אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

דעה: הסוגיה היא לא רק הגיורים של הרב לוקשטיין

האם החלטת בית הדין הגדול תוביל לפתיחת ספרי יוחסין כפי שדואגים רבים? או שמא רבנים רבים יחזרו לסמוך אחד על השני כפי שהיה נהוג מדורי דורות?

דעה: הסוגיה היא לא רק הגיורים של הרב לוקשטיין

 

רבים דנו בסערה הציבורית סביב הגיורת שהתגיירה בבית הדין של הרב יחזקאל לוקשטיין מניו-יורק. דיו רב נשפך על הסוגיה מן ההיבטים הפוליטיים שלה, אך כמעט ולא כלום על הפן ההלכתי.

ברור שהמחלוקת בין בית הדין הרבני של פתח תקווה לבין הרבנות הראשית מתמקדת בתת-הסוגיה של קבלת המצוות כחלק מסוגיית הגיור – הגדרתה של מהות קבלת המצוות מצד אחד, ותוקפו בדיעבד של גיור ללא קבלת מצוות, מן הצד השני. ואם לא נחלקו לגבי הגיורת הספציפית, לפחות נחלקו ברמה העקרונית ביחס לגרי הרב לוקשטיין ורבנים נוספים, כולל אלה היושבים כדיינים במיזם "גיור כהלכה".

רבים נחלקו אם קבלת המצוות פירושה כוונה כנה של המתגייר לשמירת תורה ומצוות כהלכה, או שמא פירושה להתגייר מרצון עם כל המשתמע מכך, קרי חלות כל המצוות בפועל, שכרן ועונשן על הגר. כמו כן נחלקו אם גיור ללא קבלת מצוות תקף בדיעבד אם לאו. מכיוון שאתר חדשות אינו המקום לדיון הלכתי עמוק, ניתן לצפות במאמר בנושא העומד להתפרסם בכתב עת תורני וכן בחוברת מקורות העומדת גם היא לצאת לאור.

הרבנות הראשית מול הרבנות המקומית

מכיוון ששתי תתי-הסוגיות, הגדרת קבלת המצוות לכתחילה מצד אחד, ותוקף גיור בדיעבד בהיעדרה מצד שני, שנויות במחלוקת, השאלה הגדולה שכמעט ולא נדונה היא: האם לרבנות הראשית יש את הסמכות הבלעדית לקבוע מיהו גר על פי ההלכה ומי לא, או שמא לכל רבנות מקומית הסמכות לקבל החלטה עצמאית לגבי גרים הנרשמים לנישואין בתחומה.

toi profile

לשאלה זו השלכות רבות, הן לחומרא והן לקולא. האם לרבנות פתח תקווה, למשל, הסמכות לדחות גיור שהרבנות הראשית אישרה? ואם בית הדין הגדול יקבע שלרבנות פתח תקוה יש סמכות עצמאית בתחומה לקבוע מיהו גר ומי לאו, משמע לכאורה שלרבנות אפרת יש את אותה הסמכות. ומה ימנע ממנה לרשום לנישואין גרים המתגיירים בבית דין העצמאי של הרב ריסקין?

כידוע, הרב ריסקין משמש כרבה הראשי של אפרת ודיין בכיר במיזם "גיור כהלכה", והרבנות הראשית לא מכירה במתגייריו כיהודים על פי ההלכה. והאם, למשל, גם לארגון צהר ורבנות שוהם יש סמכות עצמאית לרשום גרים לנישואין לפי שיקול דעתם העצמאי? ואם לרבנויות מקומיות הסמכות לקבוע מיהו גר ומי לאו, האם יש להן גם הסמכות לעשות בירור יהדות לטוענים ליהדות מלידה על פי שיקול דעתם העצמאי?

האם החלטת בית הדין הגדול תוביל לפתיחת ספרי יוחסין כפי שדואגים רבים? או שמא רבנים רבים יחזרו לסמוך אחד על השני כפי שהיה נהוג מדורי דורות?

להחלטה הסופית של בית הדין הגדול השלכות הרות גורל. נתפלל שתתקבל החלטה נבונה, וה' הטוב בעיניו יעשה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
רשימות של מועדפים כנסו
צח | 07-07-2016 20:49
לא מבין מה הבעיה הרי הרשימה הקיימת היום ברבנות הראשית בין רבנים המוכרים לגיור הוכנה בעבר על ידי פקידים ברבנות הראשית כשהרב שלמה עמר היה הראשון לציון. עכשין יש ראשון לציון חדש יכנס כבודו את צוות הלשכה המכובד של הראשון לציון הרב יצחק יוסף ויתכבד לרשום ולאשר את הרבנים שלדעתו מוכרים וראויים להיות מאושרים לגייר. הרי כל בר דעת מבין שהרשימה שהרב לוקשטיין לא מאושר לגייר אבל לצורכי נישואין הוא בית דין מוכר מה ההבדל. דרש הרב עמר נתן אישור והסכמה לגייר לרבנים שחשקה נפשו בהם ומי שלא לא ולכן אין מניעה להכין רשימה חדשה ולהכניס את הרב לוקשטיין ובא לציון גואל. באותה הזדמנות יש הרבה מאוד רבנים בחו"ל שראויים לגייר וכדאי שגם אותם יאשרו זה יכול רק לעזור לעם ישראל
2
פתיחת ספרי יוחסין היתה צריכה להעשות מזמן.
| 07-07-2016 23:11
כל עוד שרצי בג"צ עומדים מעל ההלכה, חיבים להיות ספרי יוחסין!
3
הנושא לא גרות. הנושא גלימה ומשכורת.
אליאל | 14-07-2016 16:59
כמה אני שונא את הרבנות!