אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הסכם היסטורי בין הרבנות הראשית לאפיפיור

הסכם הבנות היסטורי 'בין ישראל ורומי', נחתם במפגש השנתי שקיימה בשבוע שעבר משלחת הרבנות הראשית לישראל עם אנשי לשכתו של האפיפיור פרנציקוס בוותיקן. ההסכם הבין דתי קורא ל"חיזוק הדיאלוג בין היהדות והנצרות"

הסכם הבנות היסטורי 'בין ישראל ורומי', כך על פי ההגדרה הרשמית, נחתם במפגש השנתי שקיימה בשבוע שעבר משלחת הרבנות הראשית לישראל עם אנשי לשכתו של האפיפיור פרנציקוס בוותיקן. על פי הפרסום בעיתון 'שביעי', ההסכם הבין דתי קורא ל"חיזוק הדיאלוג בין היהדות והנצרות".

"ברור לכל שהכנסיה הקתולית הייתה בין הגורמים החזקים ביותר שהטילו ארס ורעל לתוך שנאת עם ישראל", אומר ל'שביעי' נציג הוועדה מטעם הרבנות הראשית, הרב רצון ערוסי, רב העיר קריית אונו. לדבריו "היתד, אנטישמיות שיצאה ממנה כל השנים, משום שהנוצרים האשימו אותנו בצליבת ישו, ובעקבות כך קבעו שאנחנו עם בוגד ונחות, ומכאן כל השנאה טופחה – הן בתוך הכנסיה הקתולית והן מחוצה לה".

אלא שחרף הביקורת מסביר הרב ערוסי את חשיבות המפגשים: ״מאז ומתמיד, גדולי ישראל מצאו לנכון להיפגש עם אפיפיורים. הרב הרצוג ז״ל נפגש עם האפיפיור בזמנו, למרות שהוא לא היה מאוהדי ישראל, והכל כדי לנסות למעט בשנאה. האפיפיור הנוכחי פרנצינסקוס יצא בהצהרה מאוד חשובה בגנות האנטישמיות, לא רק כלפי העם היהודי אלא כלפי הישראלים כולם בגין מדינת ישראל, כי היום האויבים שלנו נלחמים נגדנו בטרור בינלאומי כדי לעשות לנו דה לגיטימיציה של כובשים וגזענים. בעולם מתפתחת אנטישימיות כתוצאה מהסכסוך הישראלי- פלסטיני, והצהרת האפיפיור בנושא היא הישג עצום".

המפגשים בין הרבנות לאפיפיור נערכים בצורה סדורה זה כ-15 שנים במסגרת ועדה מיוחדת שמתכנסת במקביל. בראש הוועדה מטעם הרבנות עמד בעבר רבה של העיר חיפה, הרב שאר ישוב הכהן ז״ל, ולאחר פטירתו הוא הוחלף בידי הרב ערוסי. בפגישה בשבוע שעבר נכחו גם ראש איחוד רבני אירופה, הרב פנחס גולדש־ מיט, והרב גדי גורניק מההסתדרות הרבנית באמריקה.

"לא מטשטשים את ההבדלים בינינו לבין הנצרות"

נושא הוועדה היה ׳50 שנים ל'נוסטרה איטאטה' (בעת הזאת), שבמסגרתה יצאה הכרזה רשמית של הכנסיה הקתולית, שכללה הפסקת האשמה של היהודים ברצח ישו והודאה בכך שעם ישראל הוא העם הנבחר.

"לאור ההצהרות החיוביות שהחלו לצאת בעקבות הדברים הללו, אנחנו מנסים לפתח דיאלוגים שמרבים הצהרות מועילות כדי למעט בשנאת ישראל ולפתח את המגמה הזאת, כתוצאה מהמציאות שמשתפרת בראשותו של האפיפיור", מבאר הרב ערוסי. "חז"ל ראו ברומי וירושלים שתי שיטות מנוגדות בתכלית שנלחמות זו בזו, ולכן גוללנו בתוך אותו מסמך היסטורי את ייחודו ויעודו של עמנו כעם ה', והזכרנו את חלקה של הכנסיה הקתולית בעבר בשנאה המפעפעת כלפינו – ואת התמורה שהתחילה להתעורר בשנות ה-60', מאז פרסום ההכרזה".

לדברי הרב ערוסי, "הלכנו למסור לאפיפיור את המסמך הזה, ואמרתי באותו מעמד שלא באנו לטשטש את ההבדלים בינינו לבין הנצרות, אלא לעודד ולטפח את ההבנה המתגבשת יותר ויותר אצל הכנסיה הקתולית בדבר ייחוד עמנו ויעודו ונבחרותו כעם ה'. אנחנו פועלים מתוך תקווה להתגשמות חזון צפניה הנביא 'כי אז אהפוך אל עמים… שפה ברורה… לקרוא כולם בשם ה', לעובדו שכם אחד".

הרב ערוסי מוסיף כי הנצרות אמנם רחוקה מללכת בדרך היהדות, אך כפי שכתב הרמב״ם, שהם נחשבים אצלו כעובדי עבודה זרה – אך הם עקרו חלק ניכר באנושות מאלילות גסה. "אמרתי לאפיפיור: אם כולנו נאמין בה׳ אחד ונעבוד אותו, זה הבסיס לשלום האמיתי".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
ההסכם היחיד עם האפיפיור צריך להיות
אורי | 07-09-2017 17:02
שהם יחזירו כל הכלים הקדושים שזלו מבית המיקדש ושוכנים במרתפי הוותיקן.!!!
2
וואו איזה מרתק
אריק | 08-09-2017 10:50
ממש מעניין הרב הזה והסתכלותו המיוחדת . אשרינו שיש לנו רבנים כאלו שלא פוחדים לומר את האמת לשום צד ולקדם את שביל הזהב שביל תורת השלום והצדק. אנו מחזקים את הרב ואת האתר על הבאת הדברחם ויה"ר שב"ה הדברים יעשו פירות טובים .