אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

זליגה רפורמית למגזר? בגלל הקו הדוחה של החרד"לים

הזליגה לכיוונים הרפורמיים נובעת משני גורמים מנוגדים – חוסר רצינות (לייטיות) מחד, ובעיות אמיתיות ורציניות עם העולם האורטודוכסי מאידך. הציבור הזה מציב אתגר, וצעקות לא יועילו. היכולת למצוא גשרים אל אותם חוגים עוברת רק דרך רבני ורבניות 'הפתוחים'!

זליגה רפורמית למגזר? בגלל הקו הדוחה של החרד"לים

לא מפתיע

קראתי את דבריו 'המפתיעים' של דב קלמנוביץ' על זליגה של דתיים לאומיים לכיוונים רפורמיים וקצת נדהמתי, באמת לא ידעתם? באמת זו הפתעה בשבילכם?

המגמות ברורות כבר מספר שנים, ואני חש שאנו עוברים רעידת אדמה ארוכה שמערערת את עולם ההלכה, מערערת את ערך המשפחה, ומערערת את עמידתנו הציונית. אינני רוצה לקדש מלחמה על התנועה הרפורמית ואיני מוצא בכך טעם, אבל אומר ברורות – בחרנו בנאמנות במסורת ההלכה.

התנועה הרפורמית שלפני מלחמת העולם השנייה הביאה להתבוללות. התנועה שיותר קורצת לדתי הלאומי ה'ליברלי' היא התנועה הקונסרבטיבית. התנועה הקונסרבטיבית בארצות הברית יצרה ספרות דתית ענפה ומפליאה (השל, גרינברג, מילגרום ועוד), ושוב אומר ברורות – התנועה הקונסרבטיבית בארצות הברית לא הצליחה ליצור קהילות הלכתיות, גם לא בדרכה שלה! כששאלו את אחד מראשי הקונסרבטיבים – מניין יהיו לכם רבנים? הוא אמר שתמיד יהיו אורטודוכסים שיחצו את הקווים. אני חושש שגורל הקהילות הפתוחות עלול להיות כגורל הקהילות הקונסרבטיביות בארצות הברית.

אז מה עושים?

השאלה מה עושים? כשקראתי את דבריו של הרב שמואל אליהו, כבר באמת נדהמתי. הרב אליהו אמר – 'צריך לייצר מהלך כזה של גוף רבני שיחייב את הציונות הדתית כדי שלא כל אחד יעשה ככל העולה על רוחו' (ראיון בסרוגים). לולא הדברים היו כואבים, הם היו מצחיקים.

האם הרב אליהו חושב שאותם חוגים רחבים ישמעו לו ולגוף הרבני?! זו תנועה רחבה ביותר שדורשת התייחסות רצינית. אגב אותם שוליים מכילים גם יוצאי המחנה החרד"לי, כך שהצעקות על הליברלים כאשמים יחידים, זו אשמת שווא.

אז מי אשם?

אז מי 'אשם'? המחשבה שיש 'אשם' אחד שאם נהרוג אותו תיפתר הבעיה אינה רצינית, ואני אתייחס לשלושה גורמים:

א. איננו אי קטן ובודד בעולם, ומדובר בהלכי רוח עולמיים, שאנו חלק מהם. הלכי רוח אלו הם עוצמתיים כסופת טורנדו, וכדאי ללמוד אותם ולנסות להבין אותם.

ב. אני שמעתי בתוך דברי הרב אליהו מעין רצון לשלוט על רבני ה'פתוחים', וכך אם נשלוט עליהם ייפתרו הבעיות. ובכן ברור שהחוגים ה'ליברליים' חייבים לערוך חשבון נפש, ואכן בפורומים שונים של 'הפתוחים' שאני יושב בהם אני שומע קריאות ברורות לחשבון נפש. כולם מודעים לבעיה. מודעות לבעיה אין משמעה חזרה מכל אותו עולם גדול של אמונות וערכים, אלא מחשבות על תוצאות של הדרך.

