אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מהארכיון: כך הגיב הרב טל לפרשת עזרא שיינברג

לפני ארבע שנים עם חשיפת פרשת "הרב מהצפון" עזרא שיינברג. אמר הרב שמואל טל לתלמידיו: "מציאות של רב שמנצל את הפונים אליו לטובתו האישית היא פסולה לחלוטין"

מהארכיון: כך הגיב הרב טל לפרשת עזרא שיינברג
  הרב שמואל טל (צילום: ישיבת תורת החיים)

התפוצצות פרשת הרב טל היום, לאחר הפרסום הראשון בסרוגים לפני שלושה שבועות, החזירה אותנו ארבע שנים אחורה, להתפוצצות פרשה מביכה יותר – פרשת "הרב מהצפון" עזרא שיינברג ואת תגובתו של הרב טל שקרא לתלמידיו לא ליפול גם בהם בפח כזה.

שיינברג שהיה ראש ישיבה בצפת, ניצל מינית את אברכיות הישיבה, כשדרש מהם מעשים מיניים כסוג של התקרבות לקב"ה. הרב שמואל אליהו פוצץ את הפרשה, הדיח את שיינברג ובהמשך עודד את הנשים להגיש נגדו תלונות שהסתיימו בהרשעה ובשבע שנות מאסר.

באותו זמן, העביר הרב שמואל טל, שיעור לתלמידי ישיבת תורת החיים, בה התייחס לפרשה ובעיקר לשידול של הנשים מתוך איזה ראייה רוחנית נסתרת של שיינברג. את השיחה הוא פתח בשבח לרב שמואל אליהו שחשף את הפרשה ההיא, וחשף גם את הפרשה הנוכחית בכיכובו.

הדברים הבאים לקוחים מתוך תמלול של אותה שיחה

"הפרשיה שהתפרסמה השבוע היא מזעזעת מאוד. היא מעוררת שאלות קיומיות, וחובה עלינו להתבונן בהן ולהתייחס אליהן. אקדים ואומר שאני מלא הערכה לרב שמואל אליהו שליט"א, שפעל כפי שצריך לפעול במקרה כזה, בבירור אמיתי של בית דין, ומסקנותיו נאמנות עלי."

אמונת חכמים ודבקות בצדיקים

אחת התגובות האפשריות והנפוצות בעקבות דברים שכאלה, היא שלילה של המושגים אמונת חכמים והידבקות בצדיקים. יש אנשים שאומרים: אנחנו לא יכולים לדעת מי תלמיד חכם אמיתי וצדיק אמת ומי שקרן, אי אפשר לסמוך על אף אחד, אז נעבוד את ה' בעצמנו ונעזוב את מושג הדבקות בצדיקים. אבל זוהי גישה שטחית ושגויה. עם ישראל בכל הדורות ובכל החוגים נבנה דווקא על ידי הידבקות בצדיקים. אלפי שנות קיומנו לימדו אותנו שהתורה נקנית דווקא במסורת, כשתלמיד דבק ברבו ויונק ממנו. אי אפשר לדלג על זה.

חשוב להגדיר את הגישה הנכונה לאמונת חכמים, את הנוסחה שמאפשרת מצד אחד לעמוד כחומה בצורה נגד מקרים כאלה ואף למנוע אותם מראש, ומצד שני להידבק בצדיקים וללכת לאורם. נתייחס לשלוש שאלות מרכזיות: א. רואים שגם אנשים גדולים נופלים, איך אדם יכול לדעת שהוא לא יפול? ב. איך אפשר להבחין בין אמת לשקר? האם יש קריטריונים להנהגה תורנית בריאה והגונה? ג. מה ה' רוצה מאתנו?

ארבעה עקרונות ליציבות רוחנית

ישנם ארבעה עקרונות ששמירה עליהם היא ערובה להצלחה בעבודת ה'.

