אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

נמאס מהצביעות: מה לא בסדר בלהיות חרדל"י?

אתם אומרים "אנחנו לא חרדים". אז מה אתם כן? חצי חילונים? שלשה רבעים? לפתע צצה היום פתאום כמיהה לדתיים לאומיים של "פעם" ודיבורים נגד "הקצנה". איזו הקצנה? שהם מקיימים הלכות שלמדו בישיבה? אם לא טוב לכם זו בעיה שאתם הבאתם על עצמכם. תפרקו את הישיבות שלכם ותחזרו לרקוד הורה בנים ובנות יחדיו.

נמאס מהצביעות: מה לא בסדר בלהיות חרדל"י?
  מה לא בסדר בו? (פלאש90)

אולי אין לי זכות דבור כי כדתי עצמאי ללא "מגזר" באמת לא אכפת לי אם יהיה רב כזה או אחר. אבל אני שונא צביעות, ויש כאן הרבה צביעות. אני שומע את ה"ליבראלים" ו"השפויים" מדברים על החרדלי"ם (ולפעמים בתיעוב) כאילו הם לא ציונים דתיים לגיטימיים. זה מכוער וחוטא לאמת.

יש לזכור שגם הדתיים לאומיים של שנות ה-70 וה-80 היו נראים חרדלי"ם לעומת בני עקיבא של שנות ה-40 וה-50. אז היו ריקודים מעורבים ממש, נערים ונערות האוחזים זה בידי זה וגם הולכים לשחיה מעורבת. אבל כשאני הייתי בבני עקיבא מאמצע שנות ה70 ועד תחילת ה-80 לא היה כדבר הזה. ואלה רק שתי דוגמאות. מדובר ככל הנראה בתהליך שבו תלמידים מישמים בחיים האישיים שלהם את מה שלמדו בישיבות.

האם שכחנו שבשנות ה-40 לא היו ישיבות למעט כפר הרא"ה והיום כל תיכון דתי כמעט הוא ישיבה תיכונית? האם היו ישיבות הסדר וישיבות גבוהות? לא. (למעט מרכז הרב שהיתה קטנטונת) והיום ישנה הצפה אדירה של ישיבות גבוהות וישיבות הסדר. והנה לפתע צצה היום פתאום כמיהה לדתיים לאומיים של "פעם" ודיבורים נגד "הקצנה". איזו הקצנה? שהם מקיימים הלכות שלמדו בישיבה? אם לא טוב לכם זו בעיה שאתם הבאתם על עצמכם. תפרקו את הישיבות שלכם ותחזרו לרקוד הורה בנים ובנות יחדיו.

אתם אומרים "אנחנו לא חרדים". אז מה אתם כן? חצי חילונים? שלשה רבעים? או אולי "בואו נהיה דתיים אבל לא ניקח את זה יותר מדי ברצינות"? מה לא בסדר בלהיות חרדל"י? האם מאן דהוא מ"השפויים" היה נוכח בזמן שיסדו את בני עקיבא וראה בעיניו את הראי"ה קוק זצ"ל רוקד הורה עם החברות שלו בסניף? או לחילופין את הרב נריה זצ"ל שוחה בבריכת המושב עם כל השכנות? נו באמת.

תפסיקו לחנך אחד את השני

הבעיה שלכם שם בציונות הדתית ליבראלים כחרדלי"ם כאחד, זו העובדה שאתם לא ממש סגורים על עצמכם מה אתם רוצים להיות. יותר ישראלים מערביים עם נטיה לחילונות ותרבות חילונית או יותר יהודים שמרנים עם תרבות דתית תורנית יהודית ומתבדלת. ואל תגידו לי "אין סתירה" – כי עיניכם הרואות שישנה סתירה. עם המלחמות הקיצוניות שלכם מה שיקרה בסוף זה שחלקכם יהפכו לקונסרבטיבים (יש כבר כאלה שבדרך לשם) ואחרים יהיו מעין פועלי אגודת ישראל או חרדלי"ם בלשונכם.

תסבירו לי מה הבעיה שלכם שליבראל ישאר ליבראלי וחרד"ל ישאר חרדל"י למה הצורך האובססיבי הזה שלכם לחנך אחד את השני? הרי אתם "הציונות הדתית" בכלל לא באמת תנועה ואפילו לא באמת מפלגה. יש מאות אלפי ציונים דתיים בארץ שאתם בכלל לא מסתכלים עליהם כ"ציונות דתית" (עולי אתיופיה למשל- או מסורתיים מזרחיים ועוד). חבל עליכם, כי אם תלמדו לחיות אחד עם השני ולא לנסות לשכנע כל מחנה עד כמה הוא מסוכן לאחר, הכל יהיה בסדר.

