אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בן גביר תלמד מהרב דרוקמן: תקף את המפד"ל ורץ לבד

מי יורשו האמתי של הרב דרוקמן: נפתלי בנט או איתמר בן גביר? מצד אחד הרב לא היסס לפרוש מהמפד"ל ולצאת נגדה, ואז לשוב אליה, מצד שני היה נחשב תמיד קיצוני בעמדותיו ורץ גם נגד אחוז החסימה

בן גביר תלמד מהרב דרוקמן: תקף את המפד"ל ורץ לבד
  צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90, חיים גולדברג

הרב דרוקמן שזומן לפגישת החירום עם הרב רפי פרץ ונפתלי בנט, הכריע: עדיף שהרב רפי ישתה את המים במדבר הפוליטי וישאיר את עוצמה יהודית למות בצמא.

לדברי הרב: מה עדיף – להפר את ההבטחה או לרדת לטמיון? "היו שתי אפשרויות: או להיקבר או שמפלגה אחת תיכנס לכנסת".

עוד באותו נושא

הרב דרוקמן: מה עדיף, להפר הבטחה או להיקבר?


42

אבל שהרב דרוקמן כיהן כחבר כנסת הוא לא היסס לפלג את תנועת המפד"ל, למרות שכנועים רבים, להיות סיעת יחיד, לחזור ולהקים מפלגה עצמאית – מצ"ד (מחנה הציונות הדתית), להתאחד עם "מורשה" ושוב לחזור למפד"ל – גם בסיכון של פילוג הציונות הדתית ושלא ייכנס לכנסת.

פוליטיקאים ורבנים רבים ניסו לשכנע את הרב דרוקמן שלא יפרוש מהמפד"ל, איום שנשמע כל כמה זמן מהמחנה שלו. באפריל 81' סירב השר בורג לדרישתו הקיצונית של הרב דרוקמן ששלושת המקומות הראשונים ברשימה יהיו שלו כאולטימטום ואף הזהיר אותו "כי אם יפלג את התנועה – תהיה ידו על התחתונה" (דבר 9.4.81).

בסביבתו של הרב דרוקמן אמרו שהמפד"ל כבר התפוררה ואין עוד מה לחפש במסגרתה (מעריב 16.1.83).

למרות השכנועים הרבים קמה לה מצ"ד – מפלגה שמטרתה היא: לא-המפד"ל: "הקמת הסיעה היא ההצלחה האמתית של חזון הציונות הדתית". כך, למרות שהמפלגה הייתה סיעת יחיד של הרב דרוקמן שפרש מהמפד"ל, הוא עדיין ראה את עצמו כאחד שילכד את הפוטנציאל של הציבור הדתי לאומי: "החזון של מצ"ד הוא עתיק יומין ואינו חדש, והוא ארץ ישראל לעם ישראל על פי תורת ישראל".

באותה מסיבת עיתונאים בבית סוקולוב בתל אביב, בשנת 83, אמר יו"ר מצ"ד יוסף שפירא כי הסיעה לא תפסול אחרים "ולא תדגיש את תדמיתם השלילית של אישים במפד"ל", והוסיף: "מכאן ואילך אין לנו קשר עם המפד"ל ואין אנו חברים במפד"ל" – כך חזר על הדברים שאמר הרב דרוקמן עצמו בהודעת פרישתו מהמפד"ל והקמת סיעת יחיד.

הרב נריה שתמך בצמ"ד יצא נגד המפד"ל ואמר כי ההנהגה הקיימת של המפד"ל "מחלקת שלל ומבזבזת ירושה מפוארת".

כאשר המפד"ל רצתה להצביע נגד ההצעה שהכנסת תכיר בו כסיעת יחיד, אמר הרב דרוקמן כי עמדתם נובעת מנקמנות וצרות עין וכי אין להשלים עם המצב שהמפד"ל תכתיב לקואליציה עמדה זו. על תמיכתו בראש הממשלה דאז בגין התנה הרב דרוקמן בכך שיכירו בו כסיעה עצמאית ושיוחזר לו מקומו בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת על חשבון מכסת הליכוד.

הרב דרוקמן: אני קיצוני? במה אני קיצוני – בארץ ישראל?

אז האם יורשו של הרב דרוקמן הוא נפתלי בנט? אחד שלא יהסס לאיים בפרישה, לקבל תנאים יותר טובים ואז לפרוש, לחזור ושוב לפרוש, לצאת נגד המפד"ל או הבית היהודי, לתקוף אותה, אבל שוב לחזור. אחד שדורש את מקומו בוועדת החוץ והביטחון, אחד שרץ דרך המפד"ל אבל רואה את עצמו כמשהו מעל זה, מעבר לזה.