א. עמל תורה. חז"ל אמרו: איזהו תלמיד חכם שממנים אותו מנהיג על הציבור, זה ששואלים אותו הלכה בכל מקום ואומר. ישנם דרשנים מוצלחים, ישנם אנשים שמקרבים יהודים לה', והם עושים הרבה טוב. אבל מי שאפשר לסמוך עליו ולמנותו למנהיג ציבור הוא דווקא תלמיד חכם שעמל ומתמיד בתורה, ובפרט בהלכה. עמל לימוד ההלכה מפתח באדם נאמנות מוחלטת לדבר ה'.

ב. התבוננות וחשבון נפש. על כל יהודי לעשות חשבון נפש כל יום. חז"ל אמרו: אם ראית תלמיד חכם שעבר עבירה בלילה אל תהרהר אחריו ביום, כי ודאי עשה תשובה. זו ההגדרה של תלמיד חכם: הוא כל הזמן עסוק בתשובה. ובאמת כל נפילה היא הדרגתית, ואדם שכל הזמן מתבונן במעשיו יוכל לטפל בה בשלבים מוקדמים שלה.

ג. נאמנות מוחלטת להלכה. אין שום דבר שמעל ההלכה. הסמכות היחידה שרשאית לבטל את ההלכה באופן זמני, היא נביא. היום אין נבואה, ולכן אין שום אפשרות לבטל הלכה.

ד. קדושת הבית היהודי. המציאות הקשה של נפילות בעריות בדורנו נובעת במידה רבה מסגפנות שגויה בין איש לאשתו. הקב"ה נטע בנו כוחות אדירים של קישור בין איש לאשה, ונתינת ביטוי נכון להם בתוך הבית תמנע התפרצות שלהם במקומות אסורים

אין מקום לאיומים של רב

הנהגה תורנית בריאה היא כזו שיודעת לקבל ביקורת. רב חייב להיות פתוח לשמוע ביקורת, ותלמידים שיש להם שאלות חייבים לשאול אותן, ובשלב מתקדם ומבוגר יותר אף לדבוק בעמדתם במקרה שבו הם סבורים אחרת מרבם. כך היה בכל הדורות. אם נוצרת סביב הרב תחושה של "אמת שמיימית" שאסור לשאול עליה שאלות, זוהי מציאות פסולה והיא צריכה להדליק נורה אדומה. בנוסף, תפקידו של רב הוא להדריך, לייעץ, להוביל, ולא לכפות את עצמו ולהשתלט על החלטות של תלמידיו. וברור שאין שום מקום לאיומים של הרב על מי שלא שומע בקולו וכדומה. גם מציאות של רב שמנצל את הפונים אליו לטובתו האישית היא פסולה לחלוטין.

צריך לדעת שיש אנשים שהקב"ה נותן להם 'כוחות' רוחניים שונים, ויש להם בחירה האם להשתמש בזה לקדושה או ח"ו לטומאה. העובדה שיש למישהו כוחות עדיין לא אומרת שכדאי לקבל ממנו תורה. וצריך להיזהר מזה מאוד. חשוב להבין שאין קשר בין כוחות לבין רוח הקודש. אלו שני דברים שונים. רוח הקודש היא מעלה שאדם זוכה להגיע אליה על ידי הזדככות והתעלות בלימוד התורה ובעבודת ה'. בפועל, היום אי אפשר לקבל מאף אחד מסרים ברוח הקודש כי מי שבאמת יש לו רוח הקודש, דואג להסתיר את זה.