מה רע שיהיו ליבראלים אם זה רצונם? מה רע שיהיו חרדלי"ם אם זה רצונם? מה לעזאזל אכפת לכם מה אומר ההוא ומה אומר הזה כאילו זה אבא ואמא שרבים מולכם. איפה הכבוד והסובלנות? ל"שפויים" יש המון סובלנות לחילונים אבל את החרדלי"ם הם לא סובלים והחרדלי"ם מסתדרים נהדר עם החרדים אבל לא סובלים את השפויים – מה קרה לכם – השתגעתם?

==

חגי סרי-לוי הוא תושב אלון שבות עיתונאי בעבר ומגשר במשפחה וגירושין בהווה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
33 תגובות - 33 דיונים מיין לפי
1
תשובה פשוטה ואמיתית.
שני | 02-06-2013 13:25
סוף כל סוף תשובה פשוטה ומתבקשת זה מכבר.
2
הגולם קם על יוצרו . חרדלים תאונת עבודה לציונות הדתית .
ברוך | 02-06-2013 13:34
הרב שמואל אליהו ציוני כמו שאני צנצנת . משפחת אליהו חוסה בצל המפדל מבריחתה מהרב עובדיה . שאר החרדלים פרי חתרנות מסיונרית של חרדים שקיבלו זכות ללמד בישיבות בני עקיבא בשנות השבעים. ומדרשית נועם שהוקמה לכתחילה לחרד את הכיפות הסרוגות . עובדה , הבוגר שלה הרב פרץ עמד בראש רשימת שס גם אם הוא מצטער שנתן ידו למורשע דרעי .
3
עד מתי אתם פוסחים על שתי הסעיפים?
דתילונים | 02-06-2013 13:52
אם הבעל הוא האלוקים – לכו אחריו, אבל לכו כבר!
4
2 צודק בגדול . יש הרבה חרדים בהסואה כחרדלים כי משתלם
יגל | 02-06-2013 13:52
להם . שמואל אליהו אחד מהם ועוד רבים כמותו כחרדים להשכיר שבבוא העת יגלו פרצופם האמתי הרחק מאיתנו , אם רק תינתן להם ההזדמנות והכוח . רב ציוני הממיר כיפה סרוגה בשחורה צריך בדיקה כחשוד . כשהמגבעת מקוטלגת לפלג התשובה ברורה .מוזרויות בשיח ובהתנהגות הם סממנים המעידים על פיצול אישיות בין חרדיות לציונות .
5
אתם כבר קונסרבטיבים למעשה, לא רק בתיאוריה
אודי | 02-06-2013 13:54
6
חרד"לי הוא חייקן של החרדים וזו הבעיה
יוסף | 02-06-2013 14:04
תמיד היו שהקפידו יותר וכאלה שהקפידו פחות אבל מאז שאלה "שמפקידים יותר" החלו בהרס הממ"ד ואח"כ עברו להרוס את בני עקיבא והיום הורסים את הקהילות נמאס לאנשים מהטרור "החרדלי" לא מתאים לכם תקימו מפלגה או תשתלבו באגודת ישראל ותעזבו אותנו .
7
כל מילה בסלע
| 02-06-2013 14:25
8
ל2 ממש לא נכון. החרדלנייקם או יותר נכון- הדתיים-תורנים
נעמה | 02-06-2013 14:26
הם חלק של הציונות הדתית אך משהו חדש ... בימי הרב קוק זצ,ל היו רק את החרדים האנטי ציוניים ואת הדתיים של המזרחי- בני הקיבוץ דתי שהיו די חפיפניקים בקיום ההלכות. הרב קוק הקים בחזונות דרך שלישית חדשה- של יהודי שהוא גם חרדי מבחינת קיום ההלכות ושמירת התורה אבל הוא יותר מחרדי "רגיל"- כי הוא גם ציוני- מחובר וחי את הרצון של הקב"ה לגאולה ולשיבת ציון...זאת הציונות האמתית וזו הציונות הדתית המקורית השורשית מימי בית המקדש הראשון והשני......
9
הכמיהה להגיע לאמת, היא שהביאה לגוון החרדלי.
רבקה | 02-06-2013 14:32
אשריהם שלומדים תורה על מנת לקיים לשמור ולעשות. מצוות ציצית! מדאוריתא, למה מזלזלים בה במיונות הדתית? טוב שיש הקצנה והתעוררות דתית.
