אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"הרב דרוקמן הכשיל את הציבור ואפשר פגיעות חמורות"

פרופ' יחיאל בר אילן מאוני' תל אביב, מספר על אזהרותיו כבר לפני 36 שנה נגד הרב קופולוביץ', ומאשים את הרב דרוקמן שכשל אז וגם בפרשיית הרב אלון. טור דעה

"לרב אלון אחריות פושעת; לרב דרוקמן כישלון שיטתי"
  הרב מוטי אלון. צילום: Meital Cohen/Flash90

לפני שלשים ושש שנה בהיותי תלמיד סורר בישיבת "נתיב מאיר" נלקחתי לשיחות חינוכיות מיוחדות עם ראש הישיבה היוצא, הרב אריה בינה, עם הרב הראשי לרחובות, הרב קוק, ומאוחר יותר גם עם הרב הראשי לישראל וראש ישיבת "מרכז הרב" ר' אברהם שפירא. אמרתי להם כי ראש הישיבה הנכנס, הרב קופולוביץ' מתנהג בצורה חריגה ודוחה בעניינים של קרבה בין אישית. שלשתם היסו אותי בכעס ודחו אותי מעל פניהם כתלמיד סורר.

במבט לאחור קשה לבוא בטענות לרבנים בינה, קוק ושפירא. הם היו תלמידי חכמים גדולים, אך היו גם 'עמי ארצות גמורים' בכל הנוגע למה שהיום אנו מכנים הטרדות מיניות וניצול של יחסי מרות.

אני עצמי חוויתי וספרתי על מעשים קלים בהרבה בחומרתם (אך זהים בסירחונם) לעומת המקרים שצצו ועלו שנים לאחר מכן, כשהרב קופולוביץ' הושעה, הודה והורשע בניצול מיני של תלמידיו. אז, בסוף שנות התשעים של המאה שעברה, התברר כי גם הרב דרוקמן קיבל את המידע החמור. הוא עצמו היכה מאוחר יותר על חטא והתנצל בפומבי על כך שלא ידע אז על חובת דיווח למשטרה.

הרב דרוקמן הינו מנהיג ומחנך דגול ומוערך. בנקודה זו הוא כשל ואף התנצל. אולם, לו היה מפיק לקח באמת ובתמים הוא לא היה מערב עצמו בפרשת הרב מוטי אלון כשזו "התפוצצה" לפני כשלש עשרה שנה. ודאי שאסור היה לו לצאת בעניין זה להגנתו של הפושע ותוך התרסה ברורה נגד פורום תקנה ורבנים חשובים אחרים.

מי שכשל כפי שכשל בפרשת קופולוביץ, אסור היה לו להפך למשען הרבני היחיד לרב אלון, וגרוע מזה, למצב עצמו כאשלי רברבי בו תלו את ביטחונם רבים שנמשכו אחר מוטי אלון.

הרב דרוקמן טען בראיון לעיתונות כי הנפילה של הרב אלון הייתה קלה וכי הוא שב בתשובה. גם זאת אסור היה לו לומר. אלון תקף בארסיות ובגבהות לב את הרבנים שבאו להוכיחו, הציג עצמו כקדוש מעונה, וגם החל לנהוג כאדמו"ר.

הרב דרוקמן. צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90

חשוב להבין את חומרת מעשיו של אלון, ואת הרקב שאלון עצמו טיפח באישיותו (כדברי הרב ליכטנשטיין). הוא שוב ושוב, באפן שיטתי וממושך ניצל אנשים שפנו לבקש ממנו עזרה וראו בו רב ומורה. חלקם היו פגיעים באפן מיוחד, ופוגענותו פצעה את נפשם, יותר אפילו משפיכת דמם.

כאשר ננזף והוצע לו פתח של תשובה הוא השמיץ והתריס את מוכיחיו, ובכך סכר בפני עצמו פתח עתידי לתיקון. גם כעת ממלא הרב אלון את פיו מים ואינו מודה ואינו מתנצל והוא כרשע גמור המחזיק ברשעתו ובאפן זדוני ומודע פועל למנוע מעצמו פתחי תשובה ולזמן לעצמו קורבנות נוספים.

