אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

איך בכל זאת אפשר ללמד אבולוציה בשיעורי מדע?

נדמה שאין עוד נושא מדעי הנלמד בבתי הספר בישראל, שהינו כה שנוי במחלוקת כמו תורת האבולוציה, דווקא תורת האבולוציה יכולה לשמש כלי יעיל לחיזוק השקפה יהודית- תיאיסטית

איך בכל זאת אפשר ללמד אבולוציה בשיעורי מדע?
  Photo by Keren Freeman/Flash90

המסקנה הולמת את ההשקפה המדעית ואת ההשקפה התיאיסטית גם יחד: שינויים אבולוציוניים ביצורים חיים – התרחשו ומתרחשים כל הזמן. אך דווקא בגלל הסתברות אפסית זו להתרחשותם של אירועים ליצירת חיים, מתחייבת בהכרח הימצאותה של ישות תבונית על טבעית, אשר רק היא יכולה לאפשר את קיומם של אירועים בלתי סבירים.

נדמה שאין עוד נושא מדעי הנלמד בבתי הספר בישראל, שהינו כה שנוי במחלוקת כמו תורת האבולוציה אותה הגה צ'ארלס דרווין. לאחר מסעו המפורסם לאיי גלפאגוס, אותם איים געשיים השייכים כיום לאקוודור, בסמוך לקו המשווה, פרסם דרווין את תצפיותיו והסביר בעזרתן כיצד השינויים המתרחשים בתכונותיהם של יצורים חיים מופיעים מתוך מגמה לשפר את התאמתם לסביבה בה הם חיים.

מנגד, ממש באותה תקופה, באמצע המאה ה – 19,  פרסם גם הנזיר הצ'כי גרגור מנדל את מסקנותיו על אופן הורשת התכונות של יצורים חיים ויצר את הבסיס לתורת הגנטיקה. מנדל לא הרחיק נדוד עד קצהו השני של העולם: הוא גידל את צמחי האפון אותם חקר ממש בגינת ביתו, ליתר דיוק במנזר שלו.

לאחר פרסומן, נדמו שתי התורות כסותרות זו את זו: אם תכונותיו של יצור חי עוברות באופן זהה ומדוייק בתורשה, אליבא דמנדל, הכיצד הן משתנות – על פי דרווין? אלא שכמו לגבי תיאוריות מדעיות רבות שנראות לכאורה סותרות, התברר ששניהם צדקו וכתוצאה מכך התפתח הניאו-דרוויניזם שמסביר כיצד יכולים להתחולל שינויים בתכונותיו של יצור חי, וכיצד שינויים אלה עוברים בתורשה לצאצאיו.

הברירה הטבעית

הנאצים ניצלו את תורת האבולוציה של דרווין כדי לתמוך בתורת הגזע שלהם: הם רצו להכחיד את כל היצורים ה"נחותים", כדי לברור באופן זה את ה"אדם העליון". אך לא רק מסיבה זו אנשים בעלי השקפה דתית יהודית מבקרים את תורת האבולוציה, ולא רק בשל כך נמנעים בישראל מקצת מהמורים למדעים ללמד אותה בבתי הספר.

הסיבה העיקרית לכך היא שתיאוריית הניאו-דרוויניזם מתארת לא רק את השינויים בתכונותיהם של יצורים חיים –  שינויים שלהם אנחנו עדים כל הזמן – אלא פונה אחורנית בזמן ומסבירה תהליכים התפתחותיים שחלו ביצורים חיים בעבר הרחוק.

ולא רק זאת, אלא שהתיאוריה מרחיקה עוד יותר ומתארת את תחילת קיומם של החיים כתופעה "ספונטאנית" (שקרתה מעצמה), שבה נבראו יצורים חיים מתרכובות של חומרים אורגניים. מטבע הדברים (תרתי משמע), תיאור זה של התחלת החיים הופך את תורת האבולוציה לנוגדת את ההשקפה היהודית התיאיסטית, זו הדוגלת בקיומו של בורא לעולם ולחיים בו.

האבולוציה תומכת בהשקפה יהודית- תיאסטית

נציע כאן למורים המלמדים מדעים ולחובבי מדע בכלל, להפריד בין הענף בתורת האבולוציה המתאר את עצם השינויים המתמידים בתכונותיהם של יצורים חיים, לבין סיבת השינויים ותיאור האופן בו הופיעו לראשונה יצורים חיים בעולמנו, כפי שמציע זאת בספרו "אלוהים משחק בקוביות" (בהוצאת ידיעות אחרונות) הרב המדען ד"ר מיכאל אברהם. בספרו משתמש אברהם בניתוח מדעי פילוסופי כדי להתעמת עם התובנות הא-תיאיסטיות שגוזר מן הניאו-דארוויניזם הביולוג פרופ' ריצ'ארד דוקינס. בעזרת ניתוח לוגי ושימוש בסטטיסטיקה, מוכיח אברהם שההסתברות לקיומם של התרחישים הספונטאניים שהביאו להופעתם של יצורים חיים על פני כדור הארץ, הינה – אפס.

