אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

פייגלין: מי שמצביע 'הבית היהודי' הופך ללא רלוונטי

חבר הכנסת לעתיד, משה פייגלין מנתח את המערכת הפוליטית וטוען כי הבית היהודי עוד לא סיימה את העלייה שלה אך אחרי הבחירות הבאות היא תקרוס: "נוכח אתגרי המציאות ייווצרו מהר מאוד חילוקי דעות ופיצולים שיציפו את מגזריותה של המפלגה, יבריחו את הקולות שאינם מן המגזר וישיבוה לגודלה הטבעי."

פייגלין: מי שמצביע 'הבית היהודי' הופך ללא רלוונטי
  רק הליכוד. פייגלין (פלאש90)

יו"ר מנהיגות יהודית, משה פייגלין, מנתח היום (ב') את המערכת הפוליטית ומעריך מה יקרה עד הבחירות ולאחריהם.

חבר הכנסת לעתיד טוען כי בשמאל הקיצוני, מרצ והמפלגות הערביות הגיעו לפוטנציאל שלהן כמו גם עוצמה לישראל מימין, שאם תעבור, תשיג את המירב האלקטורלי שלה.

מפלגת העבודה הוא טוען "נסחרת מתחת לערכה האמיתי" כשהחורבן שהשאיר אחריו אהוד ברק יחד עם זליגת קולות למפלגות המרכז נתנו בה את אותותיהן. את מפלגת יאיר לפיד ומפלגת ציפי לבני (לטענתו הוא שכח את שם המפלגות) הוא מכנה "מפלגת סל הקולטת מועקות וחוסר תוחלת אולם לא מציעה דרך אלטרנטיבית של ממש" וצופה כי הן ייעלמו בתוך זמן קצר.

נפילתה ועלייתה של הבית היהודי

על 'הבית היהודי' כותב פייגלין: "זהו ללא ספק הסיפור המרתק של הבחירות האחרונות. כעשרים שנה "נסחרת" מניית המפד"ל הרחק מתחת לשוויה האמיתי העומד להערכתי על כשמונה עד עשרה מנדטים."

פייגלין מזכיר שמבחירות 77' עת קיבלה המפד"ל 12 מנדטים, הספיקו המפלגה להסתכסך, להתפצל וכמעט להעלם. "הציונות הדתית – אותו פלח אוכלוסיה ייחודי, היחיד העונה ציבורית להגדרה "בעל אחריות כוללת לגורלו של עם ישראל" – הציבור התורם ומתגייס יותר מכל ציבור אחר, מצא עצמו רדוף ומגורש ממעמדו ולעיתים גם מביתו ממש."

את העלייה בכוחה של 'הבית היהודי' זוקף פייגלין לדמותו של בנט, אולם טוען כי זה כבר הפסיד נקודות בשאלת סרוב הפקודה: "הזגזוג של בנט והתייצבות רשימתו כולה ככלי ריק מאחורי התשובה השנייה, העמיד למעשה את כל ההישג המדהים של איחודה מחדש של הציונות הדתית, על גבי תשתית אידיאולוגית חמורה ביותר, ושלל ממנה את היכולת לבשר את הבשורה שהיא מתיימרת לבשר. מצביעי הבית היהודי יכולים כיום לדעת בוודאות (!) כי מפלגתם לא תפנה יהודים מביתם – בשבת…" כותב פייגלין.

ומוסיף: "מלבד בנט ואיילת שקד – מבטאת הרשימה כולה מגזריות ברורה. אם קודם לבחירות מצליחה הרשימה לשתוק, ליישר קו נוכח אתגרים תיאורטיים ולהתייצב מאחורי המנהיג העולה שמתחמק מאמירה אידיאולוגית, צפוי כי נוכח אתגרי המציאות ייווצרו מהר מאוד חילוקי דעות ופיצולים שיציפו את מגזריותה של המפלגה, יבריחו את הקולות שאינם מן המגזר וישיבוה לגודלה הטבעי."

ואחרי הבחירות?

