אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

כשהציונות הדתית התגייסה לטובת ניצולי השואה

בשנות השואה ולאחריה החלה הציונות הדתית לאמץ את ילדי טהרן בהם הרב דוב ליאור ואף פתחו סניף של ישיבת כפר הרא"ה במחנה המגורשים בקפריסין

כשהציונות הדתית התגייסה לטובת ניצולי השואה
  ישיבת בני עקיבא בקפריסין

יום השואה תשע"ח. השנים של מלחמת העולם השנייה היו גם השנים הראשונות שהציונות הדתית החלה להתבסס בארץ ישראל, ועשתה את צעדיה הראשונים גם בצורה מעשית.

במהלך שנות המלחמה הגיעו לארץ ילדים רבים אשר הוברחו ע"י הוריהם מן השואה והשתקעו בעיקר בקיבוצים השונים, כך גם היו ילדי טהרן- מעל 700 ילדים אשר הוברחו מאירופה ובעזרת הסוכנות היהודית בטהרן הועלו ארצה. ישיבת כפר הרא"ה אשר בראשה היה הרב משה צבי נריה, קלטה למעלה מ-100 מילדי טהרן שהגיעו ממשפחות דתיות מרחבי אירופה, אחד מן הילדים שנקלטו הוא הרב דב ליאור מי שלימים הפך לרבה הראשי של קריית ארבע וחברון ונחשב לגדול פוסקי הציונות הדתית.

שלוחת כפר הרא"ה בקפריסין

המעורבות של הרב משה צבי נריה לא פסקה גם לאחר המלחמה כאשר עם סיום המלחמה הגיעו לארץ ידיעות כי רבים מן היהודים המבקשים לעלות לארץ נתקעים במחנות בקפריסין וכי יש נוער רב שיושב במחנות ללא מעש.

כאשר שמע הרב נריה על הבעיה החליט לשלוח נציגים מטעם ישיבת כפר הרא"ה שירכזו את הנוער הדתי למסגרת לימודים. על המשימה הופקד הרב מרדכי ברויר אז ר"מ בישיבה בכפר, זאת הייתה הפעם הראשונה שישיבת כפר הרואה הוציא שלוחה שנקראה ישיבת בני עקיבא קפריסין וכך בעצם הפכה לראשונה לרשת ישיבות שהתפתחה להיות רשת ישיבות בני עקיבא של היום.

אל הרב ברויר חבר הרב מנחם אופן פליט שואה בעצמו ויחד הקימו את ישיבת בני עקיבא קפריסין שהיוותה מסגרת חינוכית לנוער במחנות הפליטים בקפריסין.

הרב ברויר במכתב עדכון מכב בתמוז תש"ז

הרב מרדכי ברויר נהג לעדכן את חברי הישיבה בישראל בחוויותיו במכתבים שהיה שולח מעת לעת וסיפר על הקשיים שלו לאגד את הנוער שהיו פזורים במחנות השונים ולהביא אותם ללמוד ועל הדרך שגרם להם להגיע לשיעורים בקביעות.

"אני נותן כמה שיעורים וזו הבראה טובה לכולם" כתב הרב ברויר והוסיף "היה פה אי סדר גדול חברים אין באים לשיעורים".

הרב יצחק נריה מייסד קרן 'אחד לאחד' ונכדו של הרב משה צבי נריה מספר כי באותם ימים חיבר סבו את המילים הנפלאות למנגינה החסידת של "אימתי קא אתי מר?"

 "הוי עם בוטח חי

קיים על אף הכל

על מוקד מזבח יצא במחול דם עשן ואש ים צרות גועש על ציון מתי אור חדש תאיר

שמע קולנו השמיענו מתי יבנה?

יבנה המקדש"

והוסיף: "אנו מצווים היום להמשיך ולבסס את עולם התורה הציוני דתי למען כלל ישראל כולו".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
איזה מרגש לגלות את סבא שלי ז״ל בתמונה!
רחלי | 12-04-2018 22:57
.