לא רק שלתורת האבולוציה אין הסברים לגבי ה"קפיצות" בהתפתחות המינים בתוך תהליך אבולוציוני שמתואר כרציף, אלא שאברהם מראה שלמעשה אין הוכחה מדעית או אפילו אפשרות סבירה מבחינה סטטיסטית, שהאירועים הללו להופעת החיים בעולמנו אכן יצאו לפועל באופן ספונטאני.

מסקנתו של אברהם הולמת איפוא את ההשקפה המדעית ואת ההשקפה התיאיסטית גם יחד: שינויים אבולוציוניים ביצורים חיים – התרחשו ומתרחשים כל הזמן, אין בזה ספק. גם האירועים ליצירת חיים שמתוארים כבעלי סבירות אפס – גם הם אכן התרחשו. אך אדרבא, דווקא בגלל הסתברות אפסית זו להתרחשותם, מתחייבת בהכרח הימצאותה של ישות תבונית על טבעית, אשר רק היא יכולה לאפשר את קיומם של אירועים בלתי סבירים.

הנה כך דווקא תורת האבולוציה יכולה לשמש ככלי יעיל לחיזוק השקפה תיאיסטית. אל יחששו המדענים להתמודד עם הסטטיסטיקה, ואל לבעלי השקפה יהודית תיאיסטית לחשוש מהוראתה של תורת האבולוציה, שהיא, ודווקא היא, תומכת בהשקפתם הם.

ד"ר אילה רביב היא מרצה בחוג למדעים ובביה"ס לתואר שני במכללה האקדמית לחינוך חמדת הדרום