על פורום תקנה היה להבהיר כי מדובר בעבריין פוגעני

אכן, במבט לאחור חובתנו לומר כי ניתן וצריך היה למנוע את גל הקורבנות הנוספים של אלון. משהשמיץ את פורום תקנה והוציא דיבתם רעה (למשל: הוא הציג את "גלותו" בגליל כהרחקה שנגזרה עליו על ידי הפורום, ומכך הסיק באזני אילנה דיין, דמם של תלמיד הצפון אינו סמוק בעיני הפורום כדמם של הירושלמים), היה על הפורום הזה להגיב באפן נחרץ ביותר. למשל, לפרסם את הקלטת של הרבנים ליכטנשטיין ואריאל כבר אז.

יתר על כן, הדרישה של פורום תקנה שהרב אלון ישמור על "דיני ייחוד" גם ביחס לגברים הייתה אולי מטעה. היה על הפורום להסביר במפורש כי אין מדובר כלל בעניין הקשור בנטיה מינית, כי אם בניצול בזוי של אנשים מוחלשים בידי אדם כריזמטי. איני יודע מה הנטיה המינית של אלון או קופולוביץ. אני בספק אם ניתן לאפיין נטיה שכזו ביחס לאנשים אלו. השבר שלפנינו אין לו דבר וחצי דבר עם נטיות וזהויות מיניות. הבעיה שלהם היא בנטיה נצלנית, מניפולטיבית וכוחנית בשדה של תאוות המין.

על פורום תקנה ורבנים אחרים שהתבטאו היה להימנע מלדבר על "צורך בטיפול" במקרה של הרב אלון. איני יודע איזו אבחנה יש לו, אם בכלל. יתכן וטפול כלשהו יסייע לו, אך המלצות טיפוליות אינן אמורות להיות חלק מהפנים הצבוריות של פורום תקנה. על הפורום להבהיר כי אין מדובר באדם חולה או בעל מום כי אם בעבריין פוגעני מועד ומזיד.

את הביקורות הללו ראוי לדעתי לשקול. אותן אני מעלה מתוך הכרות דלה עם החומרים המקוריים, ובוודאי מתוך יראת כבוד לאומץ הלב וליצירתיות של אנשי ה"פורום" שהקימו מנגנון ייחודי, בעולם בו עדיין לא נמצאו הכלים האידאליים להתמודדות עם פוגענות של אנשי הנהגה וחינוך בתחום המיני.

לרב אלון האחריות הפושעת, לרב דרוקמן כישלון שיטתי

האכזבה האמיתית בפרשת אלון היא מהרב דרוקמן, שמראש לא היה אמור לערב עצמו במקרה שכזה, ובסוף נמצא מכשיל את הציבור ואפשר פגיעות חמורות כל כך. על אנשי הפורום למחות ציבורית גם כנגד כשלים שיטתיים כהתנהלותו של הרב דרוקמן.

לא רק מהרב דרוקמן מאוכזב הציבור, אלא בראש ובראשונה מעצמו. מילא ההורים ששלחו את בניהם לישיבת "נתיב מאיר" לפני שלשים שנה.

אבל כל הבגירים שהסתופפו בצילו של הרב אלון בשנים האחרונות, הוריהם ודורשי שלומם – היכן הם היו? האחריות שלהם הינה אולי החמורה ביותר. היסמכות על "תלמידי חכמים" ו"צדיקים" אינה מנקה אף אחד ובאף מקרה, מהאחריות האישית להפעיל שיקול דעת ביקורתי כלפי כל אדם וכל מצב, ולעמוד בפיתויים, בין אם הם בתחום האירוטי ובין אם הם בתחום ההערצה והצייתנות לדמויות נערצות או הכמיהה לריפוי והקלה אישיים.

צר לי על כל קרבנותיו של הרב אלון. אך אם היו ביניהם אנשים בגירים ובריאים בנפשם אשר ידעו על הרשעתו של אלון ועל "שמו הטוב" כפי שפורום תקנה הוציא לו, ובכל זאת פנו אליו ל"ייעוץ אישי", הרי שהם נושאים באחריות לאסון שגלגלו על עצמם. זאת יש לומר, כשם שיש לומר זאת לנפגעות הרב שיינברג ולכל אדם שנוהה אחר "מנהיג רוחני" למקומות הידועים כבעייתיים, ובמיוחד כשמנהיג זה כבר פשע בעבר.

