אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ליפשיץ מודה: היו מאמרים בלתי ראויים בתוכנית התנ"ך

יו"ר מנהל החמ"ד אברהם ליפשיץ עונה לדברים החריפים ששלח לו הרב אליהו זייני בנוגע לתוכנית הלימודים החדשה בתנ"ך וכותב "עלו באתר מעט מאמרים בלתי ראויים, שירדו מיד כאשר התריעו בפנינו עליהם." הרב זייני לרדיו גלי ישראל: שמעתי על המכתב לראשונה מהתקשורת.

ליפשיץ מודה: היו מאמרים בלתי ראויים בתוכנית התנ"ך
  יש תכנים בעייתיים. ליפשיץ (צילום מסך)

התייחסות ראשונה של יו"ר מנהל החמ"ד לתוכנית הלימודים החדשה בתנ"ך.

בשבוע שעבר הבאנו ב'סרוגים' את מכתבו של הרב ד"ר אליהו זייני, התוקף בחריפות את תוכנית הלימודים החדשה בתנ"ך וקורא לפטר את המורים והמפקחים האחראיים עליה.

הבוקר, פרסמה כתבת רדיו גלי ישראל, רעות וילף, את מכתב התשובה בו עונה אברהם ליפשיץ לרב זייני.

"אנחנו מודים ומעריכים מאוד את ההתערבות של הרב, בדאגתו ללימוד תנ"ך בחמ"ד. ההבנה העמוקה, שלימוד תנ"ך הוא אבן יסוד אמוני לתלמידינו ולנו, היא זו שעומדת בבסיס התגובה ועל כך תודה" כותב ליפשיץ לרב זייני.

"את תכנית הלימודים הישנה בתנ"ך היו רבים שחשבו שיש מקום לשנות, מתוך רצון להגדיל תורה ולהאדירה, ומתוך תפילה שהשינוי יגרום לאהבת התנ"ך ולשמוע את דבר ה' המדבר אלינו מתוך הלימוד." כותב ליפשיץ ומציין כי בראש הועדה עמד הרב הדרי, ראש  ישיבת הכותל.

"השינוי בתכנית החדשה נבע בין השאר מן הרצון להתייחס לאוכלוסיה רחבה של תלמידים הכוללת גם כאלו שאינם באים מבתים תורניים ואנו מעוניינים ליצור עבורם בסיס הראוי לכל בוגר בחמ"ד."

על פי ליפשיץ מאות מורים לתנ"ך שהשתתפו בכנסים הודו וברכו על התוכנית. "קולות אלו מגיעים אלינו ממורים ומורות, מנהלים וראשי ישיבות, ואנו חשים כי אכן בעזרת ה' נוכל לסייע בידם לקדם את הוראת התנ"ך ואת הגברת אהבת התורה וההליכה בדרכיה."

את המחלוקת סביב הדגשים בלימוד התנ"ך מכנה ליפשיץ "ישנה", וטוען "חידושה של תוכנית הלימודים לא עסק בשאלה זו, כך שכל מורה יכול להמשיך ולנקוט בגישתו החינוכית, כפי שהורו לו רבותיו וכפי המתאים לתלמידיו, גם כיום."

על התכנים הבעייתיים שהתגלו באתר ההעשרה ללימוד התנ"ך כותב ליפשיץ: "אחרי כל זאת, אין אנו מתביישים להודות בטעויות. הטעויות לא היו רבות, כפי שכתב הרב שאולי הוטעה על ידי מאן דהו, אך ניסינו לתקנן."

"מחשבתנו היתה לטובה – חשבנו שיש מקום להוסיף מאמרי העשרה למורים, למען יוכלו המורים להרחיב את ידיעותיהם ולהעמיק את הבנתם בתנ"ך, טרם יגשו ללמד בכיתה. מאמרים אלו, נלקחו רובם ככולם מאתרים שונים של ישיבות ובתי מדרש, ומסתבר כי על אף שלא מדובר בחומרי לימוד שהם חלק מתוכנית הלימודים, ועל אף שרק מורים המעוניינים לקרוא מאמרים אלו קראו אותם, ועל אף שכותבי המאמרים היו רבנים ומורים יראי ה', הרי שחלק מן המאמרים הללו, עוררו מחלוקת ואי נחת בקרב מורים."

"כמו כן היו באתר מאגרי מידע שמטרתם היתה לפתוח בפני מורים ידע שאינו קשור בהכרח לתכנית הלימודים, ושם, בתחילת הדרך, עלו מעט מאמרים בלתי ראויים, שירדו מיד כאשר התריעו בפנינו עליהם."

"בהתייעצות רחבה עם מורינו ורבותינו, הרב יעקב אריאל שליט"א, הרב דרוקמן שליט"א, הרב הדרי שליט"א, הרב איתן איזמן שליט"א והרב אבי גיסר – יו"ר מועצת חמ"ד הוחלט להוריד את כל מאמרי ההעשרה ואת כל מאגרי המידע."

בהתייחסות אישית למכתבו של הרב זייני כותב ליפשיץ: "מורי ההוראה, תלמידי החכמים, המחנכים וראשי הישיבות שברכו ושמחו על התכנית החדשה בתנ"ך, אינם חשודים על הרב כמי שרוצים לחנך למה שלא נכון לחנך, חלילה."

