אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בנט לסרוגים על הקרע עם צה"ל: "הדרך הנכונה היא הידברות עם הרמטכ"ל"

יו"ר הבית היהודי מבקש להרגיע את הקרע בין צה"ל לציונות הדתית: "נעשו טעויות. מטפלים בזה בדרך אחראית ושקטה". לוחמות בשיריון? אפשר בנפרד. והפריימריז, "זה נפלא"

"הדרך הנכונה היא הידברות עם הרמטכ"ל"
  מתקנים יחד עם הרמטכ"ל. בנט (תומר נויברג/פלאש90)

בצל הסכסוך בקואליציה ואווירת המשבר בממשלה, שולל יו"ר הבית היהודי שר החינוך נפתלי בנט את האפשרות שנלך לבחירות בקרוב. בראיון לסרוגים הוא מבקש להרגיע את הרבנים, גם אלה מהזרם הליברלי, סביב היחס של הצבא לציונות הדתית ומה יש לו להגיד למתמודדים מולו בפריימריז הקרובים על הנהגת המפלגה.

לא צריך כל הזמן לאיים

אנחנו כבר יומיים בתוך משבר בקואליציה סביב התאגיד, הולכים לבחירות?

אני ממש לא מעריך שהממשלה מתפרקת, יש לנו ממשלה ימנית לאומית, ולא הגיוני להפיל ממשלה כזו בגלל נושא טכני כמו התאגיד.

והתאגיד יקום בסוף?

אנחנו עובדים כרגע על פשרה, שתאפשר הקמת גוף עם יתר פיקוח, ואני משוכנע שנוסחה נכונה תימצא.

אתמול ראיינו את אביחי בוארון, והוא אומר לנו בכאב, שעל נושא טכני כמו שקראת לו, התאגיד, יש נכונות לפרק ממשלה, ואילו על נושא מהותי כמו החרבת עמונה, לא הליכוד ולא הבית היהודי – שתי המפלגות של המחנה הלאומי, ככה עובר וזהו.

עמונה ממש על לוח ליבנו. וראש הממשלה התחייב על כך, הוא חתם והבטיח רק ביום חמישי האחרון לקיים את ההתחייבות. הוא שלח את יואב הורוביץ לוושינגטון כדי להסדיר את זה. הוא ביקש כמה ימים, ואנחנו נותנים לו את הזמן הזה.

אבל לא ראינו לאורך כל הדרך איזה איום על יציבות הממשלה, בגלל נושא עמונה. לא על חוק ההסדרה ולא על המתווה, וגם עכשיו לא.

חוק ההסדרה עבר. אם אני יכול להשיג את התוצאה בלי איום, אז למה לאיים? אם אפשר להקים את הישוב החדש בלי איום, אז למה צריך? מישהו התאהב באיומים? למה כל הזמן לשאול על איומים.

איימתי כמה פעמים על הממשלה, כשרצו לשחרר מחבלים עם דם על הידיים – איימתי וזה מנע את זה. כשרציתי למנות את איילת שקד לשרת המשפטים ונתניהו לא הסכים – איימנו והצלחנו. כרגע, סביב התאגיד לא נכון לאיים, את חוק ההסדרה הבאנו בלי איום, צריך לזכור שלא מדובר במטרה אלא באמצעי.

מטפלים בבעיות יחד עם הרמטכ"ל

בשבוע שעבר, זה בטח כבר חדשות ישנות – התפרסם מכתב הרבנים הליברלים נגד הגדודים המעורבים, ובמקביל דברי הרב יעקב מדן על העמדה של הצבא נגד החייל הדתי. לפני חודשיים התראיינת בסרוגים, ואמרת: "דיברתי עם קצינים, בדקתי כולל קצינים דתיים, והם אומרים 'חבר'ה, אנחנו לא יודעים על מה אתם מדברים?'. ממציאים סיפורים, מעוותים סיפורים, יוצרים מצב כאילו צה"ל מתעמר בחיילים הדתיים, וזה לא קורה."