אבל, בין השורות עולה דווקא דמותו של בן גביר. הרב דרוקמן לא חשש מסקרים ואחוז החסימה ורץ לבד. הוא הציב תנאים בלי לחשוש כי היו מאחוריו פעילים. בנוסף כמובן, דעותיו הפוליטיות היו קיצוניות הרבה יותר משל בנט ובשבתו בכנסתו היו זהות לחלוטין לעמדותיו של איתמר בן גביר.

כאשר ח"כ דרוקמן מתראיין בעיתון דבר (23.6.78) ונשאל: "האם הרב חיים דרוקמן קיצוני שבקיצוניים כפי שמתארים אותו כמה אנשים", משיב הרב בצחוק: "אני? קיצוני? מה פתאום? במה אני קיצוני? בארץ ישראל? לזה קוראים קיצוני? קיצוני הוא אדם שקיצוני בשטח אחד. אבל לא הייתי קורא קיצוני לאדם כמוני, ששואף ומשתוקק לשלמות בכל. לתורה שלמה, עם שלם, ארץ שלימה".

צודק מיכאל בן ארי כאשר טען את פסק ההלכה של הרב דרוקמן (עדיף שאחד – הרב רפי – ישתה וינצל, מאשר ששניהם ימותו בצמא): "מרגע שנחתם הסכם בקבוק המים שייך לשנינו. דעתו של רבי עקיבא, זה במקרה והבקבוק שייך לאחד. הרב פרץ, החליט לגנוב מאיתנו, את בקבוק המים המשותף, ולזרוק אותנו מהבניין. זה הסיפור. אם זה כשר בעיני הרב דרוקמן, אז מה עוד כשר?".

דבריו של מיכאל בן ארי קולעים לאמת. הדברים כשרים בעיני הרב דרוקמן כדי להגיע לפסגות פוליטיות ולהצליח. לכן גם ברור למה הפעיל לחץ על הרב רפי פרץ כדי שיצטרף לבנט וימחק על הדרך את המפד"ל, הבית היהודי, או כל מפלגה של הציונות הדתית לדורותיה. אם המצב היה הפוך, הרב דרוקמן לא היה לוחץ על בנט להצטרף והיה מייעץ לו לרוץ בנפרד (כפי שקרה).

