אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מנדלבליט תוקף את אוחנה: "השאלה איננה המשילות, כי אם הנאמנות"

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, הגיב היום להצעת חוק שהונחה בעבר על ידי שר המשפטים כשהיה חבר כנסת, וטען כי המטרה היא לא להביא למשילות, אלא לנאמנות מוחלטת לדרג המדיני - מה שלא יכול להתקיים בפרקליטות

מנדלבליט תוקף את אוחנה: "השאלה איננה המשילות"
  Tomer Neuberg/Flash90

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, התייחס הערב (רביעי) לחוק שיהפוך את משרות היועצים המשפטיים של משרדי הממשלה למשרות אמון, מהלך אותו ניסה שר המשפטים לקדם בעבר כשהיה חבר כנסת, וטען כי לא מדובר במשילות נבחרי העם.

היועמ"ש אמר: "הונחה על שולחן הכנסת הצעת חוק של חבר הכנסת, היום שר המשפטים, אמיר אוחנה, שנועדה להפוך את היועצים המשפטיים למשרדי הממשלה למשרות אמון, כך שהשר הממונה יוכל למנות את היועץ המשפטי של המשרד ולפטרו כאוות נפשו, ללא כל מגבלה".

עוד באותו נושא

שר המשפטים על גנץ: זה שלטון הפקידים והמשפטנים


5

"כפי שנכתב בדברי ההסבר להצעת החוק: "הצעת חוק זו נועדה להביא לשינוי בשיטת בחירתם של היועצים המשפטיים במשרדי הממשלה, כך שהיועץ המשפטי למשרד ייבחר על ידי השר המופקד על המשרד למשרת אמון, כפי שהדבר נעשה היום בנוגע לבחירת מנכ"ל המשרד. שינוי זה יביא להגברת המשילות ולחיזוק משרדי הממשלה, כך שיוכלו ליישם את מדיניות השר המופקד עליהם בצורה מיטבית והרמונית ולא לעומתית ומסכלת.

התפיסה העומדת בבסיס הצעת חוק זו היא שתפקידו של היועץ המשפטי הוא לסייע לשר להגשים את מדיניותו ולהעניק לו את הכלים המשפטיים המתאימים. למטרות פיקוח ובקרה קיימים גופים אחרים – מבקרי המשרדים, מבקר הממשלה, בתי המשפט ומערכות אכיפת החוק."

מנדלבליט תקף: "חשוב להציג את האמת כהווייתה – השאלה העומדת על הפרק איננה המשילות, כי אם הנאמנות. ההצעות להחלשת או אפילו ביטול הערובות הפרוצדורליות המיועדות להגן על עצמאותם של שומרי הסף נועדו להבטיח כי אלו שיתמנו לתפקידים אלו יגלו נאמנות מלאה לגורם הפוליטי הממנה אותם, אשר יכול בהינף יד להביא לסיום כהונתם בתפקיד".

עוד הוסיף כי: "נאמנות שכזו לדרג הפוליטי הממנה אינה יכולה לדור בכפיפה אחת עם התפקיד אותו נדרשים שומרי הסף למלא בחברה דמוקרטית. שומרי הסף אינם פועלים נגד הממשלה. הם פועלים ביחד איתה, לקידום מדיניות הדרג הנבחר. אבל בנקודות קצה, כאשר קיימת התנגשות בין השלטון לבין החוק, ומקרים כאלה לצערנו יכולים להתרחש כידוע לא כעניין תיאורטי – על שומרי הסף לבחור בחוק".

מנדלבליט התייחס למינויו של דן אלדד כמ"מ פרקליט המדינה: "שומר סף שנאמנותו נתונה לדרג הפוליטי שמינה אותו, ולא לאינטרס הציבורי, איננו יכול למלא את תפקידו כשומר סף. בהתאם לכך, פרקליט המדינה או ממלא מקום פרקליט המדינה איננו יכול להיות תלוי ברצונו הטוב של שר המשפטים לבדו, בקשר לעצם מינויו או למשך המינוי. מצב בו ממלא מקום פרקליט המדינה מכהן תחת צל האפשרות כי תפקידו לא יוארך אם לא יגלה נאמנות לשלטון – איננו ראוי".