נאמנות לה' במסירות נפש

לפני 350 שנה, אחרי פרעות ת"ח ות"ט שכמעט החריבו את יהדות אירופה, נסחף כל העולם היהודי אחר משיח השקר שבתאי צבי, שר"י. ההצלחה שלו נבעה מהעוצמות של 'נביאו' נתן העזתי, שהיה בעל כוחות רוחניים. כשהוא התאסלם והתגלה כשקרן, המשבר היה כל כך עצום, שרבים סירבו לקבל זאת והמשיכו לדבוק בו. זה היה ניסיון עצום שה' ניסה אותנו, האם נמשיך להאמין בו, ועמדנו בו בגבורה. ככל שהגאולה מתקרבת מבחני האמונה מתעצמים. גם המשבר הנוכחי הוא ניסיון מאת ה', ותפקידנו הוא להתחזק באמונה בה', בתורתו ובחכמיה, ולהמשיך לדבוק בהם – באמונה, במסירות, ומתוך חן ושכל טוב, ומתוך כך נזכה לגאולה שלמה בקרוב.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
42 תגובות - 17 דיונים מיין לפי
1
קנאים יקרים!
עבד ה' | 29-05-2019 14:54
קנאים יקרים, סבלנו ממחלוקות במשך כל הדורות, האש הזאת הרסה ולא חמלה ושרפה כל חלקה טובה. איבדנו את בית המקדש, 2000 שנה בגלות ועדיין לא פוחדים לשחק באש הזאת. קראו את דבריו של הרב אשר וייס מגדולי הדור, תתבוננו, חוסו על כבוד שם שמיים המתחלל ולא יקרא חורבן הבית השלישי על שמכם. לא חרבה ירושלים אלא שביזו בה תלמדי חכמים. אנא עצרו את העגלה שכבר התחילה לדרדר לתהום אש המחלוקת המאיימת לכלות את כולנו, שכולה מנוהלת בידי אנטרסנטים המצליחים לתעתע בנו בכל פעם מחדש. לא מספיק דם נשפך בכל הדורות על מזבח המחלוקת? לא מספיק לכם קהילות שנחרבו ועלו קליל בעשן מזבחה? די! די! די! אנא אנא אנא! אפילו לעמוד במבחן כ''כ קטן וסולד אינכם יכולים לעמוד? האומנם אנחנו כאלה קטנים ושפלים? לא ולא! ואם מכ''ז החלטתם להתאבד למה לגרור איתכם את כל העגלה על יושביה?!..
מסכימה עם עבד השם … אשריך.
אמונה | 17-07-2019 9:41
בתקווה שהרב טל וכל שאר הרבנים שמיהרו להגיב טרם כל פסיקה או בירור האמת עושה תשובה… נסתרות דרכי השם והגלות מתישה...
טעות בידך היא.
דב | 29-05-2019 19:55
קריאתך קנאים יקרים אינה במקומה, חובה הלכתית להזהיר ולהעמיד במקום טיפוסים כמו שמואל טל וחברו שיינברג.
עבד ה'- צודק.
טל | 29-05-2019 17:36
די למחלוקות
רפאל, הרב אשר וייס נאמן עלי יותר מהרב אליהו.
חיים | 29-05-2019 16:39
ורב אשר וייס חקר את כל הטענות של הרב אליהו היטב.
הרב שמואל אליהו נאמן עלי יותר ממך
רפאל | 29-05-2019 16:28
.
אינטרסנטים לרצון ה'
אליהו | 29-05-2019 15:25
ולאמת. קנאים לתורה ולהלכה. תפסיקו לנפנף בדגלי גאווה של שמאלנים והיפים. במקום שצריך למחות ולהוקיע חובה למחות ולהוקיע.
2
הרב טל צריך לקרוא את המילים של עצמו ולהסיק מס
הראל דביר | 29-05-2019 15:15
