מודעה של ישיבה תיכונית עוררה סערה במגזר: "בושה"

פרסום של הישיבה התיכונית 'כינור דוד' העלה את חמתם של רבים מבני המגזר ביניהם גם את אחד ממייסדי הישיבה שכתב: "מעשה ידי טובעים בים. התנפץ החזון"

מודעה של ישיבה תיכונית עוררה סערה במגזר: "בושה"

פרסום של ישיבת 'כינור דוד', ישיבה תיכונית המשלבת לימודי קודש עם מוזיקה, עורר זעם בקרב רבים מהמגזר.

בהודעה שפורסמה ברחבי המדיה נכתב: "דרוש גאון. הישיבה התיכונית יב"ע 'כינור דוד' מבקשת את עזרת הציבור בחיפושיה אחר תלמידים מוכשרים". בתכונות המבוקשות נכתב כי הישיבה מחפשת תלמידים עם "רמה תורנית גבוהה, השקעה במוזיקה כדרך חיים, הצטיינות במקצועות כלליים, מוכנות לחיי פנימייה וחברה שוקקים".

הפרסום, שהותיר רושם כי הישיבה מחפשת רק תלמידים מעולים ומבתים חזקים ולא נותנת מקום לחלשים יותר, גרמה לרבים מהמגזר לכתוב ולשתף פוסטים שנכתבו נגד המודעה.

אחד מני רבים שגינה הוא מנחם ידוב, אחד ממייסדי הישיבה ומי ששימש במשך שנים כיו"ר עמותת הישיבה. ידוב אף מבהיר כי הוא היה מהראשונים לחולל פריצת דרך בכל הנוגע לתחום המוזיקה בחינוך הדתי לאומי.

בפוסט זועם שפרסם בחשבון הפייסבוק שלו, כתב ידוב: "22 שנים עברו מאז הגיתי עם 2 חברים נוספים את רעיון הקמת הישיבה התיכונית 'כינור דוד'. לאורך שנים שימשתי כיו"ר העמותה של הישיבה והייתי שותף לפריצת דרך בתחום החינוך המוזיקלי במגזר הדתי לאומי".

בשלב הזה עבר ידוב להתייחס לגופו של הפרסום ואמר: "עכשיו, מעשה ידיי טובעים בים. 'דרוש גאון' זו איוולת, התנשאות, יהירות וטיפשות גם יחד. אני מתבייש והמום מדרכה הנלוזה של הישיבה. לא על זה חשבנו כשהקמנו את הישיבה, לא לזה התכוון המשורר".

ידוב הסביר כי "בחזוננו ראינו מקום המשמש כבית חינוך לנוער המבקש להרחיב דעת. בחזוננו ראינו מקום המחבר באמצעות המוזיקה עולמות שונים. בחזוננו ראינו מקום מכיל הנותן מענה לכל מי שהמוזיקה בוערת בעצמותיו. ועתה התנפץ החזון. עצוב".

דרושה ישיבה רגילה.ממש ממש רגילה, כזו שמקבלת אליה את כל התלמידים ויודעת לתת להם מענה חינוכי וערכי כל אחד לפי…

פורסם על ידי ‏רעות צימרמן‏ ב- שבת, 8 בדצמבר 2018

מי שעוד מחתה נגד הפרסום, היא רעות צימרמן, אושיית פייסבוק שפוסט שלה בנושא גרר מאות סימוני אהבתי ומאות תגובות. תחת הכותרת "דרושה ישיבה רגילה", כתבה צימרמן. "דרושה ישיבה רגילה. ממש ממש רגילה, כזו שמקבלת אליה את כל התלמידים ויודעת לתת להם מענה חינוכי וערכי כל אחד לפי צרכיו. במידה מסויימת אני מעריכה את ישיבת 'כינור דוד' ששמה בריש גלי ובאופן סמי פרובוקטיבי ומכוון את מה ששאר הישיבות התיכוניות האליטיסטיות לא אומרות אבל מיישמות היטב".

צימרמן סיפרה סיפור אשי שלה וכתבה: "כשישיבה "יוקרתית" ששמה יצא למרחוק בעיקר בגלל התהליך הנפשי- חסידי-אישי שלה פסלה את הבן שלי עוד לפני ראיון או מפגש כי הממוצע שלו היה פחות מ90 (בערך 87 אם אתם מתעקשים) הבנתי שיש פה עולם עקום שמצריך שינוי".