"זו הסיבה בגינה קבעתי כי מינויו של אדם לתפקיד ממלא מקום פרקליט המדינה, לתקופה של שלושה חודשים שבסיומה שר המשפטים יוכל להחליט אם להאריך את המינוי בשלושה חודשים נוספים, כאשר היועץ המשפטי לממשלה מתנגד למינוי, עולה כדי מניעה משפטית".

עוד באותו נושא

שר המשפטים מאשים: בג"צ עשה יד אחת עם היועמ"ש


26

היועמ"ש תקף את שר המשפטים: "דברי השר משקפים גישה שאין מקום לקבלה – גישה של נאמנות שומר הסף לבעל התפקיד שמינה אותו. גישה שלפיה בהתנגשות בין השלטון לחוק, שומר הסף נדרש להעדיף את השלטון. אלו המבקשים להסיר כל ערובה פרוצדורלית בקשר למינויים של שומרי סף טוענים, בין היתר, כי בעבר מונו לתפקידים אלו אנשים ראויים, ללא קיומן של ערובות כאמור".

"למרבה הצער, המציאות הנוכחית לא רק שאין בה כדי להצדיק פעולות להחלשת הערובות הפרוצדורליות לשמירת עצמאותם של שומרי הסף, אלא שהיא מצדיקה את ההיפך – הגברת הערובות הללו. הכוונה היא למציאות שבה שר המשפטים טוען בראיון שהוא "נערך נפשית לאפשרות שיתפרו לו תיק", כאשר ברור לכולם שזו טענה מופרכת וחסרת ביסוס".

עוד הוסיף: "הכוונה היא למציאות שבה שר המשפטים טוען בראיון אחר שמערכת אכיפת החוק עשתה "שגיאה קיצונית וחמורה", בהגשת כתב האישום נגד ראש הממשלה, ושהתיקים "לא יבשילו לידי הרשעה"; כאשר ברור האינטרס הפוליטי העומד בבסיס קביעותיו אלו וברור שאין לו כלים לגבש עמדה כזו – ולו מן הטעם שלא נחשף לראיות בתיק, ובוודאי שלא היה שותף לדיונים המעמיקים בנוגע למשמעותן של ראיות אלו ולניתוח המשפטי שלהן".

"הכוונה היא למציאות שבה שר המשפטים מודיע שיש פסקי דין של בג"ץ שלא צריך לקיים, ולמרות שלאחר מכן הסתייג מדבריו אלו, לאחרונה, כאשר בית המשפט העליון הוציא צו ביניים שלא לרוחו בעניין הקמת ועדת בדיקה ממשלתית בנושא המחלקה לחקירות שוטרים, הוא טען ש"בג"צ עשה יד אחת עם היועץ המשפטי לממשלה"."