כל מה שאמר הרב טל על שיינברג,אמת בסלע,ומה שמעניין שבאותו זמן שהוא מטיף איך להתנהג,הוא בעצמו בוחש וחומד אשת איש,כדאי שהרב ילך לגלות רחוקה וארוכה,אחרת התלמידים השוטים ימשיכו להגן עליו ועל מעשיו ובו בזמן הם הורסים את התא המשפחתי,כי הם מגינים על לא תחמוד דאורייתא ומתרצים האם היה מגע או לא היה מגע,הם מסכנים תרחם עליהם,יש לך ולמשפחתך ים בכסף,שב בצפון הרחוק ותלמד הלכות ייחוד,הלכות לא תחמוד,שמירת העניים,לא לשקר,ככול שתאחוז בקרנות המזבח אתה גורם נזק גדול יותר,רחמים על יפעת,הילדים והנכדים ,מאגרא רמא שהיו גאים בך ,עכשו הם בבירא עמיקתא שהבאת אותם.עד ביאת הגואל.
אז גם רבני הישיבה משוחדים??
מחלילי שם שמים | 31-05-2019 12:31
אז היחיד שצדיק פה זה הרב אליהו שיצא מוצהר לפני בית הדין???? שב בבית!
ברור לכולם שאתה מתחזה ואינך תלמיד הרב
ש | 29-05-2019 19:53
סגנון הכתיבה שלך הוא סיגנון של בור ולא של תח. האזכור של בנות המשפחה הוא הלבנת פנים בסיגנון של הולכי רכיל. האם איית כותב כך אם היית מזדהה בשמך האמיתי? וכל זאת אני כותבת בלי להביע דעה אלא רק לעניין הסגנון
אני מכיר את הרב הראל דביר והוא נאמן למורנו
עובד ה' | 29-05-2019 19:10
הרב טל שליטא
אי.. אי. גם מתחזה לאחד מרבני הישיבה וגם מחרטט
חיים | 29-05-2019 16:38
וחורץ גורלות, כאילו היה שופט כל הארץ. איזו חרפה.
מבהיר ש"הראל דביר" שכתב כאן הוא לא אני!
הראל דביר תלמיד הרב | 29-05-2019 16:22
ומבקש ממנו לא לכתוב עוד דברים בשמי. הראל דביר, תורת החיים יד בנימין
אביחי
וואוו... | 29-05-2019 16:15
הרב הראל! אשריך שאתה לא מרבני הישיבה התלותיים בדירה ומשכורת, ומתקשים לבחון את הדברים בשכל פשוט וישר. מעריך את ישרותך ואומץ ליבך. אני חושב שדווקא חוסר החשיבה הביקורתית של רבני ותלמידי הישיבה - היא זו שגרמה לרב טל לצאת למלחמה כנגד האישה ולצדקת דרכו. ואם הוא היה מרגיש שסיפור כזה לא מתקבל בשוויון נפש אצל תלמידיו, הוא היה לוקח כמה צעדים אחורה ועושה תשובה בשקט, בלי בלאגן ובלי חילול ה'.
כתבת מצויין הראל, ישר כח
שמעון | 29-05-2019 15:37
יפה כתבת הראל. ישר כח
3
אכן, דברים חשובים
יניב | 29-05-2019 16:09
ורק מעצימים את ההבנה כמה הטענות על הרב טל עצמו מופרכות מיסודן.
חנות פרוות
שרית | 02-06-2019 17:42
ולך אני מציעה לחזור לחנות פרוות
הנה עוד דיין מהשורה הראשונה
חיים | 31-05-2019 12:34
מזל שיש אותך בישראל אני מציע שתפתח חברת מוניות!!! או שתרוץ לכנסת!!! (אני כמובן ציני אין על נהגי מוניות)
4
דברי חיזוק להראל דביר - תלמיד הרב
שלמה גרינץ | 29-05-2019 16:53