ג. ישנו גורם שלישי שאי אפשר להעלים אותו – אתם החרד"לים שדחיתם את כל מי שאינו מתיישר לפי הקו, וזלזלתם, אתם כריתם בור ענק לפלגנות הנוראה שלכם יש חלק גדול בסיפור. ברור שהשיח שלכם דוחה רבים אל אותם מקומות עליהם אנו מדברים. זה נאמר פעם אחר פעם, ואי אפשר למחוק את הדברים.

צעקות לא יועילו

בצורה מאוד שטחית אפשר לומר שהזליגה לכיוונים הרפורמיים נובעת משני גורמים מנוגדים – חוסר רצינות (לייטיות) מחד, ובעיות אמיתיות ורציניות עם העולם האורטודוכסי מאידך. הציבור הזה מציב אתגר, וצעקות לא יועילו. היכולת למצוא גשרים אל אותם חוגים עוברת רק דרך רבני ורבניות 'הפתוחים'! ככלל אומר שבכל המאבקים בציבור הדתי 'הפתוחים' תמיד שומרים על ענייניות, ובמקרים מסוימים חוברים אל החרד"לים.

כך היה בפרשת הרב אייל קרים, כך קורה עכשיו בסוגיית השירות המשותף עם בנות, ואפשר לעקוב אחר ההיסטוריה. מאידך רבני החרד"לים (יש כמה יוצאים מן הכלל…) לעולם לא יכבדו את רבני ה'פתוחים' ופיהם מלא קללות ונאצות (מילים אלו אינם פליטת קולמוס).

אם הם רוצים להמשיך ולצעוק ולקיים מצוות תוכחה בהידור הם יכולים להמשיך בדרכם. הבעיה שעליה הצביע דב קלמנוביץ' לא תיפתר בדרך זו. רק כבוד ושיח יכול באמת לקדם אותנו, ואם נזכה לרוח גדולה, ולס"ד רק אז נצליח בדרכנו.