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
44 תגובות - 30 דיונים מיין לפי
1
הכי פשוט
איש יהודי | 04-03-2020 20:15
תן לשומרי הסף לחוקק ותחסוך את תפקיד השר, למה צריך משרד רכב אבטחה
למה מפרסמים את דברי הנבל המן-דבליט?
אביחי שר''י | 05-03-2020 0:52
המן-דבליט ימש''ו גרם לכל הבחירות כשתפר תיק לראש הממשלה היקר שלנו. ישלם ה' למנדבליט כגמולו הרע
השר לא מחוקק
התמים | 04-03-2020 21:42
שר המשפטים, ככל שר, יכול להניח על שולחן הכנסת הצעת חוק דינה ככל הצעה. הכנסת היא המחוקקת. השר הוא ממונה מינהלי על המשרד. במקרה של משרד המשפטים - השר לא אמור להכתיב לדרג המבצע , פרקליטים ויועץ משפטי, כיצד לפעול. נגד מי להגיש כתב אישום ונגד מי לא. השר כן שולט על מינויים מסויימים, על תקציבים וכדומה. השר הנוכחי מחווה דעתו על גורלם של תיקים ( כמו של ביבי ) , דבר שלא רק שאיננו בתחום סמכותו - אלא שאין לו כל מידע ויכולת לעשות שכן הוא אינו חשוף לכלל החומר בתיקים אלה. רק נועד להוריד את המורל ולשבש את העבודה, במצוות אדונו.
2
מנדלבליט המושחת עד לשד עצמות מדבר על נאמנות??
אמ | 04-03-2020 20:20
מנדלבליט המושחת המתועב, הנאמן למאפיית המשפטנים שהוא חלק ממנה, ותפר ביחד איתה את התיקים לנתניהו באופן אובסיסבי (רץ עם כתבי האישום המומצאים לבית המשפט ביום שבו נתניהו קיבל בארהב את הכרזת טראמפ על תוכנית המאה, שלא לדבר על ההדלפות הרבות ממשרדו שלו), ומסרב לחקור את אנשי השמאל - גנץ המימד החמישי ועוד ועוד - מעז לדבר על נאמנות??? ערכיות??? הצדק??? מנדלבליט החליט להצטרף לציר הרוע כי המאפייה מחזיקה בצו איסור פירסום את ההקלטות המרשיעות אותו בפרשת הרפז, שלא לדבר על היותו מקודם לעליון עי המאפייה כגמול על נאמנותו לדיקטטורה!! צריך להעמיד את מנדלבליט לדין ולהשליכו לכלא עם אות קין לכל חייו!!!
למגיב אמ
התמים | 04-03-2020 21:48
כל מי שניצב בדרכו של ביבי מושמץ בלי הכרה : כך הושמץ רוני אלשייך שהיה המפכל - למרות שהיה איש ימין שביבי מינה.כך מושמץ מנדלבליט , איש הימין שביבי מינה. כך הושמץ גדעון סער, איש ימין מובהק ובכיר בליכוד, כך מושמצים יריבים פוליטיים ובקרוב יושמצו גם השופטים בתיקו. קרא מה אמר נתן אשל, יד ימינו של ביבי : ביבי מפיץ שינאה כי הדבר מלהיט את הבוחרים המזרחיים, שאצלם גם כמה שיותר גנב - יותר גבר. מנדלבליט עושה עבודה מקצועית ללא משוא פנים - וההשמצות נגדו אינן מאחרות לבוא.
ביבי מושחת ושקרן
המיץ של הזבל | 04-03-2020 21:01
מנדלבליט מושחת ? אז מה בדיוק ביבי ? עם סיגרים ושמפניות וחמגשיות וטיסות של חברים .... ומתווה גז שעשק אותנו והעשיר את תשובה ומימון , ומילארדים לאלוביץ על חשבון הציבור , וכל הלשכה שלו שמעורבת במרמה ושוחד בפרשת הצוללות .... ועוד לא דברנו על הצוללת למצרים , ולא על המליונים שקבל מהבן דוד הגאון ..... נו באמת ..... טןל קורה מבין עיניך וקסם מבין שיניך ..... לא היה ראש ממשלה מושחת כמו הנאשם בהפרת אימונים , מרמה ושוחד שחושב שהכל מותר לו .... בו נקווה שכחול לבן ישימו לזה סוף .....