בהמשך היא כתבה: "אני לקראת הפעם השלישית שלי במערבולת הזו ובלב כבד. מכוונת את הילד המוכשר והלא קונבנציונלי שלי להכי קונבנציונלי שיש. לא צריכה ישיבה שמחפשת גאונים ומושלמים ושתפסול אותו על קטנות אלא פשוט מורים טובים שידעו לזהות את הטוב בכל תלמיד ולהצמיח אותו".

"אני מייחלת ליום שבו זו תהיה הדרך. ישיבה מקומית שבה ממשיכים אוטומטית ללא מבחנים ושנותנת מענה טוב למגוון ילדים, לצד מקומות יחודיים שרק מי שממש יוצא דופן או חפץ להתמקצע ולהתמקד (וגם מוכן לספוג סינון ודחיות) הולך אליהם. מעבר לכאבי הלב שיחסכו אני בטוחה שמתוך הענווה והאינטגרציה יצמח לנו דור עתיד לא פחות אלא הרבה יותר מוצלח".

בהמשך הפוסט, שזכה לעשרות שיתופים, ביקשה צימרמן להבהיר כי "כינור דוד היא לא העניין פה. הבנים שלי לא ניסו להתקבל לשם ולא נדחו. גם ישיבה ספציפית היא לא העניין. ב"ה יש מוסדות פתוחים לכל וטובים ואליהם אנחנו מכוונים את התרמ"ח (מי המציא את המושג??) שלנו. אבל הבעיה היא חברתית ולפיכך היא מעסיקה אותי מאוד".

ראש הישיבה, מוטי הרשקופ, מסר לסרוגים כי: "'גאון' היא מילה שמעידה על ריבוי אינטלגנציות כפי שמופיע בהגדרה המודרנית שלה בויקיפדיה ודרכו של פרסום שיווקי לעורר תשומת לב".