אבל עוצמה יהודית צריכה רק ללמוד ממנו. לרוץ לבד, להסתכן, ולא להסתכל שוב על המפד"ל.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
20 תגובות - 13 דיונים מיין לפי
1
רק עוצמה על אפם ועל חמתם של סמוטריץ ומלמד
איציק הוד | 16-01-2020 15:43
לא יעזור כלום על אפם ועל חמתם של אנשי המדון סמוטריץ וזלמן מלמד נבחר רק עוצמה יהודית לא יעזור להם כלום לזבלים האלה
הזהרו בגחלתן של ת"ח!
מומו | 17-01-2020 0:35
אני מוחה על פגיעה בתח כל שהם, גם אם אתה חושב שהם התנהגו שלא כדין!
מצביעים מהלב!מחאה על הנבזות של הסמרטוט והזלמן
גלעד | 16-01-2020 19:17
מעשה מבוזה מעשה נאלח הכל תוכנן בקפידה על ידי הסמרטוט הממזרי הנוכל והשחצן בחסות הרב שלו זלמן מלמד שונא היהודים שלא מסכימים להשתחוות לדיעותיו הנפסדות והמתנשאות אנשי דמים ומרמה מצביעים לעוצמה יהודית כמחאה כלפי שמיא על מעשה הנבלה שנעשה אפילו יהושוע בן נון לא הפר את הסכם עם הגבעונים כי בזמנו לא היו את צמד המושחתים סמוטריץ והזלמן שלו
תצביע מהשכל. אין לעוצמה שום סיכוי
אבי | 16-01-2020 18:15
.
רק עוצמה - אפילו שביבי רוצה שאיתמר יפרוש
לאיציק | 16-01-2020 17:12
קודם כל שביבי יפרוש מתפקידו כרוהמ, אחכ יש לו זכות לדרוש מבן גביר. אנו נצביע רק לבן גביר/עוצמה כמו בפעמים הקודמות. הפשע של רוהמ שלח. על פרץ להפר הסכם-בזיון גדול !!!
2
חזק ביותר
אריאל | 16-01-2020 15:57
יישר כח גדול
נכון, יאללה עוצמים עיניים ואוזנים מהשטיפות מו
יעקב | 17-01-2020 4:20
מוח בכל אמצעי התקשורת ומצביעים עוצמה.
3
נתעלם מהטעויות בעברית- בן גביר חייב לרוץ !
מוטי ר. | 16-01-2020 16:18
אם עוצמה יעבדו קשה הם יצליחו להיכנס לכנסת...בהצלחה .
בנט בלע את כולם
שי | 21-01-2020 20:27
ריסק את הצינות הדתית לרסיסים. עשה ממנה לעג בפריים טיים של כם הטלויזיה. ובסוף ליקט את כל הרסיסים השבורים כמו שנוררים לכסאות בכנסת. משפרש מהבית היהודי רק חילול השם נשפרץ ממנו ומי שנדבר בו לכל מקום. ומוסיף והולך עם הזמן.
הרב רפי איש אמת. כל השאר הבל. אם היה נשאר עם
אבי פרידמן | 19-01-2020 22:49
הרב רפי איש אמת. כל השאר הבל. אם היה נשאר עם איתמר בן גביר היו אומרים: א. הרב רפי לא שומע בקול הרב דרוקמן. ב. לא מנהיג. מנהיג צריך לקבל החלטות קשות והיה צריך להיפרד מאיתמר בן גביר. עכשיו כאשר הרב רפי נפרד מבן גביר, קיבל החלטה קשה, שמע בקול הרבנים, אז אומרים שהוא בוגד. דבר אחד טוב יצא - אין מפדל,אין בית יהודי, אין איחוד לאומי, בנט בלע את כולם. סוף סוף.
4
חח דרוקמן קיצוני אבל נחשב בעלי ידע תורני
ארז | 16-01-2020 19:12
בעוד איתמר בן גביר מבין רק בתורת הגזע
5
ימינה לא מפלגה דתית לאומית
תיקון לחיי"ם | 16-01-2020 19:12
ימינה לא מפלגה דתית לאומית מצביעים ליכוד (מצביע טב קבוע)
6
מצביעים מהשכל ומהרגש
אחיה | 16-01-2020 21:41
מצביעים למפלגה היחידה שיש סיכוי שתציל את שלטון הימין. לא מצביעים לבוגדים ושקרנים.
7
הרב רפי איש אמת. כל השאר הבל. אם היה נשאר עם
אבי פרידמן | 19-01-2020 22:48
הרב רפי איש אמת. כל השאר הבל. אם היה נשאר עם איתמר בן גביר היו אומרים: א. הרב רפי לא שומע בקול הרב דרוקמן. ב. לא מנהיג. מנהיג צריך לקבל החלטות קשות והיה צריך להיפרד מאיתמר בן גביר. עכשיו כאשר הרב רפי נפרד מבן גביר, קיבל החלטה קשה, שמע בקול הרבנים, אז אומרים שהוא בוגד. דבר אחד טוב יצא - אין מפדל,אין בית יהודי, אין איחוד לאומי, בנט בלע את כולם. סוף סוף.
8
ביקות נכונה
אוחנה | 21-01-2020 10:08
מותר לבקר רב גדול שיהיה!!! בסיפור של אמנון ותמר בניו של דוד המלך, שמואל ב, דוד שומע את הסיפור הטרגי וכך הוא מגיב... וְהַמֶּלֶךְ דָּוִד--שָׁמַע, אֵת כָּל-הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה; וַיִּחַר לוֹ, מְאֹד.... אם תמשיכו לקרוא לא תמצאו שום דיבור בין דוד לאמנון...דוד כעס רתח אבל לא התערב. דוד המלך -צדיק
9
רק שאז לא הייתה בעייה של אחוז החסימה.
יוסי לוי | 21-01-2020 17:45
אפשר לעשות הרבה השוואות, אבל כבר הוכח שהם לא עוברים, והדמיונות על זה שפתאום מספר המצביעים יוכפל - הם באמת רק דמיונות.
10
בושה של רב
ט | 24-01-2020 12:21
אם זה רב שלא מסביר שחותמים הסכם צריך לחבד אז בושה זה לא רב זה נוכל
11
עוצמה = זריקת קולות לפח. בן-גביר - תפסיק כבר.
שלמה כהן | 26-01-2020 1:14
מי שמצביע עוצמה, עושה טעות גסה. התלבטתי האם בכלל, לפני האיחוד המבורך בציונות הדתית. ברוך השם שנעשה איחוד של ימינה, ועכשיו אפשר להצביע טב בראש שקט.
12
תצביעו לבן גביר ותעלו את השמאל
איש מרץ | 29-01-2020 12:14
כל הכבוד לכם תמימים - תצביעו לבן גביר ואנו בשמאל נחגוג
13
מעניין מה אחוז המתגייסים מבין מצביעי בו גביר
שואף ל... | 29-01-2020 12:15
מעניין אותי האם מצביעי בן גביר המדברים גבוה גבוה, בכלל מתגייסים ולכמה זמן