3
בכל העולם זו משרת אימון
רופא | 04-03-2020 20:27
שמנדלבליט יפסיק לשקר הוא חושש שיגלו על פשעיו
נראה לי שגם רופא יכול להיות משרת אמון.
לרופא | 04-03-2020 22:19
בהקבלה, רופא לא צריך כישורים מיוחדים או ידע, המטופל לא בראש מעייניו. הוא צריך להגיד כן למנהל בית החולים על מנת לשמור שהוא מרוצה.
4
זה לא דרג פוליטי. זה דרג נבחר על ידי העם.
מנדלבליט אנטי-דמוקרט | 04-03-2020 20:31
הדרג הזה חייב דין וחשבון לעם ומנדלבליט חייב דין וחשבון רק לחברים שלו בחונטה המשפטית.
לא דרג פוליטי ????
התמים | 04-03-2020 21:53
ברור שזה דרג פוליטי שנאמנותו פוליטית. כמו ששר הבריאות לא אומר לרופאים כיצד לנתח חולה, כך שר המשפטים לא יכול להגיד לדרג המקצועי במשרדו כיצד ואת מי להעמיד לדין. דעתו של אוחנה על תיקי נתניהו שווה לדעתו של המכונאי שלי : לשניהם אין יכולת, אין חומר ראיות ואין ידע הכרחי כדי לחוות דיעה. הכל פוזיציה פוליטית.
5
רצון הבוחר צריך לקבוע!!
דמוקרטייה | 04-03-2020 20:37
62 בעד לבעוט את ביבי לכל הרוחות
מאז ומעולם השמאל לא מוכן לקבל את כשלונו
יוקליס | 05-03-2020 19:21
השמאל מתקשה לקבל את מפלתו, מוכן לצרף את המאוחדת והכל בשם ה״צדק״ שביבי ישלם על מה שלא עשה , ביבי אהוב על העם , העם מבין שהשמאל המשמיץ את הימניים והמזרחיים רוצה בדבר אחד למחוק את הימין . בכחול לבן כולם אשכנזים מסואבים וליצני חצר אילמים
6
אוחנה איש מבחיל, לא יקום ולא יהיה.
סרוג | 04-03-2020 20:52
הנסיון להשחתה המוחלטת של השירות הציבורי תתנקם בכולנו.
7
הכל טוב ויפה צריך שיהיה גוף מפקח על הפרקליטו
ארז | 04-03-2020 21:35
לא יתכן שגוף כזה פועל ללא פיקוח... ואין מי שיעמוד מעליו, צריך מערכת עם בקרה ואיזונים... לא רוצים שהממשלה תהיה המילה האחרונה, אך גם לא רוצים שהפרקליטות תהיה המילה האחרונה... ואם אין דרך לפתור את הענין, אז עדיף שנבחרי הציבור יהיו המילה האחרונה, ולא שומרי הסף ללא בקרה... תראו איך מנדלבליט נלחם למנות פרקליט המקובל עליו, ומי יודע מה הסיבה לכך, אולי זה שמור לי ואשמור לך... כאשר בתכלס מערכת המשפט הופכת לשולטת בפועל במדינה... הציבור לא בחר במערכת המשפט, זה לא שלטון החוק באופן הזה, זה שלטון מערכת המשפט... שופטים ופרקליטים צריכים לפעול במסגרת החוק שחוקק המחוקק, הוא הריבון, הוא נבחר העם... זה מקומה המוגדר של מערכת המשפט ובזו המשבצת עליה להישאר!!!!
ידידי לא הבנת... מדובר ביועמשים לא בפרקליטות
לארז | 04-03-2020 22:17
האנשים האלה הם עובדי ציבור במשרדי הממשלה שתפקידם לדאוג שהממשלה עובדת לפי החוק. זה לא מתאים תמיד לשר שרוצה לקדם אינטרס כזה או אחר בקיצור דרך. ההצעה היא שהשר ימנה יועץ במשרת אמון. המשמעות שהיועץ יגיד לשר מה שהוא רוצה לשמוע ולא מה שהחוק אומר. זה אולי נשמע סבבה אבל יביא לאנרכיה שתפגע קודם כל באזרח. אין שום קשר לפרקליטות הפלילית או האזרחית..
