישראלי בעומק חייו מתנער ויודע לזהות מי מדבר לתחושותיו ורגשותיו החולפים, ומי לנשמתו ולעתידו ובעצם לטובתו השלמה.

"הטוב הוא המנצח. ואלוקים, בטובו הוא מכל חזק" (שם).

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
18 תגובות - 12 דיונים מיין לפי
1
אלק ביקשוני חבריי...
ענווה רבותי ענווה | 02-12-2020 16:29
אלק ביקשוני חבריי חי בסרט מוחלט הבן אדם אף אחד לא ביקש ממך חוץ מהרצון העז שלך להביע את דעתך
סתם תגובה...
אבי | 03-12-2020 16:25
סתם תגובה מטומטמת ללא שום ביסוס, סתם פוגענית. אולי כן ביקשו ממנו? יש כפתור כזה מתחת לאוזן שלך שמפעיל את המח.בפעם הבאה ממליץ לך להעביר אותו ל ON לפני שאתה מדבר ומשפריץ הבלים.
חחחחחח
חחח | 02-12-2020 18:41
חחחחחחחחחחחחח
2
יש לשנות את הגישה
צחי | 02-12-2020 16:54
צריך להכניס לשיח כי להתחתן זו מצוה זו חובה זה מציל מן היצר הרע וכדי לעשות מצוות מוותרים על כל מיני דברים . אם זה יהי' השיח אז אולי נצליח לתת מענה לרווקות המאוחרת.
3
ברור מדברי הכותב...
יואב | 02-12-2020 17:29
ברור מדברי הכותב שהוא לא קרא את הפוסט עליו הוא מגיב. מעניין אם הוא מתייחס ככה לכל נושא שעולה בפניו?
, כשכותבים מאמר...
רועי | 03-12-2020 11:49
, כשכותבים מאמר תגובה לא מגיבים לכל פרט ופרט אלא לרוח ולמגמת הדברים. וכן הוא בהחלט נותן לגיטימציה לחולשות האנושיות עח הפסיקה ההילכתית (אלא אם כן אתה לא מבין טקסט פשוט), מגע של חיבה, צריך ללמוד איך חוטאים, בלה בלה ושאר דברים שמהם רוקחים שקשוקה.
איך קרא?...
יואב | 02-12-2020 23:39
איך קרא? הוא כותב שהרב סתיו רוצה לתת לגיטימציה לחולשות בזמן שהוא כתב בדיוק הפוך. הוא כותב על כירסום בערכים הבסיסיים בזמן שהרב סתיו מדבר בדיוק על מציאת הדרך לשמור עליהם. בקיצור, סתם פוסט מזלזל שמגיע ממקום של גאווה. אם רצה להתייחס ברצינות היה יכול להגיב לנקודות שמפורטות במאמר של הרב סתיו ולסתור אותם.
ברור מדבריך שלא...
רועי | 02-12-2020 19:17
ברור מדבריך שלא קראת את תגובת הרב. מעניין אם אתה כך מתייחס לכל מאמר שאתה קורא.
4
בסדר, אז בית...
ינוקא | 02-12-2020 17:49
בסדר, אז בית המדרש צריך לייצג את האידיאל, ולא להתעסק במציאות העכשווית ולהיות טולרנטית, נניח שזה מקובל על כולם (למרות שזו מחלוקת בפני עצמה). אבל ההלכה? ההלכה מעולם לא ייצגה ולא אמורה לייצג את האידיאל אלא אמורה להוות דרך חיים! בוודאי שהיא צריכה להיות טולרנטית! לכל הפחות שהרב יגיד יש לקבל את דברי הרב סתיו כהלכה בדיעבד, אל לא לכתחילה, אך לדחות את דבריו בגלל שההלכה צריכים לייצג את האידאל? אתמהה.
5
תודה רבה לכבוד הרב שליטא על הדברים החשובים
פלונית | 02-12-2020 18:28
כמי שמכירה את הנסיון הזה היטב, כל כך חסר היה הקול הברור הזה של כבוד הרב שליטא, שמעמיד את ההלכה במקום הראשון במעלה, ומדגיש את הנקודה של איזהו גיבור הכובש את יצרו. תודה רבה ותזכו למצוות.
6
חזק וברוך אמת לאמיתה
דתי לאומי | 02-12-2020 18:46
.
7
התורה לא תשתנה בעקבות קשיים
דתי לאומי | 02-12-2020 18:49
התורה היא נצחית, והיא לא תשתנה גם אם יהיה לנו קשה ם מצוות מסוימות. בנוסף, מי שבחר לחיות בתוך התרבות המערבית ללא מסננים מספיקים, גרם לעצמו עבירה גוררת עבירה, ובגלל זה כל כך קשה לו.
8
יישר כח הרב...
יעקב | 02-12-2020 19:16
יישר כח הרב בן שעיה. שתיקת הרבנים מול התעוזה הבלתי נסבלת של הרב הצעיר כואבת.אשרייך שאתה משמיע קול חשוב שכזה.
9
נו באמת, כמה שורות מרנינות וחתימה בציטוט מהרב
יצחק | 02-12-2020 22:58
זצל לא נותנת מענה לאתגרים שרבנים אחרים (המחוברים לעולם) מתמודדים
10
צורב צעיר למה...
צעיר | 02-12-2020 23:02
צורב צעיר למה לעקוץ? אתה רב או פובליציסט? ניתן להתייחס לגופם של דברים באופן מכובד
איך ישיבת הר עציון מעסיקה רב עם דעות מתקדמות
אבנר | 03-12-2020 5:54
איך איך
11
רווקים ורווקות בגיל...
מה???., | 03-12-2020 9:03
רווקים ורווקות בגיל 25 נשארים בבתוליהם ומוותרים על הנאות החיים שהקבה נתן לבני האדם על מנת לרצות את ההגמוניה הרבנית? זה ממש מבית מדרשה של ההגמוניה הנוצרית שרואה ביחסי המין חטא ומשתמשת בהם כשוט על מנת לשלוט במאמינים התמימים.
12
תגובה מדויקת ...
ריקי | 03-12-2020 10:05
תגובה מדויקת