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
24 תגובות - 11 דיונים מיין לפי
1
יש ספר מעולה על תורה ומדע "בין קודש לחול" של
מורה באולפנא | 10-02-2019 19:15
הרב איתן קופמן מעלי, הוא מסביר בצורה קולחת ועמוקה את הקשר החיובי שבין האמונה ותפיסת באבולוציה, ובסוגיות נוספות.ממליצה ממש. חובה למורים שמלמדים סוגיות אלו, תורה ומדע, תורה וטכנולוגיה , ועוד. הוצאת מעמק חברון.
2
די עם זה
די עם זה | 10-02-2019 19:53
האבולוציה מוכחת, זאת התיאוריה הכי חזקה שהמדע פיתח. אי אפשר לסתור אותה, אלא אם כן יש לכם תיאוריה מבוססת חזקה יותר. החמ״ד הוא ראש קטן, מנסה לצבוע את התיאוריה כדי שתתאים למאוויו ה״תאיסטיים״. תסתכלו למציאות בפנים ודי לנסות לשנות כל דבר כדי שיתאים לבית סבא. המציאות היא המציאות לפעמים, ואלוהים לא התערב בכל דבר.
הכי חזקה שהמדע פיתח?
מנחם | 16-02-2019 23:23
מה לגבי תורת הכבידה? הפיסטור? אה, הן כבר לא תיאוריות כי הוכיחו אותן. אני חושד שאת/ה בוגר/ת לימודי מגדר וספרות אנגלית.
לא, האבולוציה לא מוכחת בשום צורה
שי | 11-02-2019 8:42
כל טענה מדעית סטייל לפני אלף שנה היה ככה ולפני מיליון וחצי שנה היה אחרת היא הנחה ותו לא. אלא מה, המדע היא הדת החדשה שבו מתייחסים אל הנחות מופרכות כאל אמת מוחלטת.
אכן, די עם זה
יהודי | 10-02-2019 20:50
שכל אוויל מגיב..........
עם חמורים כאלה מי צריך מדע
מגיב | 10-02-2019 20:20
חלאס, תתחיל מללמד את הילדים שלך ביולוגיה בסיסית, אחכ הם יגיעו בסוף להתפתחות ,אבל ללא צללי הבורות שלך בהבנת מדעים. קודם שיבינו את הטבע שהם פוגשים מצד עצמו (דבר שאנחנו מדלגים עליו כיום ישר לאבולוציה ולתורת היחסות) אחכ הנושאים המתקדמים יהיו נגישים
3
נפלתם בפח לטיפשים
ירדתם לשפל | 10-02-2019 20:29
לטעון ברוב טימטום אינפנטילי שמתחייבת בהכרח הימצאותה של יישות תבונית על טבעית, זה דבילי ברמות שמחייבות בהכרח את שלילת תואר הדוקטור ממפרסמת ההבלים
האמונה באבולוציה הרבה יותר דבילית
מירית | 25-07-2019 14:39
לא ניתן לייצר חלבון ללא די אנאיי. לא ניתן לייצר די אנ איי בלי חלבון
4
למה שאת מציעה קוראים בריאתנות
שי | 10-02-2019 20:32
Creationism. זה לא מדע. זה הפשרה שאין ברירה לאדם דתי אלא לעשות מול העדויות לאבולוציה שמקיפות אותנו. מעיין, טוב, נכנעתי - בחיידקים יש אבולוציה,מאבל לא ברב תאיים. אחכ גם זה קצת מתערער, אז בסדר ברב תאיים, אבל לא ביונקים, וכו..... זה מאוד מתאים להשקפה הדתית, אבל זה לא מדע מכיוון שאין סיבה להחרגה הזו חוץ מזה שזה נראה לנו נכון
אבולוציה זה מציאות ממש כמו פיית השיניים
מירית | 25-07-2019 14:48
איך אתם מאמינים בתאוריה ההזויה הזאת? כל חיה, כל פרח וכל עץ מפריכים את האבולוציה יום יום ושעה שעה.
5
יש בעיות רציניות באבולוציה מבחינה מדעית
מישהו | 10-02-2019 21:58
נניח שמדענים יפתחו בעתיד רובוט דמוי-אדם. והרובוט יהיה כל כך דומה לאדם, עד כי לא נוכל להבדיל בינו לבין אדם אמיתי (נניח שהוא אף עשוי חומר אורגני ומכיל מנגנון שכפול, כמו יצור חי). ללא ספק רובוט שכזה יהיה הוכחה לתכנון רב. אם כך, מדוע לא האדם עצמו המורכב בהרבה ואף בעל בחירה חופשית שאינה קיימת ברובוט שכזה? למעשה פינגווין הוא סוג של רובוט ביולוגי מהלך. נניח ש הייתה בידינו מולקולה המסוגלת ליצור העתקים של עצמה עם שינויים קטנים מדי פעם. האם היא הייתה הופכת לאחר מליוני שנים לרובוט מהלך?
תא אחד בגוף של הפינגווין
מירית | 25-07-2019 14:50
יותר מורכב מכל רובוט שתבנה. ולפינגווינים יש תודעה והם מבינים מה שהם עושים.
6
אפשר ללכת יותר אחורה בציר הזמן ולהכליל
האדם החושב | 10-02-2019 22:23
במקום להגיד שאלוהים אחראי ליצירת החיים, אפשר לומר שהוא אחראי ליצירת יש מאין. אותו יש מורכב מהרבה מאוד פרטים, אשר כולם מחוברים ביניהם כמו בשזירה קוונטית (ראו בוויקיפדיה). כל שינוי בפרט מסויים משפיע על כל השאר במידה כזו או אחרת (אפקט הפרפר/שכר ועונש). אלוהים יצר את היש מתוך עצמו, האינסוף, ומשכך הוא מחובר לאותו יש ומעורב בכל מה שקורה בו (השגחה פרטית).
ומי ברא את אלוהים ?!
יהודה | 25-02-2020 6:35
יהודה
אלוהים ברא את החיות, הצמחים והאדם
מירית | 25-07-2019 14:52