"החמ"ד, אינו שייך לבית מדרש כזה או אחר. בחמ"ד לומד כל מי שמבקש להתחנך לתורה ומצוות בתפיסת עולם ציונית דתית.  גם בהוראת התנ"ך, אי אפשר לכלוא את הרוח, ובתי מדרש שונים נמצאים בשדה הרחב של החמ"ד. התכנית החדשה בתנ"ך – במתווה שאנחנו מתפללים שיאהיב תנ"ך ויקרב את כולנו לאבינו שבשמים, אין בה הכוונה לבית מדרש מסוים.

שמעתי על המכתב מהתקשורת

בתגובה לדברים אמר הרב אליהו זייני לרדיו גלי ישראל, כי המכתב הגיע אליו מידי כתבת רדיו גלי ישראל, רעות וילף, שידעה אותו לראשונה על תוכן המכתב.

האזינו לשידור במהדורת הצהריים של רדיו גלי ישראל:

[podcast]http://www.srugim.co.il/wp-content/uploads/2012/07/RGYLIF.mp3[/podcast]

"צריך להעמיד את הדברים על דיוקם, עד היום מר ליפשיץ שאיננו רב, הוא אמנם ד"ר אבל לא הגיע לסמיכה, המכתב הזה לא הגיע אלי, רק דרך הכתבת רעות וילף וזה מעשה פגום מבחינה מוסרית ומבחינה נימוסית."

על המכתב עצמו אומר הרב זייני, כי עצם העלאת התכנים לאתר של החמ"ד הוא בעייתי והורדתם במחתרת מעוררת חשד.

"המאמרים האלה נכתב על ידי אנשים חובשי כיפה והמאמרים האלה הם רצף של כפירה מובהקת. נניח שהם הוכנסו ובשל תרעומת הם הורדו, אדם שמכניס מאמרים מלאי כפירה ואחר כך הוריד אותם זה מספיק כדי לחזור בתשובה?"

"מי שמכניס מאמרים כאלה, מעיד על עצמו כי הוא בעייתי מבחינה אמונית".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
11 תגובות - 11 דיונים מיין לפי
1
מדוע הרב זייני מכניס נימה של פסילה אישית?
נתנאל יוסף | 26-07-2012 18:08
מה קשורה שאלת הסמכתו לרבנות של מחנך דגול שעמד שנים בראש ישיבה ואולפנה והעמיד תלמידים הרבה? הניסיון של הרב זייני לפגוע אישית בראש המינהל לחינוך דתי במקום ביקורת עניינית אינו לכבודו.
2
למה אתר חדשות דתי מתנהג כמו ווינט
תוהה-בוהה | 26-07-2012 18:52
האם הכותרת משקפת את מה שכתוב בכתבה?
3
איפה רבני בית הלל? למה לא כותבים מכתב למר ליפשיץ שהוא ל
אלי | 26-07-2012 20:18
שהוא לא מבין ויש כמה דרכים ללמוד תורה?
4
רואים שמערכת סרוגים מתנגדת לתכנית הלימודים החדשה
שמעון | 26-07-2012 20:22
אם משווים את הדרך בה אתר סרוגים בחר להציג את דברי אברהם ליפשיץ לרב זיני לדרך בה אתר כיפה הציג את הדברים - מאד שקוף שהמערכת שלכם נקטה עמדה והיא לא מציגה את הדברים בצורה מאוזנת והגונה. חבל! הפסד עתונאי שלכם.
5
ל-2
רון | 26-07-2012 21:24
בתשובה לשאלתך בכותרת: אתה יודע כמה אנשים נכנסים ל-ynet כל יום? כנראה שמה שהם עושים שם עובד...
6
למגיב 4
משה | 26-07-2012 22:33
ברור שמערכת 'כיפה' מתנהלת בקרב הזה כדוברת החמ"ד. צריך לבדוק האם הם קיבלו כסף על כך?
7
חבל
אביעזר ויס | 27-07-2012 9:52
נכנע ללחץ וממשיך להסתגר. חבל. התנ"ך הוא הרבה יותר ממה שסבור הרב זייני.
8
בקבצים שהופצו והוצגו לרבנים היו גם מאמרים שמעולם לא היו
מירי | 27-07-2012 12:08
בחומרי ההעשרה באתר. והרבה מהרבנים הגיבו על בסיס שקר - שגם הופץ לציבור! איך יכול אברהם ליפשיץ להוכיח עכשיו שאין לו אחות?
9
למגיב 4
פיטר פן | 28-07-2012 22:42
מערכת כיפה מתנהגת כמו שופר של ארגוני הנשים הרפורמיות הקיקיוניים, של ילדי בית הלל ושל פליטי הגוש המגולחים.. למה זה לא מציק לך? ליצן שכמוך.
10
למגיב 4 - אתר כיפה אינו אתר מאוזן
איזון | 29-07-2012 0:15
די לקרוא את הקשר בין מכתבו המלא של הרב זייני לבין מה שפורסם בכיפה כדי לראות את ההטיה והסילוף שם. כך שמה שיש בסרוגים הוא מאוד הגון יחסית למה שקורא בכיפה
11
הכותרת מגמתית
משה | 30-07-2012 8:24
אין קשר בין הכותרת למכתבו של הרב ליפשיץ. האם זה משקף בכלל את כתבות האתר?