זו הסיבה שאשה לא יכולה לשמש כמנהלת בתי הדין

מנהל בתי הדין הרבניים, הרב שמעון יעקבי טוען כי צריך לנהוג בסרבני גט כמו שנוהגים בטרוריסטים. ומגלה: מדוע אישה לא יכולה להיות המנכ"לית של בתי הדין הרבניים

זו הסיבה שאשה לא יכולה לשמש כמנהלת בתי הדין
  הרב יעקובי (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

"אם מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית מפעילה אמצעי לחץ פיזיים מדודים וזהירים על אנשים שחשודים בטרור, אז אני חושב שאפשר לבוא גם לסרבן הגט ולאזוק אותו בצורה כזאת שתצמצם את חירותו הרבה יותר מצינוק ובידוד", כך אומר מנכ"ל בתי הדין הרבניים, הרב שמעון יעקובי בראיון לכתב העת 'עורך דין'. יעקובי מוסיף ואומר כי "הייתי מעוניין שישימו אותו (את סרבן הגט; ג"ע) בבידוד וכל העת ישמיעו לו את המשפט 'תן גט לאשתך'. גם הייתי רוצה שיאזקו אותו על כיסא בתנוחה לא נוחה, לא בצורה שתסכן את חייו אבל בצורה כזאת שתציק לו, כמו שנוהגים באותם טרוריסטים".

הרב יעקובי אף התייחס למעמדם של בתי הדין הרבניים ואמר כי הם סובלים ממעמד נמוך בעיקר בגלל השקעה מועטה של המדינה: "בתי הדין הרבניים הם החצר האחורית של מערכת המשפט בישראל, לפחות בכל הנוגע למשאבים שהמדינה מקצה לשירות, לתקנים, לתקציבים. ובכלל, נכונות המערכות הכלכליות להשקיע בבתי הדין הרבניים היא מוגבלת מאוד".

כשנשאל אם אישה יכולה לכהן כסמנכ"לית בתי הדין הרבניים אז מדוע שלא נראה גם אישה מנהלת את בתי הדין הרבניים, ענה הרב יעקובי כי "להיות מנהל בתי הדין הרבניים זה אחרת מאשר להיות מנהל בתי המשפט. עד כה התמנו לתפקיד מנהל בתי המשפט רק שופטים, אף שעל פי החוק יכול להתמנות גם מי שאינו שופט. יש לכך סיבות טובות. למנהל בתי הדין הרבניים יש מעורבות הלכתית בסדרי הדין, בניווט תיקים ובתיאום בין דיינים מעל ומעבר לקיים במערכת בתי המשפט. הצורך של מנהל כזה להיות מעורב בתהליכים שיפוטיים שאינם אופייניים לבתי המשפט מחייב, לדעתי, לדעת הרבנים הראשיים ולדעת השר לשירותי הדת, שתהיה למנהל בתי הדין הרבניים כשירות הלכתית; גם ידע הלכתי וגם כשירות הלכתית".

הרב יעקובי מדגיש כי "מנהל בתי הדין הרבניים אינו מנהל אדמיניסטרטיבי גרידא. וסתם מנהל אדמיניסטרטיבי גם אם יהיה גבר לא תהיה לו מעורבות בחיי בית הדין כפי שיש למנהל שהוא דיין. לפיכך נקבע בחוק הדיינים שאם המנהל אינו דיין חייבים שיהיה לו כושר לרב עיר, שיש לו כישורי פסיקה הלכתיים, וזהו תנאי המינימום לניהול אפקטיבי, יעיל ומוצלח של בתי הדין. כידוע, אין אישה שיש לה כשירות לכהן כרב עיר. איני חולק שיש לנשים כישורים קוגניטיביים שאינם פחותים מגברים, ופעמים רבות שנשים עולות בכישוריהן על גברים, וייתכן שאפשר לחלוק על עמדתנו בנוגע לצורך בכשירות לרב עיר, אבל לשם שינוי הוראה חוקית מפורשת קיימת הכנסת, ושינוי כזה מן הראוי היה שייעשה בחקיקה ולא בחקיקה שיפוטית. אנחנו כמובן חיים במדינת חוק ומכפיפים את ראשנו לפסיקת בג"ץ, אבל זה עדיין לא אומר שאנחנו חושבים שמדובר בפסיקה צודקת".

כשנשאל מה באמת גורם לכך שאחד משלושה זוגות בממוצע מתגרש, השיב הרב יעקובי: "העולם נעשה פתוח ומתירני, מהיר, חד-פעמי וחסר סבלנות. אנשים פשוט החלו להעדיף סיפוקים מיָדיים על פני שיקולים ארוכי טווח ושקולים, וזה מצער. מה הפתרון? הפתרון יכול להיות השקעה בחינוך, טיפוח ערכי המשפחה, הסברה שהאדם אינו לבד בעולם אלא חלק מסביבתו, וככל שהקשרים שלו עם סביבתו יהיו הדוקים יותר, כך גם צרכיו ארוכי הטווח יהיו מסופקים יותר. אתם שואלים אותי אם אני פסימי וחושש מהחמרת המצב? אני יכול לומר שאני ריאלי. לא פסימי ולא אופטימי. אני ריאלי וחושב שתהיה לנו יותר עבודה בתחום הזה מאחר שלהערכתי יש יותר ויותר 'משפחות חדשות'.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
תגובה אחת מיין לפי
1
מפורש שאשה יכולה להיות שופטת - כמו דבורה שעליה נאמר:
משה | 22-10-2017 20:27
שופטה את ישראל בעת ההיא! ויעלו אליה כל ישראל למשפט. וכו' וגו'.