אנשי "פורום תקנה" התריעו. אך לדעתי לא אמרו במפורש כי על כל אדם וכל הורה להיזהר ולהישמר וכי מרגע שפרסמו את מה שפרסמו, האחריות הזו הינה בראש ובראשונה על הציבור. הניסיון להפנות את הפרשה החדשה לשפה משפטית ולטיפול המשטרה הינם אולי במקום (איני יודע את הפרטים), אך אסור שיהוו תחליף לאחריות אישית. לא החוק ולא המשטרה ולא רב חשוב ככל שיהיה לא יפטרו את האדם מאחריותו להגן על עצמו ועל קרוביו. הנה לנו ראיה נוספת לכך שאכן בתפילת הוידוי נוקטים לשון "אנחנו".

לאלון האחריות הפושעת, לרב דרוקמן כשלון שיטתי של הפקרת הפגיעים, על הפורום לשכלל את אמצעיו, ולצבור אחריות להתריע ולמנוע.

הכותב: פרופ' יחיאל מיכל בר אילן, רופא ופרופ' לאתיקה רפואית בבי"ס לרפואה של אוניברסיטת תל אביב

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
33 תגובות - 25 דיונים מיין לפי
1
הרב דרוקמן נושא באחריוח פלילית
י6ת | 24-12-2018 18:02
סיוע לדבר עבירה, או לפחות אי מניעת עבירה. מוטב לו להסתגר בד' אמות אם אינו רוצה לגמור על ספסל הנאשמים.
חשבון נפש עכשו
חיים דרוקמן | 26-12-2018 13:38
כבוד הרב דרוקמן כשל בשיקול דעת, בניתוב הפונים אליו, ובהתנהלות כושלת בכל מה שקשור לידידו מרדכי אלון, וידידו הנוסף המכונה הרב מהצפון. הוא בושה מהלכת, ועליו ללכת כאן ועכשו.
2
פוגע שיטתי
ליהי | 24-12-2018 18:29
אנחנו מנסים להבין את העבריינים האלו במושגים נורמטיביים של מחילה ותשובה,אך בתור אשת מקצוע לא מדובר באנשים נורמאליים אלא בפסיכופטים ועברייני מין ואת זה כנראה קשה מאוד לציבור להבין במיוחד שמדובר כביכול הגדולים תורה
3
ביזוי תלמיד חכם
גשם | 24-12-2018 18:46
עם כל הכאב יש דרך לכתוב. וזו לא הדרך
אם היו אונסים את הבן שלך?
דוד לשם | 24-12-2018 21:26
גם היית כותב פגיעה בתח ?? אלו אמירות של רוסיה ופוטין.
לא איכפת לך מהתלמידים שנפגעו?
רק כבוד ה"רבנים"? | 24-12-2018 19:39
אם הבן שלך היה נפגע - מה היית אומר?
4
מסכים עם כל מילה
שמעון בזק | 24-12-2018 18:54
1.תופעת ההערצה העיוורת בציבור הדתי לאומי ולמעשה בכל מגזר בחברה הישראלית היא שורש כל רע! בשעה שהאבסורד מתגלה בממדיו ההרסניים בפרשייה הזאת וקודמותיה, עוד נשמעים להם קולות הבל של תפסיקו לשפוך את הדם, הוא כבר נענש מספיק והיזהרו בכבוד תלמידי חכמים בשעה שהציבור כבר מבין שבחסות הגישה הזאת נערמו להן במשך שנים עוד ועוד סיפורים איומים ונוראיים של נערים שאף אחד לא נזהר בכבודם! 2. החוצפה במטהו של אלון זועקת לשמיים! התקשורת אמנם שוחטת ודוקרת אך האשמה הישירה היא של מי שממשיך להכחיש ולהילחם בכל השמועות ועוד מצפה לקבל אמפתיה ממישהו..
שמעון היקר
טוביה | 24-12-2018 21:13
1. תופעת הערצה עוורת היא אכן דבר רע מאוד שצריך להילחם בו בכל תוקף. אך זה לא בהכרח אומר שצריך לשפוך דם בלא רחמים. צריך כל הזמן לשקול את הדברים בשום שכל מה התועלת שבכל צעד שעושים. כמובן שכבודם של נפגעים קודם לכבודו של פוגע, אך אין זה אומר שאפשר להשתולל ולעשות לינץ פרוע ברב אלון ובמשפחתו. צריך לשקול כל אמירה וכל מעשה בדקדוק רב, ורק מי שיודע את כל הסיפורים לפרטי פרטיהם יכול לעשות זאת. כל מי שלא ממש יודע את הפרטים, פשוט צריך לשבת בשקט. לא תמיד חייבים לדבר ולהתבטא בכל נושא. 2. אין מטה לרב אלון