לדבריו: "ישיבת כינור דוד משמשת מזה 21 שנה חממה ליצירה ייחודית לתלמידים רבים ואהובים מכל רחבי הארץ, מתאימה למי שבוערת בתוכו התשוקה להבין ולהשכיל בתורה ובחכמה ורוצה להתנסות בעולם המופלא של המוזיקה והיצירה. ואל חשש, אין מבחני איי- קיו למועמדים".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
25 תגובות - 23 דיונים מיין לפי
1
עכשיו נזכרתם?
מזל | 10-12-2018 18:43
בוקא טוב אליהו... כבר שנים זו דרכם של הישיבות והאולפנות. ובישיבת הרצוג בב עוד מקבלים על כך פרס!!! לא חוכמה ..... מה לעשות לא כולם גאונים! קחו לדוגמא ביס כמו לאורו נלך שבאמת יש בו נשמה ולמרות החומר האנושי הלא פשוט מגיע להשגים הרבה מעל ומעבר לממוצע!!! כל ילד הוא נר מיוחד ולכל ילד אור משלו צריך רק לגלות ולתת להבנב ולעלות.....
זה היה בסה"כ צתורה שיווקית לעורר אנשים,
qr3 | 11-12-2018 13:34
כפי שכתב ראש הישיבה : ודרכו של פרסום שיווקי לעורר תשומת לב. תפסיקו לעשות סערה מכל שטות.
2
בינוניים שחרדים ממצויינות
מאבחן | 10-12-2018 19:03
קומוניזם עלוב שחודר לשוק ההשכלה
זוית מעניינת לא חשבתי עליה
דוד | 10-12-2018 19:56
אבל היא נשמעת מאוד נכונה בחברה הדתית לאומית בעיקר הלייטית.
3
לא הבנתי כל כך את הבעייה
אביתר יעקב מיכלשוילי | 10-12-2018 22:02
זה כמו שתגידו שמרכזי מחוננים זו אפלייה באמת אפשר לעורר סערה מכל דבר
4
אגב
אביתר יעקב מיכלשוילי | 10-12-2018 22:06
מה העניין? אני רוצה ללמוד בישיבה שבה יש בחורים טובים ותורניים שאוכל להתחבר איתם. מה רע?
5
לא מייסד ולא כלום.
פנחס | 10-12-2018 22:29
מנחם סתם משר ומנסה לרכוב כל גל. אין שום סערה על כינור דוד אלא סערה בציבור הדתי לאומי האם הוא ציבור פשרן ותרן ןבכיין או אליטיסטי ושואף למצוינות.
6
כמי שקצת מכיר את העסק
קרוב-רחוק | 11-12-2018 0:01
אני אומר לכל הרחוקים 22 שנה מהקמת המוסד, וגם לאלה שקרובים לשיח אליטיסטי של מוסדות משרד החינוך - לא הבנתם כלום. הרב הרשקופ מוביל מוסד יחיד מסוגו, בסבלנות מפעימה לכל תלמיד. כבוד, הערכה, הכלה, מוגנות, ענווה - ועוד הרבה מילים, גם כאלה שהלקסיקון הפוסטמודרני עוד לא הספיק לחספס - הם קמצוץ ממה שהתלמידים בכינור דוד מקבלים. כמעט מצחיק, שלא נאמר עצוב, לראות זרזירים מצפצפים על דבר ש א-י-ן.ל-ה-ם. מ-ו-ש-ג! מציע לכם פשוט ללכת ולראות. ולהתבדות. ואז להתנצל. וללמוד איך מנהלים, לא מוסד, ולא ציונים, אלא אנשים. נפשות. נשמות.. בושה לכל הטוקבקיסטים
7
יש המון ישיבות איזוריות טובות, אבל רוצים
קצת צביעות | 11-12-2018 0:26
לשלוח לישיבה מעולה שמקבלת אחד מעשרה, אז מה הפלא שרוב הכותבים הם הורים מתוסכלים לתשעה מתוך עשרה. תירשמו בישיבה אחת אליטיסטית ובעוד שתיים רגילות ותיראו שהוא יתקבל. כנראה לאחת מהשתיים. אא לאחוז את החבל משני קצותיו.
8
נשאר רק להסתכל
ולנו החרדים | 11-12-2018 0:36
ולבכות מקנאה ....
9
כל סוג אוכלוסיה תהיה עם עצמה
חקי חיון | 11-12-2018 6:11
חקי חיון , אין צורך לערבב בין אוכלוסיות זה רק הורס את העולם , רצוי ביותר שגאונים ילמדו עם גאונים ודתיים עם דתיים וחילוניים עם חילוניים ובמישורים האחרים שבשכונת עשירים לא יכניסו לגור לא עשירים ובשכונה חרדית לא יכניסו לגור חילוניים ובשכונה יהודית לא יכניסו ערבים מוסלמים נוצרים הינדים סינים וכדו' בקיצור כל סוג אנשים חייבים לחיות עם עצמם ללא הפרעה של בני אדם מסוגים שונים. אני מתגורר בשכונת וילות ואיני חפץ שבשכונתי יתגוררו ערבים או הומלסים או אסירים ואסירות משתקמים או מעון לנשים וגברים מוכות ומוכים ולא עניים זה שאוכלוסיות מסוימות חפצות להתקדם בחיים זה אינו מאפשר להם להרוס את מרקם החיים של אוכלוסיות מגובשות שחשות בנוח רק עם עצמן וזו זכותם המלאה. באופן טבעי למשל אם בני אדם בעלי השכלה תיכונית ילכו לשכונה של אקדמאים או של משכילים גם המשכילים יפגעו ולא יחושו בנוח וגם הלא משכילים יחושו שמתנכרים אליהם ואף יפתחו תחושות של חוסר ביטחון ביחס אל המשכילות והמשכלים. אל תהרסו את העולם שלנו שכל אוכלוסיה תהיה ותחייה עם עצמה וזה יפתור את כל בעיות העולם כולו.
