אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אם את הולכת עם מכנסיים אז במה את דתית?

"אם אני לובשת מכנסיים וחולצה קצרה ועדיין מצהירה כי אני דתייה, מי יוכל לומר לי כי אני לא כזו, למעט הרב, אבל ידוע שבימינו הוא נחשב פרימיטיבי ולא מחובר למציאות. אני דתייה אך לפי הכללים שאני קובעת לביתי, מדובר בפרדוקס הלא כן?" שירה בן יעקב במבט ביקורתי מבפנים על החברה הדתית.

אם את הולכת עם מכנסיים אז במה את דתית?
  אילוסטרציה פלאש90

החיים יכולים להיות מבלבלים לפעמים. בילדותי בעיר קטנה ולא כל כך מגוונת, ידעתי לומר שדתייה היא בחורה עם חצאית עד אחרי הברך, כנ"ל שרוולים, ואם היא נשואה אז עם כיסוי ראש (ברור שמלא, לא ידעתי אז שאפשר אחרת).

כשהגעתי לגיל שמונה עשרה ועזבתי את הבית, וגם את העיירה והגעתי לעיר הגדולה, גיליתי שדתייה היא גם זאת עם המכנסיים הרחבות בנוסח הקיבוצי- שם זה נחשב לגיטימי ואפילו רצוי.

ההתגלות או ה-הארה הגדולה ביותר הייתה כשסיימתי את השירות ועברתי לאוניברסיטה במרכז הארץ. שם, כבר הבנתי שדתייה היא גם זו שלובשת ג'ינס צמוד, חולצות קצרות ואם היא נשואה אז היא מתהדרת בסרט המהווה סימן היכר לכך שהיא גם דתייה וגם נשואה, הפלא ופלא.

הסרט הוא במקרה הטוב, לעיתים דתייה ונשואה בעולם הגדול בכלל לא חובשת או קושרת כיסוי ראש.

הסקאלה הדתית

תארו לכם, סקאלה כל כך רחבה של "דתיות" וכל אחת מאיתנו היא כמו שנוהגים לומר בלעג "דתייה לפי דעתה", והכל מותר והכל כשר, כי מי יעז לסתור את ההגדרה של האדם את עצמו. אם אני לובשת מכנסיים וחולצה קצרה ועדיין מצהירה כי אני דתייה, מי יוכל לומר לי כי אני לא כזו, למעט הרב, אבל ידוע שבימינו הוא נחשב פרימיטיבי ולא מחובר למציאות.

הרי הדת צריכה להתאים את עצמה לימינו, כאשר בנות ישראל בימי הקיץ החמים לבושות במינימום האפשרי והדתיות לצידן לבושות במלא החומרה במכנס ג'ינס ארוך! וחולצה עם שרוול של חמישה סנטימטרים, הרי לצידן הבחורה הדתייה חסודה ושמורה לחלוטין, לא כך?!

האם לא גיוונו יותר מדי?

אני בכוונה מתמקדת בפונקציה של צניעות בלבוש ולא מתפרשת לשאר תחומים בהם פרצנו גדרות, פשוט כדי להבהיר את הנקודה. אז אף אחד לא שמני לשפוט מי נחשב דתי ומי לא, ובוודאי שגם אני נעה ונדה על הסקאלה הכל כך מאפשרת הזו, אך עדיין זיהוי הבעיה יכול להיות נקודת פתיחה טובה לפתרונה.

אני יכולה להעיד על עצמי כמה אני התבלבלתי כשהתוודעתי למבחר האפשרויות האינסופי, וברור לי כמה עוד יתבלבלו בעתיד או מבולבלים ממש כמוני כבר עכשיו.

לסיום, אסייג את עצמי ואומר שהמגוון המאפיין את הציבור הדתי לאומי דווקא יפה בעיניי ומאפשר להביא את עצמך לידי ביטוי בצורה חופשית יותר מאשר הלבוש הקפדני והמשעמם אצל אחינו החרדים.

לצד זאת לא ניתן להתעלם מהמוסר הכפול שהרשינו לעצמנו להשתמש בו בשנים האחרונות, ובטח שאי אפשר להתעלם מההלכה המפורשת ומקביעת הרבנים לגבי הלכות הצניעות. בעיני זה קצת כמו "נבל ברשות התורה"- כלומר אני דתייה אך לפי הכללים שאני קובעת לביתי, מדובר בפרדוקס הלא כן?