8
שומר הסף ?
יאיר | 04-03-2020 22:13
לא מונית להיות שומר הסף ולא כלב שמירה. תפקידך יועץ וכמוך כל היועצים המשפטיים. זה שאתה חושבים עצמכם לכלבים -זה שגעון גדלות שלכם. ושומרי הסף - ממש דומים לבגתן ותרש אשר בקשו לשלוח יד במלכות - השלטון הנבחר על ידינו - הריבון
יש 62 ח''כים שרוצים לשלוח את ביבי לכלא
רון | 04-03-2020 22:42
אז אפשר לשים את ביבי בכלא בלי משפט (אולי עם שופט ב'משרת אמון')? אם אין מגבלה על נציגיו של העם הריבון אז זה צריך להיות בסדר
9
היוהמ עושה הם הם...
אביהו | 04-03-2020 22:16
מנדל פתח בבליץ. למדנו ממגילת אסתר מי הם שומרי הסף מה הם זוממים וכיצד המלכות חייבת לנהוג בהם
10
נאמנות
ויק | 05-03-2020 0:29
מנדלבליט אתה מדבר על נאמנות? ששתיים וחצי מיליון אזרחים נטו יהודים! אומרים וצועקים לך שאתה כלב פושע דיקטטור שאין להם אמון בך ובכל מערכת המשפטית פושעי העם!!!
לויק
התמים | 05-03-2020 8:32
זה שאת ורבים כמותך תומכים בנאשם שטוען שתפרו לו תיק - לא הופך אתכם לצודקים. כל רמאי יודע לאחז עיניים וכל נאשם טוען שתפרו לו תיק. ביבי אלוף בשקרים ואחיזת עיניים. מבלי שאת יודעת את כל העובדות את לא יכולה להחליט אם ביבי אשם או זכאי. רוני אלשייך היה המפכל בעת החקירה והוא איש ימין שביבי מינה. מנדלבליט הוא איש ימין שביבי מינה. לאנשים האלה לא היה כל אינטרס לפגוע בביבי. הכל נוהל בשיא המקצועיות וההגינות. אם ביבי טוען שהוא חף מפשע - בבקשה, במקום לחפש חסינות, חוק צרפתי וחוק אינדונזי - שילך לבית המשפט. שם יתבררו כל העובדות, ייחקרו כל העדים וייטענו כל הטענות. שם תצא האמת לאור. אז למה ביבי פוחד ? למה הוא בורח ממשפט ומתחמק מחשיפת כל העובדות ? הוא כנראה יודע שממש לא כדאי לו להגיע לחשיפת כל העבירות שביצע. טיפש הוא לא. את המסקנות תסיקי לבד.
11
קשקוש
יואל | 05-03-2020 6:35
העולם התחתון לא יודע מה זה נאמנות.הוא הולך רק על משילות,גניבות,זיופים ובריונות.
12
קשקשן..חולה גדלות..בוגד..אפס..פארזיט..מנדלבלי
Ене | 05-03-2020 9:07
חח
13
נאמנותו של אוחנה מזכירה משטרים אחרים...
מוישיק | 05-03-2020 10:05
התפיסה שהמנהיג אינו טועה, והוא נמצא מעל החוק מזכירה משטרים חשוכים משנות השלושים והארבעים של המאה העשרים. לצערי אוחנה מנסה למצוא הצדקות לנאמנותו העיוורת למנהיג המושחת, אז אולי הוא מצליח לעבוד על חלק מהציבור, אך לא על כולו.
14
אמון
תמר | 05-03-2020 10:28
איך מנדלביץ מדבר על נאמנות נאמנות למי האחד אל השני או נאמנות ליטר ולצדק אתה הרי יודע שכל מערכת המשפט בעיניין האמון שואפת לאפס האם מנדלוביץ רגיש רק לבינימין נתניהו החוט השערה וכל המערכת קורסת ואתה רץ עם כתב האישום כילד שקיבל קרמבו דיי תרד מהעץ או מאיימים עליך שיוציאו הכל לציבור והשאלה משילות או נאמנות איש לרענןבמערכת המשפט כולם רועדים שלא יגלו צו איסור פירסום לא אמור לשמש עיר מקלט לאלה הקרובים לצלחת