להראל דביר תלמיד הרב. אכן יש להשאר נאמנים לרבכם עד החלטת הגרא וויס. לצערי הרב, במקרה זה, בגלל השנאה הגדולה שיש לרבכם בציבור הדתי לאומי אין הרבנים של המגזר שאליו אני שייך כשרים לדון בנושא זה. המשך לכתוב מאמרים יפים. בעזה עוד נהנה ממך בעתיד. אוהבך בלב ובנפש שלמה גרינץ.
מזויפת
שלמה | 04-06-2019 15:23
התגובה הנל מזויפת
5
ואי ואי ואי
מ | 29-05-2019 17:24
נכנסו בו חזק וחבל מאוד
6
לא מתרגשים משטויות
מנחם | 29-05-2019 18:48
מי שמכיר את הפרשה באמת יודע שהרב טל זך ונקי ותואם בדיוק את מה שאמר בפרשת הרב מהצפון. התלמידים שלו ממש לא מצפים עליו, הם רק יודעים את האמת שאין פה שום דרמה מרגשת ורק שנאת הרב שלא חוגג את יום העצמאות מצאה על מה להיתפס
אין מצב שאתה מהקהילה
מהקהילה? | 31-05-2019 12:39
כולם פה יודעים שיש אלוהים בישראל ואתם הלכתם לדרוש בבעל זבוב!!!!!!
זך ונקי??
מהקהילה | 30-05-2019 0:46
סליחה, זה לא זך ונקי לתכנן חתונה עם אישה נשואה. זה לא זך ונקי לשבת אתה שעות, ולעשות יחד עבודה רוחנית בעוד תלמידך מתקוטטים על שתי דקות. וכל מה שכתבתי זה פרטים מהגרסה הרשמית שמודה בה הרב. עצוב מאוד אנחנו שבורי לב כאן בקהילה.
7
אחי
אחייי | 29-05-2019 18:53
חבל. איבוד אימון משווע.
8
מחוייבים לחכות למוצא פי בי"ד
ברוך | 29-05-2019 19:05
גם על משה רבינו חשדוהו באשת איש
9
תתבישו לכם!!!!!
מעיין | 29-05-2019 21:13
רב צדיק וקהילה מדהימה הכפשות שווא זה רק סימן נוסף לביאת משיח הצירים האחרונים!
10
להאמין לשמועות
אליהו | 29-05-2019 22:22
מעניין אם היית מעדיף להאמין לדוד המלך או לאחיתופל... (שאין ספק שהיה צדיק.)
11
אתם מוכנים לומר בבירור מה הוא עשה?
אחד מהצד | 29-05-2019 23:49
אמר לאִשה להתגרש? נו בסדר, גם לי הם אמרו להתגרש, ואני לא קשור לקהילה. ואני לא היחיד שהם הציעו להם להתגרש ממה שהבנתי מהם.
12
לא ענין גדול באמת .
יאיר | 30-05-2019 0:42
סתם הבל ולשון הרע . יתכן שנכשל . וחזקה שעשה תשובה . ויתכן שלא נכשל . אין שום נפמ אמיתית . נראה שיש לו חזקה של יראת שמים . יתכן שהשקפתו הרוחנית אלטרנטיבית , ומיוחדת , לא הדרכה רגילה של ראשי ישיבות , תמיד היה סגנון מוזר , יותר מידי אישי ובטוח בעצמו . מרגיש גאוותנות רוחניקית הזויה קצת . לא התחברתי . כמו רבים אחרים . אינו ציוני . לכן לא מייצג את הציונות הדתית . לא רבנות סטנדרטית . לכן לא מייצג את הממסד הרבני בכלל. מצחיק לראות את ההזדעזעות של הציבוריות הדתית מעצמה .. מה יוצא דופן בזה ? מה לא אנושי ולא מובן בזה ?
אלף טענות אבל לעקוף בית דין???
חיים | 31-05-2019 12:42
זה מוגז ולא דרכה של תורה!!!! וממש לא מובן!!!!!
הרב טל לא כשיר להשפיע
יאיר | 30-05-2019 21:23
מה שלא אנושי זה כמות האנשים שהולכים אחריו שולל
13
אתם.בעצמכם אמרתם
מתבונן מהצד | 30-05-2019 0:56
