אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום
יהדות, על סדר היום, תוכן שיווק

איגוד הרבנים בישראל: "כשרות בדרכי נועם"

איגוד הרבנים בישראל נכנס לעולם פיקוח הכשרות היכן שהרבנות כגוף גדול לא הצליחה להגיע. "זאת מערכת מול האדם ולא אנושיות מול אדם, אנחנו באים לסגור חורים היכן שיש לקונות"

איגוד הרבנים בישראל: "כשרות בדרכי נועם"

איגוד הרבנים בישראל הוא גוף שקם לפני כ-5 שנים ומטרתו לתת פיקוח על המזון הנמכר במסעדות ובתי עסק.

"הארגון הוקם על מנת לתת לבעלי עסקים שצריכים מענה, לאו דווקא מהרבנות", מסביר באולפן המנכ"ל היוצא של איגוד הרבנים בישראל מאיר רפאל חי ביטון."יש עסקים שנכנסו לפינה כזאת שהם רוצים לעשות כשרות של הרבנות רק שהתשלומים והעליות די גבוהים בשבילם".

באולפן סרוגים קיימנו ראיון משולש, עם מאיר רפאל חי ביטון, עם הרב חיים לוי נשיא איגוד הרבנים והרב אברהם ויצמן המנכ"ל החדש שכיהן במשך השנים האחרונות כראש מועצה דתית בחיפה קריית מוצקין מועצה אזורית גזר ובירוחם.

איך זה עובד בפועל?"מה שקורה, הוא בעל העסק מגיע אלינו, אנחנו מגיעים ורואים שהמקום עומד בקריטריונים להעניק פיקוח לעסק. אם זה רק עניין כספי אנחנו מעניקים את הפיקוח על המקום, ותמיד אנחנו מנסים ליישר את ההדורים עם הרבנות. כדי שהרבנות תיתן את המעטפת" רק לפעמים אנחנו נתקלים במצב שאין מענה מאותה רבנות מקומית, מסביר ביטון.

הרב חיים לוי מדגיש שבנוגע לעבודה בינם לבין הרבנות, "אנחנו נמצאים בתווך, אבל לא כתיווך בין הרבנות לבתי העסק. אנחנו באים לסגור חורים היכן שיש לקונות"."אני במסגרת עיסוקי הציבוריים, התוודעתי למצבים קשים מאוד בתוך הכשרויות, מכל הסוגים", הוא מספר ומצביע על הבעיה שמשגיח הכשרות מקבל את המשכורת ישירות מבעל העסק עליו הוא מפקח, מה שעלול לפגום בהליך הבדיקה שלו.

מאבדים מגע עם השטח

"ישנה תופעה בכך שהמשגיחים צריכים להיות כפופים תחת מנהלי המזון שהם נמצאים תחתם, בעל המאפיה, בעל הפלאפל, הוא זה שנותן את תלוש המשכורת למשגיח, ולכן מבחינת השכר למעסיקים, כשאותו משגיח מקבל את תלוש המשכורת בעצם מאותו בעל מאפיה עליה הוא מפקח" ולא מהרבנות.הדבר השני אותו מציין הרב לוי הוא הבעיה שהרבנות כגוף רגולטורי ענק מאבד לעיתים את המגע עם השטח, "

"הרבה פעמים קיבלנו פניות של בעלי מפעלים שאין ייחס אמיתי לכל בעל מפעל, לכל בעל חנות, זאת אומרת זאת מערכת מול האדם ולא אנושיות מול אדם. כששני הדברים הללו חברו להם יחדיו, ובא אלי תלמידי הרב מאיר, היה לי מובן שהוא האיש שיכול לסגור את הלקונות. הוא מביא את הלב הענק שלו, את החכמה, את ההבנה של התחום. הוא הוזיל את העלויות לבעלי העסקים בכמעט 50 אחוז"."הרבה מאנשי הרבנות ורבני הרבנות הם אפילו קרובי משפחתי", חשוב לו להבהיר, "הרעיון הטוב ביותר שהרבנות הייתה קוראת לאנשים כמו הרב מאיר ויפעלו תחתם, אנחנו נהיה המערכת מלמעלה ואתה תפעל מלמטה".