15
מנדבלוף
יאיר | 05-03-2020 10:59
חייבים לשנות את מינוי יועץ משפטי כל שר ימנה למשרד יועמש ולא פקיד של מנדבלוף יחליט על מדיניות השר צריך למשול ולא הפקיד ומנדבליט חושש הוא מתחיל לפחד וטוב שכך פקיד נגד השר הממונה איפוא יש דבר כזה
16
יועץ משפטי לממשלה
תמר | 05-03-2020 11:16
נאמנות אתה מדבר על נאמנות נאמנות בן שופט לעורך דין או בן שופט לאיש פוליטי או נאמנות בן אחד שבקושי סיים את העממי ממונה לראש לשכת עורכי הדין ואתה מחפש בכל הרשעים צדיק בדורו ומנסה להחליף את השלטון שמעתי שאתה צריך לסיים את תפקידך כיועץ משפט לממשלה יצא מעולה וטובשעה אחת קודם
17
נאמנות
אברהם | 05-03-2020 12:04
שכחת כנראה שאתה רק יועץ וכשיש יועץ מתייעצים איתו מה החוק אומר אבל לא חייבים לקבל את דעתו אם סוברים שהוא טועה בפירוש החוק או שיש אנשי חוק שמפרשים אחרת ונאמנות זה לא מילת גנאי וצריך שיהיה את שניהם גם לפי החוק וגם נאמנות שיהיה אפשר לסמוך על היועץ להבדיל ממך מנדבליט שיש לך קלטות חסויות מה יש לך להסתיר ואם אין מה להסתיר למה אתה לא מפרסם ביוזמתך כדי להפריך את השמועות שיש עליך
18
היועץ
עוז | 05-03-2020 18:59
היועץ חיי בעולם אטום ולפי צורכי החונטה .שיבדוק איך בארהב מתחלפים כל הפקידות בלי יוצא מין הכלל .אם היא נחשבת מדינה דמוקרטית הכי חשובה בעולם .אז איך אזובי הכיר עם עובש וריקבון יושר ואמת מתיימרים ללמד אותנו מה זה צדק ונכון .
19
מנדלבליט 1) תוריד את הכיפה 2) תכין כסף לקנטינ
שפוי | 05-03-2020 19:15
תתביש מושחת שכמוך איך אתה מעז לצאת מהבית ולפתוח את הפה נבל ושפל כמוך !! אתה בושה ליהודים ולמדינה !!
20
מנדלבליט מושחת עם כיפה
יוקליס | 05-03-2020 19:16
החונטה של ניצן מנדלבליט וייתר הסובבים אותם מושחתת , הם מלוכדים במושחתות, מצאו שעיר לעזאזל , אבל זה לא יוציא אותם נקיים, אלא ידגיש שהם מושחתים . הם תפרו תיק להעצים את עצמם ולמצוא חן בעיני השמאל
איך מנדלבליט שייך לחונטה של ניצן ????
התמים | 06-03-2020 9:15
מנדלבליט מעולם לא עבד בפרקליטות. מנדלבליט מונה להיות יועץ משפטי על ידי נתניהו, לאחר שקודם לכן עבד צמוד לנתניהו כמזכיר הממשלה, בהיותו איש ימין מובהק. אבל יש אנשי ימין שעדיין לא שאבו להם את כל השכל והם עובדים בצורה מקצועית וללא משוא פנים. כך, מנדלבליט החליט על הגשת כתב אישום לאחר שראה את כל ההוכחות בתיקי נתניהו. הגיע הזמן שגם אנשי ימין יתחילו להפעיל את הראש ולחשוב בהגיון. למה שמנדלבליט סתם יגיש כתב אישום נגד נתניהו שמינה אותו ??? בכלל התפיסה שבמדינת ישראל המשטרה, הפרקליטות והיועץ המשפטי עשו יד אחת כדי לתפור תיק לראש ממשלה היא תפיסה הזויה. הגיעה העת להתחיל להסתכל על העובדות ולהפעיל את ההגיון. לא לאמץ אוטומטית אמירה של נאשם בפלילים שטוען שתפרו לו תיק - את זה אומרים כל הנאשמים, בעיקר הרמאים שבהם....