5
אתהמאשים את נפגעות שיינברג בעצם פנייתן אליו?
הגזמת לגמרי. הזוי | 24-12-2018 19:21
מוריד ממנו את האשמה
6
דרכה של תורה
בועז | 24-12-2018 20:10
להשתמש במונחים עמי ארצות גמורים אחריות פושעת כלפי גדולי דור... הרחקת לכת. למרות התארים המלווים את שמו של הכותב יש לו עדיין ללמוד איך למתוח ביקורת על תלמידי חכמים שבית ישראל נשען עליהם
7
חכמים לאחר מעשה.
משה | 24-12-2018 20:11
סומך על פורום תקנה ועל הרב דרוקמן במקרה אז וגם במקרה עכשיו.היות שלא הייתה אזהרה פלילית מעדיף לסמוך על ההנהגה מאשר על חבורת טוקבקיסטים קשקשנים.
8
תמיהה על הפרופ'- הכל אתה יודע?
טוביה | 24-12-2018 20:51
הפרופ' הנכבד מסיים את המאמר בחלוקת ציונים והוראות לכל עמי: לאלון- אחריות פושעת. לרב דרוקמן- כשלון שיטתי. הפורום- צריך להשתכלל. הציבור- צריך להתריע ולמנוע. כל זאת אחרי שהוא בעצמו כותב שהוא לא ממש מכיר את הפרטים בפרשייה (הכרות דלה עם החומרים המקוריים). אז אם כבר מדברים על זהירות מאנשים חזקים ועוצמתיים שחושבים שהם יודעים הכל, זוהי דוגמא נהדרת
9
מילה בסלע.
מנשה | 24-12-2018 21:28
מאמר מדוייק להפליא ובמובן מסויים אף עושה חסד עם דרוקמן.
10
אינני תלמיד של הרב דרוקמן ואיני מכירו
חרדי | 24-12-2018 21:53
אך אני מבין שהוא תלמיד חכם ממנהיגי הציונות הדתית. אני חושב שהאתר שוגה כשהוא מפרסם שוב ושוב ביקורות מזלזלות על אחד ממנהיגיו. גם אנשים גדולים יכולים לטעות, אפשר להעמיד אותם על טעותם, אך ראוי לעשות זאת בצורה מכובדת. אפשר לחשוב יותר לעומק, שאולי יש דברים שאיננו לוקחים בחשבון. לפעמים הציבור כולו כבר נחשף למסוכנות של אדם, ובכל זאת התבטאויות חריפות, ורצח אופי שמכוון נגדו לא יציל איש, אך יפגע אנושות בתלמידיו שראו בו מורה דרך ועכשיו הם במשבר אמון קשה. יכול להיות שהרב דרוקמן לקח בחשבון דברים שאנחנו לא לוקחים בחשבון, ויכול להיות גם שהוא טעה. ובכל זאת הזלזול בגדולי תורה יתנקם בציבור, באמונה של הצעירים וביכולת להוביל מהלכים כל שהם לטובת הציבור. רק אנרכיה תשרור.
השפעה על הנוער
חיה | 18-01-2019 15:02
ישר כח! הכותב ראוי להערכה שכן הוא רואה את הדברים באופן עמוק
11
ממש תמוה הסתכלות של הדברים בשחור לבן
סטודנט | 24-12-2018 22:43
מזל שהוא לא הציע במאמר סירוס והוצאות להורג. הפרופ' מתייחס לרב אלון כאילו מדובר בדמות 100% רוע טהור. העולם ממש לא חד מימדי, היה אפילו רוב מוחלט של טוב, זה לא סותר שהדברים שמדובר שעשה הם רע גמור. אבל לפני המצב האחרון אנשים שנכנסו לנושא וחקרו יצאו מבולבלים, צרף לזה את התמונה הכללית והנחה שברגע שהפורום אמר את דברו אנשים יותר ישקלו וקיבלת פחות או יותר את ההתנהלות של הרב דרוקמן. זה שאנחנו חכמים לאחר מעשה זה רק בגלל שגם שעון מקולקל צודק פעמיים ביום, ההתנהלות לפי הפרופ' עלולה לגרום יותר עוולות מאשר הצלה. עוד מתוך הדברים משמע שאי אפשר להעלות על הדעת שמדובר באדם חולה, מוזר זאת מנין לו? ובפרט להאשים את הנפגעים פה וסביבתם שלא נזהרו, לגמרי איבוד פרופורציות, שוב אחזור אחרי מעשה כולנו חכמים, אבל לפני כשהעסק כל כך מורכב כמו שכתבתי למעלה, ברור לי שאין להם כל אשמה.