"סביר להניח שהליכוד יצליח בכל זאת להקים ממשלה – אולם כלל לא בטוח שכך יהיה. די בגורם נוסף שייכנס לתמונה בשבועות שנותרו (למשל הסתבכות בפלילים של שר בכיר) בכדי שהליכוד יאבד עוד כמה מנדטים. אם הליכוד ירד מתחת ל 30 מנדטים ויחימוביץ' תעלה מעל לעשרים, דרעי (שבוודאי מעדיף את יחימוביץ' על נתניהו) ימנע מהמלצה על נתניהו לנשיא. או אז יוכל פרס להטיל את הרכבת הממשלה על שלי יחימוביץ' והיא יכולה בהחלט להצליח בכך (קואליציה "חברתית" עם ש"ס)." מעריך פייגלין.

"בין אם כך ובין אם אחרת, הבית היהודי צפוי לגרוף כ 15 מנדטים- אולי אף יותר. אם יצרף נתניהו את בנט לממשלתו, יאלץ בנט ללכת עמו רחוק מאוד נוכח כל משא ומתן וויתורים מדיניים. נתניהו הרי יוכל תמיד להחליפו בשלי, לבני, לפיד – או כולם יחדיו. לבית היהודי לעולם לא תהיה אופציה אחרת מלבד הליכוד, גם לא האופציה להחליפו. ייתכן אף שמלכתחילה ימצא עצמו בנט בחוץ."

את מרכז העניינים רואה פייגלין דווקא בהנהגת הליכוד: "הליכוד היה ונותר המרחב הנכון לבנייתה של מנהיגות אמונית למדינת ישראל. זהו המרחב היחיד הנותן תקווה פוליטית לפתרון של ממש ועלינו לשמור על נאמנותנו לקרקע הפוליטית שתחת רגלנו – גם כשהיא רועדת. מי שבוחר עכשיו להצביע ל'בית היהודי' מוציא עצמו במידה רבה מן המגרש הרלוונטי.