10
למה איכפת לנו מאחרים?
| 02-06-2013 15:16
כי אנחנו לא סדום- שלי שלי ושלך שלך. וחוץ מזה, חרדים הם תורת הגלות, להגיד חרדי לאומי זה פשוט לא נכון, ולא הולך!
11
גם חלק לא קטן מהתגובות פה לא מסוגלים להסתיר את התאוב
אני | 02-06-2013 15:58
שלהם כלפי דתיים שאינם בני הקהילה שלהם. יאוששששש. המאמר לא התחיל אפילו להכנס לתודעתם, אפילו טיפה לא.
12
טפשות דלי"ת אפיינית "חרדים הם תורת הגלות".
נמאס מהטמטום שלכם | 02-06-2013 16:21
איך כתב מגיב 10 בתמימותטפשות דלי"ת אפיינית "חרדים הם תורת הגלות". ובכן אם נתחיל למנות את תלמידי החכמים, האדמורי"ם ופוסקי ההלכה שמהם אנו חיים ואת מימיהם אנו שותים – יכלה הזמן והמה לא יכלו. את מי אתם מעמידים מולם דתילונים נבערים – את הרב סתיו? את פירון וקלדרון? כמה עלובים אתם יכולים להיות? תגיעו קודם כל לדרגתם וקדושתם של הש"ך, של הנודע ביהודה, של רש"י ובעלי התוספות, של הגר"א, של בעל התניא, של המהרש"א, של הבעש"ט וכו' וכו' ואחר כך נטה אולי אוזן להגיגיכם המטופשים והאינפנטיליים (ממש כך, אינפנטיליים!). גאווה ועזות מצח כלפי הראשונים היא ראיה גמורה על רמה תורנית עלובה ויראת שמיים בקרשים, אם ראשונים כמלאכים וכו' - מי שמבין שראשונים כמלאכים אזי הוא בן אדם, מי שלא גם החמור של ר' פנחס בן יאיר קדוש ונעלה ממנו. לא חושב שיש ספק למאן דהוא למי הדתיים הלאומים שייכים....
13
בדרך הגה"ק עקיבא יוסף שלזינגר זצ"ל
אלי | 02-06-2013 16:37
צריכים ללבוש בגדי יהדות כבימי קדם ימי האבות, ומשם הדרך לגאולה בטחה
14
הדלי"ם כולם על מסלול הרפורמה
כיוון זהה,הקצב שונה | 02-06-2013 16:45
15
12כל "הגאונים" האדמורים שלך לא מנעו את השואה זמנם עבר !
ציון | 02-06-2013 16:54
16
חרדלי לעולם לא יהיה גשר כמוטה לציונות זה מקומו
| 02-06-2013 16:58
17
חרדלי לא יכול להיות גשר מקומו כמוטה לציונות לא לחרדיות
זיו | 02-06-2013 17:05
ברגע שחרדלי מצדד בחרדים זה בפרוש המרת דת . היפוך הדבר חרדי שיעבור לכיפה סרוגה גם זו המרה . ישנה דת הגלות החרדית כזרם שבעינינו הו לא פחות מסוכן מהרפורמי . צידוד חרדלים בחרדים לאחרונה מקומם ומאיים על מחשבת תורה ועבודה הנעלה . צריך לאיזון לדון ברצינות בעלית הרפורמים לארץ כפי שתרמה העליה הרוסית לבלימת החרדים במידה מסוימת .ממש חוללו נסים ונפלאות לציונות .
18
אחיי תגיבו
עופר | 02-06-2013 19:35
אנו החרדים ואתם הד"לים אחים אנו שומרים תורה ומצוות .אל לנו לריב .יש ביננו הרבה משותף .אפילו שהשקפת עולמנו נוגדת בדברים מסויימים - יש הרבה עבודה עם מחללי שבת בפרהסיה וחילוניים למינהם כוונו החיצים לשם בבקשה ועל כולנו הדתיים באשר הם לעשות תשובה על חילול ה הגדול והנורא שאנו עושים.עלינו להתאחד למען ה ולא לתקוף אחד את השני .תיזכו למיצוות
19
תגובה ל 12
רועי | 02-06-2013 23:21