21
אין מה לדבר. הטיעונים של מנדלבליט חזקים יותר
תישבי | 05-03-2020 22:04
אוחנה הוא חתרן למען זיכוי אדונו. שר לעומתי באופן בוטה ומופגן. הלוורי וניפטר ממנו בקרוב.
22
מנדלבליט מטעה
הפילוסוף | 06-03-2020 8:55
הביקורת, שלא לומר ההשתלחות החצופה של מנדלבליט בשר המשפטים אוחנה היא לא יותר מדמגוגיה זולה המבקשת לטשטש את העובדה הפשוטה לפיה היועמש לממשלה וגם בגצ כבר מזמן לא מקדשים את שלטון החוק כי אם את שלטון השופטים והמשפטנים תוך התעלמות בוטה ואנטי חוקית מהחוק עצמו. יתרה מכך, ההצעה המדוברת של אוחנה נגעה למינוי יועצים משפטיים למשרדי הממשלה כמשרות אמון ולא לעבודת הפרקליטות כגוף תביעה שכמובן אינו ואסור שיהיה כפוף לשיקולים פוליטיים. נראה כי מנדלבליט עצמו הנושא בשני כובעים (של יועמש וראש גוף התביעה) מתבלבל קצת בסמכויות השונות של שני התפקידים. זאת, תוך שראוי שיועץ משפטי כמו גם עוד במגזר הפרטי יסייע ללקוחו שהוא המשרד הממשלתי/השר ביישום מדיניותו (מתוך שיקולים מקצועיים וכמובן ללא התקרנפות) אך לא יהפוך למושל בפועל של המשרד או של הממשלה. בה בעת, יודגש כי עצם מינוי של פקיד על ידי ראש ממשלה או שר אינה אומרת שהפקיד יעשה את עבודתו מתוך שיקולים פוליטיים ולא מקצועיים (כי אז היינו מטילים ספק בכל המינויים הבכירים - הרמטכל, ראשי זרועות הביטחון, המשטרה, ראשי אגפים במשרד האוצר וכו'). העובדה שאלדד מונה על ידי אוחנה אינה אומרת שיעשה את תפקיד מתוך נאמנות לאוחנה וכי יזנח את היושרה המקצועית שלו.
תגובה לתגובת הפילוסוף
התמים | 08-03-2020 6:52
אכן, לעיתים יכולות להיות שתי פרשנויות תקפות. הבעיה כרגע היא, שרוצים מראש שהיועץ המשפטי בכל משרד ייבחר ויהיה נתון לפיטורים על ידי השר. כך יהיה היועץ תלוי בשר ויש חשש שינסה להכשיר גם מעשים שאינם חוקיים. היועץ צריך להיות עצמאי. לא נבחר ולא מפוטר על ידי השר.
בתגובה לתמים
הפילוסוף | 06-03-2020 17:28
אני נוטה לקבל חלק מדבריך בנוגע לתפקיד היועץ המשפטי במשרד ממשלתי כמי שאמון על הצגת המצב המשפטי/חוקי עבור השר. בה בעת, אני סבור שבשונה ממה שכתבת, חוות דעתו אינה בגדר מחסום כי בגדר המלצה בלבד שהשר יכול לקבל או לדחות, בהתאם לשיקול דעתו (למרות שעדיף שבדרך כלל השר יכבד את חוות דעתו המשפטית של היועץ המשפטי - אחרת במצב של מחלוקת תמידית ברור ששני הצדדים לא יוכלו להמשיך לתפקד יחד). ברקע לדבריי, ההבנה שהמשפט אינו מדע מדויק ונתון לפרשנויות שונות, כך שחוות דעתו של יועץ משפטי למשרד ממשלתי (הגם שבדרך כלל אמורה להיות נר לרגליו של השר) אינה בגדר תכתיב כי אם בגדר עצה/המלצה שמן הראוי שהשר ייתן לה משקל ניכר, אך היא אינה בהכרח הגורם הבלעדי בקבלת ההחלטה ולא בהכרח האמת המשפטית היחידה האפשרית.