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
19 תגובות - 19 דיונים מיין לפי
1
כמה שטחי
יוסי | 05-03-2012 11:00
דת בשבילך זה לבוש, כמה עלוב
2
שומרת טהרה,שבת וכשרות את דתיה
שני | 05-03-2012 11:19
זהו המינימום הנדרש מאשה דתית.אבל יש גם ענין של מראית עין, ואם אשה דתית נראית כלפי חוץ כמו אשה חילונית יש בכך גם חילול ה' ולא רק ענין של צניעות.
3
אני לבושה ומתנהגת כמו דתייה
נעמה | 05-03-2012 11:26
אני בחורה צנועה מאוד, אף פעם לא חושפת את גופי, ואוהבת חצאיות. אני גם מקיימת את עשרת הדיברות ואת המצוות בין אדם לחברו ואפילו את המצוות בין אדם לאלוהיו. אני יהודייה, וחוגגת את חגי ישראל מתוך כבוד למסורת. אבל אני לא מאמינה באלוהים.
4
עוד אחת שנפלה בפח של רבני הר המור
| 05-03-2012 11:57
שמעמידים הכל על צניעות. סליחה- גם על התנגדות לפשרות מדיניות. אלו המדדים ליראת שמים!
5
קחי אתגר ותשאלי את הרב שאני חושבת שהכי צריך להעריך
יונה | 05-03-2012 12:46
זה הרב שרלו. המיוחד במינו. נסי לשאול אותו מה הוא אומר על הכתבה שלך. הוא גם יגיד לך שאת לא צריכה בדיוק לקבל את דעתו אלא יציע לך קו מחשבה שבדרך כלל יגרום לך לקבל את דעתו. כי היא חכמה ותורנית.
6
למאי נפקא מינה אם את "דתייה"?
נתנאל | 05-03-2012 12:49
7
למה?
למה | 05-03-2012 13:05
השאלה היא למה זה עניינך? ק'יבלת כתב מינוי מאלוהים? או מהשליחים שלו עלי אדמות "הרבנים"?
8
לכל המלעיזים: אכן יש מתאם בין אורך החצאית להקפדה במצוות
שי | 05-03-2012 13:12
ברור שבכל כלל יש יוצא מן הכלל, אך לרוב בחורה בחצאית ששוליה מטאטאים את הרצפה מקיימת יותר מצוות ולומדת יותר תורה בהשוואה ל"דתייה לייט" המתהדרת במכנסיה וברוחב אופקיה. הלבוש מקרין על כל ההתנהגות.
9
ל-2
סרבל עבודה | 05-03-2012 15:55
לא חוכמה להפיק דברי הבל אם את מקיימת את עשרת הדיברות הרי שעלייך להאמין באלוקים הדיבר הראשון הינו כי את מאמינה בו
10
להסתכל על הדתיות לפי הלבוש - זה הסתכלות על החיצוניות!
ידידיה | 05-03-2012 17:57
בדיוק ההפך ממה שהתורה רוצה!
11
ממש יצאה מהעיירה
דוד בוסקילה | 05-03-2012 20:13
לפי הכתבה גברת בן יעקב לא יצאה מהעיירה, לא בגיל 18 ולא עכשיו. האמירה הצינית שלה בנוגע להתייחסות לרבנים הפרימיטיביים באמת מתייחסת לרבנים הפרימיטיביים.
12
רווקה והולכת למקווה-- גם כן דתיה
| 05-03-2012 20:21
הכל הולך היום
13
תגובה 1 במחשבה שניה...
| 05-03-2012 21:56
״כמה שטחי״ אתה מזלזל במצוות הצניעות של התורה? היא צודקת בימנו רמת הצניעות לרב מעידה על יראת שמיים (במיוחד בגיל הבוגר..)
14
הבעיה בעצם הקטלוג של אנשים
| 05-03-2012 23:01
15
שרה גם היתה הולכת כך?????????????????????????????
| 06-03-2012 1:05
16
האם גם לבוש של רב מעיד על הרמה הדתית והמוסרית שלו?
| 06-03-2012 16:23
אם כן מה לגבי הרבנים שהורשעו בעבירות שונות ואף ישבו בבית סוהר? ומה לגבי רבנים שמחכים למשפט? האם אכן הלבוש של רבנים מעיד בהכרח על רמתם הדתית והמוסרית?
17
למרשמלו אין שום הסמכה לרבנות ק"ו שאין לו השקפה נכונה !!
אסתי פרז | 07-03-2012 0:16