מקרה כמו פלאפל התאומים לא צריך לקרות

"הסיסמה שלנו היא כשרות בדרכי נעם", מוסיף הרב ויצמן. "לסתום חורים. אתה צריך לבוא עם יותר קירוב, עם יותר חיבוק, המקרה של פלאפל התאומים בכלל לא היה צריך לעלות לכותרות", הוא אומר."בעל הפלאפל אומר אני הייתי סגור חודשיים לא יכול לשלם, אני בטוח שאם אותו מנהל מחלקת כשרות, היה אומר טוב ידידי בוא נדבר עוד חודש, אני בטוח שבעל הפלאפל היה משלם גם על החודש הקודם, אלא מה? הגישה עם המודעות המפחידות הללו, מה? פתאום הוא מאכיל נבלות וטרפות באותו חומוס?".

"אנחנו לא נמצאים לפני 20 שנה של גישת המקל", הוא מסביר. "היום צריכים ללטף את עם ישראל הוא צריך חיבוק וחום, אני חושב שבחודשים הללו של הקורונה, אני רואה שהאיגוד הזה פועל בדרכי נועם, כשהייתי גם ראש מועצה דתית הנחתי את כולם ללכת בגישה הזו של קירוב".

"הרבנות זה כמו חיל האוויר, חיל האוויר הוא חייב גם תותחנים, רגלים וכ"ו", הוא מסביר. "אנחנו איפה שהרבנות לא הצליחה, אנחנו משתדלים להצליח בדרכים אחרות.

רוב הבעיות הם בין המשגיח, או המפקח לבין בעל העסק, של התנהגות לא ראויה".לדבריו של הרב ויצמן: "גם כשאתה מוצא ליקוי, יש לך 2 דרכים להטפל בליקוי, אתה יכול להעביר את זה בגוועאלד, או בדרכי נועם- התוצאה בסוף היא אותה תוצאה. כל הסטיגמה שנוצרה לרבנות לא בגלל שזה לא גוף טוב, זה גוף מצוין, אבל הכיוון צריך להשתנות".

מבקשים קודם כל לסדר דרך הרבנות

"חשוב להגיד שיש רבנויות שיש לנו קשר טוב איתם", מבהיר ר' מאיר. "אם מגיע בעל עסק, ואני אומר לו למה שלא תסדר עם הרבנות קודם כול? בוא נפגש עם הרב נשתה קפה, הרב בא שומע ואם אפשר לעזור, הוא עוזר, אבל יש רבנויות שאם אני בא ומנסה לעשות את השלום הזה, מבחינתם 'אל תתערב'".

המחיר על כשרות מהדרין או כשרות רגילה צריך להיות אותו דבר

מבחינה פרקטית אם מישהו פותח עסק, דוכן שווארמה או משהו אחר, הוא מגיע לאיגוד הרבנים ושם פותחים לו בקשה מסודרת, שולחים לו את המפקח, שבודק את המוצרים, שהכל מגיע עם אישורים וחותמות ומתאימים את הפיקוח לפי מה שקורה במטבח בבית העסק. לאחר מכן בעל העסק מעדכן אמצעי תשלום במערכת יש לו הסכם עם הארגון. את המשכורת של המפקח הם משלמים כאמור, כך שמבחינתו לא משנה אם העסק נסגר או לא, הוא מקבל את השכר שלו מהארגון.