כבודו ציין את רש"י , בעלי התוספות, הגר"א, בעל התניא, המהרש"א והבעש"ט כשברור לו שהם חשבו כמוהו... ואני שואל: וכי אתה לא יודע שהם היו ציוניים? (ציוני= בעד תקומתה של האומה בארצה) , כמו כן משה רבנו ע"ה היה ציוני (עיין חומש דברים) חוץ מזה, לא חסרים תלמידי חכמים ציונים גדולים.
20
בית המקדש נחרב בגלל שנאת חינם
יהודי | 02-06-2013 23:26
והוא לא נבנה {בין היתר} גם בגלל אותה שנאה - שנאה שצפה בתגובות כאן... עצוב..
21
מגיב 12 צודק לחלוטין,
תגובה ל 19 | 02-06-2013 23:54
מגיב 12 צודק לחלוטין, אתם מלגלגים על כל מה שריח של גלות נודף ממנו כאילו מה יצרתם שמתקרב לקצה הזרת של היצירה היהודית בגלות. אם כן כל התורה של עם ישראל ב 2000 השנים האחרונות היא גלותית באשר היא נכתבה בגלות על ידי רבנים גלותיים שלא עלה בדעתם להתאמץ בכדי להקים ישות מדינית בארץ ישראל ולכן דתילונים נכבדים עליכם להתנער ממנה אם עקביים אתם. ברור שהבעש"ט והגר"א היו מוצאים את מקומם בהיכלי התורה והחסידות של ירושלים ובני ברק, לא נראה לי שהם היו מוצאים עם מי לדבר באפרת באלקנה או בבית אל, שם בכלל לובשים חולצות סוף מסלול וסנדלים וכיפהל'ה מצחיקה , הם היו הטולכים היכן שמתמסרים לתורתם ולא לוחמים בתורתם כפי שעושים במרץ הדתילונים. בנוגע להערה כי משה רבינו היה ציוני הרי שהמסקנה המוכרחת היא שהדתילונים שוטים ברמות מבהילות, לולא תורת ה"גלות" לא היה נשאר מציון זכר, לולא התורה לארץ ישאל אין שום משמעות אבל לך תתווכח עם רפורמים בהמתנה...
22
אנחנו נהנים לראות איך אתם רבים
אברך חרדי | 03-06-2013 6:11
הבעיה שלכם שאתם שעטנז, רוצים גם וגם, גם לשמור על ההלכה, וגם לשמור על החילוניות, אתם הרי גשר בין החילונים לחרדים, בפועל זהו גשר חד צדדי, לצד החילוני. הגולם קם על יוצרו
23
הדלי"ם מטמאים את הטהורים ומטהרים את הטמאים
שלום | 03-06-2013 8:50
24
בי"ס מורשה בהדר גנים/פ"ת - מקרה שקרה
מיכאל | 03-06-2013 11:18
לי שלא מכיר אני אשמח לספר. בי"ס יסודי מורשה הוא כנראה הגדול בארץ, נתגלעה בו מחלוקת האם תהיה הפרדה או לא. הויכוח נמשך קרוב לשנתיים ללא הכרעה לבסוף הוחלט שיוקמו שני בתי ספר אחד מעורב ושני נפרד וההורים התבקשו להצהיר לאן ישלחו את ילדיהם. מסתבר ש - 900 ילדים נרשמו לנפרד ורק 150 למעורב. ללמדך שאין ממש בטענה שהחרדלים משתלטים אלא זו רצונו של הציבור.
25
הבעיה הקשה והכואבת שלכם
פצעי אוהב | 03-06-2013 11:20
הבעיה הקשה והכואבת שלכם שקניתם לכם מוניטין מפוקפקים של מזלזלים במצוות וככאלה אין סיכוי שדבריכם יפלו על אוזן קשבת אצל החרדים. מי שרוצה לשנות משהו בחברה החרדית צריך להוכיח שהתוספת משביחה את עבודת ה' ולא גורעת ממנה. גם החסידים וגם תנועת המוסר נתקלו בהתנגדות עזה מצד מעוזי התורה אולם משהוכח שאין בקבלת החסידות או תורת המוסר כדי לפגוע כהוא זה ברמת הנאמנות לקב"ה, לתורה ולמצוות – נסללה הדרך לכבוש את לב ההמונים. למרבה הצער הדתיים לאומיים ברובם סטו מדרך הישר ובגדול החברה הזאת מוכיחה מה עולה בגורל אלו שהציעו הצעות חדשות אבל לא היתה להם את הגדלות התורנית כדי להציע את אותם ההצעות. יכול להיות שבדברים של הדתיים לאומיים יש ממש אולם תוצאות החינוך של החברה הדתית לאומית, הרמה התורנית ורמת יראת השמיים מכריחים לדחות על הסף כל רעיון שיוצא מהחברה הזו.