יש לציין כי לא מדובר במעשה פלילי או מיני, או אפילו כזה האסור הלכתית, ואתם בעצמכם אמרתם שהרב וייס אמר שאין כל עילה על האיש הזה. אם כן, למה אתם מרבים עליו כתבות? הרי זה רק מכפיש את שמו. כי הוא אמר לה להתגרש? נו, אז מה? גם לי הם אמרו להתגרש, ואני ואשתי לא מהקהילה הזו בכלל (ליתר דיוק אחד הרמים אמר לי ששם, לעומת במקומות אחרים, אומרים להתגרש כְּשֶׁצָרִיךְ, וכמו שהרב טל אמר אנחנו לא קתוליים, אם צריך להתגרש - מתגרשים, בפועל לא ייעצו לי להתגרש). אתם מבקשים לא לשלוח תגובה שיש בה דברי הסתה, דיבה או לשון הרעץ, אז למה אתם מרשים לעצמכם לפזר אבק לשון הרע ברבים?
לגרום לזוג להתגרש- חמור מאוד
דינה | 30-05-2019 18:02
אין להתייחס בקלות ראש לכך שאמר לה להתגרש, זה חמור ביותר
14
בניגוד גמור למה שנכתב
דוטי | 30-05-2019 2:30
בכתבה את פרשיית 'הרב' שטיינברג לא פוצץ הרב שמואל אליהו, ההיפך הוא הנכון הוא ידע עליה תקופה ארוכה לפני שזה הגיע למשטרה בחר לקרוא לו לשיחת נזיפה. טען שהוא יחזור בתשובה וכו כי הוא תלמיד של אביו זצל... ורק כשהסיפור התפוצץ דרך התלונות במשטרה הוא נזכר להתעורר ולהזדעזע... בדוק.
אין לכם בושה
ממש מצער | 30-05-2019 7:07
אולי כדי לא לגרום לקריסה בעם ולהצהיר על האמת בתור איש של שלום ואהבה
15
אם הייתי הרב טל והייתי מה שאמרו עליו,
אליעזר | 30-05-2019 16:22
לא הייתי אומר לתלמידים לא לסמוך על רבנים. דווקא השיעור הזה נוטה להראות שהרב טל נקי
האמור שאין בית דין עדיין
יוני | 31-05-2019 12:45
אנחנו לא מפחדים מהאמת אבל מי שמסיק מסקנות לפני כנראה שכן מפחד
הבירור שקוף
יהודי שומר מצוות | 30-05-2019 21:21
אתם מחפשים במה להיאחז וזה ממש זניח לאור האמור. עיכול קל
16
אין עשן בלי אש !!!!!!!!! אין סיפור בלי ניפוח!
דודו | 30-05-2019 17:08
גם אם ההשמצות והגרסאות יצאו מכלל מציאות, בסיס הסיפור חייב להיות נכון אחרת לא היהה שום רעש!!!!!!!!!
גם למשה רבינו היה עשן!!!
חיים | 31-05-2019 12:43
כתוב שכל אחד השביע את אשתו שלא תתייחד איתו אז הוא חשוד ? אז בטוח היה משהו?
17
אם לביבי מותר גזל
חם או יפת | 09-07-2019 12:22
אז לרב מותר אשת איש. גם לדויד גדול מלכי ישראל מותרת אשת איש ואם צריך גם נסיר את הבעל מן הדרך. אתם פשוט מפרשים את התורה בצורה לא נכונה. סיפור דויד בא ללמד אותנו שאם אתה אדם גדול אז מותר לך לגנוב לגזול לשחד והתשלום שלך (מבורא עולם) יהיה שבנך יהיה מלך גדול אף ממך ולא צריך להקשיב לכל מיני נביאים ומוכיחים שמדבררים בשקר את רצון הבורא שעל האדם להתנהג אחרת. הטעות ניא שזה אומנם נכון לרוב האנשים אבל אם אתה מלך או רב גדול אז מותר לך. תבינו יש הבדל מהותי בין האגם הפשוט ושועיי עולם.