אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

השעה המורכבת מזמנת אותנו לצלול אל הספרים שעל המדף

בימי הקורונה הללו בה אנו ספונים בבית ומוצפים במסכים זה הסמן לחזור אל הספרים. סיפור טוב מפעיל אותנו ושיר טוב מעורר בנו רגשות עמוקים, דבר שמסייע מבחינה פסיכולוגית להתמודד עם המצב

השעה המורכבת מזמנת אותנו לצלול אל הספרים
  Photo by David Cohen/Flash90

"עדיין צעיר היה מלדעת שזכרון הלב מבטל את הרע ומאדיר את הטוב, ובזכות התכונה המחוכמת הזאת אנו מצליחים לעמוד בנטל העבר." (0גבריאל גרסיה מארקס, מתוך הספר: "אהבה בימי כולרה").

דווקא בימים הללו, השעה המורכבת מזמנת אותנו לצלול אל הספרים שעל המדף. לספרות כוח והשפעה רבה. סיפור טוב מפעיל אותנו ושיר טוב מעורר בנו רגשות עמוקים. בסופו של דבר, רק אירועים היסטוריים שנכתבו עבורם סיפורים ומגילות, הם אלו שנשתמרו בזיכרון הקולקטיבי של האומות השונות.

עוד באותו נושא

משתגעים בבית? זו העת לבנות חוסן לילדנו

טבעי שבתקופה מורכבת זו בה זרם הפעילות ירד מאד ואנו ספונים בבתים עם בני המשפחה, עכשיו הוא זמן הספר.

כולנו מנסים לשאוב עידוד מהספרות. השאלה היא האם נעשה זאת על- ידי צבירת ידע אודות מאפייני-הבעיה מולה אנו מתמודדים, או שאולי עדיף להתעלם מהבעיה ולברוח מהמציאות אל עולם אחר, קסום, דמיוני, אוטופי ומלא בהרמוניה.

בספר: "באור פניך יהלכון" המבוסס על דרשותיו של הרב אהרון ליכטנשטיין ז"ל יש פיסקה המתארת את כוחה של הספרות ברגעי משבר בחייו של האדם:

"אני יודע שכאשר אבי ז"ל התעוור, שאבתי כוח מהסונָטה, העמוקה בדתיותה, של מילטון…". בסונטה לא נכתב על המצב הרפואי או על אפשרויות הריפוי. השירה, מצד אחד, הציגה בפני הרב ליכטנשטיין את עמדת האדם במצב של אי-וודאות מול קושי גדול והציבה נקודת התבוננות נוספת שתרכך מעט את החוויה. מאידך, הוא בחר בשירה העוסקת בעיוורון עצמו.

לפי גישתו, קריאה על התמודדות של אנשים עם אתגרים וקושי (החל בהתמודדויות של בני נוער במצבים שונים וכלה בספרות השואה) תחזק אותנו בימים הללו, הד לגישה הזו נוכל למצוא באותם ערוצים שבחרו להקרין סרטים העוסקים בהתפשטותו של נגיף ודרכי ההתמודדות מולו.

עוד באותו נושא

גילית חומסקי לסרוגים: ספר טוב יכול להיכתב בכל מגזר

יש מי  שמעדיפים דווקא לברוח למציאות אחרת. אלה, יעדיפו את ספרי המדע הבדיוני או הפנטזיה. גם ביצירות אלה, הגיבורים מתמודדים מול קשיים ועוברים תהליכי צמיחה מרשימים אך בריחוק מסוים מהמציאות הנוכחית, דבר שמסייע מבחינה פסיכולוגית להתמודד עם המצב.

פול ריקר, פילוסוף צרפתי בן זמננו, עסק רבות בשאלת הרוע בעולם ואחת מהנחות היסוד שלו הייתה שהאנושות לא מתמודדת עם הרוע באופן ישיר, בשל מסך הגנות פסיכולוגי. הדרך הטובה ביותר על פי ריקר להתמודד עם הרוע היא באמצעות סיפורים, המרחיקים את האדם מעט ממה שטמון בהם. איני יודע איזה מסוג הספרים נכון יותר להתמודדות עם  ימי הקורונה. האם לחפש נתיבי בריחה מתוך המציאות ואתגריה, או לעמוד נוכח האתגר, תוך גילוי אחריות לשימור הזיכרון האנושי?

מכל מקום כדאי לנצל את הימים המרווחים הללו, לקריאה שתצמיח אותנו. הספרים נמצאים כאן בהישג יד והם מנחמים וטובים, גם לילדים וגם לנו המבוגרים.

 

חגי ניקרטין, מרצה בחוג לגיל הרך במכללת אפרתה

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
כתבת מדהים
אלי | 23-03-2020 10:34
צודק מאוד בכל מילה