18
חחח כמה תגובות מצחיקות....
אהרון | 07-03-2012 1:43
ב"ה צריך להבדיל בין "דת" לבין "אמונה" הפירוש במילון לדת - זה דין ודין זה חוק מי שלא שומר על החוק- הוא לא שומר חוק- הוא לא דתי נקודה .!! אין "סקלה" אין "רמות" כמו שמי שהעלים מס ואפילו מעט הוא עבריין ש"לא שומר חוק" ככה מי שלא מקיים את כל חוקי התורה הוא לא דתי... מה לעשות זה הפירוש של המילה דת.... כמו שכתוב ב"אסתר" "ואת דתי המלך אינם עושים" .. זה לא אומר שהוא לא מאמין זה לא אומר שהוא לא יהיה קדוש וזה לא אומר שהוא לא צדיק וזה גם לא אומר שהוא לא מוסרי... זה אומר רק שהוא לא דתי - כי מה לעשות אם יבוא אדם שנוהג במטוס ויאמר "אני "שייט" אני בטוח שאני שייט כי כך נראה לייייי" - זה לא אומר שהוא צודק..הפירוש של טייס זה נהג במטוס ושל שייט זה נוהג בספינה יש חוקים.. ככה זה בלשון העברית! יש חוקים! והפירוש של המילה דתי זה מקיים את חוקי התורה (וברור שלהמציא חוקים זה לא דתי אלא ממציא דת..) - כמו שלא נוסעים באור אדום כך לבת אסור ללבוש מכנסיים, ואסור לבנים - חצאיות.... אגב בגלל זה החרדים לא מכנים אותנו דתיים אלא מזרוחניקים וכד' - כי מבחינתם כל התורה היא ד אמות של הלכה וזהו ולכן מי שלא שומר על החוקים - הוא לא יקרא דתי!! ולכן הם מזלזלים בנו ואומרים שאנחנו רפורמים כי חלקינו אומרים: "מה איכפת לי מה כתוב בהלכה ובמשך 2000 שנה.... עכשיו אני פה ולי נראה אחרת... ואני מגדיר את המצוות אחרת"- ברור שהוא לא דתי כי דת זה חוקים, אם הוא לא רוצה לקיים את החוקים הוא עובד על עצמו שהוא קורא לעצמו "דתי"... הוא צריך לקרוא לעצמו "ממציא דת חדשה"... אבל הוא לא דתי במובן היהודי.. ותכלס המושג דתי הוא סתם מיותר צריך להשתמש במילה "מאמין" ולא דתי כי אמונה זה מעל השכל מעל מה שלי נראה או לו נראה.. זה פשוט מאמין בתורה ובמצוות ומקיים תורה ומצוות כפי שהיו עד היום... ומאמין שכך היה הציווי מה' ממש.. ולכן מי הוא האדם כל שהו שישנה זאת??... וברור שזה לא שאילה של מה בא לי.. בכלל מקור המילה דת זה מהגויים מהנוצרים. ישראלים (יהודים) היו תמיד "מאמינים" "או שומרים תורה ומצוות-מלשון לשמור (לא לעשות שינויי)" ולא "דתיים".. וברור שמי שמכנה עצמו "מאמין" לא יבוא ויאמר "את זה אני לא עושה כי לא נראה לי" כי אז הוא הוכיח את עצמו שהוא לא מאמין... אבל דת תמיד אפשר להמציא... השכל מאוד יצירתי...! אמונה - מעל השכל.. אין לאדם יכולת להכניס את סברת שכלו.. ולקרא לזה אמונה.. אולי "השכלה" אולי "דת" לא אמונה! אמונה זה ללא ספק כלל (עמלק הוא הספק) אלא 100 אחוז לכן זה לא בשכל כי לו תמיד יש ספקות וגם לא ברגש כי הוא לא יציב אלא בנשמה.. בכלל עיניין מושג "אמונה" הוא בהרבה יותר עמוק בשביל לכתוב עליו בטוקבק... דת זה סתם חוק יבש..
19
אני רווק מחפש בחורה לקשר רציני
אמנון חוצה | 17-06-2018 9:20
אני מחפש בת זוג לא משנה לי דתיה או חילונית אלא היא בחורה נקיה מבפנים ולא משנה לי אם היא יפה או לו הגיל 30 35 כדי שנוכל להקים משפחה ולהביא ילדים לעולם אמנון חיפה ולא משנה לי אם את לובשת מכנסיים או חצאית