אז, היה מדובר ברב טאו ובתלמידיו מהזרם המכונה חרד"לי, עכשיו זה גם הזרם הליברלי שמודה שיש בעיות בצבא.

תראה, יש בעיות, אבל חלק מהדברים מופרזים, וחלק אמיתיים לגמרי ואנחנו מטפלים בזה. יש פה עבודה מאוד רגישה לשמר את צה"ל כצבא העם כולו, כולל הציונות הדתית, לצערי שר הבטחון החליט להכניס פוליטיקה לצה"ל, מתנהג כפיל בחנות חרסינה, ומשתמש בתפקיד שלו לרווח פוליטי וציני, על הגב של צה"ל והציונות הדתית.

ליברמן מסמן את הציונות הדתית כאויב והוא מנסה לקרוץ למצביעים שלו כדי להיות מאותרג. אנחנו לא נאפשר את הדבר הזה, ממליץ לשר הבטחון ללמוד מהרמטכ"ל איך ליישב משבר ולא איך להעצים אותו.

אני עומד מאחורי האמירה שלי, שעלי לא תיפגע, ואני אגלה לך סוד, שמי שקובע בעניין המכינות זה משרד החינוך ולא משרד הבטחון.

את זה פרסמנו בערך חצי שעה אחרי הספין של ליברמן, אבל אנחנו לא מדברים על המכינה בעלי, אלא מה שעושה הרמטכ"ל וראש אכ"א במהפכה שלהם בתוך הצבא, שילוב בנות גם במחיר פגיעה בחיילים הדתיים.

לגבי התמונה היותר רחבה, אנחנו עובדים, נעשו טעויות, צריך לתקן, אבל אסור לשפוך את התינוק עם המים. צה"ל הוא שלנו, של כל עם ישראל, ואסור לנו להפוך את צה"ל לגוף כאילו חיצוני לנו, ולכן הדרך הנכונה היא הידברות עם הרמטכ"ל, עם המכינות ועם הישיבות, ועם ראשי הציונות הדתית, ואנחנו מטפלים בזה בדרך אחראית ושקטה.

את הדיבורים השקטים האלה, אנחנו מלווים יותר משנה, מאז הסערה סביב ענף ה'תודעה היהודית' שנסגר. והרב מדן אומר בשבוע שעבר שצה"ל הפר את כל ההתחייבויות. הבטיח א, ב, ג ולא עמד באף אחת מהן, כמו שאנחנו שומעים כבר חצי שנה אחרונה.

צה"ל רוצה בטוב. אנחנו צריכים לצאת מהמנטליות שצה"ל מחפש אותנו ורוצה להרע. יש דברים שצריך לתקן, יש שגיאות שנעשו, אבל לא הייתי מצייר את צה"ל בצורה דמונית. ועכשיו אנחנו יושבים כולל עם הרמטכ"ל ועם הרבנים ומתקנים את מה שצריך.

אבל הטענה של הרבנים היא שהרמטכ"ל וראש אכ"א ודובר צה"ל מובילים כאן קו, מובילים קו אנטי דתי מובהק, בלי שאף אחד מינה אותם לזה. המשימה של הצבא הפכה מלחימה באויב, לקמפיין למען שילוב בנות ביחידות לוחמות.

אל תגזים.

ככה לפחות הציג את זה קלמן ליבסקינד, שגם הוא לא חשוד בחרד"ליות, בטור שלו במעריב בשבת האחרונה.

יש בעיות מסוימות ואני שותף לדאגה, אבל מכאן ועד להגיד שצה"ל מתעסק רק בשילוב בנות זה רחוק מאוד. צה"ל עוסק בהגנת הגבולות, ולא הכל אחד ואפס, יש סקאלה שלמה, ואני שוב חוזר מה שצריך לתקן – יתוקן, בשיתוף פעולה.