12
צודק- האמת ניכרת בפשטותה.
אילן | 24-12-2018 23:09
דברים נכוחים פשוטים אמיצים וישרים- הלוואי שכל מי שצריך להפיק לקחים יפיק . עד המוות אין לסמוך על אף בשר ודם שמביא עצמו לידי ניסיון ואז לידי ביזיון.
13
הבעיה לא ברבנים אלא בחסידים
נפתלי | 25-12-2018 1:20
ברלנד המשוגע עדיין סוחף אלפי חסידים. ולא חסר עוד נצלנים בשם הקבלה וכו' שחיים ובועטים.
14
התייחסות לניסוח מאמר זה
הרב ד"ר אליהו זייני | 25-12-2018 10:02
מבלי להיכנס לכל דיון בנוגע לפשעים, לטעויות החמורות, וכל שכן לשגיאות, בלתי נסבל היא התופעה הזו הבוקעת ממאמר זה שריח חריף של התנשאות ושל גאווה נודף ממנו. הוכח תוכיח את עמיתך חל כידוע על כולם, אף על הרב. יחד עם זה, יש דרכים לעשות זאת מבלי להשפיל כבוד הרב שפירא, הרב קוק ועוד שאולי באמת לא נהגו כדבעי. לחרף רבנים כאלה (לא הנוגעים בפרשה) לעיני כל ישראל זה סוף התורה, וזו התנהגות ההולמת חילוניים ואין לה כל מקום באתר דתי. קתדרה אקדמית הולמת פנתיאון אתונאי, אך לא אלהי. ראוי היה לכותב ליזהר בלשונו.
15
פגיעה בנוער
אפרים | 25-12-2018 10:16
כל העניין מסתכם בדבר אחד: שכרון בכח, או במילים אחרות הכח להשחית. הורד מכבוד הרב אלון את כל העוצמה אדירה שקיימת סביבו באופן תמידי, סלק את כל עדת המעריצים (והיא גדולה וממשיכה לגדול), נתק את כבוד הרב ממוקדי כח וממוקדי השפעה, ואז אולי נוכל לקבל את כבוד הרב בצורתו הנקיה. ואולי אני טועה אבל נדמה לי שעדיין יש לכבוד הרב אלון חומר תורני למכביר, אותו יוכל להעביר לקהל גדול באמצעים אלקטרוניים פשוטים.
16
אולי תסיקו את המסקנות הנכונות מהחינוך התורני?
המענטש | 25-12-2018 11:24
מוטי אלון חולה וברור שמחלתו איננה נמצאת בדומיין של דרוקמן. הטיפול בו חייב להיות במסגרת פסיכיאטרית או במסגרת משטרתית. דרוקמן מינה עצמו לאחראי כל וכאן מתחילה שגיאה רבתי. גם לדת אין מענה ואין כלים להתמודד עם מצבים כאלה ומוטב שהדת והמימסד שלה יפרשו בטרם יגרמו נזקים לא הפיכים. לא היתי למשל מצפה מרב שירפא לי את האולקוס, אלא היתי הולך למי שזו אומנתו אותה רכש בעמל רב. אולי כדאי שהמימסד הדתי יגביל את תחום הפעילות שלו לתחומים רלוונטיים (כמו למשל הפרוטסטנטים) ולא יתערב בעיניני רפואה פוליטיקה וכדומה.
17
מיותר
די עם זה | 25-12-2018 12:09
אנא
18
פרופ' מול ת"ח
יעקב | 25-12-2018 14:11
לדעתי כבוד הפרופ' שפרסם את המאמר, צריך להבין שהוא אפס אפסים ביחס לרב דרוקמן, והוא יכול להעיר לרב בענווה גדולה, אבל שפרופסור שפל יביע דעתו על מעוז ומגדול הרב דרוקמן, זה דבר שאסור לנו בתור ציבור לקבל. אז כבוד הפרופ' אתה כלום ואפס אפסים לעומת כל רב(צדיק) שהוא לכן בפעם הבאה אצפה שתנהג יותר בכבוד לרבנים... והכבוד הזה הוא כמובן רק לגדולי תורה צדיקים באמת, לא כמו הרשע אלון כמובן.
אלון הוא רשע והרב דרוקמן תמך בו ופגע בכבוד הח