26
חרדלים עסוקים בגלגולי עינים ופחות בעשיה לכלל!
| 03-06-2013 23:11
27
ל-19 כל גדולי ישראל היו ציונים של משה רבינו ולא של הרצל
א. רון | 04-06-2013 0:48
הרב חיים .זוננפלד רבי איסר זלמן מלצר החזו"א הרב יעקב קנייבסקי, הרב כהנמן ,כולם דגלו בציונות של משה רבינו .לא של הרצל ,של "נקח את גורלינו בידינו" ללא כל זיקה לקב"ה.
28
חרדים הם אכן תורת הגלות!
| 04-06-2013 10:06
אין זה אומר שלא היה מקום לתורת הגלות, הלל הזקן תיקן תקנות לקראת הגלות, ואכן היה מקום לגלות. בזכות הגלותית שרדה היהדות כל השנים, וגם התלמוד הבבלי הוא תורת הגלות. אבל היום אנחנו בתהליכי גאולה, והגיע הזמן להשאיר את הגלות בגלות, ולהתחיל לחזור לתורת ארץ ישראל. שימו לב להבדלים המשמעותייים בתלמוד הירושלמי (תורת ארץ ישראל- לאומיות) ביחס לתלמוד הבבלי. אבל מכאן ולנכס את רש"י וגדולים אחרים לחרדים, הפער הוא גדול! החרדים הם אותם אנשים שבזמן הגאולה מתעקשים לדבוק בגלות ולהביא אותה לארצנו הקדושה, כאותם 10 מרגלים שרצו להשאר במדבר עם המן בכדי שלא יתקשו לקיים מצוות בארץ ישראל! מבינים את העניין ההזוי?!?
29
ל 28 - תענה לעניין ל 21 ו 12!
טענו חיטים | 04-06-2013 22:24
אם כבר אתה מואיל להתאמץ אז תכתוב לעניין, את ההתפייטות שלך ואת הססמאות הנבובות שלך תשמור לעצמך, אם אין לך מה לענות לעניין אל פגין זאת קבל עם ועולם. אתה מדבר על הירושלמי כאילו הבבלי מונח אצלכם כבקופסא ודי בכך כדי לעורר גיחוך על המגלומניות שלך, רש"י פעם בגלות וכתב בגלות ומעום לא עלה לא במוחו ולא במוחם של שאר הגדולים כמוהו לכבוש את הארץ בכח, גם ההגיגים הלאומניים שלך ושל "רבניך" מעולם לא הניעו אותו, שאל את עצמך מה בדיוק עושה אתכם טובים ממנו. החרדים מנכסים את הגדולים אליהם כי כל רצונם הוא ללמוד מדרכיהם ולהמשיך את השקפת עולמם, לו הגדולים חלילה היו לומדים במוסדות שלכם כי אז לא היה לנו אותם אלא את פירון קלדרון וסתיו. אתם יונקים גם מאחד העם, הרצל ובן גוריון כך שאין פלא שהעיוותים והסילופים ממלאים בשפע את עולמכם. הבדיחות שלכם על המרגלים כבר משעממות, לא נראה לי שיהושוע וכלב היו עושים יד אחת עם האתאיסטים ומקימים בטרקלינו של הקב"ה ישות שכל מטרתה היא מלחמה בתורת ישראל שממנה נובעת חשיבותה של ארץ ישראל ולא להיפך כפי שסוברים "רבניך". צא מהססמאות שלך, חבל עליך.
30
"החרדים תורת הגלות"-למה מה יצא מהדתילונים?!
היום פורים דתילוני? | 04-06-2013 22:26
31
מה לא בסדר? עקרון הציות גם כשהרב שלך טועה בעליל!
עמוס ארליך | 06-06-2013 16:25
בחומש שלי כתוב "והגידו לך את דבר המשפט" ולא "את אשר יגידו".
32
התשובה: כשתגדל תבין.
חני | 07-06-2013 9:40
33
אין יותר רפורמים מהחרדים. היהדות מעולם לא נראתה כך
זהבה | 28-07-2013 1:31
ולעולם לא תיראה כפי שהם. בעזרת ה.