הרב ויצמן: "יש כמה רמות של פיקוח, יש מקום שאתה נכנס ובקלות את רואה שאתה יכול לתת לו מהדרין, ויש מקום שאתה יכול לתת כשרות רגילה, המחיר באיגוד הרבנים הוא אותו דבר, כי העבודה היא אותה עבודה למעט מסעדות בשריות".הרב לוי: "אני זורק את הכיוון לרבני הרבנות, אנחנו רוצים לפעול בהרמוניה אנחנו רוצים להרבות הרבה וכשרות בישראל. ואפשר ליישר הדורים, אנחנו בעד השלום ולחזק את מעמדה של הכשרות".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
25 תגובות - 23 דיונים מיין לפי
1
מי הרבנים שעומדים...
דינה | 30-07-2020 23:15
מי הרבנים שעומדים פה? לבינתיים זה נשמע כמו איגוד המשגיחים יותר מאשר רבנים. גם יור מועצות דתיות.. מחילה, עם כל הכבוד. וגם משגיח בשם רפאל מאיר חי, בלה בלה בלה איפה רבנים פה?
יש בך המון...
יוחאי | 31-07-2020 2:25
יש בך המון שנאת חינם תתביישי לך
2
4000 משגיחי כשרות, 30 פקחי בניה בישראל
יאיר | 31-07-2020 0:47
חילול השם והשנאת הדת.
3
עוד שיטה להרויח כסף
רפול | 31-07-2020 1:54
מה הם מספרים סיפורים.מי מינה אותם מי בחר בהם מי הם בכלל שאפשר לסמוך עליהם. זה הכל רק כסף כסף כסף
4
תתביישו לכם עכשיו...
יוחאי | 31-07-2020 2:24
תתביישו לכם עכשיו עבר תשעה באב ועם שנאת חינם כמו שלכם בגלל זה לא מגיע המשיח. הרב חיים לוי גאון בתורה והרב אברהם ויצמן ניהל הרבה מועצות דתיות, יש שם עוד הרבה רבנים כמי הרב הילל מאירס, הרב יעקב חרר, הרב יעקב עמאר פשוט בושה ההתנהגות שלכם.
5
יישר כוח לאיגוד...
חנניה כהן | 31-07-2020 2:25
יישר כוח לאיגוד הרבנים בישראל
6
מה בדרכי נועם?...
לוי | 31-07-2020 7:24
מה בדרכי נועם? מה הסיסמאות האלו? אדם שלא משלם חשמל, אין אצלם דרכי נועם. מנתקים לו את החשמל. אדם שהרכב שלו לא עומד בתקני התעבורה, לא מקבל רישוי. וכן הלאה והלאה. למה בכשרות כולם זורקים סיסמאות? אף אחד לא מחייב בעל מסעדה לשים כשרות. בניגוד לכל שאר הדברים(חשמל, רידוי, ארנונה ועוד), שכן מחייבים אותנו. אם בזה בעל העסק לא עומד תמורת התשלום הזעום(מאות שקלים בודדים), אז לא צריך. שלא ישים כשרות. למה כל הזמן הדתיים צריכים להתנצל ולהתפתל?
7
מאיר רפאל חי...
קודם כל שמאיר ביטון יגיע להשגיח באינטל כשהוא משרה מלאה ולא מגיע לעבודה | 31-07-2020 7:37
מאיר רפאל חי ביטון עבריין בחקירה של המשטרה על זיוף תעודת משגיח כשרות. הוא יטפל בבעיות כשרות?
8
סתם בשביל הספויילר...
הרב יואל | 31-07-2020 9:19
סתם בשביל הספויילר ידעתם ? שמאיר ביטון משגיח ברבנות חיפה ובנוסף ברבנות קרית אתא ויש לו לפחות 5 מקומות מאד מעניין מתי יש לו זמן עוד להקים גוף כשרות ולזלזל ברבנות ברדכי נועם?????
אם הוא...
רונן בן סעדון | 31-07-2020 10:53
אם הוא משגיח ברבנות זה אומר שהוא עושה עבודה נפלאה בכשרות וחייב אנשים כמוהו במערכת.
9
קנאים מקנאים במאיר...
שלמה אבוחצירא | 31-07-2020 10:38
קנאים מקנאים במאיר ביטון שעשה רק טוב לעולם הכשרות. בזכותו בוטל מתווה הכשרות של הרבנות הראשית שרצו לפטר אלפי משגיחי כשרות. חזק ואמץ חבל שפרשת מהארגון
10
האדם היחיד שהיה...
הרב ליאור מלכה | 31-07-2020 10:39