רוצה להבין | 25-12-2018 23:28
אם לרב דרוקמן היה מותר לומר על אנשי פורום קנה שהם שפכו את דמו של מוטי אלון (הרשע) אז למה אסור לאף אחד לומר שהרב דרוקמן עצמו חטא כלפי חבריו הרב אריאל , הרב ליכטנשטיין זצל וכל הנוספים הפורום? מה שמותר לו אסור לאחרים? כל כך כואב.
19
אין לי בעיה גדולה עם רב שהוא גיי
אלעד | 25-12-2018 15:15
יש לי בעיה עם זה שהוא מנצל והורס לאחרים את החיים אם היו נתפסים במסיבת גייז... הייתי מתבאס עליהם ממש ומתאכזב אבל היה איזה מקום לרחם עליו כי הוא כלוא ובארון ונחנק וכו... וזה יותר בן אדם למקום אבל שאתה מתגפף עם תלמידיך שפונים אליך לסיוע. תתבייש לך, אתה הורס להם את החים, אתה מבלבל אותם, שורט אותם, אתה לא ראוי , אתה פשוט איש לא חיובי ורע !! וזה פוגע מאוד במעמד האמון שיש לרבנים היום שגם ככה הוא מעורער.
20
לי מפריע שהרב דרוקמן לא מתנצל בפני בית המשפט
שימי | 25-12-2018 16:41
שכינה אותם בזמנו כרשעים, הרב יכול לטעות אבל בטח ובטח שיכול להתנצל, זה המינימום הנדרש מאיש כמותו שמייצג צבור רחב
הרב דרוקמן בחיים לא יתנצל. הוא היה מעורב
יהודי | 26-12-2018 12:31
בשקרים ועקיפות כל החיים לא רק בנושא הזה. הוא מושחת.
21
הרב דרוקמן תתנצל! זו ההזדמנות האחרונה שלך
יוסי | 26-12-2018 15:28
הרב דרוקמן תתנצל! זו ההזדמנות האחרונה שלך. זה חשוב מאוד לנפגעים, לציבור וגם לך.
22
מחאה
לתגובה על תגובה 20 | 26-12-2018 16:51
מחאה על ביזיון תח - הרב חיים דרוקמן שליטא. על האתר למחוק את התגובה מייד!!
23
הרב דרוקמן לא אשם כי האמין כי לדברי הרב אלון
דוד | 26-12-2018 23:17
כי מעשיו היו חיבוקים רבים וממושכים ובוודאי חלילה לא מיניים ולכן תמך בו היות והוא מכיר היטב את גמח ערכו של הרב מרדכי אלון. אך שיש תיעוד מוקלט אין לרב אלון יכולת לשקר עוד והרב דרוקמן רתח עליו ואף עמד על כך שהדברים יפורסמו בפרהסיה כדי להזהיר את הציבור.היות וכך הדבר הרב דרוקמן פעל בצורה נכונה והגיונית בשעתו.
תגובה מטופשת
תלמיד | 27-12-2018 12:31
למה הרב דרוקמן האמין למוטי אלון ולא לרבנים אריאל וליכטנשטיין? מוטי אלון הרי נוגע בדבר. מי הוא לעומת 2 גדולי התורה הנל? ללמד על הרב דרוקמן כזאת זכות זה להגדיל עליו את החובה.
24
כל הדיבורים על מוטי אילון
בסוס מלכה | 25-02-2019 10:40
כל הדיבורים שאינם לתועלת,והם רעים, זה לשון הרע, לפי החפץ חיים. מי שיכול להועיל, מצווה לו לדבר, אל מי שזקוק לתועלת הזאת. שנזכה!!! וניגאל גאולה שלמה!!!
25
אפקט הבומרנג
דוד | 05-02-2020 19:12
כאשר חברה שלמה לוחצת על אדם שהוא מטבעו גיי לנהוג כאילו הוא סטרייט, להעמיד פנים, להתחתן עם אישה, לדבר בגנות גייז הבומרנג נזרק לאויר , להביו חגים וחותכים את האויר. בבוא הזמן, תמיד, הבומרנג חוזר , ומכה באותה חברה ששיגרה אותו לאויר. להביו של הבומנג חותכים ופוצעים קורבנות רבים ב ניצול מיני, פגיעה נפשית באישה, בילדים בקרובי משפחה ובסקטור שלם של החברה, זה ששיגר את הבומרנג מלכתחילה. אל תדכאו גייז , אל תלחצו עליהם לנהל חיים סטרייטים, ואז הטרגדיות האלה לא ייקרו