יש הבדל בין רמטכל או ראש מוסד
התמים | 06-03-2020 9:47
שממונים על ידי הדרג הפוליטי ובין יועצים משפטיים במשרדי הממשלה : אף שכל מינוי על ידי הדרג הפוליטי יכול להיות מוטה פוליטית - את המפכל, הרמטכל או ראש מוסד אי אפשר לפטר באמצע קדנציה ולכל היותר לא יאריכו בשנה. זאת ועוד, יש מסננים נוספים- וועדת איתור, המלצה של הרמטכל הקודם ( במקרה של רמטכל ) וועדה שמאשרת כל מינוי כזה ( לכן בזמנו נפסל גלנט לתפקיד רמטכל ומועמדים למפכל לא אושרו כשנמצאו כשלים בעברם ). יועצים משפטיים שימונו ויפוטרו על ידי השר הממונה, יהיו תלויים אך ורק בשר. יועץ משפטי במשרד ממשלתי אינו קונסיליירי כמו במאפיה. עליו לשמש לא רק יועץ אלא גם מחסום בפני עבירות על החוק. לכן חשוב שיועץ כזה לא יהיה תלוי בשר אלא עצמאי. היועץ לא שולט ולא קובע מדיניות - אבל מתריע כשמהלך מסוים עלול להיות לא חוקי. על זה המלחמה.
23
מנדלביט
שאול סלע | 06-03-2020 9:57
אתה נאמנות הצחקתה
24
מנדפליץ
מ | 06-03-2020 13:33
ככול שמתקרבים לפרסום הקלטת מנדפליץ לחוץ כלב פולני אנטישמי
25
מנ. דל. ביל
בר בי רב | 06-03-2020 13:43
כבר עברו 9 שעות שלא שמענו ממנדלבליט. האם הוא חושב באמת שהדרג המדיני שנבחר על ידי העם הוא שצריך לכרוע ברך לפניו ולפני הפרקליטות שאנשיה לא נבחרו כלל. האדם הזה מדרדר את המערכת המשפטית מיום ליום, ומאבד גם את האימון הקטן בסך 12.03 % שנותר לציבור בה. מנדלפליץ עצמו מתדרדר מן הפח אל הפחת, גם מוסרית וגם מקצועית. הוא היה פעם יועץ-מיעץ משפטית כתרגומו, משם התדרדר להיות פקיד, ועכשיו הוא שוליה של שי ניצן, החייט שתופר כיתבי אישום למי אשר אינו חפץ ביקרו--מר נתניהו,ופורם ומשמיד כתבי אישום למי אשר חפץ ביקרו--רות דוד. שלא מרצונו,מנדלבליט הולך ונופל מדחי אל דחי כי אחרת, האישומים של פרשת הרפז, יוצאו מן החיסיון ומן הכספת של שי ניצן.
26
יועץ אחיטופל
יהודי | 06-03-2020 14:08
יועץ משפטי אוהב פרסומת. מספיק די לך לישון.
27
מנדבליט
א.אא | 06-03-2020 14:20
מנדבליט עם צוי איסור פרסום והאכיפה הברירנית אתה האחרון שיכול לדבר על אמינות כי אתה לא כזה . שווה בדיקה
28
סכנה
מאיר | 06-03-2020 15:13
כל אלה שרצו מהפך תראו למי הצבעתם לנבלות הכי גדולות בעולם ימח שמם לעולמי עולמים.
29
מנדלבליט יוצא גבר!
נאוה | 06-03-2020 15:46
לא משרתו של איש ברמה הפרסונלית... עושה את שליחותו הציבורית באומץ לב, ביושרה, בנאמנות ובדבקות במטרה, למען כלל הציבור! מנדלבליט חזק ואמץ ואל תירא כי אריה בן אריה הלא אתה!! אתה גאוות האומה וראוי לכל הכבוד והערכה!
30
אוחנה
עמי | 06-03-2020 16:24
משהו לא בסדר שנותנים לשר לקבוע מי יהיה פרקליט המדינה. צריך גוף נייטרלי שימליץ לא איש אחד לפחות בין חמישה אנשים לעשרה והרוב קובע פה אחד אחד לא טוב הפרקליט כפוף לשר רק עם הפרקליט יש לא אומץ