הוא אינו זקוק לשום תהליכי אבולוציה שמעולם לא התרחשו ואינו זקוק למיליארדי שנים כדי לברוא אדם. מי שלא מסוגל לייצר תא אחד חי מאוסף של מולקולות - לא יעזרו לו מיליון שנה וגם לא מיליארד.
7
אבולוציה
מהנדס ביוטכנולוגיה | 10-02-2019 23:38
דר רביב הפסיקה את התעסקותה בעולם החי אחרי התואר הראשון שלה. עם תואר שני ודוקטורט בבוטניקה, היא מרשה לעצמה לזרוק אקסיומות תיאולוגיות לגבי שאלות קשות בהן דנים עמיתיה למקצוע. מקור החיים הוא נושא עם מעט ידע ונחקר בהיקף נרחב. קל מאוד במרווח חוסר הידיעה של עולם המדע לדחוף דוקטורינות תאיסטיות, בכך לעוות את התמצית של השיטה המדעית. וכך דר רביב עשתה. מאוד מבייש לראות זאת מקולגה לתחום. בתור אתאיסט אין בי הבושה לבוא ולהגיד שכעת אני אוחז את התשובות לשאלות הקשות, אך חלה החובה המקצועית עלי ועל עמיתי לנסות ולענות עליהן בכלים המדעיים העומדים לרשותנו. אסיים בגישה שלמדתי דווקא מהרב לייבוביץ ואנסה להגיד כי כל נסיון להלביש את התיאולוגיה התאיסטית על מדע הינו מבזה את קדושתה של האמונה.
מה התפתח לפני מה?
מירית | 25-07-2019 14:57
הדבורה או הפרח? מערכת הנשימה או הלב? צינורות הדם או הלב? מערכת העיכול או האוכל שאנחנו אוכלים? איזו אבולוציה הקימה את מערכת קרישת הדם? למה להאמין בתאוריה כל כך מופרכת שאין בה שום היגיון? אי אפשר לבנות בהדרגה מערכות כאלה. החיה צריכה לחיות. אלה מערכות שנבנו ותוכננו ביחד ולא בהדרגה שלב שלב במקריות. זה טיפשי להאמין באבולוציה. כל הרעיון הזה הוא טיפשי מיסודו.
8
הלחם של תאוריית ההתפתחות הוא בורות
נפתלי | 10-02-2019 23:50
רק חוסר ההבנה כמה מורכבות המערכות שמרכיבות את העולם וכמה קשה להשאירן במקום אחד בהרמוניה, הוא המאפשר לחשוב על אפשרות של התפתחות ספונטנית. ככל שהמדע מתקדם יותר כך מתגלה שהמערכות מורכבות יותר והאפשרות הסטטיסטית נהיית אפסית יותר
9
א. נגיד שאלוהים הוא המתכנן
יהודה | 11-02-2019 7:49
א. נגיד שאלוהים הוא המתכנן התבוני של האבלוציה, מי זה שתכנן ויצר את אלוהים. ב. נגיד שאלוהים הוא המתכנן ויוצר העולם, מי אמר שהוא רוצה שנקיים מצוות.
תשובות ל- 9
הכל כתוב | 11-02-2019 14:24
א. לאלוהים אין התחלה ואין סוף וממילא אין לו בורא. ב. המצוות ניתנו למשה ולבני ישראל בהר סיני. האם לא מספיקים לך מיליוני עדים (600 אלף גברים + נשים וילדים), שחוץ ממעמד הר סיני היו עדים גם לעשר המכות, קריעת ים סוף, עמוד האש ועמוד הענן, מן מן השמיים וכיוב?
10
לעוות את המדע כדי שיתאים לאמונתכם היא לא הדרך
בעל תואר בביולוגיה | 11-02-2019 10:06
תורת האבולוציה לא מדברת על היווצרות ספונטנית של חיים, היא לא עוסקת לרגע במקור החיים אלא רק בהתפתחותם לאחר שנוצרו. כלומר, היא מסבירה את המגוון שקיים בעולם החי ולא ביצירה של חיים. דוקטור למדעים אמורה לדעת את זה! כמו כן, הטענה שבגלל שההסתברות שהחיים התפתחו כפי שהתפתחו היא אפסית אז חייבת להיות התערבות של יישות על-טבעית היא פשוט מגוחכת, לא מדעית, ופשוט שגויה. ובנוסף, מי אמר שאותה ישות תבונית היא האלוהים שאתם מאמינים בו? הרי אם יקום מישהו ויטען שזאוס יצר את החיים הראשונים, הוא יהיה משכנע באותה מידה! אז אולי די לנסות להצדיק דת באמצעות מדע? הם לא הולכים ביחד, לא משנה כמה תנסו לטעון שכן. אתם מוזמנים להיות שלמים באמונותיכם מבלי לנסות להצדיק אותן בדרכים עקומות.
יש אלוהים!
מירית | 25-07-2019 15:02
מה זה משנה אם זאוס או לא. אם מערכות מורכבות כמו שנמצאות בכל תא לא יכלו להתפתח מעצמן במקרה - כי אין שום הסתברות לזה ושום הוכחה לזה - אז מישהו היה צריך לתכנן את זה. אין שום הוכחה מדעית ליכולת של האבולוציה לייצר מין חדש ממין קיים. פשוט אין. עז אתה מאמין באמונות תפלות.
11
כרגיל אצל הדתיים, משקרים כדי לא להודות בטעות
קשקשנים | 17-02-2019 14:32
בכדור הארץ, בכל מקום בו יש מים זורמים, יש חיים. כולל מתחת לאדמה, באזורים מבודדים לחלוטין מפני השטח. לא רק שההסתברות ליצירת חיים היא לא אפסית, זה קורה בכל מקום בו התנאים מתאימים.
באמת?
מירית | 25-07-2019 15:04
בכל הכוכבים סביבנו אין חיים. בכל הניסיונות שנעשו לקחת חומרים דוממים. מולקולות דוממות ולייצר מהן חיים - אף אחד לא הצליח. זה בלתי אפשרי. אף אחד לא הצליח לעשות זאת - בכוונה במעבדה - לא במקרה, אלא בכוונה. ואתה חושבשזה כל כך ברור מאליו שאם יש תולעים אז הן נבראו מעצמן? למה בכוכבים אחרים אין חיים?