10
מי שמכיר את הישיבה ותלמידיה מבין שזה בצחוק
אחד שמכיר מקרוב | 11-12-2018 9:24
בואו נגיד שמבין הדברים שהכי מאפיינים את תלמידי הישיבה זה לאו דוקא גאונות... אנשים נפלאים ומוכשרים מוזיקאלית, אבל לאו דוקא גאונים לימודית. לכן, כל מי שמכיר קצת את הישיבה, הבין מיד את השנינות והציניות שבפרסומת. הומור. זה הכל. מקום שמכיל ומקבל כל אחד מבחינה לימודית. כל הרעש הוא מהומה על לא דבר.
11
מצוינות
שמואל | 11-12-2018 9:29
בעיני אין כל רע בישיבות שמבקשות רק מצטיינים
12
לצערנו כולם מחפשים את הגאונים
אבא | 11-12-2018 11:44
רק שסוף סוף זה יצא החוצה אם יש לך קצת קושי לימודי אתה יכול לעמוד על הראש עד שמשהו יעשה לך טובה ויקבל אותך
13
כינור דוד
אשכנזי שושנה | 11-12-2018 13:43
מה נפלתם על כינור דוד סתם הודעה עם תוכן שיווקי בלבד.מכירה מאוד את.הנפשות הפועלות אנשי חינוך באהבה אמיתיים. טוב שזה פתח את בנשא שלהישיבות האליסטיות.
14
מזבוב עשו עדר פילים
דקלה | 11-12-2018 13:56
מי שמכיר את הישיבה הזו, יודע שהם מקבלים תלמידים מכל הגוונים, מכל הרמות ועם כל היכולות. סתם להתעצבן בלי לדעת על מה זה בזבוז אנרגיה.....
15
גאון?
תלמיד ב'כינור דוד' | 11-12-2018 20:53
אני תלמיד ישיבת 'כינור דוד'- בכיתה יב. מאד אוהב את הצוות החינוכי, את החבר'ה בישיבה ומשתדל לפעול רבות למענה. מתוך היכרותי את הרוח והדרך החינוכית בישיבה אני מרגיש אי נחת לגבי הפרסום. להבנתי הפרסום עומד בניגוד לאופי של הישיבה. ישיבת 'כינור דוד' בדרכה החינוכית עד עתה - רואה לנכון להצמיח תלמידים דרך החיבור בין מוזיקה לחיי תורה. לישיבה מגיעים תלמידים מרמות שונות ומגוונות בכל התחומים, הלימודי, הדתי, החברתי, המוזיקלי וכו'. הישיבה היא הגורם המכוון והיוצק תוכן לחיי התלמיד – מי שמוכן לקבל את הכלים – מקבל אותם ! הצורך בשיווק מובן לי אך איני מבין מדוע הישיבה פוגעת דרך תוכן ההודעה במהותה ובדרכה החינוכית. לדעתי חשוב להדגיש בפרסום תכונות כמו: ענווה, אהבת ה', אהבת תורה, שמחה, אהבה למוזיקה, אהבה בין אדם לחברו (אני אישית הייתי מוסיף גם פשטות.) אני מזמין את כולם לבוא לישיבה, לראות ולהרגיש את אופייה האמיתי.
16
הישיבה המדוברת
שירה כהן | 11-12-2018 22:44
באמת לא מובן על מה הקצף , כמו שיש מוסדות להשכלה גבוהה שפונים רק לציבור מסוים , כך נכון שיהיה מקום שדורש רק מצוינות , כך יש סיכוי שהציבור הדתי לאומי יצליח לגדל גדולי תורה .
17
טוב מאד
חמי | 12-12-2018 4:47
ראוי שגם למצוינים ומשקיעים תהיה ישיבה טוב
18
גאון
מוטי הרשקופ | 12-12-2018 19:59
עוד גאון כמו ראש הישיבה הזה ואבדנו...
19
כל הישיבות והאולפנות מחפשות רק את הטובים
מה הרעש? | 13-12-2018 13:35
די עם הצביעות. מה עושות יתר הישיבות? רק אלה שהטובים לא רוצים אותם אז מקבלים את החלשים
20
יש בי"ס יסודי בירושלים שלא מקבל ילדים שהיו
בגן שפה | 13-12-2018 13:38
בירושלים יש ביס יסודי דתי רשמי שלא מקבל ילדים שהיו בגן שפה !!! זו דרכו של הרב קוק? עיריה מפרסמת ימי רישום, אתה מגיע לביס ואומרים לך סגרנו את הרישום קודם ומיד מבררים על הבן שלך. הבנתם את זה? בושה וחרפה
21
טחוא
אביה אבוקסיס | 25-02-2019 17:41
יה חחחחחח... המזרחיסטים האלה ......
22
הב
הגאון אלעד | 25-02-2019 17:42
מחפשים אותי?? אני פה!
23
אט
אלעד הגאון | 25-02-2019 17:43
8 או ,יש נוארמלי אחד באתר הזה.....{כוונתי לחרדי}