האדם היחיד שהיה לו את האומץ להגיד לרבנות את האמת בפרצוף, כל הכבוד לאתר סרוגים על הכתבה היפה.
11
מי שהקים את...
שלמה אלביליה | 31-07-2020 10:45
מי שהקים את הרבנות היה גוי שרצה להרוס את הדת
12
מנהל מחלקת ייבוא...
הרב יעקב עמר | 31-07-2020 10:48
מנהל מחלקת ייבוא ברבנות שמקבל שוחד מיני וכספים זה תקין אבל איגוד הרבנים בישראל שנותן פיקוח אמיתי זה לא?! כל הכבוד שנתנו לאיגוד הרבנים במה תקשורתית זה היה צריך להיות ממזמן. ולך הרב מאיר ביטון מציע לך להמשיך להיות בארגון הקדוש הזה, הם משתגעים שהם שכחו שהם המליצו עלייך כמשגיח כשרות ובגלל שהקמת את הארגון הם מפיצים שקרים
13
בא לעשות שלום...
אילן הכהן | 31-07-2020 10:50
בא לעשות שלום עם הרבנות והם נלחמים כמו רשעים, מאחל לכל האנשים שמלכלכים נגד הארגון ונגד הרב ביטון שיקבלו מכה קשה.
14
אנשים קטנים שמשתגעים...
אליאור עטר | 31-07-2020 10:52
אנשים קטנים שמשתגעים מאדם גדול כמו מאיר רפאל חי ביטון שעשה בית ספר לכמה עובדים ברבנות הראשית, בקרוב המונפול של הרבנות על הכשרות יגמר.
15
3 פקחים של...
אבי לוי | 31-07-2020 11:32
3 פקחים של הרבנות הראשית על 15,000 עסקים ואתם עוד מעיזים לדבר על משגיח כשרות ב 4 מקומות?? בגלל אנשים כמוכם לא בא המשגיח והמשיח. אוכלים רק כשרות של איגוד הרבנים בישראל.
16
הרב אברהם ויצמן...
הרב אבוקרט | 31-07-2020 11:33
הרב אברהם ויצמן כל הכבוד שהצטרפת לארגון ????????
17
כשרות אמיתית כבעל...
יצחק כהן | 31-07-2020 12:02
כשרות אמיתית כבעל עסק אני מעיד שהם עושים עבודתם נאמנה
18
אם הרבנות היתה...
חיים כהן | 31-07-2020 13:23
אם הרבנות היתה לוקחת את הארגון הזה היא הייתה פותרת את כל הבעיות שלה בשם הלא טוב שנוצר לה. הפקידים של הרבנות יותר מדי הולכים עקום, זה מערכת מול אדם ולא אדם מול אדם צודק הרב חיים לוי נשיא הארגון. עלו והצליחו ה' עימכם.
19
וואווווו .הרב...
אמיר כהן | 31-07-2020 14:01
וואווווו .הרב חיים לוי באיגוד ? אינני מכיר את הרב ביטון ,והרב וויצמן..אבל אם נמצא שם איש ענק רוח ו,גאון תלמודי,ו,מורה הוראה ,בדמות הרב חיים לוי מורי ורבי ,אז זה הכשרות שלי מעתה ואילך...אין היום בדורינו איש אשכולות כמותו ..ואיש מידות ואצילי כמוהו...אשרי האירגון שזכה בו ...
20
שב עם הרב...
דוד שאלתיאל | 31-07-2020 14:06
שב עם הרב חיים דקה..ותבין מה זה רב ..לא נפגשת עם כזה דבר מעולם...אין רבנים מסוגו היום ..לצערינו..מקיף את כל חוכמות העולם בכף יד..ולמדן בסגנון של ר ברוך אזרחי.
21
כמה הכרת הטוב...
מיקי עמאר | 31-07-2020 14:41
כמה הכרת הטוב יש לי ולחבריי לנשיא האירגון ישבנו שעות בשיעוריו ודבריו היו לנו כמים קרים לנפש עייפה.כמה אהבנו אותו .כמה אהב אותנו .בשבילנו הוא הרב עובדיה זצל.במפגשים ביננו נזכרים אנו בשיעוריו עם דמעות של געגוע לדבר הכי מתוק בעולם..איש אמת .אי קייו גבוה מאד..בקי בהוויות העולם והוייות אביי ורבא..מרתקקקקק..זכות שלי שאני יכול לכתוב עליו משהו...כולי מתרגש ..מקווה שיראה זאת..
22
איגוד הרבנים -...
הרב סוסיה | 01-08-2020 23:50
איגוד הרבנים - איגוד של מושחתים
23
הרבנות מושחתת רשעים...
שלמה פרל | 03-08-2020 19:51
הרבנות מושחתת רשעים ארורים