=======

הרב אביה הכהן הוא ר"מ בישיבת תקוע

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
15 תגובות - 10 דיונים מיין לפי
1
מהכרות, אביה הכהן הוא אחד מראשי הזרם הרפורמי.
אביחי | 09-12-2016 10:36
הוא מדבר ונותן עצות...
השם ירחם
| 10-12-2016 20:48
2
שיעור שהעביר על עין איה
שנוי במחלוקת | 09-12-2016 10:57
פעם הוא העביר שיעור על עין איה של הרב קוק ואמר כי הרב קוק היה בחור צעיר בזמן שכתב את עין איה ולכן לא ידע כל כך על מה הוא מדבר.
הדברים אינם נכונים!
אביה הכהן | 09-12-2016 15:58
אני אמרתי משהו אחר לגמרי! אני רוצה לסנגר שמדובר בטלפון שבור, אבל אני חושש שמדובר בשקרן. אם אתה מעוניין לשמוע מה אמרתי באמת אז תיצור קשר.
3
מגיבים 1,2
| 09-12-2016 11:57
בא בן אדם. טוען טענות ענייניות. מצהיר שהוא נאמן להלכה, ויושב בפורומים שלשם כך נוצרו. יש לכם טיעון ענייני לענות לו? תטענו. אין לכם? אל תפריחו ססמאות סתמיות ודמגוגיות
4
הרבנים החרדים צודקים הזרם הלאומי זה מסוכן אסור לגדל שם ילדים הם יוצאים עמי ארץ רפורמים וכו
| 09-12-2016 14:45
לאחי החרדי חזור בך, הבן הגאולה כבר התחילה
שלמה | 12-12-2016 9:57
והנשמות של הדור שונות מדורות הגלות וצריכות עבודת השם עמוקה שמתאימה להם, ואם תזכרו מאוחר מדי יהיה מר כי לבנתיים אחוז הנושרים אצל החרדים גדול אפ"י מהמגזרים החלשים בציבור הדתי לאומי ושלא נדבר על המגזרים החזקים!!!! אני למדתי ברמת שלמה החרדית והייתי נמצא הרבה בביתר החרדית כמה נושרים שבבניקים יש שם לא יאומן!!!, נתפלל שתחזרו בתשובה אחים יקרים
5
טול קורה
מאיר | 09-12-2016 15:41
"רבני החרד"לים (יש כמה יוצאים מן הכלל…) לעולם לא יכבדו את רבני ה'פתוחים' ופיהם מלא קללות ונאצות (מילים אלו אינם פליטת קולמוס)". אם הקריטריון לרב הוא הדרג שמציבים מאה רבני ורבניות בית הלל, חשבון פשוט יעלה שכמותם יש לפחות 2000 רבנים בציבור הדת"ל, נניח שמחציתם "חרד"לים". כמה מתוכם "פיהם מלא קללות ונאצות"? 10? 20? מישהו מוכן לצטט קללה אחת שנאמרה ע"י רב דת"ל כלשהו כלפי מישהו? והשטות המחוצפת הזו במאמר שמתלונן על כבוד התורה של ה'פתוחים'? "טול קורה"? - טול שבעים ושבע קורות!
6
אסור לחנך ילדים הממלכתי דתי יוצאים משם חילונים
| 10-12-2016 19:14
7
הזליגה לרפורמיות היא כי רוצים לחפף בהלכה והמאמר נכתב
| 10-12-2016 21:23
כדי למצוא תרוצים ....ולמצוא אשמים...במקום שאנשים יקחו אחריות מחפשים להאשים את החרדלי וכל מיני שטויות כאלה.
אין ספק שיש לחלק מהלייטים שאלות כבדות משקל וחובה להידבר
ציונה | 11-12-2016 17:47
אין ספק שיש לחלק מהלייטים שאלות כבדות משקל וחובה להידבר אתם. השאלה האם הם רק רוצים להידבר לא על מנת לעשות. מצד אחר אני מצדדת בהיתר שנתן הרב שרלו (כמדומני) לאשכנזים לאכול קטניות בפסח. מתי ישבו כל הפלגים ביחד וישוחחו זה עם זה בכבוד הדדי, גם אם בסופו של דבר לא תהיינה הסכמות או הסכמות גורפות?
8
הבחור ניראה כמו זמר רוק יותר מרב
| 11-12-2016 6:16
9
הזמנה לשיח מכובד
עזריה אריאל, ירושלים | 11-12-2016 20:59
לידידי הרב אביה, שלומות! מזה כשש שנים מתקיים פורום אינטרנטי לרבנים, שמכיל את כל גוני הקשת הדת"ל ויש גם נציגות חרדית, בעיקר מהארץ וגם מחו"ל. כיום חברים בו למעלה מ- 500 רבנים. מתקיים בו דבר יום ביומו שיח ערני, מכובד ורציני, על כל נושא תורני. נשמר חיסיון מוחלט על התכנים. בין הפעילים נוצרים קשרים עמוקים וטובים, ואני מתרשם שהפעילות בו מקרבת לבבות ומנמיכה את גובה הלהבות. אתה יותר ממוזמן!
10
לאחי המזרחי תחזרו בכם מהדרך הטועה שלכם
אליכם | 12-12-2016 1:15
עוד מעט יבוא המשיח כבר יהיה מאוחר אחיכם
לאחי החרדי חזור בך אתה הגאולה כבר התחילה
שלמה | 12-12-2016 9:56
והנשמות של הדור שונות מדורות הגלות וצריכות עבודת השם עמוקה שמתאימה להם, ואם תזכרו מאוחר מדי יהיה מר כי לבנתיים אחוז הנושרים אצל החרדים גדול אפ"י מהמגזרים החלשים בציבור הדתי לאומי ושלא נדבר על המגזרים החזקים!!!! אני למדתי ברמת שלמה החרדית והייתי נמצא הרבה בביתר החרדית כמה נושרים שבבניקים יש שם לא יאומן!!!, נתפלל שתחזרו בתשובה אחים יקרים