אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ריבלין מבהיר: ישראל בשעת מבחן עם יהדות התפוצות

ריבלין התייחס לסערה המתחוללת סביב היחסים בין ישראל ליהדות התפוצות: "זוהי עת מבחן", ציין רבילן והוסיף: "הגיע הזמן לברית מחודשת, לשפה משותפת, בין ישראל לתפוצות בטרם נאחר את המועד"

ריבלין מבהיר: ישראל בשעת מבחן עם יהדות התפוצות
  (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין נשא דברים היום (חמישי), בטקס האזכרה הממלכתי לדוד בן גוריון ז"ל בשדה בוקר והתייחס לסערה המתחוללת סביב היחסים בין ישראל ליהדות התפוצות: "זוהי עת מבחן", ציין רבילן והוסיף:  "הגיע הזמן לברית מחודשת, לשפה משותפת, בין ישראל לתפוצות בטרם נאחר את המועד".

עוד השתתפו בטקס ראש הממשלה בנימין נתניהו, סגנית יושב ראש הכנסת טלי פלסקוב, ונשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, בני משפחת בן גוריון, תלמידים, וחיילים.

ריבלין סיפר לנוכחים כי לאחר הקמת המדינה בן גוריון הותיר שני מוסדות: הסוכנות היהודית, וההסתדרות הציונית העולמית-  למרות שנדמו כמיותרים עם מימוש הריבונות הישראלית. "ייתכן כי בן גוריון סבר כי המוסדות האלו אמנם מטילים צל על הריבונות הישראלית הצעירה, אולם הם מאפשרים שותפות שבלעדיה תאבד המדינה הצעירה, הרבה יותר משמץ של ריבונות – היא תאבד את ההצדקה הבסיסית להקמתה: להיות בית לאומי לכל היהודים באשר הם", אמר הנשיא.

והדגיש: "בן גוריון דבק בהכרעתו להתפשר, למען ביסוס ושימור הקשר בין ישראל ליהדות התפוצות. שנתיים לאחר הקמת המדינה, הוא חתם על הסכם היסטורי עם מנהיג יהדות ארצות הברית ג'ייקוב בלאושטיין. הסכם יחיד במינו, בין מדינה לבין נציגיו של עם. בהסכם זה נקבע אופי הקשר והמרחק בין שתי הקהילות היהודיות הגדולות של זמננו – זו של ישראל וזו של ארצות הברית".

על ארבעה עקרונות עמד ההסכם, עליו מדבר ריבלין:  מדינת ישראל מייצגת את אזרחיה בלבד, ומדברת רק בשמם; יהודי ארצות הברית הם אזרחי ארצות הברית ולארצות הברית בלבד נתונה נאמנותם; ישראל אינה מצפה מיהודי ארצות הברית לעלות ארצה; אף צד אינו מתערב בהחלטות מדיניות של הצד השני; במשך כמעט שבעים שנה, היה הסכם זה, בתשתית ההבנות בין ישראל ליהדות התפוצות. הסכם זה היה הגשר, שעליו נבנו יחסים איתנים וחזקים, בין מדינת

צריך ברית מחודשת בין ישראל לתפוצות בטרם נאחר את המועד

לדבריו, "אני שב לכאן מביקור בארצות הברית. ראיתי את האהבה העצומה של יהדות התפוצות לישראל, ראיתי גם דאגה עמוקה וכאב מהתרופפות הגשרים המחברים בין ישראל ליהדות התפוצות", המשיך הנשיא ואמר: "ליהדות התפוצות הבהרתי, כי חובה לכבד את הדמוקרטיה הישראלית, ואת דבר העם בישראל. לנו אני אומר, זוהי עת מבחן, ציין רבילן והוסיף:  "כמעט שבעים שנה לאחר אותו הסכם היסטורי, הגיע הזמן לברית מחודשת, לשפה משותפת, בין ישראל לתפוצות בטרם נאחר את המועד".

הנשיא התייחס לביקורות שמופנות נגדו,חלקן מהמחנה בו צמח:  "קודם כל אני צמחתי – ואני בו. את דעתי כפי שאני מביע אותה היום לא שיניתי מעולם. חופש הדיבור הוא נשמת אפה של הדמוקרטיה ושל כל חברה, וכל מי שחושב שאני טועה חייב לומר זאת. אני לא יכול לבוא ולומר אי אפשר לומר דברים נגד אדם זה או נגד אדם אחר כי הוא מורם מעם".

בהקשר לסערה בעקבות סירבו לבקשת החנינה לחייל אלאור אזריה  אמר  ריבלין, כי "אפשר להתווכח האם כל חייל צה"ל שטיפל בסיטואציה טיפול כזה או אחר, האם לכך חינכו אותו או לא – אני מוכן להתווכח על העניין הזה, וגם רואה את הוויכוח ככזה שיכול לגבש ולחדד דברים. אבל כאן הייתה התקפה על המערכת הצבאית עצמה, בכל מה שקשור לעצם העמדתו לדין והדרך שבה מוצה הדין. אני רוצה לומר חד וחלק – כל מי שמבקר, ברוך יהיה. הזכות שלנו להביע את דעתנו היא זכות מקודשת שאין למעלה ממנה. כל ביקורת אמיתית, גם אם היא נוקבת, גם אם פעמים היא מתריסה בצורה חריפה ביותר, היא ביקורת שאנחנו כמדינה דמוקרטית חייבים להיות עדים לזכות של כל אחד מאיתנו להביע".

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
איכס ריבלין אתה לקקן, אני לא אוהב אותך,
ליכודניק | 23-11-2017 17:12
זאת בעיה, שנשיא מדבר בפוליטיקה, בסך הכל, אתה איזה דחלילון יצוגי, ואתה חושב שמותר לך להגיד על בני עמך שבחרו בדרך הטרור, וכל כולך ריבלין מגוייס להתחנפן לערבושים , וזאת בדיוק הבעיה, אותם ערבים מזהים את הפחדנות של הנשיא הפחדן הזה, ולכל הם מרשים לעצמם להמשיך לצווח בקולן