בנות בשיריון? לא רואה בעיה עם זה

לראיון המלא מלפני חודשיים, לחצו על התמונה

לפני חודשיים, דיברנו על גיוס בנות לשיריון, ואתה אמרת שקצין אמר לך שלא מדובר בגיוס לטנקים אלא ליחידת קשת עם טנקים בלי צריח. ועכשיו מסתבר שמדובר בפיילוט של שילוב לוחמות בטנקי מרכבה?

כל מה שאמרתי תקף. מדובר על גיוס לגבולות, גדודים בגבול סיני ובבקעת הירדן שיהיו רק על טהרת הבנות, שיהיו עם הטנקים שלהם עם ציוד שיאתר מבריחים. אם צה"ל חושב שזה אפקטיבי ויהיו שם רק בנות, אז אני לא רואה בעיה עקרונית עם זה.

צריך לבוא לציבור עם דין וחשבון

נעבור לפריימריז בבית היהודי, אתה רואה איום מצד המועמדים?

אני לוקח כל התמודדות בשיא הרצינות. השאננות היא היריב הגדול שלנו. כולם אומרים שניקח בהליכה, ויהיה קל – אני לא מקבל את זה. אני מצפה שאנשים יצאו להצביע ב-27 לאפריל, ואני עובד מאוד קשה בעניין הזה. אני צריך לבוא לציבור עם דין וחשבון, ואני חושב שזה מקסים בבית היהודי – הדמוקרטיה האמיתית, שאני צריך לבקש את אמון חברי המפלגה מחדש. וזה נפלא.

הטענה של המתמודדים היא שצריך להחזיר את הבית היהודי לציונות הדתית. הפכנו לסוג של ליכוד ב' ורוצים להחזיר את המפלגה לידיים של הסרוגים.

אני מאוד מכבד את כל המתמודדים, נדמה לי יש כבר חמישה – וזה מראה כמה המפלגה אטרקטיבית, ואני מקבל באהבה את כל הביקורות, כשהרצון שלנו הוא כל הזמן להשתפר. אני עובד מאוד קשה, מגיע הביתה ב-12 בלילה, ארבעה ימים בשבוע, כדי לדאוג לחינוך ילדי ישראל, כדי לדאוג לבטחון ישראל וכדי לדאוג לציונות הדתית. ואני מאוד גאה להימנות על הציבור המיוחד הזה. ואני מאוד גאה שאני צריך לתת דין וחשבון וזה מה שאני עושה בימים האלה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
מה יהיה בנט? זה מרגיש כאילו אתה מנסה להרדים, שלא נפריע לך לישון
| 20-03-2017 13:05
2
מה "אנטי-דתי" בהרשעת אזריה ?
גבי | 20-03-2017 13:07
דיי להפוך את הלאומנות לדת
3
משהו חדש התחיל?
| 20-03-2017 13:23
הכל דבורים
4
מתגאה שהכיר את אישתו בצבא...
שלום | 20-03-2017 14:29
נניח שאצל הצדיק בנט הכל היה על טהרת הקודש... אבל כולם יודעים שלא תמיד זה ככה ולא כולם מסוגלים לשמור על עצמם בטהרה כמו הצדיק בנט.
5
נו , מצטט את הרב רונצקי וגם זה מקריאה בעיתון....
אהוד | 20-03-2017 15:56
מאז האחוקייה עם לפיד וכו' רק נסיגה יש בכל נושא של זהות יהודית במדינה, אפילו הסטטוס קוו שהיה נסדק בתקופת המשהו החדש מתחיל..... מר בנט אתה פרוייקטור וכו אבל חסרה לך תשתית אידיאולוגית, פנה מקומך בבקשה , יש תפקידים נוספים שתוכל להוביל בהם
6
טיפש חילוני עם כיפה! יש איסור גיוס בנות לצבא!
דניאל | 21-03-2017 9:37
איסור של גדולי הפוסקים החרדים והרבנים הלאומיים. אין היתר לאישה ללכת לצבא בכלל ולקרבי ומעורב איסור כפול.
7
הרגעת אותי בנט... מצחיק ועלוב
| 21-03-2017 15:49