הליכוד אינו גן של שושנים. הוא הוביל בעבר לגירוש יהודים ועדיין עלול לעשות זאת גם בעתיד. אולם אי אפשר להתעלם מכך שבמסגרת יכולתו הטקטית (כשאין תוכנית מדינית על הפרק) עושה הליכוד למען ההתיישבות יותר מכל מפלגה אחרת. ב 12 שנות מאבק, הובלנו את הציבור הסרוג אל תוככי מפלגת השלטון וזו פתחה בפני הציונות הדתית את שעריה – ובשמחה. בקדמת הרשימה נמצאים כיום יותר מתנחלים מאשר בכל רשימה אחרת. אסור להפסיק את התהליך החשוב הזה, התהליך היחיד המייצר בסופו של יום – פתרון אמיתי לבעיה האמיתית."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
15 תגובות - 15 דיונים מיין לפי
1
ירושלים
אסף | 31-12-2012 19:00
שחצן, בנט עשה בחודשיים מה שאתה כבר 15 שנה מנסה לעשות, אז סתום כבר ת'פה ואל תקלקל.
2
עוד מעט הליכוד לא רלבנטי
אבי | 31-12-2012 19:02
אני מבין את כאבך!!! לקח לך עשרות שנים להיכנס לליכוד ולנסות להוביל את הציבור הימין האידיאולוגי ואופססס תוך חצי שנה בנט גונב לך את כל המצביעים.
3
רק עוצמה לישראל
אלי | 31-12-2012 19:23
4
זה כאב הציבור
אלי | 31-12-2012 20:53
כי מנסים להחליף השלטון לשל תורה ובנט לא יתרם שום דבר חוץ מכסף...
5
מרצ היא הבית היהודי שלי!
ציוני-דתי | 31-12-2012 21:26
לדעתי מרצ היחידה שתציל אותנו מסכנת מדינה דו-לאומית עם רוב ערבי. זאת גם המפלגה הכי ישרה. הח"כים של מרצ קמים כל בוקר לעבוד למען כל עם ישראל - בלי שקרים, בלי חוכמות, בלי להדבק לכסאות. פשוט עובדים להגשים את הערכים בהם הם מאמינים. תופתעו לדעת שמרצ היתה המפלגה היחידה שדאגה למפוני גוש-קטיף בועדת הכספים של הכנסת!
6
מי שהולך להיות לא רלונטי זה הליכוד.כדאי שתשקול שוב היכן
אתה נמצא | 31-12-2012 22:24
7
עוצמה לישראל לא עוברת. אני מצביע לבנט
חיים | 31-12-2012 23:20
8
אני מצביע עוצמה לישראל!!
משולם צוויג | 01-01-2013 1:35
לא יקנו אותי בגרוש
9
פייגלין היה צודק אילו.....
האמיתי | 01-01-2013 3:39
אילו כל אנשי הליכוד היו נאמני ארץ ישראל אך מצידי 28 מנדטים זה בסדר ... אם אני לא טועה אחרי זה יש שמאלנים... ככה שזה טוב שאנשים טובים מהבית היהודי יהיו במקומם... פייגלין שוב מטעה... לא להצביע יותר מידי ליכוד... צריך להכניס רק את הימנים מהליכוד...
10
pathetic
גורג-מרדכי קסטוריאנו | 01-01-2013 8:52
פייגלין: מי שמצביע 'הבית היהודי' הופך ללא רלוונטי ג'ורג'-מרדכי קסטוריאנו: pathetic מה אתה עושה בליקוד?
11
פייגלין יש לך בנטפוביה?
נו שוין | 01-01-2013 10:11
תרגע קצת, כשזה נוגע לליכוד אתה מלא ססמאות של אמונה (אתה תבחר ליו"ר הליכוד, ולא תהיה בריחה המונית של מצביעי ליכוד) וברגע שעוברים לבית היהודי אתה פתאום ריאלי (עלק)? הערות: יש יותר משותף בין החברים בבית מאשר החברים בליכוד. -שלי לדעתי עדיפה מביבי. היא ישרה ולא תתעמר במתנחלים כמו שרק הליכוד יכול לגבי מו"מ נראה לי ברור שכשהקואליתציה תעמוד על ש"ס ויתכן שגם הבית אין לי חשש (חישוב פשוט 20(עבודה)+18(יש עתיד והתנועה)=38 ) נכון שביבי יכול להחליף את בנט את חכ"ים של הליכוד המצב יותר קשה הוא אפילו לא צריך להחליף, הם בכיס שלו,ע"ע חוק ההסדרה. הוא עשה את זה לכל החכי"ם הימניים שהיו ובטח לאלה שנמצאים במקומות הנמוכים ברשימה. ואגב אני אישית-עוצמה לישראל!
12
שוב פייגלין מתאר את המציאות בצורה מדוייקת לחלויטין
רוני החכם | 01-01-2013 12:07
13
הבית היהודי יקרוס? הרי הליכוד יחד איתך קורסים כבר עכשיו
אב פת | 01-01-2013 12:50
פייגלין,כמה זמן יקח לך להבין שאתה לא רצוי בליכוד? כמה שנים לקח לך ע"מ להיות חבר כנסת? לאן יובילו המחלוקות שלך עם שאר חברי הליכוד?הרי הפיצוץ והפילוג יהיה אצלך בליכוד! אלא אם תיצמד חזק לכיסא,ואז תמשיך לספר את המהפכה שאתה מוביל בליכוד! זמנך עבר,ודבריך הם הבל הבלים.
14
על זה נאמר "גזור ושמור" לדעתי הוא צודק אבל ימים יגידו..
יאיר | 01-01-2013 14:42
אני מקווה שיהיה דיון עינייני על הנאמר פה בעוד שנתיים.
15
ניתוח מעניין מר פייגלין
יעקב | 02-01-2013 10:39
אבל מי חוץ ממך בליכוד מצהיר בצורה ברורה לחלוטין שיסרב פקודה בעת גירוש חלילה? לעומת זאת, גם אם בבית היהודי, היו"ר מזגזג, שאר החברים ידועים כפעילים אידאליסטים