אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

המלצה לסיור חנוכיות ייחודי בסמטאות הנסתרות של מאה שערים

על פי המנהג, בימי החנוכה מדליקים חנוכיות ומניחים אותן על החלון בצד הפונה לרחוב בכדי לפרסם את ניצחון המכבים על היוונים. בסיור ייחודי זה נצא לחוות את אורו המיוחד של חנוכה בשכונה הכי מסתורית ומרתקת - מאה שערים

מאה שערים • סיור חנוכיות בשכונה המיסתורית
  סיור בסמטאות ירושלים (צילום: Hadas Parush/Flash 90)

סיור בשכונות החרדיות ובמאה שערים הוא סיור מרתק. לפעמים הוא כמו סיור בחו"ל, אצל עם או עדה לא מוכרים. נצא לחוות מאורו של חג החנוכה ולראות כיצד הוא נחגג ברחבי רחובות העיר ירושלים.

לאחר הדלקת הנרות בחנוכיה, מציבים את החנוכיות בתוך בית חנוכיה מזכוכית בפתח הבית. מהות המצווה היא לאפשר לעוברים ושבים לראות את החנוכיות הדולקות ובכך להזכיר את נס החנוכה שעשה הקב"ה למכבים בניצחונם על היוונים. לשם כך לא צריך הזמנה או היכרות אישית עם בעל הבית. פשוט לטייל ולהנות מאורן של החנוכיות הבוערות מבין הסמטאות.

חנוכיות בכל מקום (צילום: פלאש 90)

חנוכיות בכל מקום (צילום: פלאש 90)

בטיולנו נציץ לחיים השוקקים של החצרות החסידיות, בתי הספר, השטיבלך, השוק המקומי, נקשיב לצלילי הניגונים החסידיים ונטעם מטעמים מקומיים. זוהי הזדמנות נדירה להצצה לעולם המרתק הזה, לחשיפת סודות מקומיים ולשיחה מרתקת עם השכן איתו לא דיברנו.

אנחנו נמצאים בקו החיבור בין הישן לחדש. בירושלים עוסקים כל הזמן בשאלה הזאת, במתח הזה –בין העבר לבין העתיד, בין שמירה על הזיכרון לבין ההתפתחות.

גם סיפור חנוכה עוסק בשאלה של מסורת מול חידוש, סיפור המקבים, הוא, בין השאר, סיפור של מסורת מול פיתוח. מהן החומות שאנחנו בונים לעצמנו כעם, כחברה? איפה מאפשרים את הפתיחות ואיפה צריך לשמור?

פירסום הנס (צילום: Alon Kenig/Flash90)

פירסום הנס (צילום: Alon Kenig/Flash90)

מומלץ להתחיל את הסיור בכניסה לשוק מחנה יהודה (מרחוב יפו). לאור החנוכיות הרבות נצעד בשכונות החרדיות ונכיר תפיסות עולם ומנהגים, הלכי רוח וחשיבה. נבקר בבית המדרש הישן של חסידות גור ובחלקת הקבר הסמוכה, נלך דרך שכונת זיכרון משה ונגלה את המושג ”שטיבלעך“. נצעד ברחובותיה של גאולה ומאה שערים נתוודע למנהגים ולאנשים, לסיפורים ולאורחות החיים.

נגיע לשכונת בית ישראל ונכנס לבית כנסת ”קרלין סטולין“ שם ניתן לצפות בקטע מוזיקלי וריקוד חסידי אותנטי כחלק מ"טיש" חנוכה המסורתי. לקראת סוף הסיור והיציאה מהשכונה כדאי לשוחח עם אחד מהחסידים לשיחה, ללמוד על החצר החסידית, לבחון מהי השקפת העולם החרדית לגווניה, לדבר על קוד הלבוש, מנהגי החתונות והשידוכין ועל המוסדות המיוחדים בציבור החרדי: החיידר, הישיבה, הכולל והגמ“ח. המפגש הבלתי אמצעי מרתק.
בדרכינו חזור נעבור דרך המאפיות הרבות ונתכבד בסופגניות ריחניות וטריות.

משך הסיור: כשעתיים וחצי, בערבי חג החנוכה, מומלץ לצאת לסיור בין השעות 16:00-18:30.

לעוד אירועים בעיר ירושלים: לחצו כאן

=====================================

הכותב הוא מורה דרך ומנכ"ל חברת ISRAEL-2GO

לפרטים- 052-4326611

Israel-2GO, חברת תיירות רבת ניסיון המתמחה בהפקת סיורים ליחידים ולקבוצות.
החברה מפעילה טיולים וסיורים מקצועיים בארץ בהדרכה אישית על ידי טובי המדריכים.

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
סיור מאורגן
איילת | 25-11-2018 12:21
האם אתם עורכים סיורים מאורגנים עם הדרכה? נשמח להצטרף ayeletc39@gmail.com